Ιταλία Ισχυρή δόση … Ιταλίας :)

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τι απίστευτη χαρά, να ανοίγω και να βλέπω ιστορία από Grerena και μάλιστα στην Ιταλία!!

Μια γενική παρατήρηση έχω να κάνω μόνο, τη Ρώμη δε τη βαριέσαι ποτέ, ΠΟΤΕ (ναι, φωνάζω!)!! Και 150 φορές να έχεις πάει, πάντα έχει να σου δώσει κάτι καινούργιο!

ΥΓ: Για μένα το Giolliti είναι No1!!

Περιμένω τη συνέχεια!!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΝΑΠΟΛΗ
Τελικά το πρωί, την ώρα της αναχώρησής μας, έβρεχε. Η απόσταση όμως ως το σταθμό ήταν πάρα πολύ μικρή, μόλις 200μ. και με τη βοήθεια της ομπρελίτσας μας τη βγάλαμε καθαρή.
Φτάσαμε νωρίς και είχαμε χρόνο και για πρωινό. Στον πάνω όροφο του σταθμού, που είχε ατμόσφαιρα «σιδηροδρομική» και όχι αεροδρομίου ήπιαμε και το πρώτο καφεδάκι της ημέρας, μονορούφι, αλά Ιταλικά.

20210917_071101.jpg


Είχαμε βγάλει εισιτήρια με το αργό τρένο (των 3ωρών με 12€) ...
20210917_071726.jpg


... και μόλις μπήκαμε μέσα στο βαγόνι την πέσαμε για ύπνο. Εγώ δηλαδή την έπεσα, που έχω εύκολο τον ύπνο. Τα μεταφορικά μέσα με νανουρίζουν και έτσι βρίσκω την ευκαιρία να μαζεύω δυνάμεις για να ανταποκριθώ και σωματικά για τα δρώμενα της ημέρας. Η φιλενάδα μου έκλεισε τα μάτια της, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι κατάφερε να κοιμηθεί. Έχω την εντύπωση ότι οι συμβουλές τύπου «Κοιμήσου τώρα για να μπορέσουμε να βγάλουμε τη μέρα» αντί να την κοιμίσουν μάλλον την …τάραξαν λίγο.
Τι εννοείς «να μπορέσουμε να βγάλουμε τη μέρα;» με ρώτησε. :oops:

Μέσα στο καθαρό τριήμερο της Νάπολη είχα σκεφτεί να κάνουμε τρεις πρωινές εκδρομούλες. Μία στον Βεζούβιο με συνδυασμό ίσως και τον αρχαιολογικό χώρο του Ercolano, μία στο παλάτι της Caserta (μισή ώρα με το τρένο) και μία σε κάποιο χωριό της Costiera Amalfitana. Το ξέρω ότι ήταν μεγαλεπήβολο σχέδιο αλλά μόνο μεγαλεπήβολα σχεδιάζω, είναι το χούι μου. Δεν θέλω να έχει κενά το πρόγραμμα μου και παράλληλα θα πρέπει να είναι και ευέλικτο βάζοντας την κατάλληλη εκδρομή στην κατάλληλη ημέρα από άποψη καιρού. Το “freemeteo” έδινε… βροχές, που σίγουρα δεν ήθελα να με συνοδεύσουν στον Βεζούβιο.

Φτάσαμε Νάπολη κατά στις 10:30 το πρωί. Λόγω των αρκετών τρένων που θα χρησιμοποιούσαμε μέσα στο τριήμερο είχα φροντίσει να κλείσω κατάλυμα (πάλι) …δίπλα στο σταθμό. Το “B&B Sant’Anna” που μείναμε πρέπει να είναι το πλέον κοντινό στο σταθμό. Με είχαν κερδίσει όμως και τα reviews του booking, που έλεγαν τα καλύτερα σχετικά με τον ιδιοκτήτη του καταλύματος, τον Adelchi και για το πόσο καλός, φιλόξενος και υποχρεωτικός που είναι.

Κάναμε check In, γνωρίσαμε και τον Adelchi. Είναι ένας χαρακτηριστικός Ναπολιτάνος. Λογάς, εξωστρεφής, φωνακλάς, αλλά κυρίως πολυλογάς! Τι ότι συμπαθεί πολύ τους Έλληνες, μας είπε, τι ότι η πρώτη του αγάπη ήταν Ελληνίδα μας είπε, τι ότι θα μας πάει βόλτα το βράδυ μας είπε, τι ότι θα μας στείλει να φάμε την καλύτερη πίτσα μας είπε (και να μην πάμε σε αυτές τις τουριστικές όπως του Da Michele). Δεν ξέρω για την Ελληνίδα, αλλά τα άλλα δεν τα έκανε, αφού δεν τον ξαναείδαμε μέσα στο τριήμερο. Μόνο μηνυματάκια ανταλλάξαμε του τύπου «Δεν μπορώ έχω δουλειά» ή «τώρα τελείωσα, θα τα πούμε αύριο». Αν έβλεπε ο άντρας μου τα μηνύματα θα πονηρευόταν ότι κάτι τρέχει με αυτόν. Μας «κέρδισε» όμως, όπως όλοι οι φαφλατάδες!:innocent:

Το δωμάτιό μας ήταν πολύ χαριτωμένο. Βγαλμένο από Ιταλική ταινία. Το παράθυρο είχε θέα την ταράτσα, τις καμπάνες μιας εκκλησίας (της Sant'Anna alle Paludi) και τις μπουγάδες των απέναντι.

BeFunky-collage - 2021-11-23T164238.949.jpg


Μετά το check in φύγαμε αμέσως. Ο καιρός συννεφιά μεν, αλλά έχοντας την ελπίδα ότι θα «κρατήσει» αποφασίσαμε να πάρουμε τα βουνά!
Ο Βεζούβιος μας περίμενε!

Βεζούβιος
Δίπλα στο σπίτι μας ήταν και ο σταθμός του προαστιακού. Πήραμε λοιπόν τον (Circumvezuviana) ...
20210917_121857.jpg


...και κατεβήκαμε μετά από 9 στάσεις (και 30') στο Ercolano...
20210917_124201.jpg


Το πρώτο που βλέπεις κατεβαίνοντας στη στάση “Ercolano Scavi” είναι το πρακτορείο που …σε «ανεβάζει» στο βουνό. Το εισιτήριο για το πήγαινε - έλα και την είσοδο στο πάρκο του Βεζούβιου κόστιζε 25€. Για λόγους αδιευκρίνιστους αντί να πάμε μια βολτίτσα στην πόλη του Ercolano (αφού είχαμε χρονικό περιθώριο) μέχρι να έρθει το λεωφορείο να μας πάρει, καθίσαμε στο καφέ έξω από το πρακτορείο να το περιμένουμε. Σε αυτό το καφέ και στο “Zonar’s” στην Αθήνα η κόκα κόλα κοστίζει 3,80€! Αν είναι δυνατόν! Δεν έχω ξεπεράσει ακόμα την τσαντίλα. :D "Αρπαχτή" από τις λίγες και εγώ την έπαθα!

Επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο και για μισή ώρα κάναμε μια διαδρομή σε ένα θεόστενο δρόμο με έναν οδηγό που πήγαινε «σφαίρα» και που κορνάριζε πριν από κάθε στροφή δηλ. συνεχώς, αφού ο δρόμος ήταν σκέτο …φίδι και χωρίς καμιά ορατότητα λόγω της πυκνής βλάστησης!!! Έτσι εξηγείται το τσιμπημένο εισιτήριο, αφού περιλάμβανε μέσα και μπόλικη αδρεναλίνη. :confused:

BeFunky-collage - 2021-11-20T021237.957.jpg


Φτάσαμε σώες, περάσαμε από έλεγχο πιστοποιητικών στην είσοδο του πάρκου του Βεζούβιου (εδώ έγινε έλεγχος και όχι μπαίνοντας στο λεωφορείο o_O) και αρχίσαμε την ανηφόρα.

152741.jpg


Ένα χιλιομετράκι ανηφοριά δεν ήταν και πολύ εύκολο. Το έδαφος ήταν γλυστερό με μια στερεοποιημένη λάβα, που με το πάτημα κατακερματιζόταν και κατρακυλούσε σε κάθε βήμα. Μια προσοχή την ήθελε και μια κούραση επίσης :lol: και φαντάζομαι ότι με μια βροχούλα (την οποία έβλεπα στο βάθος και φοβόμουν ότι θα’ρχόταν μέχρι εδώ) θα ήταν ακόμη δυσκολότερη η πεζοπορία. Συνήθως όμως, τα δύσκολα … αποζημιώνουν. Έτσι και εδώ. Όλη η διαδρομή είχε απίστευτη θέα.

20210917_145454.jpg


20210917_144634.jpg


Να τη και η βροχούλα στο βάθος. Πλησίαζε τη Νάπολη. Εμείς θα προλαβαίναμε;
20210917_143640.jpg


Κάποια στιγμή φτάσαμε σε σημείο που μπορούσαμε πια να δούμε τον κρατήρα!
20210917_145258.jpg


Το τοπίο αποσβολωτικό! Από τη μια μεριά βλέπαμε το φοβερό και τρομερό κρατήρα και από την άλλη … τα πάντα «πιάτο»!

20210917_150515.jpg


Φαινόταν πεντακάθαρα η Νάπολη και όλος ο κόλπος της, ως την ακτή Αμάλφι, πανοραμικά.

20210917_150801.jpg


Μέσα στο οπτικό μας πεδίο λογικά πρέπει να βρισκόταν και η Πομπηία και το Ercolano, τα οποία όσο και αν έψαξα με τα κιάλια μου να βρω τις δυο αρχαίες αυτές πόλεις … δεν τα κατάφερα. Ίσως επειδή δεν έχουν και πολλά ερείπια, παρά άρτια σπίτια και δεν ξεχώριζαν πολύ σε σχέση με τους γειτονικούς αστικούς ιστούς. Και είναι και τόσο πυκνο-δομημένη όλη η περιοχή!
Εκτός αν έφταιγαν τα κιάλια μου, που ήταν μίνι συσκευασία (ξέρετε προκειμένου να χωρέσουν στην τσαντούλα του Sport Billy) που κουβαλούσα. :cool:

20210917_150349.jpg


Και ο κρατήρας; Είναι μια μοναδική, ασυνήθιστη εικόνα …
BeFunky-collage - 2021-11-18T194334.882.jpg


Μόνο δέος νιώθεις όταν είσαι τόσο κοντά στον κώνο του Βεζούβιου και σκέπτεσαι πόσοι τόνοι λάβας εκτοξεύτηκαν από το στόμιό του, κύλησαν στις πλαγιές του και σκέπασαν την Πομπηία και τις γύρω περιοχές. Και το ηφαίστειο αυτό είναι τώρα σε … περίοδο ηρεμίας ή είναι σβησμένο, λένε οι επιστήμονες. Οι συνθήκες παρακολουθούνται στενά. Υπάρχει και σχέδιο εκκένωσης ανθρώπων των πλησιέστερων περιοχών στο ηφαίστειο, το οποίο θα προειδοποιήσει μεταξύ δύο εβδομάδων και 20 ημερών πριν από μια τυχόν μελλοντική έκρηξη.
Οκ. Προλαβαίνουμε να φύγουμε, αφού εγώ δεν είδα κιόλας πουθενά να "ατμίζει".

20210917_151939.jpg


Ο κρατήρας φτάνει στα 1,282 μέτρα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας, έχει 230 μέτρα βάθος και περίπου 650 μέτρα διάμετρο.
Εμείς βρισκόμασταν μεν σε αυτό το υψόμετρο αλλά τα σύννεφα βρίσκονταν ψηλότερα και δεν εμπόδιζαν την ορατότητα.

20210917_144520.jpg


20210917_145009.jpg


Ένα δύωρο μας είπε ο οδηγός ότι έχουμε στη διάθεσή μας. Στην αρχή μου φάνηκε πολύ. Τι θα κάνουμε δυο ώρες; Κι όμως! Ο χρόνος δεν μας έφτασε.

Κάναμε γύρω στα 40’ για να βγάλουμε την ανηφόρα…
20210917_142921.jpg


Κάναμε άλλη μια ωρίτσα πεζοπορώντας στο μονοπάτι που «αγκαλιάζει» τον κρατήρα ως το νοτιότερο σημείο του.

Εδώ το μονοπάτι είναι αρκετά άνετο.
20210917_145922.jpg


20210917_150842.jpg


Υπήρχαν όμως και κομμάτια του μονοπατιού λίγο ... φοβιστικά...
20210917_152633.jpg


20210917_151436.jpg


20210917_152744.jpg


... που πρόσφεραν διαφορετική αποσβολωτική θέα...σε κάθε στροφή τους!
20210917_150543.jpg


Φτάσαμε ως εκεί που δεν πήγαινε άλλο.
Βγάλαμε τις άπειρες φωτογραφίες, χαζέψαμε τη θέα και «χαζέψαμε» από τη θέα. :shock:

20210917_152050.jpg


Τέλος, κάναμε και ένα 20λεπτο να κατέβουμε, όχι γιατί είναι μακρινή διαδρομή, αλλά γιατί δεν κατεβαίνεις και τρέχοντας, γιατί είπαμε το χαλικάκι … είναι επικίνδυνο για να φας … χύμα.

20210917_154424.jpg


20210917_155525.jpg


Οριακά γυρίσαμε πίσω. Ούτε καν τους πάγκους με τα σουβενίρ δεν χαζέψαμε. Διακοσμητικά με ηφαιστειακή πέτρα είχαν τα περισσότερα και μάλιστα σε αρκετά … κακές τιμές (αυτό πρόλαβα να το δω). Παρηγορήθηκα όμως παίρνοντας 2-3 πετρούλες ακατέργαστες από τον ίδιο το Βεζούβιο και όταν γύρισα σπίτι μου τις έβαλα δίπλα σε αυτές της Αίτνα και της Σαντορίνης. :):)

Πάρα πολύ μου άρεσε αυτή μου η επίσκεψη. Όπως και να ‘χει, δεν έχεις την ευκαιρία να δεις ένα ηφαίστειο από κοντά κάθε μέρα. Πόσο μάλλον αυτό το ηφαίστειο που έχει συνδεθεί με τόσο τραγικά γεγονότα του παρελθόντος. Και νομίζω ότι τελικά είμαστε και πολύ τυχερές που το είδαμε με τις κατάλληλες καιρικές συνθήκες. Αποφύγαμε τη ζέστη της επόμενης ημέρας αλλά και τη βροχή που καραδοκούσε.

Στις 4:00 ακριβώς μπήκαμε στο λεωφορείο που μας περίμενε στο information center και μετά από μισή ώρα βρεθήκαμε στο σταθμό του Ercolano της γραμμής του προαστιακού Circumvezuviana να περιμένουμε το τρένο. Στο μισάωρο που περιμέναμε το τρένο πιάσαμε κουβέντα με μια Ονδουρέζα ταξιδεύτρια, την οποία είχαμε δει και στο βουνό νωρίτερα. Μόνη της ταξίδευε στην Ευρώπη. Έκανε λέει δώρο στον εαυτό της ένα ταξίδι 44 ημερών σε Ισπανία, Ιταλία και Ελλάδα!!! Δίνει ιδέες! Και εγώ το ίδιο θα κάνω … όταν μεγαλώσω! Πολύ χαρήκαμε με τη γνωριμία. Στο τέλος βγάζαμε και φωτογραφίες αγκαλιά.

20210917_2165235.jpg


Πρώτη επαφή με τη Νάπολη
Κατά τις έξι παρά είμαστε πίσω. Ένα φρεσκαρισματάκι κάναμε στο δωμάτιό μας και αμέσως βγήκαμε για βόλτα στο ιστορικό κέντρο της Νάπολη.
Το ιστορικό κέντρο της Νάπολη είναι το μεγαλύτερο στην Ευρώπη και αποτελεί παγκόσμια κληρονομιά της Unesco από το 1995. Εμείς μπήκαμε σε αυτό από την είσοδο - Porta Nolana, μια μεσαιωνική Πύλη με οχυρωμένους Πύργους.

224355.jpg


Αν δεν ξέρεις τι να περιμένεις μπαίνοντας μέσα στο καλντερίμι του κέντρου για πρώτη φορά, όπως η φιλενάδα μου … ένα ψιλοσοκαρισματάκι το παθαίνεις. Ο λόγος;

BeFunky-collage - 2021-11-24T012117.818.jpg


Στενοί δρόμοι καλντεριμωτοί ανάμεσα από ψηλά κτίρια, αρκετά από αυτά ετοιμόρροπα. Οι μπουγάδες από μπαλκόνι σε μπαλκόνι να κυριαρχούν στον αέρα και τα σκουπίδια να κυριαρχούν στο έδαφος. Όταν λέμε να κυριαρχούν … κυριολεκτώ. Θα πρέπει να κάνεις προσπάθεια καθώς περπατάς να μην τα πατήσεις. Όπως προσπάθεια θα πρέπει να κάνεις να μην πατηθείς από τα δεκάδες μηχανάκια που τρέχουν στα στενά σαν να είναι σε αυτοκινητόδρομο.

«Θα πρέπει να αποφύγετε τις vespa» λένε οι ταξιδιωτικοί οδηγοί.
20210917_192314.jpg


Πως; Με μάγια; Υπάρχουν παντού. Ξεπηδούν κυριολεκτικά από δρόμους, καλντερίμια και πεζοδρόμια και γενικά απ’ όπου δεν το περιμένεις. Κινδυνεύεις!!! Και τρέχουν και με ταχύτητα. Τρελή οδήγηση! Χωρίς καν να φρενάρουν για να πάρουν μια στροφή. Ανεξαρτήτως της ώρας, αν έχει ή δεν έχει κίνηση (που πάντα έχει).
Και οι κανόνες ασφάλειας; Χα, χα, χα! Έχουν παιδιά πάνω, το κράνος …άγνωστο, σαγιονάρα για πατούμενο και κινητό στο αυτί. Και ενώ είναι σε αυτήν την κατάσταση μπορεί να σταματήσουν ξαφνικά -τέρμα τα φρένα- για να μιλήσουν σε ένα γνωστό που μόλις είδαν στο δρόμο ή περνώντας δίπλα από το μανάβικο να θυμηθούν ξαφνικά ότι θέλουν …ντομάτες! Και όλες τις δουλειές τις κάνουν χωρίς ξεκαβαλίκι.

BeFunky-collage - 2021-11-15T184656.431.jpg


Και αυτό το χάος να φανταστείτε ότι είναι στην Unesco!!!
Όπως στην Unesco είναι και η τέχνη παρασκευής της πίτσας. Στην άυλη κληρονομιά της.

Την ονειρευόμουν τη Ναπολιτάνικη πίτσα.
Η Νάπολη είναι η πατρίδα της πίτσας στην απλούστερη εκδοχή της. Η πίτσα Μαργαρίτα είναι με τραγανή και λεπτή ζύμη, σάλτσα από φρέσκια ντομάτα, ντόπια μοτσαρέλα και φύλλα βασιλικού. Συμπρωταγωνίστρια πίτσα είναι η marinata με σκόρδο, ρίγανη, ελαιόλαδο και ντομάτα.
Σχεδόν σε κάθε γωνιά του ιστορικού κέντρου της πόλης υπάρχει μια παραδοσιακή πιτσαρία με τη δική της οικογενειακή συνταγή της «πιο νόστιμης πίτσα που έχουμε δοκιμάσει ποτέ».

20210917_195412.jpg


20210917_193618.jpg


Όμως, δεν είναι πού εύκολο να φας πίτσα, όσο και αν αυτό ακούγεται παράξενο.
Υπήρχαν ουρές για μια πίτσα. Ατέλειωτες ουρές. Δεν πίστευα στα μάτια μου.
Αυτή είναι για το Sorbillo. Για την πίτσα του Gino Sorbillo! o_Oo_Oo_O

20210917_200537.jpg


Κι άλλος Sorbillo. Τρεις είναι στον ίδιο δρόμο, στη Via Tribunalli και μάλλον της ίδιας οικογένειας...
20210917_195734.jpg


Σκουπίδια και πίτσα σε μια … φωτογραφία!
20210917_200139.jpg


Επικίνδυνο σπορ η φωτογραφία στη Νάπολη. Όταν έβγαζα την παραπάνω φωτο … παραλίγο να με πατήσει ένα μηχανάκι…

BeFunky-collage - 2021-11-15T203145.946.jpg


Δεν πειράζει, ας μη φάμε την καλύτερη πίτσα της Νάπολη. Ας φάμε τη δεύτερη καλύτερη ή την τρίτη.
Αμ δε!
Ουρά και στο Di Mateo...
20210917_194812.jpg


Δεν είμαστε σε φάση να αντέξουμε καμιά ουρά, ούτε για όρθιο φαγητό. Δεν είχαμε φάει και τίποτα όλη την ημέρα, οπότε:
Φάγαμε αυτό...
20210917_204235.jpg


Νιόκι στο “Il Figlio del Presidente”, της Via Duomo. Μια τρατορία είναι, λίγο πιο ήσυχη, την οποία συστήνουν και οι οδηγοί, αλλά δεν ξέρω αν καθίσαμε στη σωστή, αφού πάλι είδα ότι υπάρχουν 2-3 με το ίδιο όνομα. Πάντως εδώ έχει φάει και ο Klinton. Χα, χα απ’ ότι είδα όμως όχι μόνο εδώ, γιατί τη φώτο του την είδα να φιγουράρει και σε άλλες πιτσαρίες και τρατορίες. :p

BeFunky-collage - 2021-11-24T012344.996.jpg


Συμπέρασμα; Αν θέλεις να φας πίτσα στη Νάπολη, από τα “μεγάλα ονόματα” θα πρέπει να ξεκινήσεις ένα δύωρο πριν πεινάσεις. Το άξιο λόγου στην υπόθεση αυτή είναι το ότι οι ουρές αποτελούνται από ντόπιους Ναπολιτάνους, που σημαίνει ότι … εδώ πρέπει να φάμε και εμείς κάποια στιγμή αν τα καταφέρουμε. Στα δύο προηγούμενα ταξίδια μου στη Νάπολη είχα φάει από 3 μεγάλα ονόματα και τους ύμνους, που τους αξίζουν τους έγραψα σε προηγούμενες ιστορίες.
Πολύ λόγο έκανα για το φαγητό το ξέρω. Φταίει που η πίτσα ειδικά είναι σημαντικό γαστρονομικό χαρακτηριστικό της πόλης, που τιμούν ντόπιοι και τουρίστες και εγώ επίσης έχω μεγάλη αδυναμία.

Άλλο χαρακτηριστικό της πόλης είναι φυσικά οι … μπουγάδες.
20210917_221217.jpg


20210917_221845.jpg


Δεν θα τις έλεγα ακριβώς φρεσκοπλυμένες, αφού οι περισσότερες που είδα είναι εντελώς … στημένες. Αυτό το κατάλαβα σε δεύτερο χρόνο χαζεύοντας τις φωτογραφίες. Πως είναι δυνατόν να απλώσεις κάτι στο κέντρο του σχοινιού; Θα έπρεπε τουλάχιστον να υπάρχει κάποιου είδους τροχαλία για να πηγαινοέρχεται από μπαλκόνι σε μπαλκόνι. Και τόσο συμμετρικά απλωμένα τα ρούχα. Και τόσο … βρώμικα τα υποτίθεται φρεσκοπλυμμένα ρούχα! :bleh:

Όταν δε είδα και αυτό:
20210917_221316.jpg


Μια μπουγάδα απλωμένη σε εγκαταλειμμένο διαμέρισμα!
Οκ! Attraction οι … μπουγάδες.

Ως και διακοσμητικές μπουγάδες μέσα σε μαγαζί είδα...
20210917_201959.jpg


Να! Αυτή είναι κανονική μπουγάδα. Φαίνεται...
IMG_0963.jpg

Ουπς! Αυτή δεν είναι Νάπολη. Είναι Κωνσταντινούπολη. Είδα μπουγάδα και πόσταρα. Έτσι για το κοντράστ!

Να και μια κανονική Ναπολιτάνικη...
20210917_193917.jpg

Βέβαια είναι μειοψηφία ανάμεσα στις ψεύτικες. Χα, χα!

Μετά το φαγητό κάναμε βόλτες μέσα στα στενά, χαζεύοντας...
20210917_195749.jpg


Πήραμε το δρόμο για το σπίτι περνώντας από δρόμους λίγο … κάπως…
20210917_221236.jpg


20210917_221956.jpg


20210917_222056.jpg


Περάσαμε μπροστά από τη διάσημη πιτσαρία “Da Michele”. Εδώ ήταν υποφερτά τα πράγματα (από άποψη κόσμου), αλλά μάλλον επειδή κόντευε 12:00 το βράδυ, αφού και οι φούρνοι τους ήταν στο σβήσιμο.

BeFunky-collage - 2021-11-24T010835.087.jpg


Ήταν αργά μεν αλλά το κέφι υπήρχε. Τα βεγγαλικά που πετύχαμε στο δρόμο μας …
20210917_222427.jpg


... τα ακούγαμε και κατά τη διάρκεια της νύχτας και τα τρία βράδια που μείναμε Νάπολη.

Όπως και να έχει είναι μια πόλη έντονη και …φασαριόζικη. Λίγο ελαφρύ να τον έχεις τον ύπνο μπορεί να μην κλείσεις μάτι.
Εγώ όμως, ειδικά όταν είμαι σε ταξίδι δεν έχω τέτοια προβλήματα. Πατάω το "κουμπάκι" και ύπνος βαρύς με παίρνει.
Καληνύχτα. Μόλις τελείωσε η πρώτη μας μέρα στη Νάπολη... :heart:

.................................................... post ............................................................................................................................................
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@Grerena Η Νάπολη είναι μια ιδιαίτερη πόλη , μια κατηγορία από μόνη της ... Με συγκίνησες που ανέβασες τις φωτογραφίες από το Termini της Ρώμης , είχα πάρει το γρήγορο τρένο και επισκέφτηκα τη Φλωρεντία φέτος ...
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
@Grerena Βρέθηκα σε μια γέφυρα στη Νάπολη που από κάτω υπήρχε μια διασταύρωση. Ώρα απογευματινής αιχμής. Προτεραιότητα; Τι είπατε; Δεν διέφερε από τα συγκρουόμενα στα λούνα παρκ. Μικροσυγκρούσεις που δεν τους έδιναν σημασία και συνέχιζαν την πορεία τους.
Εντυπωσιακός όμως ο σεβασμός στους πεζούς, όταν πατούσες πόδι στη άσφαλτο κοκάλωνε το αυτοκίνητο ακόμα και αν δεν ήταν διάβαση πεζών.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σούπερ ιστορία - ως συνήθως - από την σούπερ @Grerena .
Κοπελιά είσαι θεά! 🥰
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Οκ! Attraction οι … μπουγάδες.
Νάπολη δεν με αξίωσε ο κορονοϊός να πάω (ήταν σχεδιασμένη για το 2020...), αλλά νόμιζα οτι οι μπουγάδες είναι αληθινές! Αν δεν το έλεγες στην ιστορία θα πήγαινα με αυτή την ιδέα......:haha:

Η νότια Ιταλία δεν με θέλει και πολύ. Ότι έχω σχεδιάσει απο τη Ρώμη και κάτω έχει πάει άκλαυτο μέχρι τώρα..... :cry:
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Σούπερ ιστορία - ως συνήθως - από την σούπερ @Grerena .
Κοπελιά είσαι θεά! 🥰
Χα, χα … εγώ είμαι μια απλή και ταπεινή… ταξιδιωτική συγγραφέας. :icon_redface: Η Ιταλία είναι super και καπελώνει και εμένα. Χα, χα. Ευχαριστώ Ντίνα μου για τα κοπλιμέντα. Πάντα ευπρόσδεκτα. :)

Η Νάπολη είναι μια ιδιαίτερη πόλη , μια κατηγορία από μόνη της ... Με συγκίνησες

Συμφωνώ απόλυτα. Η Νάπολη είναι μια κατηγορία από μόνη της. Εμένα με συγκινεί οτιδήποτε έχει σχέση με την Ιταλία (και οι διαδρομές με τρένο είναι … από τα καλύτερά μου).

@Italitsa και @fotast τι όμορφα σχόλια! Ευχαριστώ πολύ.

Aντε το πήρες επιτέλους απόφαση να γράψεις :)

Επειδή εσύ είσαι «πολυβόλο» και ξεκινάς γράψιμο πριν καν ακόμα γυρίσεις απ’ το ταξίδι … δεν σημαίνει ότι είναι όλοι έτσι σαν και σένα.;) Εγώ θέλω το χρόνο μου για να γράψω.

Την απόφαση να γράψω την είχα πάρει από πριν :rolleyes: πάω το ταξίδι. Ένα δίμηνο μετά το ταξίδι καλά δεν είναι; Εξάλλου εγώ «πεταγόμουν» και στην ιστορία της καλοκαιρινής μου Πολωνίας, την οποία και θα ανεβάσω κάποια στιγμή … μετά τη δική σου Πολωνία. Που είναι η δική σου Πολωνία;

Αλλα 4 μερες? Παρακολουθω πως πηγε και την αποτιμηση. Πολυ μεγαλη προκληση!

Το εγχείρημα πήγε καλύτερα απ’ όσο περίμενα. Ήμουν όμως τυχερή γιατί ήταν καλοκαίρι και τα 6-7 μπλουζάκια (πιάνουν μικρό όγκο) και το ένα επιπλέον παντελόνι χώρεσαν άνετα μέσα στο σακίδιο. Μου «περίσσεψε» και μπλουζάκι που δεν φόρεσα! Μαγιώ, σαγιονάρες, μίνι ομπρελίτσα και αδιάβροχα μιας χρήσης καθώς και μινι συσκευασίες καλλυντικών ήταν τα απαραίτητα αξεσουάρ και όλα καλά. Είχα και ζακέτα και μπουφάν δεμένα στη μέση οπότε ήμουν και οργανωμένη και για τυχόν άστατο καιρό.
Το μόνο πρόβλημα θα ήταν τα ψώνια (αν ήθελα να κάνω περισσότερα). Περιορίστηκα σε μαγνητάκια, ένα φουστανάκι και μια τσαντούλα, που με τη βοήθεια και της τσάντας της φίλης μου ήρθαν και αυτά στην Ελλάδα. Σίγουρα πάντως θα ξανατολμήσω το ταξίδι χωρίς βαλίτσα αλλά να είναι και πάλι καλοκαίρι.


Νάπολη δεν με αξίωσε ο κορονοϊός να πάω (ήταν σχεδιασμένη για το 2020...), αλλά νόμιζα οτι οι μπουγάδες είναι αληθινές! Αν δεν το έλεγες στην ιστορία θα πήγαινα με αυτή την ιδέα......:haha:

Η νότια Ιταλία δεν με θέλει και πολύ. Ότι έχω σχεδιάσει απο τη Ρώμη και κάτω έχει πάει άκλαυτο μέχρι τώρα..... :cry:
Ax! Αυτός ο κορονοιός έχει στείλει άκλαυτα πολλά ταξίδια. Εγώ έχω ακυρώσει δύο φορές (οργανωμένα στην εντέλεια) οδικό στις Βαλτικές. Ακόμα κλαίω!
Αλλά από τη μια μας τα στέρησε αλλά από την άλλη έχουμε φορτσάρει νομίζω.
Εσύ αν δεν κάνω λάθος έκανες ταχύρρυθμα με την Ιταλία και μέσα σε ένα καλοκαίρι "γύρισες" όλο το Βόρειο κομμάτι (που εγώ την έκανα σε 5 ταξίδια). Λογικά θα' ρθει και η Νότια Ιταλία. Δεν σε φοβάμαι. ;) :) ;)
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@Grerena Η Ιταλία είναι ο μεγάλος μου έρωτας , εννοώ συγκινήθηκα ειδικά που ανέβασες φωτογραφίες από το Termini της Ρώμης , που μου θύμισε το φετινό μου ταξίδι που πήρα το γρήγορο τρένο και πήγα μονοήμερη στη Φλωρεντία ...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.620
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Που είναι η δική σου Πολωνία;
Γραφω όσο είμαι ακόμα "ζεστή"
Για την Κρακοβία δεν είχα να πω κάτι καινούργιο, έγραψα συνοπτικά στις πληροφορίες.
Στο επόμενο τώρα (αν δεν μας προλάβει ο κόβιντ)
Περιμένουμε τη συνέχεια, πολύ ωραία τα λες :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αλλά από τη μια μας τα στέρησε αλλά από την άλλη έχουμε φορτσάρει νομίζω.
Ότι έχουμε φορτσάρει είναι σίγουρο! Όμως εμπόδια υπάρχουν πολλά ακόμα, ειδικά για μακρινά ταξίδια σε χώρες που δεν μπορείς να μεταβείς εύκολα και επικρατούν αμφίβολες επιδημιολογικές συνθήκες. Έχουμε δρόμο ακόμα :rolleyes-80:

Εσύ αν δεν κάνω λάθος έκανες ταχύρρυθμα με την Ιταλία και μέσα σε ένα καλοκαίρι "γύρισες" όλο το Βόρειο κομμάτι (που εγώ την έκανα σε 5 ταξίδια).
Μου άρεσε το "ταχύρρυθμα" :haha: Μπαααα ένα καλό δείγμα του βορρά είδα.....η Ιταλία έχει πάρα πολλά για μένα και θέλω και άλλα τέτοια ταξιδάκια για να καταφέρω να τα δω! Όταν άρχισα να το οργανώνω είχα συγκεντρώσει τόσα πολλά που κάποια στιγμή φρίκαρα και εγώ η ίδια! Μη το μετράς με ταξίδια. Εσύ έκανες όπως λες 5, αλλά πόσες μέρες ήταν συνολικά αυτά τα 5;...Πιθανόν όσο το ένα δικό μου ;)

Πάντως απορώ Ρηνούλα μου που δεν κάνατε κάποιο παρόμοιο οδικό στην Ιταλία, όταν αναγκαστήκατε να ακυρώσετε τις Βαλτικές. Θεωρούσα οτι θα το είχες στο μυαλό σου σαν εναλλακτική λύση και πιο ασφαλή.

Λογικά θα' ρθει και η Νότια Ιταλία. Δεν σε φοβάμαι. ;) :) ;)
Το 2014 είχα οργανώσει οδικό 2 εβδομάδων στην Σικελία, το οποίο πήγε κυριολεκτικά άκλαυτο και απο τότε βρίσκεται στο συρτάρι και με κοιτάει......Προστέθηκε και η Νάπολη πέρυσι, που την προσπάθησα φέτος αλλά δεν μου βγήκε. Εσύ δεν με φοβάσαι, αλλά εγώ με φοβάμαι με τη νότια Ιταλία.....τη Σικελία εξακολουθώ να μην θέλω να την πιάσω στα χέρια μου ακόμα. Που θα πάει όμως, κάποια στιγμή θα το κάνω :rolleyes-80:
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
"Είναι τρελοί αυτοί οι Ναπολιτάνοι", όπως θα έλεγε και ο Οβελίξ! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom