Αίγυπτος Κάιρο- Λούξορ

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν σου κρύβω ότι έχω ξενερώσει πολύ με αυτό το θέμα τώρα.
Με το θέμα των γεφυρών δηλαδή..
Γενικά είμαι πολύ αλανιάρης στα ταξίδια :p , δεν βάζω *** κάτω, δεν θέλω να με περιορίζει κανείς και τίποτα και με τσιτώνει ότι δεν θα μπορώ να έχω πρόσβαση όποτε θέλω και στις 2 πλευρές!
Ωραία η παλιά πόλη και τα σχετικά κοντά της, αλλά επίσης ωραία τα πιο ερημικά τοπία που θα έχει η άλλη πλευρά εκτός απο τους σπουδαίους τάφους με τις κοιλάδες κτλ κτλ..
Κοντά στο ποτάμι δεν είναι έρημος, έχει νερό που ποτίζει όλη την κοιλάδα.

Με στεναχώρησες που μου είπες οτι θα χρειάζομαι και σε αυτή την περίπτωση , διαπραγμάτευση με κάποιον βαρκάρη για να περάσω απέναντι...
Σου είπα για βαρκάρη επειδή για βαρκάρη ρώτησες. Πρακτικά με ταξί θα κινείσαι (ή Uber, αν έχει), θα είναι σαφώς φθηνότερα. Και με τα πόδια όπου γίνεται (εντός πόλης δηλαδή).

Τα πιο φθηνά ξενοδοχεία πάντως που βρίσκω είναι από την δυτική πλευρά της όχθης!
Υπάρχει λόγος γι αυτό. Είναι δεκάδες χιλιόμετρα εκτός πόλης...

Καλά κάποιο λεωφορείο έστω δεν θα υπάρχει γι αυτή τη δουλειά; θα πρέπει να εξαρτάσαι από τους ταρίφες;;;;; με ότι αυτό συνεπάγεται;
Το Λούξορ είναι τουριστούπολη, δεν έχει τις υποδομές μιας πόλης: στις υποδομές της, είναι Αφρική. Μπορεί και να υπάρχει και κάποιο αστικό (για τους εργαζόμενους) αλλά πολύ αμφιβάλλω, και μάλλον θα είναι Αφρικανικών προδιαγραφών (παλιό, βρώμικο, αργό, με αναχωρήσεις όποτε τους καπνίσει).
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Κοντά στο ποτάμι δεν είναι έρημος, έχει νερό που ποτίζει όλη την κοιλάδα.


Σου είπα για βαρκάρη επειδή για βαρκάρη ρώτησες. Πρακτικά με ταξί θα κινείσαι (ή Uber, αν έχει), θα είναι σαφώς φθηνότερα. Και με τα πόδια όπου γίνεται (εντός πόλης δηλαδή).


Υπάρχει λόγος γι αυτό. Είναι δεκάδες χιλιόμετρα εκτός πόλης...


Το Λούξορ είναι τουριστούπολη, δεν έχει τις υποδομές μιας πόλης: στις υποδομές της, είναι Αφρική. Μπορεί και να υπάρχει και κάποιο αστικό (για τους εργαζόμενους) αλλά πολύ αμφιβάλλω, και μάλλον θα είναι Αφρικανικών προδιαγραφών (παλιό, βρώμικο, αργό, με αναχωρήσεις όποτε τους καπνίσει).
Ήσουν συγκινητικά ταχύτατος στις απαντήσεις! Σ ευχαριστώ!
Ωραία θα κλείσω όπως και να χει από την πλευρά της πόλης , εσύ πότε είχες πάει εντωμεταξύ;
Την ημέρα που θα πρέπει να πάρω ταξί για να με πάει στην άλλη πλευρά για να επισκεφθώ τους τάφους, έχεις καμιά ιδέα πόσο περίπου πρέπει να μου πάρει ο ταξιτζής για να μη με πιάσει κορόιδο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
εσύ πότε είχες πάει εντωμεταξύ;
25-28/3/2005. Φαίνεται και στον ταξιδιωτικό χάρτη στο προφίλ μου...

Την ημέρα που θα πρέπει να πάρω ταξί για να με πάει στην άλλη πλευρά για να επισκεφθώ τους τάφους, έχεις καμιά ιδέα πόσο περίπου πρέπει να μου πάρει ο ταξιτζής για να μη με πιάσει κορόιδο;
Sorry, όχι. Άλλωστε, όπως τα πάντα στην Αίγυπτο, θέλει παζάρεμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom