Ιστορία του Μήνα - Μάιος - Ιούνιος 2016

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχουμε τους νικητές!

1η θέση
ο @panius με την ιστορία Solo στην Κίνα πασχαλιάτικα; Γίνεται!

2η θέση
Ισοβάθμησαν
ο @gelf με την ιστορία Απεργία στη Νορβηγία.
και
η @Klair με την ιστορία HOLA MEXICO!! VAMOS να ανακαλύψουμε όσες περισσότερες γωνιές μπορούμε από αυτόν τον εξωτικό τόπο.

3η θέση
Ισοβάθμησαν
ο @DrG με την ιστορία Ένας μήνας στις Φιλιππίνες - Ανοίγοντας το δρόμο για το Nomads
και
ο @italiano με την ιστορία Το πουλί των Άνδεων!!!

Πολλά συγχαρητήρια στους νικητές και ευχαριστούμε όλους τους συγγραφείς που μοιράστηκαν τις ταξιδιωτικές τους ιστορίες!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.764
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Χαίρομαι πολύ που η πρώτη μου ιστορία στο φόρουμ απέσπασε βραβείο.

Χαίρομαι όμως περισσότερο που μοιράζομαι την 2η θέση με τον @gelf, έναν ταξιδιώτη και βραβευμένο συγγραφέα που εκτιμώ πάρα πολύ!

Ευχαριστώ όλους θερμά που διαβάσατε και υποστηρίξατε την ιστορία μου.
Υπόσχομαι να συνεχίσω να γράφω ιστορίες (όσο αντέχω) αλλά κυρίως να γίνομαι κάθε φορά και καλύτερη.
Σας ευχαριστώ.

Συγχαρητήρια σε όλους τους συγγραφείς για το μεράκι τους αλλά και για τον πολύτιμο χρόνο που αφιερώνουν ώστε να κάνουν το φόρουμ και όλους εμάς πλουσιότερους σε γνώσεις και εμπειρίες!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πρώτη θέση;;; Ευχαριστώ πολύ αγαπημένα συμφορουμιτάκια!!!

Μιας και το ταξίδι ήταν σόλο, να αφιερώσω τη νίκη σε όλους τους σόλο ταξιδιώτες και σε όσους το σκέφτονται να πάνε αλλά διστάζουν. Παιδιά μην το σκέφτεστε καθόλου! Κλείστε εισιτήριο και πετάξτε αύριο κιόλας! Αλοίμονο αν περίμενα ποιος θα έρθει στην Κίνα μαζί μου. Δεν θα πήγαινα ποτέ! Και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή!
Εϋχομαι λοιπόν να βλέπουμε λιγότερα ποστ του στυλ "να τολμήσω να ταξιδέψω μόνος;" και στη θέση τους να απολαμβάνουμε ωραίες ταξιδιωτικές εμπειρίες από ωραίους σόλο ταξιδευτές!
Να στε καλά, συγχαρητήρια και στους υπόλοιπους συγγραφείς και εύχομαι πολλά και όμορφα ταξίδια σε όλους! :heart:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπράβο στους βραβευθέντες και σε όλους.

Όμως, για μένα η ιστορία της Κίνας του @panius είναι ένα διαμάντι για το φόρουμ! Την θεωρώ από τις κορυφαίες που έχουν γραφεί. Είναι από τις ελάχιστες ιστορίες που έχω γελάσει πραγματικά και έχω απολαύσει. Και δεν είναι μόνο το αστείρευτο, αβίαστο και μη επιτηδευμένο απίστευτο χιούμορ που έχει γραφτεί, αλλά είναι και εξαιρετικά χρηστική ακόμα και για έναν αρχάριο που θέλει να πάει στην Κίνα.
Panius you are the best!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Τώρα είδα τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, για την ιστορία του μήνα.
Για μια ακόμα φορά συγχαρητήρια σε όσους γράφουν ιστορίες και σε αυτούς που έγραψαν τις ιστορίες, του παρόντος διαγωνισμού. Οι ιστορίες οδηγός για τα ταξίδια μας.
Ευχαριστώ όλους αυτούς που διάβασαν την ιστορία μου, όλους που απείχαν, ευχαριστώ και όλους αυτούς που δεν ψήφισαν την ιστορία μου και κυρίως όλους αυτούς που ψήφισαν την ιστορία μου.
Στην υγεία όλων αυτών που ψήφισαν, δεν ψήφισαν, ή απείχαν από την ψηφοφορία θα πιω ένα μπουκάλι malt whisky που έχω φέρει από ένα πρόσφατο ταξίδι στην Ιαπωνία.
@panius. Συγχαρητήρια για την εξαιρετική σου ιστορία. Γνωρίζεις ότι είμαι φαν σου και σου είχα συμπαρασταθεί κάποτε, γράφοντας παράλληλα και μια μικρή ανάλυση για τη βότκα. Εμένα η Κίνα μου αρέσει, είχα γράψει στο παρελθόν και μια ιστορία "Κάτω από τη σκιά του συντρόφου Μάο". Την επισκέφτηκα και πρόσφατα.
@Klair, σ' ευχαριστώ πολύ για τα θερμά σου λόγια (γραπτά). Είμαι και ντροπαλός. Με συγκίνησες. Θα πιω μερικά ποτήρια malt στην υγειά σου. Συγχαρητήρια για την άριστη ιστορία σου. Η δική μου ήταν πολύ κατώτερη και αφορούσε κλασικό προορισμό. Την έγραψα επειδή ξεκίνησα για χλιδάτο ταξίδι και παρ' ολίγο να κοιμηθώ σε παγκάκι. Είχα γελάσει πολύ. Ιδιαίτερα όταν βρήκα κατάλυμα. Το Μεξικό είναι κατά την άποψή μου κορυφαίος ταξιδιωτικός προορισμός. Τώρα που το σκέφτομαι τα ταξίδια μου στη χώρα αυτή ήταν από τα ομορφότερα στη ζωή μου. Δυστυχώς έχω χάσει τον συνταξιδιώτη μου, όμως θα επαναλάβω σύντομα ένα ταξίδι στο Μεξικό. Να είσαι καλά και να συνεχίσεις να γράφεις τις εξαιρετικές σου ιστορίες, οι οποίες δίνουν ώθηση στο φόρουμ. Γι αυτό θα πιω τώρα μερικά malt Ιαπωνίας στην υγειά σου. Είναι βέβαια γνωστό ότι δεν θεωρώ τα malt της Ιαπωνίας καλύτερα από αυτά της Σκωτίας και της Ιρλανδίας. Αδύνατο τεχνογνωσία αιώνων να συγκριθεί με εμπειρία λίγων ετών. Όμως το έβγαλαν πρώτο το έχω μπροστά μου και θα το πιω στην υγειά σου.

Συγχαρητήρια σε όσους γράφουν ιστορίες και όχι μόνο.

Συγχαρητήρια και για όλες τις παρεμβάσεις των μελών του forum. Βοηθούν πολύ όλους αυτούς που δεν έχουν πολύ μεγάλη ταξιδιωτική εμπειρία.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.764
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
@gelf ειλικρινά δεν βρίσκω τις κατάλληλες λέξεις για να σου απαντήσω. Με έχεις σκλαβώσει!
Είμαι και εγώ ντροπαλή.

Θα αρκεστώ σε μια λιτή και απέριττη φράση: Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και σου εύχομαι υγεία πάνω απ' όλα και πολλά-πολλά ταξίδια!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Klair θα εκπλαγείς, αλλά η μια από τις ψήφους που έλαβε η ιστορία σου είναι δική μου :p Mexico lindo και οι φωτο σου εξαιρετικές!
Συγχαρητήρια σε όλους!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.764
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Klair θα εκπλαγείς, αλλά η μια από τις ψήφους που έλαβε η ιστορία σου είναι δική μου :p Mexico lindo και οι φωτο σου εξαιρετικές!
Συγχαρητήρια σε όλους!
Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι και στις δυό μας να μπορέσουμε να ξαναπάμε!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Μπράβο στους βραβευθέντες και σε όλους.

Όμως, για μένα η ιστορία της Κίνας του @panius είναι ένα διαμάντι για το φόρουμ! Την θεωρώ από τις κορυφαίες που έχουν γραφεί. Είναι από τις ελάχιστες ιστορίες που έχω γελάσει πραγματικά και έχω απολαύσει. Και δεν είναι μόνο το αστείρευτο, αβίαστο και μη επιτηδευμένο απίστευτο χιούμορ που έχει γραφτεί, αλλά είναι και εξαιρετικά χρηστική ακόμα και για έναν αρχάριο που θέλει να πάει στην Κίνα.
Panius you are the best!
Γιάννη μου σε ευχαριστώ πολύ για τα πολύ καλά σου λόγια. Το οτί τα γράφεις εσύ, ενας από τους κορυφαίους συγγραφείς ταξιδιωτικών ιστοριών τους δίνει ακόμα μεγαλύτερη βαρύτητα! Να σαι καλά φίλε. Εύχομαι σύντομα να σε απολαύσουμε και σε ταξίδια εκτός Ευρώπης.
@panius. Συγχαρητήρια για την εξαιρετική σου ιστορία. Γνωρίζεις ότι είμαι φαν σου και σου είχα συμπαρασταθεί κάποτε, γράφοντας παράλληλα και μια μικρή ανάλυση για τη βότκα. Εμένα η Κίνα μου αρέσει, είχα γράψει στο παρελθόν και μια ιστορία "Κάτω από τη σκιά του συντρόφου Μάο". Την επισκέφτηκα και πρόσφατα.
Φιλε @gelf εννοείται τα θυμάμαι όλα. Και την λεπτομερέστατη ανάλυση σου για τη βότκα και τα υποστηρικτικά σου σχόλια στο ποστ μου για την Πολωνία. Σε έχω πολύ ψηλά να ξερεις. Είσαι ο "αλκοολικός" της καρδιάς μας εδω μέσα χαχαχα!!! Συγχαρητήρια και για το ασημενιο! :)
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
@gelf ειλικρινά δεν βρίσκω τις κατάλληλες λέξεις για να σου απαντήσω. Με έχεις σκλαβώσει!
Είμαι και εγώ ντροπαλή.
Θα αρκεστώ σε μια λιτή και απέριττη φράση: Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και σου εύχομαι υγεία πάνω απ' όλα και πολλά-πολλά ταξίδια!
@Klair, σ' ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ. Σε ευχαριστώ πολύ θερμά. Σου εύχομαι υγεία και καλά και πάρα πολλά ταξίδια. Επαναλαμβάνω ότι η ιστορία σου είναι υπέροχη.

Φιλε @gelf εννοείται τα θυμάμαι όλα. Και την λεπτομερέστατη ανάλυση σου για τη βότκα και τα υποστηρικτικά σου σχόλια στο ποστ μου για την Πολωνία. Σε έχω πολύ ψηλά να ξερεις. Είσαι ο "αλκοολικός" της καρδιάς μας εδω μέσα χαχαχα!!! Συγχαρητήρια και για το ασημενιο! :)
@panius, σε ευχαριστώ πολύ. Έχεις απίστευτο και αστείρευτο χιούμορ. Κάνω και πολλά road trip, αλλά μην ανησυχείς. Παλιό σκαρί = γερό σκαρί. Από οινοποιείο στην Καλιφόρνια, οδήγησα 500km περίπου και έφτασα νύχτα στο Σαν Φρανσίσκο από Σάντα Μαρία.

35.JPG


36.JPG


CALIFORNIA 044.JPG


Τα παραπάνω για να μην ξαναρωτάς για οδηγό. Έχω τις αντοχές μου στο αλκοόλ. Αρκεί αυτό να είναι καλό. Εξαιρετικός οίνος και malt whisk(e)y. Μόνο. Άλλωστε νομίζω ότι ο φίλτατος εξαιρετικός συγγραφέας @psilos3, έγραψε ότι και στην Κούβα το σπέσιαλ ρούμι το αποθηκεύουν σε βαρέλια malt από Ιρλανδία. Το είχα δει κι εγώ στο παρελθόν και θα το ξαναδώ σύντομα, αν προφτάσω, σ' ένα ταξίδι που σχεδιάζω από βορρά προς νότο της Αμερικάνικης ηπείρου.


Τα λοιπά για τον @giannismits, τον οποίο και ευχαριστώ πολύ που ακολούθησε τα βήματα του φίλου του του μπαρογράφου. Εξαιρετικό μπαρ. Ότι προτείνω δεν είναι τυχαίο. Το εκπληκτικό είναι ότι βρίσκεται δίπλα σε ένα από τα θεωρούμενα καλύτερα bar-restaurant του κόσμου. Το Gloria, αν θυμάμαι καλά.
Όπως αναφέρει μια εύστοχη κριτική, το Valli Bar είναι: "το τελευταίο σοβιετικό μπαρ. Είναι το καλύτερο μέρος για τη θεραπεία της ασθένειάς σας, χωρίς ιατρική παρέμβαση".
Μπήκαμε μέσα. Το μπαρ ήταν γεμάτο από ανθρώπους που έπιναν. Και έπιναν πολύ.
Ο μπάρμαν ήταν αμίλητος κι έβαζε πάρα πολύ γρήγορα τα ποτά. Ρίχνω μια ματιά στην κάβα του μπαρ. Η κάβα ήταν πολύ ενημερωμένη και πλούσια, ενώ είχε και τις τιμές πάνω στα μπουκάλια.
Ρίχνω μια ματιά στην τιμή του εξαιρετικού malt whisky Ardberg. Η τιμή του ήταν 4 ευρώ.
Θυμήθηκα ότι πριν από ένα χρόνο στη Στοκχόλμη ένα ποτήρι malt whisky Ardberg, το είχα πληρώσει 15,92 ευρώ (152 SEK).
Παρήγγειλα τρία ποτά ταυτόχρονα, 1 ποτήρι Ardberg (με κόστος 4 ευρώ) για να απολαύσω τη γεύση του, 1 ποτήρι Εσθονική βότκα (με κόστος 2 ευρώ) για να δοκιμάσω την τοπική βότκα και ένα ποτήρι μισό λίτρο Pilsner Urquell (με κόστος 4 ευρώ – όσο ανεβαίναμε βορειότερα ανέβαινε και το κόστος, ιδίως των ποτών).
20.jpg


21.jpg


22.jpg 23.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom