Ισπανία Ισπανία το καλοκαιρι

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πολύ καλύτερα που έβαλες άφιξη Βαρκελώνη και επιστροφή Μαδρίτη. Θα στο έλεγα κι εγώ αλλά νόμιζα ότι τα είχες κλείσει ήδη τα εισιτήρια. Στο Σαν Σεμπαστιάν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θέλεις να πας; Εγώ προσωπικά θα πήγαινα από την άλλη μεριά. Σαντιάγκο ντε Κομποστέλα. Χίλιες φορές πιο ενδιαφέρον για μένα.

Και να σου πω και κάτι άλλο πιο ριζοσπαστικό; Κάντε την τρέλα και πάτε 2 μέρες Πόρτο στην Πορτογαλία!!! Ίδια απόσταση είναι! Αυτό είναι το ωραίο να έχεις αυτοκίνητο!!!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Πορτογαλία ειναι στο προσεχώς.Το Σαν Σεμπαστιαν το έβαλα γιατί εδώ έχω διαβάσει πολλά ωραία για την πόλη.Εαν έχετε πάει και νομίζετε ότι δεν αξίζει τόσο πολύ,θα βγάλω το Σαν Σεμπαστιαν και θα βάλω Μπουργκος -Σεγκόβια και την άλλη ημέρα,Σαλαμαγκα-Τολεδο.Εδω να σας πω ότι Γρανάδα-Σεβιλλη-Κόρδοβα έχω πάει.Στην Σεβίλλη στις 2 τα μεσάνυχτα είχε 43 βαθμούς.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πορτογαλία ειναι στο προσεχώς.Το Σαν Σεμπαστιαν το έβαλα γιατί εδώ έχω διαβάσει πολλά ωραία για την πόλη.Εαν έχετε πάει και νομίζετε ότι δεν αξίζει τόσο πολύ,θα βγάλω το Σαν Σεμπαστιαν και θα βάλω Μπουργκος -Σεγκόβια και την άλλη ημέρα,Σαλαμαγκα-Τολεδο.Εδω να σας πω ότι Γρανάδα-Σεβιλλη-Κόρδοβα έχω πάει.Στην Σεβίλλη στις 2 τα μεσάνυχτα είχε 43 βαθμούς.
Εγώ θεωρώ αν και πανέμορφο ότι το Σαν Σεμπαστιάν είναι χωριστό ταξίδι μαζί με την υπόλοιπη χώρα των Βασκών (ισπανική και ενδεχομένως και γαλλική) η/και τις δύο επαρχίες της Κανταβριας ή της Ναβάρας. Θα επικεντρωνόμουν σε κάτι πιο κοντινό. Η Σαλαμάνκα πανέμορφη αλλά επίσης πολύ ζεστή αυτή την περίοδο. Επίσης θεωρώ ότι είναι σκότωμα να κάνετε Σαλαμάνκα και Τολέδο σε μία μέρα. Η Άβιλα επίσης είναι ωραία και κοντά στη Μαδρίτη. Και το Μπούργος και η Σεγκόβια πολύ ωραίες πόλεις είναι αλλά σε μία μέρα θα φάτε 5 ώρες στα πήγαινε έλα και δε θα προλάβετε να δείτε τίποτα.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Θα κάνω διανυκτέρευση και στο Τολεδο και στην Σεγκόβια.τις δυο μέρες του προγράμματος διανυκτέρευσης στο ΣανΣεμπαστιαν θα τις κάνω στο Τολεδο και στην Σεγκόβια. 1. Βαρκελωνη.2βαρκελωνη.3.βαρκελωνη.4Μαδριτη.5Μαδριτη.6.Μαδριτη.7.Μαδριτη-Μπουργκος-Σεγκόβια.8.Σεγκοβια-Σαλαμαγκα-Τολεδο.9.Τολεδο-Μαδριτη-Αθηνα.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Στην Σεβίλλη στις 2 τα μεσάνυχτα είχε 43 βαθμούς.
E, καλά και στη Μαδρίτη μη περιμένεις το μελτέμι να φυσήξει! :haha::haha::haha:

Το Σαν Σεμπαστιαν είναι πολύ όμορφο, αλλά δεν έχει σημαντικά μνημεία. Εμένα γενικά μου αρέσει να βλέπω κάτι ιστορικό όπου πάω. Για αυτό και σου πρότεινα την Κομπόστέλα!
Επειδή όμως είναι Καλοκαίρι, μπορεί να έχεις άλλες προτεραιότητες. Γι'αυτό δείτε εσείς πρώτα απ' όλα τι ακριβώς θέλετε από το ταξίδι σας. Σεγκόβια πάντως μην τη χάσεις. Έτσι και αλλιώς στο δρόμο σας θα 'ναι όπου και να πάτε! Τη λάτρεψα αυτή την πόλη!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι.Γιαυτο έβαλα στο προγράμμα το Μπουργκος.Οπως βλέπεις προσπαθώ τις δυο μέρες που θα έχουμε αυτοκίνητο να τις κάνω όσο το δυνατό καλύτερα.Οποτε και Σεγκόβια και Τολεδο και Μπουργκος και Σαλαμαγκα η Αβιλα.Σας ευχαριστω για την υπομονή σας και για τις προτάσεις σας.Καποια στιγμή θα επανέλθω να μου πείτε πως θα πάω από το αεροδρόμιο της Βαρκελωνης στο κέντρο.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Εξαιρετικές πόλεις όλες τους!!! Για τη Σαλαμάνκα έχω ακούσει τα καλύτερα!!! Προετοιμαστείτε για ζέστη πάντως, αν και από ό,τι κατάλαβα δεν σας πειράζει ιδιαίτερα.

Καποια στιγμή θα επανέλθω να μου πείτε πως θα πάω από το αεροδρόμιο της Βαρκελωνης στο κέντρο.
Απ΄ ότι βλέπω, μόλις τώρα τον Φλεβάρη άνοιξε η επέκταση του μετρό προς το αεροδρόμιο, οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα σε όποιο τέρμιναλ και αν προσγειωθείς.
Εμείς, μόλις 2 μήνες πρίν έπρεπε από το τέρμιναλ 1 να πάρουμε το λεωφορείο για το τέρμιναλ 2 και από 'κει να πάρουμε τον προαστιακό για τον σιδηροδρομικό σταθμό Sants, απ' όπου μπήκαμε στο μετρό.

http://www.barcelona-airport.com/TMB-Metro-Map.pdf
 
Last edited by a moderator:

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Κατάλαβα την ΓΡΑΜΜΗ L9 προς zona universitaria και κατεβαίνω όπου μου ειναι πιο εύκολο για το ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ που θα κλείσω. Και πάλι σας ευχαριστω για τις πληροφορίες σας.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Σε ευχαριστω πολύ. Μια ερώτηση.Επειδη θα είμαστε ΔΩΔΕΚΑ άτομα με μια βαλίτσα και επειδή στην Βαρκελωνη δεν θα έχουμε αυτοκίνητο,μήπως γνωρίζεις στο περίπου ποσό στοιχίζει το ταξί από το αεροδρόμιο στο κέντρο και εαν μπορούν να μπουν τέσσερα άτομα σε κάθε ταξί;και κάτι άλλο εαν γνωρίζεις τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν υπηρεσία αεροδρομίου.Μηπως ξέρεις ποσό στοιχίζει από το αεροδρόμιο στο κέντρο και για τα ΔΩΔΕΚΑ άτομα;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
4 άτομα παίρνουν αλλά δεν ξέρω το μέγεθος των βαλιτσών σας και αν χωράνε
4 βαλίτσες σένα ταξί.Η χρέωση μινιμουμ είναι 37 ευρώ που συνήθως σε καλύπτει
για τα ξενοδοχεία στο κέντρο.Από εκεί και μετά εξαρτάται την ώρα άφιξης ή την
ημέρα άφιξης (αργία-Κυριακή κλπ) που έχει προσαύξηση.
Πολλά ξενοδοχεία έχουν υπηρεσία ξενοδοχείου αλλά τα περισσότερα είναι αυτά που είναι εκτός κέντρου και χρεώνουν κατά άτομο.Δεν έχω ιδέα από τιμές.Θα πρέπει
να συνεννοηθείς με το ξενοδοχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom