Κούβα ΚΟΥΒΑ: Όσα θέλω να θυμάμαι κι όσα προσπαθώ να ξεχάσω…

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
δεν διαψευδει, οχι γιατι απλα η ομορφια ειναι κατι υποκειμενικο, αλλα γιατι οι εικονες,σκεψου τις σαν φωτογραφιες δεν επηρεαζονται απο μυρωδιες σκονη και σημαντικο... θλιβερα συναισθηματα.καθαρα σαν εικονες.εντονα χρωματα ομορφα κτηρια,ζωντανια....
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
H ιστορία σου μου έχει εξάψει την περιέργεια και περιμένω με αμείωτο ενδιαφέρον να διαβάσω τη συνέχεια!!! ;) Μη μας κρατάς άλλο σε αγωνία...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Περιμένουμε την συνέχεια.
Περιμένω τη συνέχεια
περιμένω με αμείωτο ενδιαφέρον
Να το ξαναγράψω;

Άντε, πάνω απο μήνας πέρασε, γράψε τίποτα παρακάτω...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σέβομαι απόλυτα την διαφορετικότητα στην άποψη ή στην οπτική.Μπορώ να πω μάλιστα ότι ενδεχομένως κάποιες άσχημες εικόνες επιλέγουμε αρκετοί να παραβλέπουμε σε συγκεκριμένες χώρες γιατί η γενική εικόνα επικρατεί ή γιατί μεροληπτούμε ηθελημένα.

Δεν μπορώ όμως να μην σταθώ σε αυτό,για το οποίο θα ήθελα μια περαιτέρω τεκμηρίωση αν σου είναι εύκολο.Ευχαριστώ.

υ.γ. Αν θες συνέχισε κάποια στιγμή,να μάθουμε τι άλλες ασχήμιες έχει η χώρα.

Η ψυχή σου σφίγγεται και ο θυμός σου μεγαλώνει όταν βλέπεις τον κόσμο να πεινάει και τους κρατικοδίαιτους Κουβανούς να τρώνε με χρυσά κουτάλια στα ανάκτορά τους.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ενδιαφέρον να υπάρχει μια αναφορά στην Κούβα που δεν την υμνεί. Προσωπικά ουδέποτε ήταν στις προτεραιότητές μου μάλλον γιατί ήταν και είναι λίγο της μόδας ως προορισμός στην Λατινική Αμερική. Πάντα είχα ανάμεικτα συναισθηματα από αυτά που μου μετέφεραν όσοι έχουν πάει. Άλλοι την λάτρεψανν άλλοι την θεωρησαν απογοήτευση. Αυτό από μόνο του λέει πολλά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Να το ξαναγράψω;

Άντε, πάνω απο μήνας πέρασε, γράψε τίποτα παρακάτω...
Κχ κχ μήπως να αναμέναμε κάτι ανάλογο κι από σένα που το περιμένουμε πως και πως; μια άλλη άποψη για την Κούβα
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παντως Αντωνη η αληθεια ειναι οτι τηρεις σιγη ιχθυος αναφορικα με Κουβα-Μεξικο..τετοιο ταξιδι και δεν εχεις πει μια λεξη?Για γραψε τιποτα.......

Πασχαλη η οπτικη σου για την Κουβα μας εχει ιντριγκαρει ολους .Περιμενουμε πως και πως τη συνεχεια..μη μας κρατας στην αναμονη...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παντως Αντωνη η αληθεια ειναι οτι τηρεις σιγη ιχθυος αναφορικα με Κουβα-Μεξικο..τετοιο ταξιδι και δεν εχεις πει μια λεξη?Για γραψε τιποτα.......
Και Γουατεμάλα είχε το μενού! :bleh:

Άσε...για να διαβάσεις το σημειωματάριο θες 10 μέρες, όχι και να γράψεις κάτι...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι εκτιμήσεις του καθενός είναι υποκειμενικές. Κι αυτό είναι και το ωραίο άλλωστε να βλέπεις την οπτική του άλλου. Ειδικά οι αρνητικές αναφορές είναι πολλές φορές και επιθυμητές γιατί δεν ιδανικοποιούν προορισμούς, εμπειρίες κλπ. Θα βάλω μόνο τις ενστάσεις που έχω σε ας πούμε μετρήσιμα μεγέθη, ειδικά όπου αναφέρονται αριθμοί.

οι τιμές είναι στα ύψη.

Ειλικρινά δεν ξέρω φτηνότερη χώρα στην Καραϊβική. Καμία. Από κει και πέρα, τα νησιά είθισται να είναι ακριβά, για πολλούς λόγους. Από τη Τζαμάικα μέχρι την Παπούα Νέα Γουινέα, πόσο μάλλον όταν οι επιλογές προϊόντων με πλοίο περιρίζονται λόγω εμπάργκο και κυβερνητικής δυσκοιλιότητας.

Την υψηλή περίοδο είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις αυτοκίνητο και αν τυχαία βρεις, η τιμή του θα είναι σχεδόν διπλάσια από την Ελλάδα, το λιγότερο 80 -90 ευρώ για ένα μεσαίου κυβισμού.

Στην καρδιά της τουριστικής σαιζόν φέτος, μόλις μια μέρα πριν το πάρουμε κλείσαμε ένα Geely ολοκαίνουριο με 41 ευρώ την ημέρα, συμπεριλαμβανομένης της ασφάλειας και απεριορίστων χιλιομέτρων. Θέλει λίγο ψάξιμο, 10 λεπτά στο ίντερνετ.

Αυτό συνδυαστικά με την τιμή του πετρελαίου που είναι ακριβότερο απ’ ότι στην Ελλάδα,

Η τιμή της σούπερ στην Κούβα είναι με τη σημερινή ισοτιμία 1,10 ευρώ/λίτρο. Δεν ξέρω πόσ έχει στην Ελλάδα αλλά σίγουρα πολύ παραπάνω.

μας έκανε να αφήσουμε στην άκρη το όνειρο μας για εξερεύνηση του νότου της Κούβας.


Υπάρχει πάντως και η επιλογή του να κινθεί κανείς με ΜΜΜ.

Η χώρα ήταν όντως πανάκριβη σε πολλά θέματα: το σούπερ μάρκετ πωλούσε ενάμισι ευρώ το μισό λίτρο νερού, ενώ το μεγάλο μπουκάλι κόστιζε γύρω στα 2,5 ευρώ.

Το νερό σε όλα τα σούπερ μάρκετ της χώρας κοστίζει:
το μικρό μπουκαλάκι (μισό λίτρο) 0,45-0,50CUC = 0,35 ευρώ
το μεγάλο μπουκάλι (1,5 λίτρο) = 0,65-0,70 CUC = 0,51 ευρώ.

Η ψυχή σου σφίγγεται και ο θυμός σου μεγαλώνει όταν βλέπεις τον κόσμο να πεινάει και τους κρατικοδίαιτους Κουβανούς να τρώνε με χρυσά κουτάλια στα ανάκτορά τους.

Θα ήθελα κάποια από τις διευθύνσεις των ανακτόρων που ανακαλύψατε τα χρυσά κουτάλια. Επίσης, ακόμη δεν έχω δει Κουβανό να πεινάει. Στην πιο ακραία περίπτωση που ούτε το κουπόνι με το επιδοτούμενο φαγητό αρκεί, ούτε το εργατικό του κέντρο, ούτε η οργάνωση της γειτονιάς, μπορεί να φάει δωρεάν σε κάποιο από τα εστιατόρια για απόρους. Γκουρμέ δεν είναι, αλλά είναι φαγητό, με θερμίδες.

Το πιο ακραίο όμως απ’ όλα ήταν το κουκ, το τουριστικό νόμισμα που εφεύραν οι Κουβανοί για να κλέβουν τους τουρίστες νόμιμα, η απόλυτη αισχροκέρδεια.

Οι Κουβανοί χρησιμοποιούν ακριβώς το ίδιο νόμισμα όταν πάνε στο σούπερ μάρκετ...

Ευτυχώς που από την τρίτη μέρα ανακαλύψαμε τι συνέβαινε και ψωνίζαμε μόνο με το τοπικό νόμισμα γλιτώνοντας πολλά χρήματα. Τέτοια τουριστικά τρικ ανακαλύψαμε πολλά στο ταξίδι μας στην Κούβα,

Δεν κατανοώ το περί ανακάλυψης... Η τουριστική μπροσούρα που δίνουν στο αεροδρόμιο ενημερώνει ξεκάθαρα το τι μπορεί κανείς και τι όχι να καταναλώσει σε ποιο νόμισμα. Σε γενικές γραμμές τα εισαγώμενα προϊόντα πωλούνται σε σκληρό νόμισμα, διότι σε τέτοιο αγοράστηκαν.

μέχρι το πιο ακραίο που μας ζητήθηκε να πληρώσουμε 25 ευρώ κατά την έξοδο μας από τη χώρα στο αεροδρόμιο, επειδή επισκεφτήκαμε τη χώρα τους.


Σας ζητήθηκε να πληρώσετε 25 πέσος (κι όχι ευρώ) ο φόρος αεροδρομίου, που όπως και σε δεκάδες αεροδρόμια ανά τον πλανήτη δεν περιλαμβάνεται στο εισιτήριο, αν κι αυτό εξαρτάται από την αεροπορική με την οποία πετάξατε. Π.χ. η jetairfly τον περιλαμβάνει στην τιμή.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom