Ισπανία: αλυσίδα κακογουστιάς

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Και τι παει να πει αυτο ; Απαγορεύεται να βάλει 2, 3 πιάτα ; Εξάλλου τα εξυψωνει
Εδω δεν μιλάμε για φασολάδα ( την οποία την έχουμε φάει σε εστιατόριο στη Ρώμη , αν θυμάσαι ) και παρουσιάζεται σαν ένα απο τα παράδοσιακα πιάτα της Ιταλίας
Εκει δε σε είδα να κοπτεσαι περι αυθεντικοτητας της συνταγής
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Δεν αντιλαμβάνομαι τι σκοπό εξυπηρετεί η "κόντρα" Ιταλίας - Ισπανίας στα φαγητά, πέραν από την προσωπική εκτόνωση ορισμένων (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε....).
2.Ακόμη θυμάμαι κάτι λουκούλεια γεύματα στη Βαρκελώνη και στη Βαλένθια.
3.Φυσικά, και οι 2 έχουν πολύ δρόμο για να γίνουν Γάλλοι...
1. δεν αντιλήφθηκες ότι εξυπηρετεί προσωπικά συμφέροντα του Κεφαλαίου? ανοίγω ισπανικό εστιατόριο La Mafia στην Αθήνα και κάνω διαφήμιση...:haha:
2. το έχω πει δεκάδες φορές..άλλη μία: μην πηγαίνετε σε εστιατόρια εκτός ελληνικών και ιταλικών χωρίς τα Maalox σας. είδες τι έπαθες?
3. ου ναι ευτυχώς..και με τόση πίεση από τη διεθνοποίηση ευτυχώς έχουν πολύ δρόμο να διανύσουν για να πέσουν τόσο χαμηλά και να γίνει η ιταλική τρατορία γαλλικό μπουρδομπιστρό...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1 Απαγορεύεται να βάλει 2, 3 πιάτα ; Εξάλλου τα εξυψωνει
2. Εδω δεν μιλάμε για φασολάδα και παρουσιάζεται σαν ένα απο τα παράδοσιακα πιάτα της Ιταλίας
1.καθόλου..κάθε εστιατόριο ανά τον κόσμο που σέβεται τον εαυτό του έχει ιταλικά πιάτα στο μενού του. όπως και αυτό που είπες.
2. αλλά τίνος είναι? της ψαροκώσταινας? μελέτα πριν γράφεις ότι ναναι...
Phaseolus vulgaris - Wikipedia
Zuppa di fagioli - Wikipedia
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
1.καθόλου..κάθε εστιατόριο ανά τον κόσμο που σέβεται τον εαυτό του έχει ιταλικά πιάτα στο μενού του. όπως και αυτό που είπες.
2. αλλά τίνος είναι? της ψαροκώσταινας? μελέτα πριν γράφεις ότι ναναι...
Phaseolus vulgaris - Wikipedia
Zuppa di fagioli - Wikipedia
Ψωροκωσταινας .... ( όχι για να μη την λες στον φίλο τριπακια ):bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ψωροκωσταινας .... ( όχι για να μη την λες στον φίλο τριπακια ):bleh:
αν και έχω ακούσει αυτή τη λέξη, δεν επιμένω φυσικά μπροστά στο λάθος που έκανα...
ο δε tripakias (διακρίνω συμμαχία κακογουστιάς?) μπέρδεψε τα βιντζια με τα κατι άλλο...:haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επειδή σαν πολλα μας τα λέει ο κυρ Σαμιον , ξανά γυρίζω στο αρχικό θέμα και παραθέτω και αλλα συγκλονιστικά στοιχεία περί ισπανικής γαστρονομίας
O Curro da Parra - O Curro da Parra – Restaurantes en Santiago de Compostela.portaldetuciudad.com
a4.bp.blogspot.com__oobwqbRKaNo_TqxseBKbyQI_AAAAAAAAM80_de0ZSdVqSw0_s1600_IMG_0592.JPG

awww.eablog.euroadventures.net_wp_content_uploads_2011_05_P5060112.jpg
Βρε Βι μου ολα καλα κ ωραια ..αλλα αυτη η τελευταια φωτο ..αυτο το τελευταιο πιατο ειναι οντως γκαστρονομικ?Γιατι εμενα για αηδιαστικ μου κανει:bleh::bleh:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το χτένι και τα σπαραγγια αηδιαστικ ρε Κλεο ;
Θα πέσει φωτιά να μας κάψει
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
οτι δοκιμασες δεν ειναι αποδειξη για τπτ φυσικά..να μην πω το αντιθετο..
απλά δεν έχεις πάει στις κατάλληλες διευθύνσεις. ή με τα κατάλληλα άτομα.. η ιταλική κουζίνα δεν είναι φαστ φουντ κ πίτσα στο χέρι..
τον ιούνιο θα σου δοθεί η ευκαιρία να μάθεις κι εσύ.

1. λογικό είναι όταν συναντώνται 2 λαοί, 2 κουλτούρες, 2 κουζίνες να επηρεάζει η μία την άλλη.
3. έκαστος με τα γούστα του.
4-5. παραλλαγές υπάρχουν κι εντός της χώρας. με πιο τρανταχτό παρα΄δειγμα την πίτσα της Ρώμης. το ίδο και εκτός χώρας.
6. ενδεικτικά πάντα, πολύ καλά έχω φαέι στο tinello, cantuccio, maltagliati.

η wikipedia τα χαρακτήριζε έτσι..:haha:
αναφορικά με το 6. Στο Che Sara έχεις φάει? Η απαντηση σου θα κρίνει πολλά.....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Συγχαρητήρια στον Samion που κατάφερε ένα θέμα άνευ αντικειμένου και μηδενικού ενδιαφέροντος να φτάσει τα 58 ποστ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αναφορικά με το 6. Στο Che Sara έχεις φάει? Η απαντηση σου θα κρίνει πολλά.....
ε όχι.
Συγχαρητήρια στον Samion που κατάφερε ένα θέμα άνευ αντικειμένου και μηδενικού ενδιαφέροντος να φτάσει τα 58 ποστ.
τα δεχομαι ευχαρίστως μια και βλέπω ότι μερικοί βγαζουν τα απωθημένα τους με μένα. και ζητώ ταπεινα συγνώμη που δεν ειμαι άξιος να ασχοληθώ με θέματα μη μηδενικού ενδιαφέροντος που ασχολούνται οι αφεντιές Σας.
βάλτε λίγο χιούμορ στη ζωή σας ή εστω ασχοληθείτε μόνο με ότι σας ενδιαφέρει. ότι και όποιος σας ενοχλεί (εμού συμπεριλαμβανομένου) αναφερτο τον στους μοντ και σταματείστε πληζ να ασχολειστε μαζί μου προσωπικά. θενκς και καλή καρδιά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
βάλτε λίγο χιούμορ στη ζωή σας .
μαααα.... το γεγονός ότι ποστάρουμε σ' αυτό το θέμα δείχνει ότι αυτό δε μας λείπει, υπάρχει και σε υπερεπάρκεια μάλιστα! Για την αντίθετη πλευρά δεν είμαι και τόσο σίγουρος... (αυτοί οι μοντς πια, καραμέλα που δε λέει να λιώσει :bleh: )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom