Κάιρο και Αλεξάνδρεια με τη μαμά!

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλημέρα σε όλους.
Έχω κλείσει εισιτήρια για Κάιρο 30/05 με 07/06. Είναι 8 ολόκληρες μέρες και σκέφτομαι να κάνω 5 διανυκτερεύσεις σε Κάιρο και 3 στην Αλεξάνδρεια. Οι λόγοι που επέλεξα δυστυχώς μόνο αυτές τις 2 πόλεις είναι αφενός για να διατηρήσω χαμηλό το budget (μου φάνηκαν πανάκριβες οι 4ημερες κρουαζιέρες Λούξορ- Ασουάν), αφετέρου δεν θέλω να ταλαιπωρήσω πολύ τη μητέρα μου που είναι 71 και δεν έχει την καλύτερη φυσική κατάσταση για πολύ περπάτημα και ταλαιπωρία (έχει και κάποια -διαχειρίσιμα βέβαια- προβλήματα με την υγεία της).

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) Ως προς τη διαμονή μας στο Κάιρο θα προτείνατε να κλείσω κάπου κεντρικά ή στην Γκίζα με θέα τις πυραμίδες; Πόσα δύσκολες είναι οι μετακινήσεις; Αν μείνουμε Γκίζα βόλευε για τις πυραμίδες, αλλά πιστεύετε πως θα ταλαιπωρηθούμε μετά στα πηγαιν' έλα για τα υπόλοιπα αξιοθέατα του Καΐρου;
2) Σκέφτομαι να μην κλείσω κάποιο οργανωμένο τουρ για πυραμίδες και να πάμε μόνες μας. Άλλωστε η μαμά μου δεν γνωρίζει καθόλου αγγλικά. Θέλουμε όμως να κάνουμε βόλτα με καμήλες. Μπορούμε να κλείσουμε μόνο αυτό και σε τι τιμή περίπου; Στο get your guide και άλλα παρόμοια που είδα έχει όλο το πακέτο. Η άλλη επιλογή είναι να κλείσουμε κάτι όταν φτάσαμε εκεί επί τόπου;
3) Έχετε υπόψη σας πέρα από το προαναφερθέν κάποια άλλα sites που να οργανώνουν ημερήσιες ή διήμερες από Κάιρο σε οικονομικές τιμές; Πχ στην όαση Φαγιούμ.
4) Τι να μην παραλείψουμε να κάνουμε στο Κάιρο;
5) Τι να μην παραλείψουμε στην Αλεξάνδρεια.
Ευχαριστώ όλους!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλημέρα σε όλους.
Έχω κλείσει εισιτήρια για Κάιρο 30/05 με 07/06. Είναι 8 ολόκληρες μέρες και σκέφτομαι να κάνω 5 διανυκτερεύσεις σε Κάιρο και 3 στην Αλεξάνδρεια. Οι λόγοι που επέλεξα δυστυχώς μόνο αυτές τις 2 πόλεις είναι αφενός για να διατηρήσω χαμηλό το budget (μου φάνηκαν πανάκριβες οι 4ημερες κρουαζιέρες Λούξορ- Ασουάν), αφετέρου δεν θέλω να ταλαιπωρήσω πολύ τη μητέρα μου που είναι 71 και δεν έχει την καλύτερη φυσική κατάσταση για πολύ περπάτημα και ταλαιπωρία (έχει και κάποια -διαχειρίσιμα βέβαια- προβλήματα με την υγεία της).

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) Ως προς τη διαμονή μας στο Κάιρο θα προτείνατε να κλείσω κάπου κεντρικά ή στην Γκίζα με θέα τις πυραμίδες; Πόσα δύσκολες είναι οι μετακινήσεις; Αν μείνουμε Γκίζα βόλευε για τις πυραμίδες, αλλά πιστεύετε πως θα ταλαιπωρηθούμε μετά στα πηγαιν' έλα για τα υπόλοιπα αξιοθέατα του Καΐρου;
2) Σκέφτομαι να μην κλείσω κάποιο οργανωμένο τουρ για πυραμίδες και να πάμε μόνες μας. Άλλωστε η μαμά μου δεν γνωρίζει καθόλου αγγλικά. Θέλουμε όμως να κάνουμε βόλτα με καμήλες. Μπορούμε να κλείσουμε μόνο αυτό και σε τι τιμή περίπου; Στο get your guide και άλλα παρόμοια που είδα έχει όλο το πακέτο. Η άλλη επιλογή είναι να κλείσουμε κάτι όταν φτάσαμε εκεί επί τόπου;
3) Έχετε υπόψη σας πέρα από το προαναφερθέν κάποια άλλα sites που να οργανώνουν ημερήσιες ή διήμερες από Κάιρο σε οικονομικές τιμές; Πχ στην όαση Φαγιούμ.
4) Τι να μην παραλείψουμε να κάνουμε στο Κάιρο;
5) Τι να μην παραλείψουμε στην Αλεξάνδρεια.
Ευχαριστώ όλους!
Έχετε πολλές μέρες, είναι κρίμα να μην κάνετε κρουαζιέρα και να μην επισκεφτείτε Λούξορ-Ασουάν.
Κάιρο θα πρότεινα 2-3 μέρες (συμπεριλαμβανομένης επίσκεψης στις Πυραμίδες).
Αλεξάνδρεια 1-2. Γίνεται και αυθημερόν, αν δεν έχετε χρόνο.
Διαμονή στο Κάιρο θα πρότεινα κάπου κεντρικά, όχι στη Γκίζα. Μετακινήσεις με Uber, είναι οικονομικές.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Έχετε πολλές μέρες, είναι κρίμα να μην κάνετε κρουαζιέρα και να μην επισκεφτείτε Λούξορ-Ασουάν.
Κάιρο θα πρότεινα 2-3 μέρες (συμπεριλαμβανομένης επίσκεψης στις Πυραμίδες).
Αλεξάνδρεια 1-2. Γίνεται και αυθημερόν, αν δεν έχετε χρόνο.
Διαμονή στο Κάιρο θα πρότεινα κάπου κεντρικά, όχι στη Γκίζα. Μετακινήσεις με Uber, είναι οικονομικές.
Κι εγώ στεναχωριέμαι που δεν θα καταφέρουμε να κάνουμε κρουαζιέρα στον Νείλο, αλλά αυτή τη στιγμή δυστυχώς δεν μας το επιτρέπει ο προϋπολογισμός! Θα κοστίσει παραπάνω από ό,τι όσο όλο το ταξίδι μαζί! Ίσως την επόμενη φορά που θα επισκεφτώ την Αίγυπτο να δώσω έμφαση εκεί και σε κάποια άλλα μέρη όπως η όαση Σίβα.
Κι εγώ προς κάπου κεντρικά προσανατολίζομαι για Κάιρο..
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα! Τελικά αποφάσισα να κλείσω αεροπορικά από Κάιρο για Λούξορ. Ήθελα οπωσδήποτε να την επισκεφτώ αυτή την πόλη κι ας μην είναι στα πλαίσια κρουαζιέρες.
Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

1η μέρα (Κάιρο)
Άφιξη πολύ αργά το βράδυ

2η μέρα (Κάιρο)
-πρωι πυραμίδες
-απογευμα Μουσείο Καΐρου και περιήγηση σε κεντρικό Κάιρο.

3η μέρα (Κάιρο)
-πρωι Ισλαμικό Κάιρο
-απογευμα κοπτικό καιρό

4η μερα (Λούξορ)
Φτάνουμε 14:40
Επίσκεψη σε Καρκακ
Βόλτα στο Νείλο με φελουκα.

5η μέρα (Λούξορ)
Ξημέρωμα hot air balloon
Πρωί Valley of the kings
+ Temple Hatshepsut

Μεσημέρι μουσείο Μουμιοποίησης

6η μέρα (έως και 9η, Αλεξάνδρεια)
επιστροφή νωρίς το πρωί αεροπορικώς στο Κάιρο
Κάιρο - Αλεξάνδρεια με λεωφορείο της go bus

Στην Αλεξάνδρεια θα κάνουμε 3 διανυκτερεύσεις. Το ξέρω ότι είναι πολύ, αλλά θέλουμε πιο πολύ να χαλαρώσουμε τις τελευταίες ημέρες, γιατί οι προηγούμενες ημέρες είναι αρκετά έντονες.

Πώς σας φαίνεται το πρόγραμμα;;
Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Είναι σκότωμα οι Πυραμίδες νωρίς το πρωί μετά από βραδινή πτήση. Με τις διαδικασίες εισόδου, βίζα, μετακίνηση θα είστε στο ξενοδοχείο ξημερώματα.
Βάλε καλύτερα την πρώτη μέρα ισλαμικό / κοπτικό Κάιρο.
Μα τι θα κάνετε 3 μέρες Αλεξάνδρεια?
Κάτσε καμιά μέρα παραπάνω Ασουάν, Αμπού Σιμπέλ κλπ.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Είναι σκότωμα οι Πυραμίδες νωρίς το πρωί μετά από βραδινή πτήση. Με τις διαδικασίες εισόδου, βίζα, μετακίνηση θα είστε στο ξενοδοχείο ξημερώματα.
Βάλε καλύτερα την πρώτη μέρα ισλαμικό / κοπτικό Κάιρο.
Μα τι θα κάνετε 3 μέρες Αλεξάνδρεια?
Κάτσε καμιά μέρα παραπάνω Ασουάν, Αμπού Σιμπέλ κλπ.
Αυτό που ίσως κάνουμε, είναι να μείνουμε 1 μέρα παραπάνω στο Κάιρο και 2 αντί για 3 Αλεξάνδρεια.

Για Λούξορ, εκτός από τη δραστηριότητα με το hot air balloon που θα γίνει οργανωμένα, στα αξιοθέατα θα περιηγηθούμε ανεξάρτητα. θα δυσκολευτουμε, λες; Είδα για παράδειγμα ότι η κοιλάδα των βασιλέων και ο ναός της Χατσεπσούτ, ενώ φαίνεται ότι είναι δίπλα στο χάρτη, απέχουν 6 χιλιόμετρα. Δεν υπάρχουν λεωφορεία ή δημόσια συγκοινωνία; Θα πρέπει συνέχεια να περνούμε ταξί από το ένα αξιοθέατο στο άλλο, δηλαδή; Απ' ό,τι διάβασα δεν υπάρχει και Uber εκεί.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
415
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
5η μέρα (Λούξορ)
Ξημέρωμα hot air balloon
Πρωί Valley of the kings
+ Temple Hatshepsut

Μεσημέρι μουσείο Μουμιοποίησης
Θα μπορούσες μηπως να μου στειλεις πληροφοριες για το hot air balloon ? Θα ταξιδεψω και εγω σε λιγες μερες Καιρο & Λουξορ και με ενδιαφερει πολυ η συγκεκριμενη δραστηριοτητα.

Επίσης απ οτι εχω διαβασει διατιθενται περιορισμενες ξεναγησεις στο νέο μεγάλο αιγυπτιακό μουσείο.
Παρόλο που δεν έχει ανοίξει ακόμα, κάποιοι περιορισμένοι χώροι του ειναι διαθέσιμοι.
Εισιτήρια και πληροφορίες εδω:
Grand Egyptian Museum

Το γράφω για όποιον ενδιαφέρεται.
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
Αυτό που ίσως κάνουμε, είναι να μείνουμε 1 μέρα παραπάνω στο Κάιρο και 2 αντί για 3 Αλεξάνδρεια.

Για Λούξορ, εκτός από τη δραστηριότητα με το hot air balloon που θα γίνει οργανωμένα, στα αξιοθέατα θα περιηγηθούμε ανεξάρτητα. θα δυσκολευτουμε, λες; Είδα για παράδειγμα ότι η κοιλάδα των βασιλέων και ο ναός της Χατσεπσούτ, ενώ φαίνεται ότι είναι δίπλα στο χάρτη, απέχουν 6 χιλιόμετρα. Δεν υπάρχουν λεωφορεία ή δημόσια συγκοινωνία; Θα πρέπει συνέχεια να περνούμε ταξί από το ένα αξιοθέατο στο άλλο, δηλαδή; Απ' ό,τι διάβασα δεν υπάρχει και Uber εκεί.


Εγω πηγα τον ιανουαριο, αν και δεν ειμαι fun του οργανωμενου τουρ και θελω να τα κανω μονος, θα σ προτεινα να πας με οργανωμενο τουρ στην κοιλαδα των βασιλεων και χατσεψουτ.Γλυτωνεις πολυ χρονο και βαβουρα στο πως να πας συν την μετακινηση απο κοιλαδα βασιλεων στην χατσεψουτ.εγω εκλεισα μεσω του ξενοχοδειου μου απο 30 ευρω το ατομο με λιγο παζαρι το αφησε 15 το ατομο(2 ατομα ειμασταν.μας πηρε το πρωι το βανακι μας πηγε στους κολοσσους του μεμνονα μετα κοιλαδα βαιλεων μετα χατσεψουτ μετα πισω.Για μενα αξιζει τουρ εκει να μην μπλεξετε με τα περα δωθε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom