Ελβετία Ιταλία Ιταλο-Ελβετικο ταξιδι με αυτοκινητο και μερικες ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Ιταλο-Ελβετικο ταξιδι με αυτοκινητο και μερικες ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

Νομιζω οτι οι πληροφοριες αυτες θα φανουν χρησιμες σε καθε ταξιδιωτη,που θα κινηθει οδικα από Ιταλια προς Ελβετια κι οχι μονο (εγω συγκεκριμενα ταξιδεψα από Bergamo,προς Lugano-Zurich-Bern-Rheifalls κα)

1.Τα διοδια της Ιταλιας είναι μικτα.

Τα διοδια στην διαδρομη προς Milano-Como-Lugano είναι σαν τα δικα μας και σε σταματανε κάθε τοσο για να πληρωσεις. ΠΡΟΣΟΧΗ όταν πλησιαζετε και δεν εχετε ηλεκτρονικο pass, θα πρεπει να μπειτε στην ουρα για πληρωμη μετρητων και καλο θα ειναι να εχετε μαζι σας και «ψιλα».
Υπαρχουν και τα διοδια,οπου μπαινοντας παιρνεις κουπονι εισοδου (όπως στα parking) και όταν εγκαταλειπεις την εθνικη οδο,εισαγεις το κουπονι στην εγκοπη και σου δειχνει το ακριβες ποσο προς πληρωμη.Στην περιπτωση αυτή μπορεις να πληρωσεις με μετρητα,αλλα και πιστωτικη (δεν ξερω αν επιβαρυνεται το κοστος,λογω χρησης της στο εξωτερικο).

2.Διοδια στην Ελβετια δεν υπαρχουν.
Όταν κυκλοφορεις στις εθνικες οδους της Ελβετιας είναι υποχρεωτικο να εχεις κολλημενη στο παμπριζ του αυτοκινητου σου την κιτρινη vignette,η οποια εχει ετησια διαρκεια και κοστιζει περιπου 38-40€) και αν ελεγχθεις και δεν την εχεις κολλημενη,τα προστιμα είναι μεγαλα. Τα γραφεια ενοικιασης δεν την περιλαμβανουν στις προσφορες τους,αλλα εγω την προμηθευτηκα, αναφεροντας την αναγκη μου αυτή.κατα την ωρα παραλαβης του αυτοκινητου στον αρμοδιο υπαλληλο και λιγο αργοτερα με πλησιασε ενας καλοντυμενος κυριος,ο οποιος με ρωτησε αν χρειαζομαι vignette και ποσα δινω γι’αυτην,αφου το κοστος της είναι 38€ .Μαθημενος -ως γνησιος ελλην- αντιπροτεινα 10€ και η προμηθεια εκλεισε αμεσα.

2α.Κυκλοφορια σε ελβετικους δρομους
ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΔΗΓΟΣ
.Οποιαδηποτε οδηγικη συνηθεια σε συνοδεψει στις εθνικες οδους της Ελβετιας θα σου κοστισει,αν δεν θυμασαι συνεχως οτι
1.ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ
2.Η ΛΕΥΚΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΗ «ΕΙΝΑΙ ΤΟΙΧΟΣ».αρα δεν την "ακουμπατε"
3.ΟΙ ΛΩΡΙΔΕΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ «ΕΙΝΑΙ ΛΑΚΚΟΙ» και μη τυχον και μπειτε μεσα
4.ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ & ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΑ 1-3
5.ΟΙ ΚΑΜΕΡΕΣ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΕΣ & ΟΛΕΣ ΕΝΕΡΓΕΣ
Το parking ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ,ακομη και στα supermarkets και προσοχη,αν βρειτε απομερες περιοχες ανευ κερματοδεκτων,ελεγξτε το χρωμα διαγραμμισης των θεσεων κι αν επιτρεπεται για σας να παρκαρετε (πχ μπλε θεσεις ΜΟΝΟ για κατοικους με pass).
Την αστυνομια ισως να μην την δεις στους δρομους,αλλα πιστεψτε το.Ειναι εκει.
Όπως πληροφορηθηκα στην Ελβετια ισχυει ένα πρωτοτυπο συστημα προστιμων.Την πρωτη φορα πληρωνεις το τιμημα του προστιμου (πχ 300-350 CF).Αν παρανομησεις ξανα πληρωνεις το ΔΙΠΛΑΣΙΟ τιμημα του προστιμου κι αν δεν συνετιστεις και τριτωσεις το κακο,τοτε το προστιμο σου είναι το 10% του ετησιου φορολογουμενου εισοδηματος σου!!!!!!
Ειπες κατι;;;

3.Κυκλοφορωντας στην Ελβετια
-Το κοστος ζωης
είναι λογικο για ελβετο,αλλα αρκετα ακριβο για ελληνα,καθως ο Μ.Ο. αμοιβων τους είναι 4-5 φορες πανω από τον ελληνικο.Ετσι ενα σαντουιτς μπορει να κοστιζει 15€ ή ενας καφες 4-5€,ενω ενα ιταλικο γευμα (πιτσα,μακαροναδα) μπορει να ειναι το πιο οικονομικο με ~50CF/ζευγος,χωρις ποτα.Τα καυσιμα αυτοκινητου ειναι οικονομικοτερα των ελληνικων,(ιδιως αν αναλογιστεις την διαφορα αμοιβων μεταξυ Ελλαδος κι Ελβετιας),περιπου στο 1,4€ η βενζινη και περιεργως ακριβοτερο το πετρελαιο στο 1,5€.
-SanGottardtunel:αν προκειται να το διασχισεις σε κανονικες ωρες κινησης,θα πρεπει να ξερεις ότι θα υποστεις ενα «σταματημενο μποτιλιαρισμα» για τουλαχιστον 40-60 min,καθως οι κανονες ασφαλειας τους,επιβαλλουν την μειωση των 3 λωριδων κυκλοφοριας σε μια,πριν μπεις στο τουνελ.Αυτο γινεται κι από τις δυο εισοδους του,ενώ τυχον παρακαμψη του μεσω ορεινων δρομων,δεν συνισταται.
-Funicolare/τελεφερικ:σε οποια πολη ή χωριο κι αν υπαρχει ειναι ακριβο.Οι τιμες ξεκινουν απο 25-65€/ατομο,αναλογα με τα υψη των λοφων που θα επισκεφτεις.Πχ στον Monte Bre του Lugano κοστιζει ~23€/ατομο,ενω στο Rigi,για να επισκεφτεις την υψηλοτερη κορυφη ~55€/ατομo.
Ελπιζω να σε βοηθησα στην προετοιμασια σου και καλο ταξιδι και σε σενα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
-SanGottardtunel:αν προκειται να το διασχισεις σε κανονικες ωρες κινησης,θα πρεπει να ξερεις ότι θα υποστεις ενα «σταματημενο μποτιλιαρισμα» για τουλαχιστον 40-60 min,καθως οι κανονες ασφαλειας τους,επιβαλλουν την μειωση των 3 λωριδων κυκλοφοριας σε μια,πριν μπεις στο τουνελ.Αυτο γινεται κι από τις δυο εισοδους του,ενώ τυχον παρακαμψη του μεσω ορεινων δρομων,δεν συνισταται.
Γιατί δεν συνίσταται; Πριν 4 χρόνια είμασταν παρέα 4 αυτοκίνητα, τα 3 με τροχόσπιτο γι αυτό και μπήκαν στο τούνελ (και στην επιστροφή το ίδιο). Εγώ ανέβηκα από την ορεινή διάβαση γιατί κάτι τέτοιες διαβάσεις τις βρίσκω πολύ γοητευτικές. Έφτασα κάτω 15 λεπτά πριν βγουν οι άλλοι από το τούνελ. Εγώ προσωπικά θα το συνιστούσα λοιπόν ανεπιφύλακτα. Εκτός αν έχει πολύ χιόνι ή έχει γίνει κάτι. Διαδρομή υπέροχη και τελείως άνετη.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Γιατί δεν συνίσταται; Πριν 4 χρόνια είμασταν παρέα 4 αυτοκίνητα, τα 3 με τροχόσπιτο γι αυτό και μπήκαν στο τούνελ (και στην επιστροφή το ίδιο). Εγώ ανέβηκα από την ορεινή διάβαση γιατί κάτι τέτοιες διαβάσεις τις βρίσκω πολύ γοητευτικές. Έφτασα κάτω 15 λεπτά πριν βγουν οι άλλοι από το τούνελ. Εγώ προσωπικά θα το συνιστούσα λοιπόν ανεπιφύλακτα. Εκτός αν έχει πολύ χιόνι ή έχει γίνει κάτι. Διαδρομή υπέροχη και τελείως άνετη.
Οταν ελεγξα την διαδρομη για την επιστροφη μου,μεσω της ορεινης διαδρομης, (https://www.google.com/maps/@46.5333092,8.5850089,3534m/data=!3m1!1e3?hl=en), διαπιστωσα οτι ειναι πολυ μεγαλυτερη και η κινηση -ακομη και στον στενο αυτον παραδρομο- πυκνη,γι'αυτο και φιλοι διαμενοντες Ελβετια,μου συνεστησαν για καλυτερα να "μπω στην ουρα".Κι ολα φυσικα ειναι υποκειμενικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom