Ισπανία Ισπανία (βοήθεια)

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Έγραψε για πτήσεις Θεσσαλονίκη - Βαρκελώνη. Το πέρα δώθε για Μαδρίτη μου φαίνεται ότι δεν αξίζει τον κόπο και τα έξοδα, όταν έχεις τόσα πράγματα να κάνεις ανατολικά.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ήθελα να το κρατήσω για εμάς του ισπανούς :bleh: , αλλά θα το πω.
Το ouigo έχει ξεκινησει διαδρομες σε πολύ οικονομικές τιμές, από Βαρκελώνη για Μαδριτη, Σαραγοσα, Ταρραγόνα, ταξίδι Βαρκελώνη-Μαδριτη από 2:30 ώρες.
Απο Μαδριτη έχει και για Βαλενθια, με το κοστος να ξεκινάει από 9 ευρώ (όνειρο ζω, μη με ξυπνάτε) και ταξίδι <2 ώρες. Τσεκ ιτ αουτ OUIGO España
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.997
Ήθελα να το κρατήσω για εμάς του ισπανούς :bleh: , αλλά θα το πω.
Το ouigo έχει ξεκινησει διαδρομες σε πολύ οικονομικές τιμές, από Βαρκελώνη για Μαδριτη, Σαραγοσα, Ταρραγόνα, ταξίδι Βαρκελώνη-Μαδριτη από 2:30 ώρες.
Απο Μαδριτη έχει και για Βαλενθια, με το κοστος να ξεκινάει από 9 ευρώ (όνειρο ζω, μη με ξυπνάτε) και ταξίδι <2 ώρες. Τσεκ ιτ αουτ OUIGO España
Οταν σκεφτομαι οτι ειχα ξενυχτησει για να βρω με 50 ευρω εκαστος το Μαδριτη Βαρκελωνη απο 80-100....
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Οταν σκεφτομαι οτι ειχα ξενυχτησει για να βρω με 50 ευρω εκαστος το Μαδριτη Βαρκελωνη απι 80-100....
Καλα κι εγω το καλοκαιρι πληρωσα 80φευγα για μονη διαδρομη Βαλενθια-Μαδριτη. Αλλα τώρα, νεες εποχες, νεα ζωη.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Γιατί βρε @Yorgos και @panpan τέτοιο "μένος" για την Σαραγόσα.
Φίλε μου κανένα 'μένος'. Απλά αναρωτιεται ο φίλος, Τολέδο ή Χιρόνα, ή Σαραγόσα για έν βράδυ.
Εγώ προσωπικά δεν θα έμενα Σαραγόσα. Εναλλακτικά πρότινα την Βαλένθια σαν καλύτερη από Σαραγόσα.
Εγώ δεν θα πήγαινα Μαδρίτη.
Α,γειά σου. Ούτε εγώ και θα το εξηγήσω παρακάτω,
Απο Μαδριτη έχει και για Βαλενθια, με το κοστος να ξεκινάει από 9 ευρώ (όνειρο ζω, μη με ξυπνάτε) και ταξίδι <2 ώρες. Τσεκ ιτ αουτ OUIGO España
Η Καταλωνία έχει από 1 Σεπτεμβρίου όλα τα τραίνα της με μια κάρτα των 10 ευρώ για απεριόριστες
διαδρομές , μέχρι τις 31/12 Υπάρχουν και κάποια εισιτήρια για μεγάλες αποστάσεις πολλαπλών διαδρομών (απεριόριστες) νομίζω με 12 ευρώ.
Μάλιστα αν κάνεις 16 διαδρομές από 1/9 έως 31/12 τα χρήματα που έδωσες επιστρέφονται πίσω στην κάρτα. Είναι ευκαιρία να γυρίσει κάποιος όλη την Καταλωνία σχεδόν τσάμπα.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Παρακολουθώ τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ όλους πολύ.
Επειδή είμαι από Β. Ελλάδα με βολεύουν οι πτήσεις από Θεσσαλονίκη. Για αυτό έκλεισα πήγαινε έλα από Θεσσαλονίκη προς Βαρκελώνη, παρόλο που την πόλη την έχω ξαναδεί πριν 10 χρόνια και, όχι ότι με χαλάει άλλο ένα 3μερο εκεί, απλά δεν ήταν η απόλυτη προτεραιότητα μου για Ισπανία.
Σκέφτηκα την επιστροφή μέσω Αθήνας από Μαδρίτη, αλλά ήθελε 5.000μίλια παραπάνω ανά επιβάτη και συνολικά 40ευρώ παραπάνω φόρους.
Κοιτώντας τις τιμές των τρένων είδα (όπως αναφέρεται και πριν από ένα φίλο/φίλη) ότι ίσως βρω δρομολόγιο με 40ευρώ πήγαινε έλα και διαδρομή περίπου 2ώρες και 30-40 λεπτά. Στην τιμή αυτή, αν κατάλαβα καλά, δεν συμπεριλαμβάνεται βέβαια η μεγάλη βαλίτσα, την οποία πληρώνεις εξτρά.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Από Cáceres που πεταγόμαστε για μονοήμερη ή άντε μία διανυκτέρευση; Το Badajoz, που έχει και αεροδρόμιο, τι λέει;
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Κάποιος πληροφορίες για Καστεγιόν δε λα Πλάνα και Βιγιαρεάλ???
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Κάποιος πληροφορίες για Καστεγιόν δε λα Πλάνα και Βιγιαρεάλ???
Είχα ψαχτεί πριν 2-3 χρόνια για την περιοχή όμως μέσω του forum δεν είχα βρει κάτι. Τελικά δεν πήγα αλλά καθώς πήγα πέρυσι Βαλένθια που είναι κοντά (1 ώρα περίπου) αν σε ενδιαφέρει έχω γράψει σχετική ιστορία στην οποία έχω ενσωματώσει και αρκετές χρηστικές λεπτομέρειες.
Μπορείς να την δεις σ' αυτό το link:
Ισπανία - Ιταλία - Το φαβορί (Ρώμη) και το αουτσάιντερ (Βαλένθια)
 
Last edited:

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Είχα ψαχτεί πριν 2-3 χρόνια για την περιοχή όμως μέσω του forum δεν είχα βρει κάτι. Τελικά δεν πήγα αλλά καθώς πήγα πέρυσι Βαλένθια που είναι κοντά (1 ώρα περίπου) αν σε ενδιαφέρει έχω γράψει σχετική ιστορία στην οποία έχω ενσωματώσει και αρκετές χρηστικές λεπτομέρειες.
Μπορείς να την δεις σ' αυτό το link:
Ισπανία - Ιταλία - Το φαβορί (Ρώμη) και το αουτσάιντερ (Βαλένθια)
Για Καστεγιόν δε λα Πλάνα ψάχνω πληροφορίες αλλά τίποτα δε βρίσκω σε ελληνικό οδηγό.
 
Μηνύματα
26
Likes
9
Καλημέρα. Σε λίγους μήνες θα πάω στη Βαλένθια και σκεφτόμουν να την συνδύαζα και με μια δεύτερη Ισπανική πόλη , ποια θα μου προτείνατε ως πιο εύκολο συνδυασμό με τη Βαλένθια; Οι συνολικές μέρες που θα καθίσω θα διαμορφωθούν ανάλογα με τον δεύτερο προορισμό, στην Βαλένθια θα είμαι σίγουρα για 3 μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom