Ιταλία Ιταλία.. αλλά που;

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Καλημέρα σε όλους,

χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας σχετικά με το που να πάω τον Οκτώβριο.

Τελευταία βδομάδα του Οκτωβρίου, 5 (ισως 6) διανυκτερεύσεις, στην Ιταλία. Σκεφτόμουν για λίμνη Κόμο και γύρω περιοχές αλλά με αυτά που έχω διαβάσει προτιμάω να την αφήσω για κανά ανοιξιάτικο ταξίδι την περιοχή αυτή.

Φλωρεντία, και γενικώς Τοσκάνη έχω πάει οπότε το ξεχνάμε αυτό. Το ίδιο και Ρώμη.

Γενικώς ψάχνω για μία περιοχή που από το σύνολο των 5 διανυκτερεύσεων, θα κάνω 2 διανυκτερεύσεις σε ένα χωριό και 3 σε ένα άλλο και ημερήσιες εκδρομές.

Αυτά τα ολίγα.. Τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάς :bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γενικώς ψάχνω για μία περιοχή που από το σύνολο των 5 διανυκτερεύσεων, θα κάνω 2 διανυκτερεύσεις σε ένα χωριό και 3 σε ένα άλλο και ημερήσιες εκδρομές.
Σικελία, χωριό Ταορμίνα, Cefalu
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Αν πας Ancona και ανέβεις προς το βορρά κάνε μια στάση (ή και διανηκτέρευση) στην πόλη Urbino.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εγώ για Οκτώβρη θα διάλεγα Veneto...
Αγαπάμε Σικελία αλλα θα σου έλεγα να την επισκεφτείς άνοιξη, ειδικά σαν πρώτη επαφή...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Διάβασε την ιστορία του xristos71.Εγώ εκεί θα πήγαινα..ειναι και έτοιμη!!:cool:
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Urbino ειναι καλη επιλογη και για διανυκτερευση,αμα πας απο Αncona και στα μπαρ της πλατειας σιγουρα θε βρεις και ελληνες φοιτητες που μπορουν να σου δωσουν συμβουλες για ημερησιες εξορμησεις.
 
Last edited by a moderator:

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Η Umbria ειναι εξαιρετικος προορισμος . Τον Οκτωβρη ειναι και το φεστιβαλ σοκολατας στην Perugia με την πολη να γεμιζει παγκους με εξαιρετικες σοκολατες σε ο,τι γευση και σχημα μπορεις να φανταστεις.
Η Perugia μπορει να ειναι βαση για κοντινες εκδρομες στην Ασιζη η τη λιμνη Magiore και τα γυρω χωρια που ειναι πανεμορφα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ωραίο το Urbino όπως και δεκάδες πόλεις στη γείτονα αλλά για περιοχή ψάχνει. η Marche δηλαδη είναι η πρώτη επιλογή σας για όποιον το πρότεινε? κ ούτε καν είπε αν πάει οδικά.
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Καλησπέρα σε όλους,

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σωστά, δεν ενημέρωσα για το πως θα κινηθώ. Η σκέψη είναι αεροπορικώς από Ελλάδα και ενοικίαση αυτοκινήτου.

Ψάχνω για μία περιοχή όπου να μπορώ να κάνω 5 διανυκτερεύσεις και να κινηθώ για ημερήσιες εκδρομές.

Thanks.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μακράν η καλύτερη επιλογή είναι Umbria... με βάση το Gubbio ή την Perugia θα ξεκοκαλισεις όλη την περιοχή και θα φτάσεις και στο υπέροχο Ουρμπίνο που σου πρότειναν... και είναι και η εποχή της τρούφας τυχερούλη... κι επειδή έχασαν σήμερα οι Ισπανοί και είμαι στις καλές μου πάρε ένα φανταστικό εστιατόριο στο Gubbio... La Fornace Di Mastro Giorgio... μην διανοηθείς και το χάσεις...
 

Bakioanna

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας! Θελουμε να παμε Ιταλια μεσα ητελος Νοεμβριου αλλα δεν μπορουμε να αποφασισουμε μερος. Εχουμε παει Ρωμη, Βενετια, Βερονα, Cinque Terre, Πιζα, Φλωρεντια, Τοσκανη, Μιλανο κ λιμνη Κομο.

Σκεφτομασταν Ναπολη σε συνδιασμο με τουλαχιστον ακομα 1 πολη ή μονο Σικελια. Καμια προταση? Καποια πολη που 'πρεπει' να δουμε στην Ιταλια? Εχουμε 8 μερες στην διαθεση μας.

Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.852
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom