Ισλανδία Ισλανδια-Φεβρουαριος 2013

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Υπέροχες φωτός! Πάντα τέτοια! :D
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
849
Likes
773
Dalamaidis said:
Αυτη με το Bakki αφιερωμενη!
Ωωωω !!!! Ευχαριστουμε!!

Για την ιστορια αναφερω το ονομα του συγγραφεως του οποιου την εκθεση επισκεφτηκαμε, κατοπιν παρορτυνσης της ιδιοκτητριας του Bakki! Thorbergur Thordarson. Και το μουσειο ηταν το Thorbergssetur.

awww.sagenhaftes_island.is_media_skrautmyndir_thorbergssetur.jpg


Το βιβλιο που αγορασαμε ηταν το "The Stones Speak", σε αγγλικη γλωσσα, καθως τα περισσοτερα εργα του εχουν μεταφραστει σε πολλες γλωσσες.

Ξερεις τι μου κανει εντυπωση; Η εικονα που ειχα στο μυαλο μου για την χειμωνιατικη Ισλανδια ειναι ασπρη, κατασπρη. Στις φωτογραφιες σου δεν φαινεται πολυ χιονι. Φανταζομαι αυτο ισχυει επειδη βρισκοσουν παραθαλασσια.. Η ηπειρωτικη χωρα πώς ηταν;
 

Dalamaidis

Member
Μηνύματα
55
Likes
206
Ωωωω !!!! Ευχαριστουμε!!

Ξερεις τι μου κανει εντυπωση; Η εικονα που ειχα στο μυαλο μου για την χειμωνιατικη Ισλανδια ειναι ασπρη, κατασπρη. Στις φωτογραφιες σου δεν φαινεται πολυ χιονι. Φανταζομαι αυτο ισχυει επειδη βρισκοσουν παραθαλασσια.. Η ηπειρωτικη χωρα πώς ηταν;
Στην ενδοχωρα ειχε πολυ παγο στα ανηλια σημεια, με αποτελεσμα παρολο που ειχαμε χιονολαστιχα και τετρακινηση να γλιστρησει το οχημα ανησυχιτικα... Παντως τπτ σπουδαιο... Ισως επειδη δεν ειχε πολλες βροχες κλπ οταν ειμασταν εκει. Αν μπεις στο site του iceland road administration θα δεις οτι οι περισσοτεροι δρομοι της ενδοχωρας ειναι κλειστοι συνηθως...
Το πασπαλισμα που φενεται στις φωτογραφιες ηταν φρεσκο... Επισης ολικο παγετο σε εκταση 20 χιλιομετρων πετυχαμε στον παραλιακο δρομο μετα το βικ μεσημεριατικα με εναν ηλιο να λαμπει και με την υπολοιπη διαδρομη πεντακαθαρη. Μου ηρθε καπως αποτομο. Την επομενη ημερα ειχε εξαφανισθει απο οτι ειδα στο σαϊτ και μετα απο ερωτηση που εκανα σε τουριστες που ειχαν περασει .

Στο δυτικο κομματι παντως που κινηθηκαμε αρκετα ηταν πεντακαθαρα εκτος απο την κοιλαδα του pingvellir που ειχε παλιο παγομενο χιονι και μεχρι τις 11-12 παγετο στον δρομο...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Φοβερές οι φωτογραφίες και δεν μάς πειράζει που μερικές είναι διπλές! :p
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πανέμορφη περιοχή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καταπληκτικές φωτογραφίες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Υπεροχες φωτογραφιες! Υπεροχη Ισλανδια!
πες μας, απο θερμοκρασιες πως ηταν;
Εγω που κρυωνω 10μηνες το χρονο (στην Ελλαδα...) ουτε να το σκεφτομαι, ετσι;
 

Dalamaidis

Member
Μηνύματα
55
Likes
206
6η μερα 14/2 και ο Αγιος Βαλεντινος με βρισκει στην επιστροφη απο το Χοφν στο Ρευκιαβικ με μια λιακαδα αλλο πραγμα!

Αφου ειδα χθες στο φεστιβαλ ντοκυμαντερ θεσσαλονικης το Ash και θυμηθηκα το μαγικο ταξιδι, σας παραθετω τις φωτογραφιες της εν λογο μερας
 

Dalamaidis

Member
Μηνύματα
55
Likes
206
Υπεροχες φωτογραφιες! Υπεροχη Ισλανδια!
πες μας, απο θερμοκρασιες πως ηταν;
Εγω που κρυωνω 10μηνες το χρονο (στην Ελλαδα...) ουτε να το σκεφτομαι, ετσι;
Θερμοκρασιες νορμαλ (+5 εως -5/6/7). Οπως ειπα αρκετες φορες ειναι το ρευμα του κολπου που βοηθαει στα δυτικα - νοτια να ειναι ηπιος ο χειμωνας σε σχεση με την θεση της χωρας...

Αυτο ισως σε βοηθεισει Weather statistics for Reykjavik, Capital Region (Iceland)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom