Ισλανδία Ισλανδία

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Σχεδιάζω να ταξιδέψω ατομικά 13 - 21 Σεπτεμβ. στο Ρέυκιαβικ με ενδεχόμενο 3 μέρες Γροιλανδία (Κουλουσούκ). Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Κουλουσουκ ξέχνα το tourist trap...

Όπως και δήποτε αυτοκίνητο... Δώσε το βάρος στο γύρο του νησιού... Στο Ρέικιαβικ όχι παραπάνω από 2 βράδια...
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Ένα θα σου πω: Το ταξίδι που ετοιμάζεσαι να κάνεις είναι ένα από τα όνειρα μου. Δεν έχω δυστυχώς κάποια πληροφορία να σου δώσω γιατί δεν έχω πάει ως τώρα, απλά σου λέω ότι σκάω από τη ζήλεια μου :D
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Κουλουσουκ ξέχνα το tourist trap...

Όπως και δήποτε αυτοκίνητο... Δώσε το βάρος στο γύρο του νησιού... Στο Ρέικιαβικ όχι παραπάνω από 2 βράδια...
Μετά από λίγο ψάξιμο διαπίστωσα ότι έχεις απόλυτο δίκαιο για Κουλουσούκ η και Αμμασαλίκ. Η περιοχή αυτή και μάλιστα αυτή την εποχή έχει ελάχιστο ενδιαφέρον που να δικαιολογεί τα 1000 περίπου ? ανα άτομο για μιά τριήμερη (διήμερη στην ουσία) βόλτα. Έτσι κατέληξα σε ενοικίαση αυτ/του με παραλαβή - παράδοση στο KEF και 5ήμερο γύρο με διανυκτερεύσεις σε Vik, Hofn, Myvath και Akureyri. Μου μένουν και 2 μέρες στο Ρέυκιαβικ όπως το πρότεινες. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες - οδηγίες.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ένα θα σου πω: Το ταξίδι που ετοιμάζεσαι να κάνεις είναι ένα από τα όνειρα μου. Δεν έχω δυστυχώς κάποια πληροφορία να σου δώσω γιατί δεν έχω πάει ως τώρα, απλά σου λέω ότι σκάω από τη ζήλεια μου :D
Σου εύχομαι να το πραγματοποιήσεις σύντομα άν και βλέπω ότι ο στόχος σου είναι πολύ ανώτερος - και ψυχρότερος ! (Ανταρκτική). Εγώ θα πήγαινα ούτως ή άλλως μέχρι το Λονδίνο οπότε από εκεί η απόσταση, η απόφαση και τα έξοδα είναι μικρότερα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μην ξεχάσεις το Husavic... Eκτός του όι είναι ένα υπέροχο ψαροχώρι είναι και η βάση για wale watching... Υπέροχη εμπειρία...
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Και εγώ είμαι ένας απο τους λίγους με το ίδιο όνειρο-προορισμό!!!!
Σου έυχομαι να πραγματοποιηθεί και εδώ θα είμαι, έστω και σαν παρατηρητής, να παρακολουθώ τις εξελίξεις και τα νέα του ταξιδιού σου!!!

Υ.Γ. Σκαώ κ εγώ απο την ζήλεια;)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Και εγώ είμαι ένας απο τους λίγους με το ίδιο όνειρο-προορισμό!!!!
Σου έυχομαι να πραγματοποιηθεί και εδώ θα είμαι, έστω και σαν παρατηρητής, να παρακολουθώ τις εξελίξεις και τα νέα του ταξιδιού σου!!!

Υ.Γ. Σκαώ κ εγώ απο την ζήλεια;)
Αφού ακολούθησες Ιρλανδία δεν έρχεσαι και Ισλανδία ; Τι κάθεσαι και σκάς ;
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Αφού ακολούθησες Ιρλανδία δεν έρχεσαι και Ισλανδία ; Τι κάθεσαι και σκάς ;
Τέτοια λέγε μου και δε θέλω και πολύ να τα τινάξω όλα στον αέρα κ να ακολουθήσω!!!!
...................(παύση σκέψης).............Πότε φεύγουμε?:clap:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
12/9 για London και 13/9 για R/vik. Ετοίμασε χειμωνιάτικα ρούχα !!
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Δυστυχώς....Δευτέρα πρωί γραφείο-καφές-τσιγάρο, ετοιμάζομαι για διακοπές Αυγούστου και προσγειώνομαι στην πραγματικότητα που μας επιφυλάσει έναν φορτωμένο Σεπτέμβριο, γεμάτο απο δουλειά:(...
Μακάρι να ήταν εφικτό να ακολουθήσω αλλά η δουλειά είναι αυτή που μου δίνει την ευκαιρία για ταξίδια, οπότε θα παραμείνω ένας φανατικός παρατηρητής του ταξιδιού σου!


Υ.Γ.1. Αν βέβαια ώς τότε απολυθώ ή σαλτάρω τελείως τότε έρχομαι!!!!!:cool:
Υ.Γ.2. Τα χειμωνιάτικα τα έχω έτοιμα!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
McElk φαντάζομαι ετοιμάζεσαι για το ταξίδι σου.

Η Ισλανδία αποτελεί για μένα ένα από τα ταξίδια-όνειρα! Έχω διαβάσει και έχω δει πολλά για αυτήν την χώρα που με κάνουν να θέλω πολύ να την επισκεφτώ!

Γι αυτό (μιας και βρήκα αυτό το thread) ήθελα να ρωτήσω από πού είναι καλύτερα να ταξιδέψεις. Με μία γρήγορα αναζήτηση βρήκα πτήσεις από Λονδίνο και Κοπεγχάγη (για Ρέυκιαβικ). Θα ήθελα να πει όποιος γνωρίζει από ποιά αεροδρόμια μπορεί να επισκεφτεί κανείς την Ισλανδία για να δω για κάποιο μελλοντικό (ίσως) ταξίδι από πού συμφέρει να πάει κανείς.
Και φυσικά, οτιδήποτε πληροφορίες έχει κανείς για το νησί θα ήταν εξίσου ενδιαφέρουσες!

Από ό,τι φαίνεται, θα αρχίσω μου φαίνεται να το ψάχνω πιο "ζεστά" :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom