Ιστορίες μονορούφι ή σε συνέχειες;

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Να σαι καλά μου μας χάρισες την εμπειρία ολόκληρη, χωρίς τις αναμονές των συνεχειών. Μονορούφι το απόλαυσα
Με αφορμή το παραπάνω σχόλιο,
να ρωτησω και να βάλω σε ψηφοφορία τον εξής προβληματισμό:
τις ταξιδιωτικές ιστορίες που γραφουμε, τις θέλουμε να τις διαβάζουμε σαν μια ενιαία αφήγηση, η προτιμάμε τις συνέχειες, όταν αυτές ιδίως είναι μεγάλες σε έκταση;

Προσωπικά, οταν ειναι μεγάλες σε εκταση, τις προτιμώ σε συνέχειες γιατι μου είναι κάπως κουραστικό να τις διαβάσω ...μονορούφι..
:cool:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμενα μου αρεσει να διαβαζω τις ιστοριες ετσι οπως γραφω κι εγω..παρα πολλες λεπτομερειες , μεγαλα κειμενα και σε συνεχειες.
Φυσικα καθενας να γραφει οπως αισθανεται και του αρεσει αλλα τα μεγαλα κειμενα καλο ειναι να χωριζονται εστω σε παραγραφους για να διαβαζονται ευκολα..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
O καθένας γράφει όπως αγαπάει και του αρέσει, αυτός είναι ο σκοπός των ταξιδιωτικών ιστοριών, το κάθε μέλος να μην έχει κανένα περιορισμό ως προς το πώς θα γράψει.

Προτιμήσεις ο καθένας έχει τις δικές του. Κι'εγώ φυσικά προτιμώ να διαβάζω σε συνέχειες όταν είναι μεγάλο το κείμενο, να υπάρχουν δηλαδή κεφάλαια, αφού για μένα είναι πιο ευανάγνωστο το κείμενο έτσι, το ευχαριστιέμαι περισσότερο.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Εξαρταται,μεσα του τι εχει να δωσει ο καθενας.

Μου αρεσουν οι ιστοριες σε συνεχειες αρκει να μην επαναλαμβανονται τα ιδια και τα ιδια στα επομενα κεφαλαια.
Τα μονοσελιδα ειναι καλα απο αποψη πληροφοριων,τις βρισκεις πιο ευκολα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
O καθένας γράφει όπως αγαπάει και του αρέσει,

Προτιμήσεις ο καθένας έχει τις δικές του. Κι'εγώ φυσικά προτιμώ να διαβάζω σε συνέχειες όταν είναι μεγάλο το κείμενο, να υπάρχουν δηλαδή κεφάλαια, αφού για μένα είναι πιο ευανάγνωστο το κείμενο έτσι, το ευχαριστιέμαι περισσότερο.
.

Ετσι είναι.
Απλά, ο χωρισμός σε κεφάλαια κάνει επίσης πιο εύκολο και τον εντοπισμο των χρηστικών πληροφοριών.
 

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Συμφωνω με τους προλαλησαντας. Οι περισσοτερες ταξ. ιστοριες ειναι ευχαριστες και πολυ ενδιαφερουσες.
Ειναι πολυ ωραιο να εχεις να περιμενεις την συνεχεια για κατι ευχαριστο! Αυτη η γλυκεια προσμονη!!...( Προς Θεου, δεν εχω μαζοχιστικες τασεις.....:lol:)
Αλλωστε ο χωρισμος σε κεφαλαια και η μορφοποιηση του κειμενου σε παραγραφους το κανει ακομα πιο ευαναγνωστο και πιο ευχαριστο.
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
ολες οι ιστορίες εχουν το ρυθμο τους. νομίζουμε συχνά οτι μπορούμε να τον ελενξουμε αλλα δεν γινεται πάντα. οι λέξεις εχουν την δική τους δυνάμη, ετσι υπάρχουν φορες που μας κυριεύουν με μιας και θέλουμε αχόρταγα να της βιώσουμε ολες και αλλες φορές παλι που σε προστάζουν να κανείς υπομονή και σου παραδίνονται νωχελικά και αργά για να σου προσφέρουν μια διαφορετική απόλαυση αυτή την φορά. εγω αγαπω και τους δυο τρόπους ανάλογα με τα φεγγάρια μου. θελω τα πάντα τώρα μονορούφι και τα θελω και αργα σε συνέχειες που θα κορυφώνουν την έντασή και την αγωνια μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom