Ισραήλ Ισραηλ

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ούτε για την Ιερουσαλήμ είναι ιδανικό; Έχω κλείσει ένα βράδυ από την πλευρά της Παλαιστίνης .
Στην Ιερουσαλήμ (νέα πόλη, δυτικά) είναι απαραίτητο αν πας Σάββατο, αλλά έχει θέμα με το παρκάρισμα όπως σε όλες τις πόλεις. Θέμα να μην οδηγήσεις στα κατεχόμενα μπορεί να έχεις μόνο σε σχέση με τα προσωπικά σου ιδεολογικά πιστεύω και τίποτε άλλο... (Κι εμείς το 2010, στην πρώτη μου επίσκεψη στη χώρα, μια χαρά οδηγήσαμε εκεί χωρίς να έχουμε το παραμικρό πρόβλημα, ούτε με ασφάλειες ούτε με τίποτα, και χωρίς καν να καταλάβουμε ότι περάσαμε από κει: Ισραήλ - Κίνησε ο Εβραίος να πάει στο παζάρι κι ήταν η μέρα Σάββατο... . Σε επόμενο ταξίδι που περάσαμε και σε εδάφη ελεγχόμενα από την Παλεστινιακή αρχή, αφήσαμε το αυτοκίνητο έξω από τα σύνορα και πήραμε ταξί) .
 
Μηνύματα
22
Likes
16
Χαίρετε!!! Κάποιος που να πήγε πρόσφατα Ισραήλ, να τον ρωτήσω κάποιες πληροφορίες.
1) Για την είσοδο στο Ισραήλ τι χρειάζεται;
Entry form, healthy insurance χρειάζονται;
2) Για ενοικίαση αυτοκινήτου χρειάζεται έκδοση διεθνούς διπλώματος; Έχω το Ευρωπαϊκό με λατινικούς χαρακτήρες, θα έχω πρόβλημα εκεί;
3) Οι δρόμοι έχουν διόδια και το κόστος βενζίνης πόσο είναι;
4) Στον έλεγχο διαβατηρίων σου κάνουν πολλές ερωτήσεις; Από μέτρα COVID πώς είναι εκεί;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Ποιές ισλαμικές χώρες πρέπει να ΜΗΝ έχεις επισκεφτεί προσφατα για να σε δεχτει το Ισραήλ;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ποιές ισλαμικές χώρες πρέπει να ΜΗΝ έχεις επισκεφτεί προσφατα για να σε δεχτει το Ισραήλ;
Το αντίθετο είναι πρόβλημα (να έχεις επισκεφτεί το Ισραήλ κι εν συνεχεία ορισμένα Αραβικά κράτη, το οποίο έχει λυθεί με τη μή τοποθέτηση σφραγίδας επί των διαβατηρίων στο Ισραήλ).
Μπορείς κανονικά να έχεις πάει πχ στην Ιορδανία ή στο Ιράν και να επισκεφτείς το Ισραήλ (το πολύ πολύ να σε ρωτήσουν το σκοπό επίσκεψης των χωρών αυτών)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Το αντίθετο είναι πρόβλημα (να έχεις επισκεφτεί το Ισραήλ κι εν συνεχεία ορισμένα Αραβικά κράτη, το οποίο έχει λυθεί με τη μή τοποθέτηση σφραγίδας επί των διαβατηρίων στο Ισραήλ).
Μπορείς κανονικά να έχεις πάει πχ στην Ιορδανία ή στο Ιράν και να επισκεφτείς το Ισραήλ (το πολύ πολύ να σε ρωτήσουν το σκοπό επίσκεψης των χωρών αυτών)
Μου παν σε πρακτορείο πως στο Ισραήλ έχεις πρόβλημα αν πριν έχεις πάει σε κάποιες ισλαμικές χώρες 🤔 , γι'αυτό ρωτησα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μου παν σε πρακτορείο πως στο Ισραήλ έχεις πρόβλημα αν πριν έχεις πάει σε κάποιες ισλαμικές χώρες 🤔 , γι'αυτό ρωτησα.
Κοίτα, αν δεν έχεις 2 σφραγίδες από Συρία, 4 σφραγίδες από Ιράν και 6 από την Υεμένη, ε δε θα έχεις θέμα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Το αντίθετο είναι πρόβλημα (να έχεις επισκεφτεί το Ισραήλ κι εν συνεχεία ορισμένα Αραβικά κράτη, το οποίο έχει λυθεί με τη μή τοποθέτηση σφραγίδας επί των διαβατηρίων στο Ισραήλ).
Μπορείς κανονικά να έχεις πάει πχ στην Ιορδανία ή στο Ιράν και να επισκεφτείς το Ισραήλ (το πολύ πολύ να σε ρωτήσουν το σκοπό επίσκεψης των χωρών αυτών)
Τα ελληνικά διαβατήρια δεν σφραγίζονται στο ισραηλ ούτως ή αλλως.
edit: το λες ήδη...δεν το διάβασα σωστά...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ποιές ισλαμικές χώρες πρέπει να ΜΗΝ έχεις επισκεφτεί προσφατα για να σε δεχτει το Ισραήλ;
Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα με καμία, στην πραγματικότητα αν έχεις πολλές σφραγίδες από μουσουλμανικές χώρες ή σφραγίδες από "περίεργες" χώρες μπορούν να σου δημιουργήσουν μεγάλο πρόβλημα στην είσοδο ή έξοδο από τη χώρα.
(το πολύ πολύ να σε ρωτήσουν το σκοπό επίσκεψης των χωρών αυτών)
Δεν ισχύει αυτό. Προσωπικά βίωσα τρίωρη ανάκριση από πολλά διαφορετικά άτομα όπου μου ανέφεραν ότι δεν πίστευαν ότι πήγαινα για τουρισμό, έρευνα στο κινητό μου τηλέφωνο κι εν τέλει παραχώρηση άδειας εισόδου για μία μόλις εβδομάδα.
Είχα σφραγίδα Ιράν, Ιορδανίας, Τουρκίας σίγουρα, δε θυμάμαι τι άλλο.
Τους ενόχλησε το Ιράν και το ότι θα πήγαινα Παλαιστίνη.

Ναι μεν μπήκα στη χώρα, αλλά έχασα τη μισή πρώτη μέρα. Όταν κάποιος/α ταξιδιώτης/ισσα αποφασίζει να πάει Ισραήλ ενώ έχει σφραγίδες μουσουλμανικών χωρών είναι καλό να περιμένει ότι είναι πολύ πολύ πιθανή η πολύωρη ανάκριση, οι καθυστερήσεις, ακόμα και η προσβολή της προσωπικότητάς του.
Μπορεί και όχι. Σε κάθε περίπτωση έχει συμβεί σε μένα και σε δύο καλούς φίλους μου.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα με καμία, στην πραγματικότητα αν έχεις πολλές σφραγίδες από μουσουλμανικές χώρες ή σφραγίδες από "περίεργες" χώρες μπορούν να σου δημιουργήσουν μεγάλο πρόβλημα στην είσοδο ή έξοδο από τη χώρα.

Δεν ισχύει αυτό. Προσωπικά βίωσα τρίωρη ανάκριση από πολλά διαφορετικά άτομα όπου μου ανέφεραν ότι δεν πίστευαν ότι πήγαινα για τουρισμό, έρευνα στο κινητό μου τηλέφωνο κι εν τέλει παραχώρηση άδειας εισόδου για μία μόλις εβδομάδα.
Είχα σφραγίδα Ιράν, Ιορδανίας, Τουρκίας σίγουρα, δε θυμάμαι τι άλλο.
Τους ενόχλησε το Ιράν και το ότι θα πήγαινα Παλαιστίνη.

Ναι μεν μπήκα στη χώρα, αλλά έχασα τη μισή πρώτη μέρα. Όταν κάποιος/α ταξιδιώτης/ισσα αποφασίζει να πάει Ισραήλ ενώ έχει σφραγίδες μουσουλμανικών χωρών είναι καλό να περιμένει ότι είναι πολύ πολύ πιθανή η πολύωρη ανάκριση, οι καθυστερήσεις, ακόμα και η προσβολή της προσωπικότητάς του.
Μπορεί και όχι. Σε κάθε περίπτωση έχει συμβεί σε μένα και σε δύο καλούς φίλους μου.
Όταν είχα ταξιδέψει κ πριν επιβιβαστώ, στο Ελ. Βενιζέλος, με καλεσαν και με ανέκριναν κανονικά επί μια ώρα ξεχωριστά από τους συνταξιώτες μου και στο τέλος διασταυρωσαν τις απαντήσεις μας. Εκεί δεν είχαμε θέμα στην είσοδο (1-2 τυπικές ερωτήσεις), αλλά στην έξοδο από την χώρα πάλι ήταν εξονυχιστικός ο έλεγχος και πάλι ερωτήσεις για τον σκοπό του ταξιδιού (ευτυχώς που ήμασταν εκεί 2,5 ώρες πριν την πτήση αλλιώς θα την χάναμε.
Να σημειώσω ότι δεν υπήρχε καμια σφραγίδα στο διαβατήριο μου. Οπότε γενικά ο έλεγχος παίζει πολυ.
 

stelios2000

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Γεια σας,
3 ενηλικες και 2 παιδια (11&12) θα προσγειωθουμε Τελ Αβιβ και αμεσως θα παμε Ιερουσαλημ οπου ειναι το ξενοδοχειο μας για 3 μερες 7/8/9 Ιουλιου...ξερει κανεις πως μπορω να βρω ελληνοφωνο ξεναγο;
Ενδιαφερομαστε κυριως για χριστιανικα μέρη.
Ευχαριστω πολυ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μου παν σε πρακτορείο πως στο Ισραήλ έχεις πρόβλημα αν πριν έχεις πάει σε κάποιες ισλαμικές χώρες 🤔 , γι'αυτό ρωτησα.
Σε πρακτορείο αου είπαν "κάποιες"; Φευγα αμέσως και μην ξαναπατήσεις. Αν μη τι άλλο, ήταν υποχρεωμένοι να σου πουν συγκεκριμένα ποιές κι όχι να σε βάζουν να ψάχνεις
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα με καμία, στην πραγματικότητα αν έχεις πολλές σφραγίδες από μουσουλμανικές χώρες ή σφραγίδες από "περίεργες" χώρες μπορούν να σου δημιουργήσουν μεγάλο πρόβλημα στην είσοδο ή έξοδο από τη χώρα.

Δεν ισχύει αυτό. Προσωπικά βίωσα τρίωρη ανάκριση από πολλά διαφορετικά άτομα όπου μου ανέφεραν ότι δεν πίστευαν ότι πήγαινα για τουρισμό, έρευνα στο κινητό μου τηλέφωνο κι εν τέλει παραχώρηση άδειας εισόδου για μία μόλις εβδομάδα.
Είχα σφραγίδα Ιράν, Ιορδανίας, Τουρκίας σίγουρα, δε θυμάμαι τι άλλο.
Τους ενόχλησε το Ιράν και το ότι θα πήγαινα Παλαιστίνη.

Ναι μεν μπήκα στη χώρα, αλλά έχασα τη μισή πρώτη μέρα. Όταν κάποιος/α ταξιδιώτης/ισσα αποφασίζει να πάει Ισραήλ ενώ έχει σφραγίδες μουσουλμανικών χωρών είναι καλό να περιμένει ότι είναι πολύ πολύ πιθανή η πολύωρη ανάκριση, οι καθυστερήσεις, ακόμα και η προσβολή της προσωπικότητάς του.
Μπορεί και όχι. Σε κάθε περίπτωση έχει συμβεί σε μένα και σε δύο καλούς φίλους μου.
Το ότι εσύ θεωρήθηκες ύποπτη και πέρασες ότι πέρασες δε σημαίνει ότι το Ισραήλ απαγορεύει την είσοδο σε όσους έχουν σφραγίδα της ΧΥΖ χώρας. Μέτρησαν μάλλον αρκετά κι αυτά που τους είπες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom