Ιταλία Ιταλικη Ριβιερα κανεις??

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Σκεφτομαι για Πασχα την περιπτωση της Λιγυριας,
Ιταλικη Ριβιερα, Genova, Portofino,
αλλα βλεπω κατι φωτο απο μερη όπως Riomaggiore, Vernazza, Camogli κλπ
και εχω μεινει α φ ω ν η
Μπορει κανεις να δωσει πληροφοριες
α) ποσες μερες χρειαζονται για την εκδρομη
β) που αξιζει να μεινει κανεις (Απριλιο)?

Υπολογιζω στην πολυτιμη βοηθεια σας..
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Σκεφτομαι για Πασχα την περιπτωση της Λιγυριας,
Ιταλικη Ριβιερα, Genova, Portofino,
αλλα βλεπω κατι φωτο απο μερη όπως Riomaggiore, Vernazza, Camogli κλπ
και εχω μεινει α φ ω ν η
Μπορει κανεις να δωσει πληροφοριες
α) ποσες μερες χρειαζονται για την εκδρομη
β) που αξιζει να μεινει κανεις (Απριλιο)?

Υπολογιζω στην πολυτιμη βοηθεια σας..


Κατά τη γνώμη μου, η ιταλική Ριβιέρα δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε. Παρακμάζει νομίζω.
Και η Γένοβα δεν μου άρεσε καθόλου.
Υπάρχει όμως ένα κομμάτι που του αξίζει να αφιερώσεις λίγο χρόνο και είναι αυτό που σου παραθέτω στον χάρτη. Όλα αυτά τα χωριά στην Cinque Terre αξίζουν.
Και έπειτα το Portofino που το έχουμε δει σε τόσες ταινίες του σινεμά, αξίζει να το δει κανείς από κοντά
Αλλά πέρα από αυτά, η ιταλική Ριβιέρα ήταν για μένα μια απογοήτευση, σε αντίθεση με τη γαλλική Ριβιέρα που την αγάπησα.
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κατά τη γνώμη μου, η ιταλική Ριβιέρα δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε. Παρακμάζει νομίζω.
Και η Γένοβα δεν μου άρεσε καθόλου.
Υπάρχει όμως ένα κομμάτι που του αξίζει να αφιερώσεις λίγο χρόνο και είναι αυτό που σου παραθέτω στον χάρτη. Όλα αυτά τα χωριά στην Cinque Terre αξίζουν.
Και έπειτα το Portofino που το έχουμε δει σε τόσες ταινίες του σινεμά, αξίζει να το δει κανείς από κοντά
Αλλά πέρα από αυτά, η ιταλική Ριβιέρα ήταν για μένα μια απογοήτευση, σε αντίθεση με τη γαλλική Ριβιέρα που την αγάπησα.
γούστα είναι αυτά αγαπητέ.για μένα η παρακμή είναι στις Κάννες και στη Νίκαια όχι στην Ιταλική Riviera.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σκεφτομαι για Πασχα την περιπτωση της Λιγυριας,
Ιταλικη Ριβιερα, Genova, Portofino,
αλλα βλεπω κατι φωτο απο μερη όπως Riomaggiore, Vernazza, Camogli κλπ
και εχω μεινει α φ ω ν η
Μπορει κανεις να δωσει πληροφοριες
α) ποσες μερες χρειαζονται για την εκδρομη
β) που αξιζει να μεινει κανεις (Απριλιο)?

Υπολογιζω στην πολυτιμη βοηθεια σας..
άψογη επιλογή. ωραιότερο χωριο μακράν η Vernazza.5 terre τα γυρνάς σε 1 μέρα αλλα καλύτερα να μείνεις για να μπεις στο κλίμα.ησυχία και romance.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Έκανα αυτό ακριβώς το ταξίδι πριν δύο χρόνια. Βάλε στην αναζήτηση "Ιταλική Ριβιέρα" και θα σου βγάλει όλα τα τόπικ με αναφορά στην περιοχή αυτή . Ρίξε μια ματιά για να πάρεις μια ιδέα και τα ξαναλέμε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eίμαι ένας αθεράπευτα παρακμιακός τύπος... ένα πράμα σα το samion...

Aς πάνε οι μοδάτοι στις Κάννες και ας αφήσουν εμάς στην παρακμή του Portofinno και της Camogli...

Αγαπητοί μου, όταν μιλάμε για την Ιταλία μιλάμε για την ωραιότερη χώρα στον κόσμο... σας παρακαλώ λοιπόν μην βλαστημάτε εδώ μέσα, μας διαβάζουν και μικρά παιδιά...

υ.γ. Κουιμπεκόπληκτε θύμησε μου κάτι... επειδή πέρασαν πολλά χρόνια από τότε... απέναντι από την Camogli υπάρχει ένα μικρό νησάκι με μια μυστήρια ταβέρνα? Θυμάμε καλά?
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Σεβομαι τις αποψεις όλων σας και σας ευχαριστω,
διατηρω όμως την αισιοδοξια μου
και εμπιστευομαι τους προλαλησαντες ιταλοφιλους συμφορουμιτες μου..
Προσωπικα δεν πιστευω να με απογοητευσει ποτε η λατρεμενη ιταλια!
Παντως οι τιμες διαμονης που βλεπω δεν ειναι καθολου παρακμιακες
μαλλον απαγορευτικες θα τις χαρακτηριζα :shock::shock:
Πηνελοπη θυμασαι σε ποια μερη εμεινες?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Aς πάνε οι μοδάτοι στις Κάννες και ας αφήσουν εμάς στην παρακμή του Portofinno και της Camogli...

Αγαπητοί μου, όταν μιλάμε για την Ιταλία μιλάμε για την ωραιότερη χώρα στον κόσμο... σας παρακαλώ λοιπόν μην βλαστημάτε εδώ μέσα, μας διαβάζουν και μικρά παιδιά...
Α, όλα κι όλα, δε μιλάμε για ολόκληρες τις χώρες, μιλάμε για τις ριβιέρες τους. Μεταξύ Portofinno και Grasse δεν ξέρω τι θα διάλεγα, αλλά σίγουρα η επιλογή δεν είναι καθόλου μα καθόλου προφανής!

Αλλά πέρα από το Cinque Terre, τί? Θα συγκρίνεις μήπως Κάννες με Σαν Ρέμο, Μόντε Κάρλο με Γένοβα? Έχει grand cornice η Ιταλική Ριβιέρα? Και από ενδοχώρα, τί? Από τη μια, η Λιγουρία έχει να παρουσιάσει το απόλυτο τίποτα, από την άλλη στην Provence - Cot d' Azur υπάρχουν οι Λεβάντες της Provence, η Avignon, η Arles, τα hilltop villages, η κοιλάδα του Ρόνου κλπ... Ακόμα και οι αρχαίοι Ρωμαίοι τη Λιγουρία την είχαν ψιλοκλάσσει, στην Προβηγγία εγκαταστάθηκαν!

Στο φαγητό, καλά τα πάν και οι 2, αλλά μάλλον κι εκεί η provence ξεχωρίζει.

ΟΚ, η Τοσκάνη και το Piedmont είναι πιο κοντά στην Ιταλική Ριβιέρα, να τ' αναγνωρίσω.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Ωωω, άγιοι ιταλοφιλοι πατέρες του φόρουμ, βλασφήμησα! Ζητώ ταπεινά συγγνώμη και δέχομαι να με εξορίσετε για 10 μέρες στο Portofino! Στωικά θα το υπομείνω. :( .. :D


Προφανώς δεν συνεννοηθήκαμε τελικά. Μάλλον φταίω εγώ, έκανα οικονομία στις λέξεις.
Την Ιταλία την αγαπώ πολύ και είναι το μέρος που έχω κάνει τα περισσότερα ταξίδια μου.
Την έχω γυρίσει όλη και ποτέ δεν τη βαριέμαι.
Το ίδιο ισχύει και για τη Γαλλία. Είναι οι χώρες που θα μπορούσα να περιπλανιέμαι συνεχώς.
Αλλά για τη Ριβιέρα θα επιμείνω. Δεν είναι θέμα «γούστων» αγαπητέ Samion, και φυσικά αφήνω «στους μοδατους τις Κάννες» αγαπητέ Traveller.
Υπέθεσα πως το επίπεδο των συνταξιδιωτών μέσα σε αυτό το φόρουμ είναι τέτοιο που να μην μεταφράζεται το «αγαπαω τη Γαλλική Ριβιέρα» σε «Γουστάρω τις μοδατες Κάννες» ! :roll:

Είμαι και εγώ από αυτούς που γοητεύονται από την παρακμή, αλλά η Ιταλική Ριβιέρα (στο μεγαλύτερο ποσοστό) μου αφήνει μια πικρή γεύση.
Νομίζω πως είναι η γεύση της αρχής της φθοράς, όμοια με αυτή την πικρή γεύση που αφήνουν οι σχέσεις μας όταν αρχίζουν να φθείρονται.
Μοιάζω να υπονομεύω τα λεγόμενά μου παραθέτοντας λίγες φωτογραφίες που έβγαλα εκεί;
Είναι τόσο όμορφα όλα!

.


.

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι πως αυτές οι εικόνες που βλέπει κανείς καθώς πλησιάζει σε μερικά χωριά της Ιταλικής Ριβιέρας και γοητεύεται, είναι λίγο πλασματικές.
Φτάνοντας τελικά στο χωριό και περπατώντας λίγο εκεί, νοιώθει μια απογοήτευση. Το παθαίνω πολλές φορές και σε πολλά μέρη της Ευρώπης. Νομίζω πως είναι αυτό που λέμε «αλλοίωση λογω τουρισμού». Πιστεύω πως τα χωριά αυτά έχασαν την αυθεντικότητα τους και παρέμειναν τουριστικές ατραξιόν (όπως αυτά στο 5 Terre) , τα δε κοσμοπολίτικα ξέπεσαν τόσο που να προκαλούν κάποια θλίψη.
Φταίνε και οι δρόμοι, η κίνηση, τα φανάρια και πολλά άλλα.
Φυσικά υπάρχουν και υπέροχα μέρη εκεί γύρω. Και εγώ ο ίδιος πρότεινα τη συγκεκριμένη περιοχή. Αν όμως με έβαζαν να ιεραρχήσω τα μέρη που με κάνουν να αγαπαω την Ιταλία, τότε την Ιταλική Ριβιέρα θα την έβαζα αρκετά χαμηλά.

ΥΓ. erminathess, σε κάθε ερώτηση που θέτουμε σε ένα φόρουμ, παίρνουμε τις πιο αντιφατικές απαντήσεις. Ελπίζω αυτό να μην σου προκαλεί αμηχανία. Είναι υγιές.
Τι πιο απολαυστικό από τους «καυγάδες» για το ένα και το άλλο εδώ μέσα; :)

Για τις τιμές δεν είναι και τόσο δύσκολα τα πράγματα. Μπορείς να τη βγάλεις και οικονομικά. Ακόμα και αυτό το ξακουστό Portofino, διαθέτει μια οικονομική πιτσαρία.



M:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ας μην "συφκρινω" με την γαλλική ριβιέρα, θέμα γούστου, επιλογων.εμενα μου αφήνει Μανος μια υπεροχη γεύση πάντα..ακόμα και η Γένοβα μου αρέσει (έχει και ενδιαφέρον λιμάνι..)
Traveller δεν την ξέρω την ταβέρνα..δεν είμαι ο Traveller!...
To Camogli ξέρεις σε ποιο νοσοκομείο έχει "δανείσει" το όνομα του?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Προς σύντροφο taver...

Κανένας μα κανένας δεν αμφισβητεί την ιλουστρασιόν γοητεία της Γαλλικής Ριβιέρας ούτα τα θεία μέρη της Προβηγκίας... ένας βαμμένος Ιταλόφιλος όμως δεν μπορεί παρά να επαναστατεί διαβάζονας περί παρακμιακής Ιταλικής Ριβιέρας... έχουμε κι εμείς ψυχή κύριε...

Προς Manos...

H φυλακή στο παρακμιακό Portofino σας περιμένει... η τιμωρία σας περιλαμβάνει καθημερινή βαρκάδα στην Ιταλκή Ριβιέρα καθώς και υποχρεωτική οινοποσία των τοπικών λευκών κρασιών των cinque terre... ίσως έτσι μετανοείσετε και εκτιμήσετε το ωραίο...Το Ιταλόφιλο γκρουπ αγαπητέ είναι πανίσχυρο και αραγές στο φόρουμ και συσπειρωμένο αντιμετωπίζει τις Γαλλικές προκλήσεις... θα κάνουμε όμως την παραχώρηση να αναγνωρίσουμε οτι η Γαλλική Ριβιέρα αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της Ιταλικής και αυτό σαν συνέπεια έχει να την κατατάσουμε κι αυτή στα ωραιότερα μέρη του κόσμου...

Προς samion...

Ρε συ λες τελικά να είμαστε βλαμμένοι που μας αρέσει η Γένοβα? Πρέπει να το κοιτάξουμε αυτό... προτείνω να φυλακιστούμε κι εμείς στο Portofino... με την ακατάπαυστη οινοποσία ίσως βγάλουμε μια άκρη...

υ.γ. Γιατρέ μου μην με μπλέκεις με νοσοκομεία... ας μιλήσουμε για die for εστιατόρια καλύτερα...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Die for εστιατόριο στη καβαλιώτικη ριβιέρα..?:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom