Ιστορία του Μήνα - Νοέμβριος - Δεκέμβριος 2015 - Ιανουάριος 2016

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Έκανα προπόνηση για τις επικείμενες εκλογές. Ψήφησα και εγώ.:bleh:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ψήφισα κι εγώ!

Όντως αρκετές οι καλές ιστορίες, άφησα έξω ορισμένες που υπό άλλες συνθήκες σίγουρα θα έπαιρναν την ψήφο μου. :)

Όσο για τα κριτήρια που ψηφίζω; Είναι κάμποσα θα έλεγα. Για μένα πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η σωστή χρήση της γλώσσας (ως μεταπτυχιακή φοιτήτρια Δημιουργικής Γραφής έχω και έναν παραπάνω κάλο :p ). Παρότι προτιμώ τις πιο "προσωπικές" ιστορίες, δεν έχω κανένα πρόβλημα και με όσες έχουν τη μορφή "ταξιδιωτικών οδηγών" (απεναντίας!), αρκεί να έχουν αξιοπρεπή γραμματική και σύνταξη. (Σημεία στίξης people! Μη τα φοβάστε. Εκτός από τα συνεχή αποσιωπητικά βεβαίως βεβαίως. :D)

Ο προορισμός δεν έχει πάντα σημασία. Σίγουρα μια ιστορία για τη Σενεγάλη πχ θα κινήσει το ενδιαφέρον μου απείρως περισσότερο από μία για τη Φλωρεντία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ψηφίσω μια κακογραμμένη ιστορία για "εναλλακτικό" προορισμό έναντι μίας καλογραμμένης για κάποιον καρα-mainstream.

Οι (ενδιαφέρουσες) φωτός συχνά αποτελούν συν, αλλά μερικές από τις αγαπημένες μου ιστορίες δεν είχαν ούτε μία. Αυτό που με κουράζει πολύ είναι οι ατελείωτες κουνημένες, θολές, στραβές φωτός από μέρη και landmarks που έχουμε δει ξανά και ξανά.

Οι προσωπικές συμπάθειες σίγουρα παίζουν ρόλο. Αν θεωρήσω δύο ιστορίες "ισάξιες" εννοείται ότι θα δώσω την ψήφο μου στο άτομο που μου είναι πιο αγαπητό. Αλλά σε καμία περίπτωση δε θα "σνομπάρω" μια ιστορία που θεωρώ αξιόλογη επειδή μπορεί να μην πολυγουστάρω το συγγραφέα της.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν κάποιες ιστορίες εδώ μέσα που είναι απλά κορυφαίες, που έκαναν αίσθηση όταν γράφτηκαν, που είναι δυνατές, που πρέπει να είσαι περίεργος για να μην τις εκτιμήσεις, ανεξαρτήτως ταξιδιωτικού στυλ και προσωπικών συμπαθειών. Ιστορίες που απλά ψηφίζεις αυτόματα, χωρίς να σκέφτεσαι κριτήρια, τι και πώς.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και ... δεν ξεχνάμε τον διαγωνισμό :xalara:

Πριν αρχίσουν οι διακοπές, ψηφίζουμε!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δίνω μικρή παράταση στην ψηφοφορία, ώστε να έχουμε τα αποτελέσματα αφού επιστρέψουμε σπίτια μας και χωνέψουμε. Μπας και μαζέψουμε και καμιά ψήφο ακόμα... Μέχρι 5/5.
Χρόνια πολλά και να περνάτε καλά!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.908
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
OK
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λήγει - Σπεύσατε!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και εγώ. Πολύ καλές ιστορίες, κρίμα που έχουμε μόνο τρεις ψήφους...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τελευταίες ώρες πριν κλείσουν οι κάλπες :bleh:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και οι νικητές είναι...

1η θέση
ο @tryxx με την ιστορία Latin America: Από τη Λίμα στο Ρίο σε 40 μέρες

2η θέση
ο @giannismits με την ιστορία Ευφορία στη Σκανδιναβία ή Σκανδιναβικό τουρλού! (Sto-Cop-Hel)

3η θέση
ο @hydronetta με την ιστορία Ιταλικό κολαζ (Emilia Romagna, Veneto)

Συγχαρητήρια στους νικητές και σε όλους τους συγγραφείς των ταξιδιωτικών ιστοριών!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ παιδιά για τις ψήφους σας και συγχαρητήρια σε όλους.
Δεν περίμενα να είμαι στις τρείς πρώτες θέσεις γιατί είχε αρκετές δυνατές ιστορίες και το θεωρούσα δύσκολο. Ευχαριστώ πολύ λοιπόν που ψηφίσατε την δεύτερη πιο αγαπημένη μου ιστορία που έχω γράψει για ένα από τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom