Ισραήλ Ισραηλ

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.261
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το ότι εσύ θεωρήθηκες ύποπτη και πέρασες ότι πέρασες δε σημαίνει ότι το Ισραήλ απαγορεύει την είσοδο σε όσους έχουν σφραγίδα της ΧΥΖ χώρας. Μέτρησαν μάλλον αρκετά κι αυτά που τους είπες...
Μπα, έχω βασικά social skills που μου επιτρέπουν να συμπεριφέρομαι ανάλογα με το χ, ψ πλαίσιο και ξέρω να μην πετάω μπαρούφες σε ελέγχους εισόδου σε μια άλλη χώρα.
Οι άνθρωποι αυτοί είναι πάρα πολύ καλά εκπαιδευμένοι στο να καταλαβαίνουν ποιός είναι ή δεν είναι ύποπτος και είμαι σίγουρη ότι μέσα σε ελάχιστα λεπτά ήξεραν αν ήμουν ή δεν ήμουν επικίνδυνη για τη δημόσια ασφάλεια.
Το γεγονός ότι επέλεξαν να χρησιμοποιήσουν τις χ, ψ "τεχνικές" έγινε για δικούς τους λόγους και όχι εξαιτίας της υποτιθέμενης δική μου ανικανότητας να σταθώ σε έναν έλεγχο.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Γεια σας,
3 ενηλικες και 2 παιδια (11&12) θα προσγειωθουμε Τελ Αβιβ και αμεσως θα παμε Ιερουσαλημ οπου ειναι το ξενοδοχειο μας για 3 μερες 7/8/9 Ιουλιου...ξερει κανεις πως μπορω να βρω ελληνοφωνο ξεναγο;
Ενδιαφερομαστε κυριως για χριστιανικα μέρη.
Ευχαριστω πολυ
Δεν ξέρω να σου πω αλλά θεωρώ πολύ πιθανό να ξέρει ο κος που έχει αυτό το γραφείο.
Σχετικα με εμας - Ierosolymitis Travel
Έχω ταξιδέψει μαζί του και έχει πολύ καλή γνώση της περιοχής.
 
Μηνύματα
22
Likes
16
Γεια σας,
3 ενηλικες και 2 παιδια (11&12) θα προσγειωθουμε Τελ Αβιβ και αμεσως θα παμε Ιερουσαλημ οπου ειναι το ξενοδοχειο μας για 3 μερες 7/8/9 Ιουλιου...ξερει κανεις πως μπορω να βρω ελληνοφωνο ξεναγο;
Ενδιαφερομαστε κυριως για χριστιανικα μέρη.
Ευχαριστω πολυ
Ποιές ισλαμικές χώρες πρέπει να ΜΗΝ έχεις επισκεφτεί προσφατα για να σε δεχτει το Ισραήλ;
Εγω που ταξίδεψα πρόσφατα Ισραήλ πριν 2 εβδομάδες με σφραγίδα από Ιορδανία και Αιγύπτου τις μόνες ερωτήσεις που μας έκαναν ήταν : Εάν μας πλησίασε κανένας και εάν μας έδωσε κάποιο επικίνδυνο αντικείμενο. Σχολίασαν το γεγονός ότι πήγαμε Ιορδανία αλλά μέχρι εκεί. Ήμασταν ζευγάρι δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αυτό εν αντιθέσει με αντροπαρεα!!!

Επίσης γνωρίσαμε έναν Έλληνα που μένει Τελ Αβίβ τα τελευταία 4χρονια και μας είπε ότι δεν θέλουν να βλέπουν διαβατήρια με σφραγίδες από Λίβανο , Ιράν, Ιράκ, Συρία και τα συναφή!!! Από Ιορδανία δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα , απλά πρέπει να τους πεις τον λόγο που πήγες εκεί. Σε όλες τις άλλες προαναφερόμενες μπορεί να μην σε δεχτούν!!!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα. Ετοιμάζομαι για ταξίδι αυτές τις μέρες στο Ισραήλ. Πήρα σήμερα, 26/07/22, την Πρεσβεία τους στην Αθήνα και ρώτησα τι γίνεται με μενα που στο διαβατήριο έχω στάμπα από Λίβανο. Μου είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα.
Μου είπαν να συμπληρώσω το plf και να βγάλω ασφάλεια covid.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα. Ετοιμάζομαι για ταξίδι αυτές τις μέρες στο Ισραήλ. Πήρα σήμερα, 26/07/22, την Πρεσβεία τους στην Αθήνα και ρώτησα τι γίνεται με μενα που στο διαβατήριο έχω στάμπα από Λίβανο. Μου είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα.
Μου είπαν να συμπληρώσω το plf και να βγάλω ασφάλεια covid.
Χρειάζεται να έχεις ασφάλεια κοβιντ υποχρεωτικά για Ισραηλ?
 
Μηνύματα
22
Likes
16
Χρειάζεται να έχεις ασφάλεια κοβιντ υποχρεωτικά για Ισραηλ?
Εμείς πήγαμε Ιούνιο και κάναμε μια ασφάλεια υγείας κοβιντ, αλλά δεν μας την ζήτησε ποτέ κανείς!!! Κάνε για καλό και για κακό, μικρό είναι το κόστος....
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Εμείς πήγαμε Ιούνιο και κάναμε μια ασφάλεια υγείας κοβιντ, αλλά δεν μας την ζήτησε ποτέ κανείς!!!
Αν κάνουμε αυτή της aegean που βγαινει στα 16ευρώ το άτομα είναι οκ;
Εσύ ποια έκανες και πόσο;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Υπάρχει ξεχωριστό Topic για ταξιδιωτικές ασφάλειες, κάνε έναν κόπο να ρίξεις μια ματιά.
Της Aegean είναι λίγο basic στο κομμάτι της κάλυψης εξόδων καραντίνας (καλύπτει μικρά ποσά)
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Είναι καλή περίοδος τα Χριστούγεννα για Ισραήλ?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Είναι καλή περίοδος τα Χριστούγεννα για Ισραήλ?
Από άποψη καιρού ναι, σαφώς προτιμότερο από καλοκαίρι.
Περισσότεροι δυτικοί τουρίστες σε σχέση με τον υπόλοιπο χρόνο (χωρίς να γίνεται πανικός βέβαια), ελαφρώς πιο ακριβή η διαμονή
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Από άποψη καιρού ναι, σαφώς προτιμότερο από καλοκαίρι.
Περισσότεροι δυτικοί τουρίστες σε σχέση με τον υπόλοιπο χρόνο (χωρίς να γίνεται πανικός βέβαια), ελαφρώς πιο ακριβή η διαμονή
Με παιδιά θα επιχειρουσατε ταξίδι Ισραήλ και Παλαιστίνη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.127
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom