Ιταλικές Συνταγές

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μέχρι να ρθει το επιδόρπιο ας θυμίσουμε την αξεπέραστη πέστο....
με σκοδρο ,βασιλικό ,ελαιόλαδο και παρμεζάνα,τιποτα άλλο... ,απλή και πεντανόστιμη...
να συγχωρήσω την έλλειψη άλατος που ούτως ή άλλως είναι ελάχιστο και την έλλειψη Πεκορίνο που πολλοί δεν βάζουν αλλά λείπει ένα συστατικό, βασικό του πέστο. Φροντιστήριο..
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
να συγχωρήσω την έλλειψη άλατος που ούτως ή άλλως είναι ελάχιστο και την έλλειψη Πεκορίνο που πολλοί δεν βάζουν αλλά λείπει ένα συστατικό, βασικό του πέστο. Φροντιστήριο..
Και πεκορίνο και παρμεζάνα δηλαδή;;;
δυο τυριά ;;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και πεκορίνο και παρμεζάνα δηλαδή;;;
δυο τυριά ;;;
εμ αυτη ειναι η συνταγη από το 800 τι να κάνουμε..και λειπουν βέβαια οι σπόροι κουκουναριού..
PESTO GENOVESE: LA RICETTA UFFICIALE DEL PESTO, IL CONSORZIO DEL PESTO GENOVESE E ... CURIOSITA' STORICHE
να μην πουμε για το γουδι που θελει πολλή ώρα και γερά μπράτσα..το έκανα μόνο μία φορά..
στην εποχή μας μιξερ αλλά χάνεται λίγο η φρεσκάδα..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Λοιπόν, να το και το tiramisu που σας υποσχέθηκα

Η δόση είναι για ένα μεσαίου μεγέθους πυρέξ (για 8-10 άτομα, εγώ με τον άντρα μου το τρώμε χαλαρά σε 1 με 1,5 μέρα..)
Υλικά
6 αυγά χωριστά οι κρόκοι από τα ασπράδια
1 ½ κούπα άχνη ζάχαρη (άλλοι βάζουν κρυσταλλική, εγώ ψηφίζω άχνη)
500 γραμμάρια mascarpone
1 κούπα κρέμα γάλακτος (ή και λιγότερο)
Μπισκότα σαβαγιάρ (παίρνω δύο πακέτα, μου περισσεύει το μισό)
Καφέ εσπρέσο
3-4 κ. σούπας μπράντι (εγώ βάζω metaxa, δεν ξέρω πόσων αστέρων..:D)
Κουβερτούρα σε νιφάδες ή κακάο.


Εκτέλεση

  • Χτυπάμε τους κρόκους με τη ζάχαρη με το μίξερ μέχρι να ασπρίσουν, προσθέτουμε το mascarpone και συνεχίζουμε το χτύπημα
  • Σε ένα άλλο μπολ χτυπάμε τα ασπράδια με λίγο αλάτι μέχρι να φτιάξουμε μαρέγκα
  • Χτυπάμε σε τρίτο μπολ τη κρέμα γάλακτος μέχρι να πήξει.
  • ρίχνουμε τη χτυπημένη κρέμα στο μπολ με το μασκαρπόνε ανακατεύοντας απαλά (με μια σπάτουλα, όχι μίξερ), στη συνέχεια ρίχνουμε και τη μαρέγκα., ανακατεύοντας και πάλι πολύ απαλά
  • Σε ένα πιάτο ρίχνουμε τον καφέ ανακατεμένο με το μπράντι, βουτάμε ένα ένα τα σαβαγιάρ (προσοχή μην παπαριάσουν!!)μόνο από τη μία μεριά, ενώ τα στρώνουμε στο πυρέξ από την άλλη. Αφού καλυφθεί το πυρέξ ρίχνουμε τη μισή κρέμα, από πάνω με τον ίδιο τρόπο στρώνουμε άλλη μια δόση σαβαγιάρ και από πάνω την υπόλοιπη κρέμα.
  • Το αφήνουμε τουλάχιστον ένα βράδυ στο ψυγείο και μετά πασπαλίζουμε με την σοκολάτα ή το κακάο.

Άντε στις κουζίνες ολοταχώς να μου πείτε αν σας αρέσει!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μπράβο Μαρία!!!
Με την πρώτη ευκαιρία θα το εκτελέσω-με την καλή έννοια και θα σας πώ!!!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
περιμένω σε πρώτη φάση τα σχόλια του Samion...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λοιπόν, να το και το tiramisu που σας υποσχέθηκα

Η δόση είναι για ένα μεσαίου μεγέθους πυρέξ (για 8-10 άτομα, εγώ με τον άντρα μου το τρώμε χαλαρά σε 1 με 1,5 μέρα..)
Υλικά
6 αυγά χωριστά οι κρόκοι από τα ασπράδια
1 ½ κούπα άχνη ζάχαρη (άλλοι βάζουν κρυσταλλική, εγώ ψηφίζω άχνη)
500 γραμμάρια mascarpone
1 κούπα κρέμα γάλακτος (ή και λιγότερο)
Μπισκότα σαβαγιάρ (παίρνω δύο πακέτα, μου περισσεύει το μισό)
Καφέ εσπρέσο
3-4 κ. σούπας μπράντι (εγώ βάζω metaxa, δεν ξέρω πόσων αστέρων..:D)
Κουβερτούρα σε νιφάδες ή κακάο.


Εκτέλεση

  • Χτυπάμε τους κρόκους με τη ζάχαρη με το μίξερ μέχρι να ασπρίσουν, προσθέτουμε το mascarpone και συνεχίζουμε το χτύπημα
  • Σε ένα άλλο μπολ χτυπάμε τα ασπράδια με λίγο αλάτι μέχρι να φτιάξουμε μαρέγκα
  • Χτυπάμε σε τρίτο μπολ τη κρέμα γάλακτος μέχρι να πήξει.
  • ρίχνουμε τη χτυπημένη κρέμα στο μπολ με το μασκαρπόνε ανακατεύοντας απαλά (με μια σπάτουλα, όχι μίξερ), στη συνέχεια ρίχνουμε και τη μαρέγκα., ανακατεύοντας και πάλι πολύ απαλά
  • Σε ένα πιάτο ρίχνουμε τον καφέ ανακατεμένο με το μπράντι, βουτάμε ένα ένα τα σαβαγιάρ (προσοχή μην παπαριάσουν!!)μόνο από τη μία μεριά, ενώ τα στρώνουμε στο πυρέξ από την άλλη. Αφού καλυφθεί το πυρέξ ρίχνουμε τη μισή κρέμα, από πάνω με τον ίδιο τρόπο στρώνουμε άλλη μια δόση σαβαγιάρ και από πάνω την υπόλοιπη κρέμα.
  • Το αφήνουμε τουλάχιστον ένα βράδυ στο ψυγείο και μετά πασπαλίζουμε με την σοκολάτα ή το κακάο.
Άντε στις κουζίνες ολοταχώς να μου πείτε αν σας αρέσει!
1-2 παρατηρήσεις (οχι διορθωσεις! παρατηρήσεις μια και η συνταγή είναι σούπερ)

1. όχι κρέμα γάλακτος, η ενδεχόμενη γλοιότητα ρυθμίζεται με περισσότερο μασκαρπόνε.
2. ο καφές πάντα με ζάχαρη σαν να τον πίναμε
3. μετά την προσθήκη του μασκαρπόνε δεν χτυπάμε με μίξερ, μόνο χέρι
4. το κακάο που προσθέτουμε στο τέλος (μόνο κακάο) πρέπει να είναι άριστης ποιότητας και πικρό
5. τα μπισκότα εμβαπτίζονται γρήγορα και από τις 2 πλευρές
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
1-2 παρατηρήσεις (οχι διορθωσεις! παρατηρήσεις μια και η συνταγή είναι σούπερ)

1. όχι κρέμα γάλακτος, η ενδεχόμενη γλοιότητα ρυθμίζεται με περισσότερο μασκαρπόνε.
2. ο καφές πάντα με ζάχαρη σαν να τον πίναμε
3. μετά την προσθήκη του μασκαρπόνε δεν χτυπάμε με μίξερ, μόνο χέρι
4. το κακάο που προσθέτουμε στο τέλος (μόνο κακάο) πρέπει να είναι άριστης ποιότητας και πικρό
5. τα μπισκότα εμβαπτίζονται γρήγορα και από τις 2 πλευρές
1,3: θα τα εφαρμόσω την επόμενη φορά οπωσδήποτε
5: Συμφωνώ, απλά έγραψα μόνο από τη μία, γιατί αν τα βουτήξεις από τη μία και τα στρώσεις από την άλλη το υγρό κάνει τη δουλειά του το ίδιο καλά και δεν υπάρχει τόσο μεγάλος κίνδυνος να διαλυθεί το μπισκότο

2. έχω μια ένσταση για την ζάχαρη στον καφέ..μήπως βγει πολύ γλυκό?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1,3: θα τα εφαρμόσω την επόμενη φορά οπωσδήποτε
5: Συμφωνώ, απλά έγραψα μόνο από τη μία, γιατί αν τα βουτήξεις από τη μία και τα στρώσεις από την άλλη το υγρό κάνει τη δουλειά του το ίδιο καλά και δεν υπάρχει τόσο μεγάλος κίνδυνος να διαλυθεί το μπισκότο
2. έχω μια ένσταση για την ζάχαρη στον καφέ..μήπως βγει πολύ γλυκό?
η συνταγή σου οπως έγραψα πιο πάνω είναι σούπερ. και τίποτε να μην αλλάξεις το γλυκό θα είναι παντα πολύ καλό.
η ζάχαρη στον καφέ είναι θέμα γούστου πόσο γλυκο - πικρό θελεις το τελικό αποτέλεσμα. άλλοι βαζουν και σοκολάτα πχ στο τέλος. για δείτε και τη συνταγή (μία εκδοχή τουλάχιστον) με φωτο
Ricetta Tiramis
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.205
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom