Ιταλία Κροατία Σλοβενία Ιταλια - Σλοβενια - Κροατια

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Θελουμε να κανουμε ενα ταξιδι στην Λιουμπλιάνα και Ζαγκρεμπ, Σκέφτηκα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο απο Θεσσαλονικη αλλα καμια εταιρία όπως HERTZ AVIS SIXT δεν εχει ασφαλισμένα τα αυτοκίνητα τους για να βγουν εκτος ελλαδος! αφηστε που ζητάνε 2 πιστωτικές κ αν γινει κατι στον δρομο εισαι μονος σου !
Αρε ελλαδαρα εισαι στην καλύτερη θεση αλλα και στην χειρότερη απο αλλες απόψεις.

2η σκεψη ειναι να παμε Μπεργκαμο στην Ιταλια, ενα τσα στην Βενετια και απο εκει να παμε Λιουμπλιάνα και Ζάγκρεμπ. Λογικα δεν θα εχω προβλημα με καμια εταιρια οπως HERTZ κτλ ! εχει παει κανεις να μου δωσει τα φωτα του ? τι πρεπει να προσέξω, απο διοδια εως καρτες για τις αλλες χωρες! οτιδήποτε θα βοηθήσει. Αποτι ειδα απο το Googlemaps, απο Ιταλια για Σλοβενια δεν εχει κατι σε σύνορο, αλλα απο σλοβενια για Κροατια κατι εχει ! Σαν διοδια μου φαίνονται βέβαια
Ταυτότητες περνάνε ή θελουν καπου διαβατήρια ?

Σας ευχαριστω
 
Last edited:

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Πρωτα ρωτησε την εταιρεια αν σου δινει οχημα με ασφαλεια για αυτες τις χωρες. Η σλοβενια εχει βινιετα. Αν σε σταματησουν χωρις εχει προστιμο τσουχτερο. Την στηνουν σε εγκαταλελειμμενα διοδια και ελεγχουν.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Πρωτα ρωτησε την εταιρεια αν σου δινει οχημα με ασφαλεια για αυτες τις χωρες. Η σλοβενια εχει βινιετα. Αν σε σταματησουν χωρις εχει προστιμο τσουχτερο. Την στηνουν σε εγκαταλελειμμενα διοδια και ελεγχουν.
το φανταζομαι οτι θα εχουν κατι τετοιο σε βινετα, οπως και σε πολλες χωρες, λογικα θα εχει κ η κραοτια, ειναι κ οι 2 χωρες εντος της εοκ , η Σλοβενια ανοικει στις χωρες σεγκεν, πραγμα που δεν ισχύει για κροατια !
http://travelsales.gr/voitheia-poies-einai-oi-xores-poy-anikoyn-sti-synthiki-sengken

περιμένω απάντηση απο HERTZ για να μου πουνε! λογικα για Σλοβενια δεν θα εχουν προβλημα!
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Θελουμε να κανουμε ενα ταξιδι στην Λιουμπλιάνα και Ζαγκρεμπ, Σκέφτηκα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο απο Θεσσαλονικη αλλα καμια εταιρία όπως HERTZ AVIS SIXT δεν εχει ασφαλισμένα τα αυτοκίνητα τους για να βγουν εκτος ελλαδος! αφηστε που ζητάνε 2 πιστωτικές κ αν γινει κατι στον δρομο εισαι μονος σου !
Αρε ελλαδαρα εισαι στην καλύτερη θεση αλλα και στην χειρότερη απο αλλες απόψεις.

2η σκεψη ειναι να παμε Μπεργκαμο στην Ιταλια, ενα τσα στην Βενετια και απο εκει να παμε Λιουμπλιάνα και Ζάγκρεμπ. Λογικα δεν θα εχω προβλημα με καμια εταιρια οπως HERTZ κτλ ! εχει παει κανεις να μου δωσει τα φωτα του ? τι πρεπει να προσέξω, απο διοδια εως καρτες για τις αλλες χωρες! οτιδήποτε θα βοηθήσει. Αποτι ειδα απο το Googlemaps, απο Ιταλια για Σλοβενια δεν εχει κατι σε σύνορο, αλλα απο σλοβενια για Κροατια κατι εχει ! Σαν διοδια μου φαίνονται βέβαια
Ταυτότητες περνάνε ή θελουν καπου διαβατήρια ?

Σας ευχαριστω
Οι εταρειες ασφαλιζουν για την περιπτωση ατυχηματος τα αυτοκινητα στο εξωτερικο. Δεν τα ασφαλιζουν σε περιπτωση κλοπης

Διοδια συναντας στα Σκοπια για Γ/βια και μετα στην Κροατια. Διαβατηριο δεν χρειαζεται παρα μονο ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες. Το αυτοκινητο φυσικα πρεπει να εχει πρασινη καρτα.
 
Last edited by a moderator:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Διοδια συναντας στα Σκοπια για Γ/βια και μετα στην Κροατια. Διαβατηριο δεν χρειαζεται παρα μονο ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες.
Κλεοπατρα δεν θα διασχίσουμε τα βαλκανια ! απο Ιταλια θα παμε Σλοβενια και μετα Κροατια!
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Εγω στην θεση σου απο Θεσσαλονικη θα πήγαινα , (όπως και εχω παει ήδη δυο φορες) μεσω Βαλκανίων σε αυτα τα μερη. Ειναι πολυ μικροτερο το κοστος γιατι δεν εχεις τα ακτοπλοικα. Απο Ιταλια φυσικα δεν εχεις πουθενα συνοραγιατι ολες αυτες οι χωρες ειναι στην ΕΕ. Αν πας τελικα παντως δωσε μεγαλυτερη βαρυτητα στη Κροατια που εχει πολλες επιλογές από το βόρειο μεχρι το πιο νότιο κομματι της. Ειναι πανεμορφη !! Μπορεις να διαβασεις σχετικα σε διαφορες ιστοριες.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Εγω στην θεση σου απο Θεσσαλονικη θα πήγαινα , (όπως και εχω παει ήδη δυο φορες) μεσω Βαλκανίων σε αυτα τα μερη. Ειναι πολυ μικροτερο το κοστος γιατι δεν εχεις τα ακτοπλοικα. Απο Ιταλια φυσικα δεν εχεις πουθενα συνοραγιατι ολες αυτες οι χωρες ειναι στην ΕΕ. Αν πας τελικα παντως δωσε μεγαλυτερη βαρυτητα στη Κροατια που εχει πολλες επιλογές από το βόρειο μεχρι το πιο νότιο κομματι της. Ειναι πανεμορφη !! Μπορεις να διαβασεις σχετικα σε διαφορες ιστοριες.
Σε ευχαριστώ κλεοπατρα, το πρώτο σχεδιο ηταν να πηγαίναμε απο Βαλκανια! αλλα τα έξοδα δεν νομιζω να ειναι λιγότερα αν υπολογίσεις τα χιλιόμετρα και τα εξοδα ενος δικου σου οχήματος. Φυσικά και δεν θα παω μέσο θάλασσας Ιταλια. RYNAIR εως Bergamo και απο εκει HERTZ και η απόσταση γινετε στα 600 + 600 km περιπου πήγαινε ελα, και τα εισιτήρια της RYANAIR να εχουν μαξ 50-60 ευρω αλλα και πολυ λιγότερο ! οπότε τα εξωδα ειναι πολυ λιγότερα αν οχι τα ιδια!
θα πρεπει να κανω κ ερωτήσεις στις πρεσβείες μάλλον για να ειμαι εντελος σίγουρος μιας που και η κροτατια δεν ειναι στις χωρες του Σεγκεν!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
το φανταζομαι οτι θα εχουν κατι τετοιο σε βινετα, οπως και σε πολλες χωρες, λογικα θα εχει κ η κραοτια
Η Κροατία δεν έχει δυστυχώς Βινιέτα,την οποία αγοράζεις και ξενοιάζεις.Έχει τσουχτερότατα διόδια όπως και η Ελλάδα!
Τι σε προβληματίζει στην Κροατία;

Όταν λέτε ότι δεν υπάρχουν σύνορα τι ακριβώς εννοείται?Έλεχγος γίνεται πάντα όταν από μία χώρα μπαίνεις σε μία άλλη.Δεν μετακινούνται μόνο οι πολίτες των χωρών που ανήκουν στη συνθήκη Σένγκεν.Απλά για αυτούς τους πολίτες αρκεί η ταυτότητα.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Η Κροατία δεν έχει δυστυχώς Βινιέτα,την οποία αγοράζεις και ξενοιάζεις.Έχει τσουχτερότατα διόδια όπως και η Ελλάδα!
Τι σε προβληματίζει στην Κροατία;

Όταν λέτε ότι δεν υπάρχουν σύνορα τι ακριβώς εννοείται?Έλεχγος γίνεται πάντα όταν από μία χώρα μπαίνεις σε μία άλλη.Δεν μετακινούνται μόνο οι πολίτες των χωρών που ανήκουν στη συνθήκη Σένγκεν.Απλά για αυτούς τους πολίτες αρκεί η ταυτότητα.
Κροατια ομως μπενεις με ταυτότητα ή θα ζητήσουν Διαβατιριο ? εχουμε ισως υπογραψει διμερής σχέσεις οι χωρες μας. αλλα δεν το γνωιζω!
Στις χωρες της κεντρικης ευρωπης δεν υπαρχει καποιος ελεγχος, πχ, ουγγαρια, αυστρια, ετσι μπενεις (μονο την βινιετα θες απο το 1ο βενζιναδικο, Γερμανια για τσεχια το ιδιο, οπως και γερμανια γαλλια, ολανδια, κανενας ελεγχος, λεω τουλαχιστον σε οσες ξερω και εχω παει ! και αποτι ειδα και στον χαρτι τα συνορα απο ιταλια για σλοβενια δεν πρεπει να υπαρχουν θα πρεπει μαλλον να σταματήσεις να αγοράσεις την βινιετα !

Βρικα και αυτο βεβαια
http://www.mfa.gr/theoriseis-eisodo...koous-pou-metavainoun-se-trites-hores.html#CR

χωρις θεώρηση μας εχει για τις χωρες που λεω! ισως θελει μονο ταυτότητα!
θα περιμένω κ την απάντηση των προξενιών
Όποιος γνωρίζει τι α λλο να προσέξω και θα με βοηθούσε ευπρόσδεκτο
 
Last edited:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
απαντήσεις απο πρεσβεια Σλοβενιας και Κροατιας και hertz

HERTZ :
Thank you for your e-mail.

We would like to confirm that it is allowed to drive into Slovenia and Croatia, with a Hertz vehicle rented in Italy, at no extra charge.

If you decide to reserve a car, please enter remark "Driving to Slovenia/Croatia" in the "Customer's Remarks" box at step 4 of the online booking process, and the branch staff will get the necessary paperwork ready by the time you pick the car up.

We remain at your service and thank you for contacting Hertz.


Πρεσβεια Σλοβενιας
Dear Mr *******,
regarding your enquiry, we would like to inform you that a national of another EU Member State may enter the Republic of Slovenia with a valid personal identity card.

If you will be traveling by car, please be advised that Slovenia has a vignette tolling system for vehicles. We advise you to buy the vignette on the border crossing with Slovenia or before it. A control point is always after the first point of sale in Slovenia, which is usually a petrol station. The sales points are marked with the vignette logo. For more information you can also visit: http://www.dars.si/Dokumenti/Toll/Tolling_system_and_roads_298.aspx


Πρεσβεια Κροατιας
Καλημέρα,
Στην Κροατία μπορείτε να μπείτε από οποιαδήποτε σύνορα, μόνο με την ελληνική ταυτότητα νέου τύπου, δηλαδή με λατινικούς χαρακτήρες.
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή.

Με εκτίμηση,
Zora Mihaljević
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom