Ισραήλ Ισραηλ

Sofia81

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Ουδεις μπορεις να σου απαντησει, διοτι κανεις δεν δυναται να ξερει τι θα συμβει, οποτε οποιαδηποτε γνωμη ειναι υποκειμενικη.
Προσωπικα μπορω να πω, οτι θεωρω δυσκολο μια ευρειας κλιμακα συγκρουση, ωστοσο με το Λιβανο να ειναι ενα καζανι που βραζει, η Συρια ειναι η Συρια με οτι αυτο συνεπαγεται σε κατασταση.
Οτι θα υπαρξουν αντιδρασεις, απο διαφορες παραστρατιωτικες ομαδες, οχι απο το Ιραν απευθειας, το θεωρω δεδομενο και μια απο αυτες τις ομαδες ειναι η Χεζμπολαχ. Τωρα αν θα σταλθουν πυραυλοι απο την Παλαιστινη, την Συρια η τον Λιβανο (το τελευταιο το θεωρω λιγο πιο δυσκολο καθως το Ισραηλ θα αντιδρασει δυναμικα σε μια τετοια περιπτωση). Απο την αλλη το Ισραηλ εχει εξαιρετικη αεροαμυνα.
Εν ολιγοις, οτι υπαρχει μεγαλυτερο ρισκο μετα τον αναμβρασμο των τελευταιων ημερων ειναι δεδομενο. Ωστοσο, πιθανολογω οτι στην λιστα βρισκονται αλλα μερη στην Μεση ανατολη απο οτι το Ισραηλ το ιδιο.
Προσωπικα, εχω ακυρωσει ηδη αρκετα ταξιδια στην Μεση Ανατολη που ειχα για το αμεσως επομενο διαστημα. Αν ηταν καποιο απο αυτα στο Ισραηλ, θα το εκανα, με ρισκο μεν και λιγο μεγαλυτερη ανασφαλεια αλλα θα το εκανα.
Ευχαριστώ πολύ
Μίλησα με προξενείο. Στο τελ αβιβ τα πράγματα είναι ήρεμα ωστόσο μου παν αν τελικά ταξιδέψω να αποφύγω τις «ευαίσθητες» περιοχές νότια και βόρεια του Ισραήλ
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Σε ανάλογη θέση ήμουν κ εγω πριν μερικά χρόνια με την εξυπνάδα του Τράμπ να αναγνωρίσει την Ιερουσαλήμ ως πρωτεύουσα του Ισραήλ. Τελικά απλά έκοψα κάποιες μέρες που προόριζα να τις περάσω στη Ραμάλα λόγω διαδηλώσεων .... κ μετά το μετάνιωσα να σου πω την αλήθεια.

Οπως μου ειπε κ ενας ταξιτζης εκει, " για εμας εδω δεν υπάρχει διαφορά, η κατάσταση δεν θα είναι ποτε απόλυτα ήσυχη κ ιδανική"
 

erodios

Member
Μηνύματα
96
Likes
310
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πετάω για Τελ Αβιδ στις 10 Ιανουαριου απο Θεσσαλονικη και δεν πρόκειται να ακυρώσω το ταξίδι
Καλό ταξίδι @aikaterinib!
Κι εγώ στη θέση σου δε θα ακύρωνα το ταξίδι μου, τουλάχιστον σ' αυτήν την περίοδο. Επιμέρους "δύσκολες" καταστάσεις φαντάζομαι πως διαχρονικά είναι αναμενόμενες στην περιοχή, ωστόσο, χωρίς να είμαι ειδικός για να κάνω αναλύσεις, νομίζω ότι είναι πολύ πρόωρη μια γενικευμένη σύρραξη μεταξύ Ιράν-Ισραήλ και μακάρι να μη γίνει ποτέ.
Προσωπικά, μη γνωρίζοντας πώς θα έχει διαμορφωθεί η κατάσταση μετά από τρεις μήνες, είμαι με το δάχτυλο στο ποντίκι τις δυο τελευταίες μέρες και προβληματίζομαι για το αν θα κάνω τελικά τις κρατήσεις μου για το Ισραήλ, όπως προγραμμάτιζα για το τέλος Απριλίου ή όχι. Κι αν δεν κλείσω τώρα τα εισιτήρια και ακριβύνουν πολύ; :mad: Να ζει κανείς ή να μη ζει; o_O
Όπως και να 'χει περιμένω/ουμε τις εντυπώσεις σου είτε με την επιστροφή σου στην Ελλάδα είτε ακόμα καλύτερα αναμένουμε τις ζωντανές "ανταποκρίσεις" σου! :)
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα .Επέστρεψα και έχω μόνο θετικές εντυπώσεις .Τα Ιεροσόλυμα όπου επισκέφτηκα είναι μια πανέμορφη πόλη . Η παλιά η πόλη είναι που έχει το πιο πολύ ενδιαφέρον είναι εντυπωσιακή με το σύμπλεγμα των θρησκειών κτλ .Νιώθεις ασφαλείς έχει παντού αστυνομία και κάμερες .Δεν είναι όπως στο παρελθόν που είχανε συγκρούσεις .Τώρα για κάτι γενικευμένο κανείς δεν ξέρει οπότε δεν είναι κριτήριο για να σε σταματήσει κατά την άποψή μου. @erodios
 
Μηνύματα
20
Likes
13
Καλησπέρα σε όλους,
Θα μπω κατευθειαν στο θέμα. Εχω ολοκληρώσει τις κρατήσεις του ταξιδιού κι εχει μείνει μονο αυτή του αυτοκινήτου. Έχω κλείσει τις 4 τελευταίες διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο στη Βηθλεέμ κι έχει δημιουργηθεί ένα προβλημα γιατί άλλα μου λέει ο ένας κι άλλα ο άλλος. Η ερώτηση μου είναι ποιό είναι το καθεστώς με τις μετακινήσεις μεταξύ Ισραήλ και Δυτικής Όχθης? Αν επιτρέπονται ενοικιαζόμενα στη Βηθλεέμ, κι αν ναι, αν υπάρχει κάποιο επιπλέον κόστος (μικτή ασφάλιση πχ). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Αν νοικιάσεις Ισραηλινό αυτοκίνητο η ασφάλεια δε σε καλύπτει σε Παλαιστινιακά εδάφη (όπως η Βηθλεέμ), ενώ σε αρκετές εταιρίες απαγορεύεται κιόλας. Μπορείς να νοικιάσεις Αράβικο αυτοκίνητο, με την προϋπόθεση οτι θα κινηθείς αποκλειστικά στο Παλαιστινιακό κομμάτι.
 
Μηνύματα
20
Likes
13
Αν νοικιάσεις Ισραηλινό αυτοκίνητο η ασφάλεια δε σε καλύπτει σε Παλαιστινιακά εδάφη (όπως η Βηθλεέμ), ενώ σε αρκετές εταιρίες απαγορεύεται κιόλας. Μπορείς να νοικιάσεις Αράβικο αυτοκίνητο, με την προϋπόθεση οτι θα κινηθείς αποκλειστικά στο Παλαιστινιακό κομμάτι.
Κατ αρχήν ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Θα ήθελα αν γνωρίζεις σίγουρα, κι επειδή αυτά που διάβασα είναι απο το 2012, υπάρχει πρόβλημα στη διέλευση μεταξύ Ισραήλ και Παλαιστινιακών εδαφών? Πέραν του ρίσκου της μη κάλυψης της ασφάλειας υπάρχει θέμα με τις αρχές? Γνωρίζεις επίσης αν μπορείς να κινηθείς ανετα μες στα παλαιστινιακά εδάφη? Δεν ρωτάω απο θέμα ρίσκου μη φαω καμιά ρουκέτα αλλά από θέμα ελέγχων.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Από τους ελέγχους θα περάσεις, είτε εύκολα είτε δυσκολα. Στη θεση σου δε θα νοίκιαζα ωστόσο αυτοκίνητο... Το θέμα της ασφάλειας (του αυτοκινήτου) είναι σημαντικό για μένα. Σε ποιες περιοχές θα κινηθείς?
 
Μηνύματα
20
Likes
13
Από τους ελέγχους θα περάσεις, είτε εύκολα είτε δυσκολα. Στη θεση σου δε θα νοίκιαζα ωστόσο αυτοκίνητο... Το θέμα της ασφάλειας (του αυτοκινήτου) είναι σημαντικό για μένα. Σε ποιες περιοχές θα κινηθείς?
Καλημέρα, τη τέταρτη μέρα μας θα φυγουμε από ναζαρέτ και θα πάμε στο επόμενο ξενοδοχείο το οποίο είναι στη Βηθλεέμ. Στη Βηθλεέμ θα μείνουμε τις υπόλοιπες 3 διανυκτερεύσεις. Τη μία μερα λέω να πάμε στην Ιερουσαλημ και την επόμενη Νεκρά θάλασσα - Ιεριχώ. Τη κυριακή πρωί φεύγουμε για το αεροδρόμιο, που θέλω να παραδώσω και το αυτοκίνητο. Μου είπαν από το ξενοδοχείο να νοικιάσω αυτοκίνητο από rent a car στα Ιεροσόλυμα στην Παλαιστινιακή μεριά. Σ αυτήν την περίπτωση όμως πεέπει να νοικιάσω 2 αυτοκίνητα και το σημαντικό δεν ξέρω αν μπορώ να παραδώσω το αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο αν νοικιάσω απο παλαιστινιακή μερια. Και δυστυχώς η πτήση είναι νωρίς τη Κυριακή (11 το πρωί) οπότε δε θέλω να μπλέξω με δημοσιες συγκοινωνίες. Εχεις καμια ιδεα τι να κανω?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Προφανώς δε μπορείς να παραδώσεις Αράβικο αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο.
Βασικά έχεις μπερδέψει λίγο τις περιοχές. Ξέρεις τι ισχύει σχετικά με τις ζώνες a, b, c στην Παλαιστίνη?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.379
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom