Ιταλία Ισπανικά στην Ιταλία

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Μία πολύ απλή απορία διότι λογικά φέτος θα επισκεφθώ τη Ρώμη.

Έχω ακούσει ότι οι Ιταλοί δεν τα πάνε καλά με τα Αγγλικά.

Εγώ και η κυρά μου γνωρίζουμε Ισπανικά (εγώ μέτρια, η κυρά
μου άριστα).

Είναι καλύτερο να συνεννοούμεθα με τους απόγονους των αρχαίων
Λατίνων εις την Αγγλικήν ή την Ισπανικήν γλώτταν;

Από ότι ξέρω υπάρχουν αρκετά κοινά ανάμεσα σε Ισπανικά - Ιταλικά
και φημολογείται (δεν ξέρω αν ισχύει) ότι γίνεται να αλληλοσυνεννοηθούν
σε βασικό επίπεδο μεταξύ τους.

Ευχαριστώ και καλή κουτσή-χρονιά
(κουτσή διότι προς τα τέλη του έτους θα καταστραφεί ο κόσμος)

:xmas_twisted:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια χαρά θα συνεννοηθείτε στα Ισπανικά και μάλιστα σε κάτι παραπάνω από τα βασικά. Επιπλέον, αν έχεις πάει Ισπανία, θα δεις ότι τα Αγγλικά των Ιταλών -παρότι μέτρια- είναι πολύ πιο υπαρκτά από τα ανύπαρκτα των Ισπανών. Καλή σας χρονιά.
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Για να βοηθησω λιγο και εγω σας λεω οτι το ποσοστο Ιταλων που μιλαει Αγγλικα διαρκως ανεβαινει .Δεν θα εχετε προβλημα .
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Μια χαρά θα συνεννοηθείτε στα Ισπανικά και μάλιστα σε κάτι παραπάνω από τα βασικά. Επιπλέον, αν έχεις πάει Ισπανία, θα δεις ότι τα Αγγλικά των Ιταλών -παρότι μέτρια- είναι πολύ πιο υπαρκτά από τα ανύπαρκτα των Ισπανών. Καλή σας χρονιά.
Έχω πάει Ισπανία (πρόσφατα), αλλά δεν το παρατήρησα αυτό διότι μιλούσα στα Ισπανικά μαζί τους, δεν χρησιμοποίησα καθόλου Αγγλικά.

Είχα ακούσει πάντως για την ανύπαρκτη αγγλομάθεια τους.

Αρκετά χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Θενξ.

Για να βοηθησω λιγο και εγω σας λεω οτι το ποσοστο Ιταλων που μιλαει Αγγλικα διαρκως ανεβαινει .Δεν θα εχετε προβλημα .
Α, ωραία. Ενδιαφέρον κι αυτό (και ελπιδοφόρο).
Σε ευχαριστώ!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Λοιπόν, εγώ όποτε πάω στην Ιταλία συνεννοούμαι άριστα στα ισπανικά. Οκ, ξέρω και κάτι λίγα ιταλικά, βασικά καταλαβαίνω τα περισσότερα εξαιτίας των ισπανικών, αλλά ιταλικά δεν μιλάω πια. Οπότε τους μιλάω στα ισπανικά, εκείνοι μου απαντούν στα ιταλικά και όλα είναι μια χαρά. Μάλιστα κάποια στιγμή που είχαμε βρεθεί σε μια λιτανεία/γιορτή προς τιμήν της Παναγίας και δεν ξέραμε τι ακριβώς γινόταν, κάποια ηλικιωμένη κυρία μας εξήγησε στα ιταλικά τι γιορτή ήταν, ποιοι ήταν όλοι αυτοί που έκοβαν βόλτες με τις βαρκούλες στον Τίβερη κλπ και εκτός από κάποιες λέξεις που "έχανα" μπορούσα να μεταφράζω στα ελληνικά όλα αυτά που μου έλεγε χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom