Ιταλόφιλοι και Ελβετόφιλοι , βοηθεια για ταξίδι

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Γεια σας πάλι φίλοι μου,
θα χρειαστω συμβουλες και προτάσεις για roadtrip σε Ελβετία και Ιταλία. Είναι για αρχές Οκτωβρίου, με αρχικά έτοιμο πρόγραμμα, που όμως λόγω κάποιων αμφιβολιών για την καταλληλότητα κάποιων περιοχών, ακόμα ψάχνουμε τους προορισμούς.
Το πρόγραμμα ειναι για 9 νύχτες, 4 Ελβετία και 5 Ιταλία, απλά στην Ιταλία έχουμε αμφιβολίες.
Λοιπόν, άφιξη στο Milano Malpensa και παραλαβή αυτοκινήτου, αναχώρηση για Λουκέρνη για 2 νύχτες και μετά προς Interlaken, Thun θα γίνουν άλλες 2 διιανυκερεύσεις .
Εδώ θα ήθελα προτάσεις, έχουμε στο νου κάποια πράγματα αλλά θα θέλαμε αν ξέρετε κάτι για την περιοχή κι έχετε πάει να μου πείτε. Θέλουμε να χαρούμε τις λίμνες , την Λουκέρνη και ισως επισκεφτούμε τη Βέρνη, μόνο για βόλτα.
Μετά έχουμε αναχώρηση απο Ελβετία και 1 νύχτα στο Μιλάνο, και μετά αρχίζουν οι αμφιβολίες.

-Αρχικά θέλαμε να μείνουμε για 3 νύχτες στην Liguria , κάπου ανάμεσα σε Portofino και Cinque Terre, ώστε να δούμε αυτά τα μέρη, και να απολαύσουμε και αξιοθέατα και θάλασσα, και τελευταία μέρα και νύχτα του ταξιδιού να την περάσουμε στην Parma για βόλτα και φαγητό, δοκιμές κλπ.
Όμως, μου είπαν ότι ο Οκτώβριος είναι μήνας βροχών στην Liguria και ισως εκτός το ότι δε θα κάνουμε μπάνιο, να υπάρχουν πάλι πλημμύρες κλπ που συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια.
Θα ήθελα να μου πείτε αν ειναι επικύνδυνη περίοδος, αν ειναι να είμαστε συνέχεια με μια ομπρέλα και να μην μπορούμε να πάμε και Cinque Terre , καλύτερα να αλλάξουμε προορισμο.

-Το δεύτερο πλάνο, μετά το Μιλάνο, είναι 2 νύχτες Lago di Garda και λίγη Verona και 2 νύχτες Bologna, να δούμε την πόλη και να κάνουμε κάποια βόλτα τριγύρω. Μου έχουν προτείνει Modena, Ferrara κλπ.

Συγγνώμη αν σας ζάλισα, περιμένω προτάσεις και κυρίως τη γνώμη σας για τις βροχές στη Liguria.
Ευχαριστώ.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για το καιρο θα κανεις πλακα..η ψαχνεις τον Καλχα...χαμηλη περιοδος ειναι, να μην κλεισεις τπτ εως καναδυο μερες πριν κ βλεποντας κ κανοντας με πλανΒ ετοιμο. Τι να σου πει καποιος για καιρο?περσυ ξηρασια τον οκτωβρη φετος αυγουστο πλημμυρες. Φωτο απο Γενοβα του περασμενου σαββατου...(στο Παλερμο ηταν πολυ χειροτερα...)

nubifragio-ma-genova-nella-serata-di-sabato-3bmeteo-85796.jpg
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Vickokka μου ως προς την Ελβετία τσέκαρε λίγο τη δημοσίευσή μου για το κομμάτι που ενδιαφέρεσαι.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Κομμάτι-α-Ελβετίας.59356/#content
Επιπρόσθετα γύρω από τη λίμνη της Thun μπορείς να κάνεις μικρή στάση στο Spiez και στο Brienz αλλά και να επισκεφτείς το ανοιχτό μουσείο του Ballenberg, όπου εκτίθενται ελβετικές κατοικίες του 16ου-20ού αιώνα απ´ολη τη χώρα. Το φαράγγι του Aare είναι σίγουρα απολαυστικό και ανεβαίνοντας προς Λουκέρνη τα χωριά Lungern και Sachseln στις αντίστοιχες λίμνες τους είναι σαν πίνακες ζωγραφικής. Στην περιφέρεια Λουκέρνης υπάρχει σαφώς και το όρος Πιλάτος, όπου ο θρύλος θέλει τον Πόντιο Πιλάτο να απομονώνεται στο βουνό από τις τύψεις του για τα σκηνικά με τον Ιησού. Στο βουνό δεν έχω πάει, λογικά θα έχει ανάβαση και οδοντωτό για να φτάσεις στο ψηλότερο σημείο αλλά είναι από τους διάσημους προορισμούς για εσωτερικούς τουρίστες. Τη βόλτα στη Βέρνη να μην την παραλείψετε. Ανάμεσα σε Βέρνη και Λουκέρνη, στο ύψος των πόλεων μεσολαβεί το καντόνι και η πόλη του Solothurn που είναι άξια επίσκεψης + ο τόπος είναι γενέτειρα του τυριού Emmental. Αν σας αρέσουν αυτά, στο χωριό Affoltern im Emmental υπάρχει το Emmental ΑOP Show Dairy, όπου παρακολουθείτε πως παράγεται, δοκιμάζετε και αν είστε σε γκρουπ δημιουργείτε και το δικό σας τυρί.

Ως προς την Ιταλία ούτε κι εγώ θα το ρίσκαρα Οκτώβρη στο Τσίνκουε και γενικά για μπάνια στη Λιγουρία. Τα άλλα με Βερόνα, Γκάρντα, Μπολόνια κτλ φανταστικά. Εφόσον έχετε και διανυκτέρευση και στην Πάρμα και στη Μπολόνια, μπορείτε να βλέπετε πως είναι ο καιρός και να κάνετε αντίστοιχες παραθαλάσσιες εξορμήσεις είτε στη δυτική ακτή είτε στα θέρετρα της ανατολικής (Rimini-Riggione κτλ). Γιατί όχι να ανεβείτε και Σαν Μαρίνο.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Για το καιρο θα κανεις πλακα..η ψαχνεις τον Καλχα...χαμηλη περιοδος ειναι, να μην κλεισεις τπτ εως καναδυο μερες πριν κ βλεποντας κ κανοντας με πλανΒ ετοιμο. Τι να σου πει καποιος για καιρο?περσυ ξηρασια τον οκτωβρη φετος αυγουστο πλημμυρες. Φωτο απο Γενοβα του περασμενου σαββατου...(στο Παλερμο ηταν πολυ χειροτερα...)

View attachment 245213
Ευχαριστω πολυ, θα κοιταξω τον καιρο και θα δω, εχεις δικιο.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Vickokka μου ως προς την Ελβετία τσέκαρε λίγο τη δημοσίευσή μου για το κομμάτι που ενδιαφέρεσαι.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Κομμάτι-α-Ελβετίας.59356/#content
Επιπρόσθετα γύρω από τη λίμνη της Thun μπορείς να κάνεις μικρή στάση στο Spiez και στο Brienz αλλά και να επισκεφτείς το ανοιχτό μουσείο του Ballenberg, όπου εκτίθενται ελβετικές κατοικίες του 16ου-20ού αιώνα απ´ολη τη χώρα. Το φαράγγι του Aare είναι σίγουρα απολαυστικό και ανεβαίνοντας προς Λουκέρνη τα χωριά Lungern και Sachseln στις αντίστοιχες λίμνες τους είναι σαν πίνακες ζωγραφικής. Στην περιφέρεια Λουκέρνης υπάρχει σαφώς και το όρος Πιλάτος, όπου ο θρύλος θέλει τον Πόντιο Πιλάτο να απομονώνεται στο βουνό από τις τύψεις του για τα σκηνικά με τον Ιησού. Στο βουνό δεν έχω πάει, λογικά θα έχει ανάβαση και οδοντωτό για να φτάσεις στο ψηλότερο σημείο αλλά είναι από τους διάσημους προορισμούς για εσωτερικούς τουρίστες. Τη βόλτα στη Βέρνη να μην την παραλείψετε. Ανάμεσα σε Βέρνη και Λουκέρνη, στο ύψος των πόλεων μεσολαβεί το καντόνι και η πόλη του Solothurn που είναι άξια επίσκεψης + ο τόπος είναι γενέτειρα του τυριού Emmental. Αν σας αρέσουν αυτά, στο χωριό Affoltern im Emmental υπάρχει το Emmental ΑOP Show Dairy, όπου παρακολουθείτε πως παράγεται, δοκιμάζετε και αν είστε σε γκρουπ δημιουργείτε και το δικό σας τυρί.

Ως προς την Ιταλία ούτε κι εγώ θα το ρίσκαρα Οκτώβρη στο Τσίνκουε και γενικά για μπάνια στη Λιγουρία. Τα άλλα με Βερόνα, Γκάρντα, Μπολόνια κτλ φανταστικά. Εφόσον έχετε και διανυκτέρευση και στην Πάρμα και στη Μπολόνια, μπορείτε να βλέπετε πως είναι ο καιρός και να κάνετε αντίστοιχες παραθαλάσσιες εξορμήσεις είτε στη δυτική ακτή είτε στα θέρετρα της ανατολικής (Rimini-Riggione κτλ). Γιατί όχι να ανεβείτε και Σαν Μαρίνο.
Ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις, στην Ελβετία θα προσπαθήσουμε να δούμε γραφικά χωριά εκτός της Λουκέρνης και λίγη Βέρνη. Εχουμε βάλει στο πρόγραμμα 4 διανυκτερευσεις γιατι ειναι μικρή η περιοχή που θέλουμε να δούμε, ελπίζω να φτάσουν. Γιατί θέλουμε και λίγη ξεκούραση.
Αν δεν πάμε Liguria, λεμε Garda 2 μέρες κι αλλες 2 καπου προς Bologna, θα δούμε, είναι πολλά τα όμορφα μέρη. Η ανατολική ακτή δε μας αρέσει όπως και το San Marino. Ευχαριστώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστω πολυ, θα κοιταξω τον καιρο και θα δω, εχεις δικιο.
Δυστυχως εχει γινει απροβλεπτος. Ο οκτωμβριος ειναι (ηταν...) ο μηνας πιο βροχερος κ φετος εγινε ο φεβρουαριος.. Τι να πεις, μονο λαστ μινιουτ αποφασεις για τα 5 τερρε. Καλη επιλογη κ πιο οικονομικη ειναι κ σαντα μαργκεριτα.
Αν δεν πάμε Liguria, λεμε Garda 2 μέρες κι αλλες 2 καπου προς Bologna, θα δούμε, είναι πολλά τα όμορφα μέρη. .
Αριστα κ ολ γουεδερ....
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σε όλους. Εμείς είχαμε πάει Οκτώβρη σε Τοσκάνη-Λιγουρία το 2012 αν θυμάμαι καλά. Δεν θα σου πω ότι δεν έβρεξε αλλά η βροχή δεν ήταν τόση πολλά ώστε να την θυμάμαι σαν αρνητικό στο ταξίδι μας. Αν εξαιρέσεις ένα δίωρο στην Πίζα όπου έριξε καρέκλες και δεν μας άφησε να επισκεφθούμε το κέντρο της και πήγαμε μόνο στον Πύργο οι υπόλοιπες μέρες κύλησαν μια χαρά, άντε με καμιά ψιχάλα ή ασθενή βροχή. Στο 5 Terre νομίζω δεν είχε βρέξει καθόλου. Για μπάνιο πάντως σίγουρα δεν ήταν, μόνο κάποιοι νεαροί που έκανα σέρφινγκ με στολές ήταν στη θάλασσα. Καιρός γενικά φθινοπωρινός αλλά πολύ ευχάριστες θερμοκρασίες. Τώρα βέβαια όλα αυτά είναι ανούσια, γιατί κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τον καιρό, ούτε καν της επόμενης εβδομάδας, ειδικά με αυτά που ζήσαμε φέτος. Εμένα πιο πολύ με "χάλασε" η μικρή μέρα γιατί νύχτωνε σχετικά νωρίς και τα χωριά όσο να πεις είναι λίγο ερημικά τέτοια εποχή. Σίγουρα η επιλογή για Μπολόνια είναι πιο ασφαλής από άποψη καιρού γιατί είναι άλλα αυτά που θα κάνεις σε μια πόλη.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα σε όλους. Εμείς είχαμε πάει Οκτώβρη σε Τοσκάνη-Λιγουρία το 2012 αν θυμάμαι καλά. Δεν θα σου πω ότι δεν έβρεξε αλλά η βροχή δεν ήταν τόση πολλά ώστε να την θυμάμαι σαν αρνητικό στο ταξίδι μας. Αν εξαιρέσεις ένα δίωρο στην Πίζα όπου έριξε καρέκλες και δεν μας άφησε να επισκεφθούμε το κέντρο της και πήγαμε μόνο στον Πύργο οι υπόλοιπες μέρες κύλησαν μια χαρά, άντε με καμιά ψιχάλα ή ασθενή βροχή. Στο 5 Terre νομίζω δεν είχε βρέξει καθόλου. Για μπάνιο πάντως σίγουρα δεν ήταν, μόνο κάποιοι νεαροί που έκανα σέρφινγκ με στολές ήταν στη θάλασσα. Καιρός γενικά φθινοπωρινός αλλά πολύ ευχάριστες θερμοκρασίες. Τώρα βέβαια όλα αυτά είναι ανούσια, γιατί κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τον καιρό, ούτε καν της επόμενης εβδομάδας, ειδικά με αυτά που ζήσαμε φέτος. Εμένα πιο πολύ με "χάλασε" η μικρή μέρα γιατί νύχτωνε σχετικά νωρίς και τα χωριά όσο να πεις είναι λίγο ερημικά τέτοια εποχή. Σίγουρα η επιλογή για Μπολόνια είναι πιο ασφαλής από άποψη καιρού γιατί είναι άλλα αυτά που θα κάνεις σε μια πόλη.
Ευχαριστώ πολύ, θα δούμε πως θα πάει ο καιρός. Η Ιταλία ειναι αγαπημένη οπότε κάθε επιλογή ειναι ασφαλής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.941
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom