Κάλαμος, Καστός, Μεγανήσι και Μύτικας Αιτωλοακαρνανίας

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Πολυ ωραια παρουσιαση!
Ευχαριστώ πολύ @Κυριακος-Ελενη

Να τονισω οτι στη Μαδουρη,το νησακι της πρωτης φωτο,το εικονιζομενο σπιτι,υπηρξε η κατοικια του ποιητη Αριστοτελη Βαλαωριτη.
Το οποίο είναι ακριβώς όπως το είχαμε δει σε προηγούμενες επισκέψεις μας στη Λευκάδα, σε αντίθεση με τον Σκορπιό στον οποίο υπήρχε οργασμός εργασιών. Εκσκαφείς, φορτηγά φέρυ να μεταφέρουν υλικά...
Αγνώριστο ήταν το νησί όταν περάσαμε από δίπλα και αγνώριστο φαντάζομαι θα γίνει μετά την ολοκλήρωση των εργασιών που γίνονται πάνω σε αυτό, ώστε να μετατραπεί σε πολυτελές resort, όπως διάβασα κάπου.
 
Μηνύματα
106
Likes
167
Και το χειροτερο ειναι οτι οχι μονο εχει ιδιωτικοποιηθει ο αιγιαλος του,αλλα και η θαλασσα γυρω του,αφου εχει σημαδουρες γυρω γυρω που αποτρεπουν τους "εισβολεις",και ολο αυτο με τις ευλογιες του λιμεναρχειου Νυδριου...
Αν κανεις πως προσεγγιζεις με σκαφος,εμφανιζονται σε χρονο dt σεκιουριταδες,και σε διωχνουνε....
Εχει ΑΟΖ δικια του ο Σκορπιος!χαχαχα
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.332
Και το χειροτερο ειναι οτι οχι μονο εχει ιδιωτικοποιηθει ο αιγιαλος του,αλλα και η θαλασσα γυρω του,αφου εχει σημαδουρες γυρω γυρω που αποτρεπουν τους "εισβολεις",και ολο αυτο με τις ευλογιες του λιμεναρχειου Νυδριου...
Αν κανεις πως προσεγγιζεις με σκαφος,εμφανιζονται σε χρονο dt σεκιουριταδες,και σε διωχνουνε....
Εχει ΑΟΖ δικια του ο Σκορπιος!χαχαχα
Πολλά χρόνια πριν θυμάμαι ότι τα εκδρομικά σταματούσαν για μπάνιο σε κάποια παραλία του Σκορπιού, αλλά απαγορευόταν να πας πιο μέσα, καθώς ο αιγιαλός θεωρούνταν δημόσια έκταση και τα κτήματα μετά ήταν ιδιωτικά.

Μπορούν να υπάρχουν πια ιδιωτικές παραλίες;
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.332
Καλά δεν νομίζω ότι πριν 30-40 χρόνια αυτοί που έχουμε υπόψη δεν είχαν δύναμη και ξαφνικά έχουν τώρα παραπάνω, λογικά κάποιος νόμος θα άλλαξε στη ζούλα και δεν το πήραμε χαμπάρι...
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ημέρα 4η: Μεγανήσι.

Είχαμε ακόμη μισή μέρα στην διάθεσή μας, οπότε είπαμε να την εκμεταλλευτούμε και να δούμε όσες περισσότερες παραλίες μπορούσαμε.
Πρώτα κινηθήκαμε βόρεια για να προσεγγίσουμε την παραλία Φανάρι, για την οποία είχαμε ακούσει καλά λόγια. Περάσαμε τον κόλπο του Αθερίνου

1.jpg


και έπειτα από λίγο βρεθήκαμε στην παραλία. Η οποία όντως είναι πολύ όμορφη, αλλά δυστυχώς για εμάς, γεμάτη ομπρελοξαπλώστρες. Ήταν η μοναδική παραλία στο νησί στην οποία ήταν τόσο έντονο το “φαινόμενο” αυτό και τόσο απωθητικό για εμάς. Οπότε όπου φύγει - φύγει, ούτε μια φωτογραφία δεν έβγαλα από την βιασύνη μου. :D Συνεχίσαμε για να κάνουμε τον κύκλο του ακρωτηρίου και να προσεγγίσουμε 2 ακόμη παραλίες, αλλά ήταν κακός χωματόδρομος και έτσι επιστρέψαμε πίσω.

Σειρά είχαν οι παραλίες στα δυτικά. Περνώντας μέσα από πανύψηλους ελαιώνες, φτάσαμε στο όμορφο πέτρινο εκκλησάκι του αγίου Ιωάννη δίπλα στην θάλασσα και συνεχίσαμε για την παραλία με την μικρή “λίμνη” πίσω από την θάλασσα, χωρίς νερό αυτή την εποχή.

2.jpg
3.jpg
4.jpg


Όμορφη παραλία, με βότσαλο κι αυτή όπως όλες του νησιού και απέναντι σε πολύ κοντινή απόσταση η Λευκάδα. Το καλό με τις παραλίες στα δυτικά είναι ότι σε όλες σχεδόν μπορείς να βρεις φυσική σκιά από τις τεράστιες ελιές που φτάνουν μέχρι την θάλασσα.
Αφού κάναμε το μπάνιο μας, πήρα να περπατήσω αντίστροφα την παραλία, όπου συνάντησα κατασκηνωτές, ενοικιαζόμενα δωμάτια, με χώρο για σκηνές!!! και τελικά κατέληξα πάλι στο παρεκκλήσι του αγίου Ιωάννη.

5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg


Να μην δούμε όμως ακόμη μία παραλία γυρίζοντας για το λιμάνι; Ο κλήρος έπεσε στην παραλία Αμμόγλωσσα με το νησάκι Θήλια απέναντί του. Όμως τελικά δεν καθίσαμε καθώς μας χάλασε λίγο η καντίνα, τα παρκαρισμένα πάνω στην παραλία αυτοκίνητα, αλλά και το κυματάκι που είχε βάλει εκείνη την ώρα, καθώς η παραλία ήταν ανοιχτή.

12.jpg


Συνεχίζοντας για το λιμάνι, έχει αρκετούς κόλπους με μικρές παραλίες. Διαλέξαμε μια από αυτές για να κάνουμε το τελευταίο μπάνιο της εκδρομής.

Στις 14.30 έφευγε το καράβι μας και όταν έφτασα στο λιμάνι, βλέποντας την ουρά των φορτηγών και αυτοκινήτων φοβήθηκα ότι δεν θα χωρούσαμε όλοι στο μικρό φέρυ, αλλά τελικά τα καταφέραμε.
Επιστρέφοντας, καθώς αγνάντευα τα νησάκια και τη Λευκάδα σκεφτόμουν ότι αν είχα ακόμη 2-3 θα μπορούσαμε να συνεχίζαμε για μια επανάληψη της Λευκάδας, αλλά …

13.jpg


Αυτή ήταν λοιπόν η εκδρομή μας.
Οι εντυπώσεις από τα τρία νησάκια, αλλά ανέλπιστα και από τον Μύτικα ήταν άριστες. Αν και δεν είμαστε των χαλαρών διακοπών, άνετα τα μέρη αυτά θα γέμιζαν 10 ημέρες διακοπών με πολλά μπάνια σε όμορφες παραλίες. Ίσως κάποτε στο μέλλον. Γιατί τώρα θέλω να πιστεύω ότι θα επανέλθουμε σιγά σιγά σε μία φυσιολογική ταξιδιωτική ζωή. Και επιτέλους θα ξαναρχίσουμε τα ταξίδια στο εξωτερικό και θα καταφέρουμε έστω και τώρα να πραγματοποιήσουμε κάποια ταξιδιωτικά μας όνειρα που έχουν μείνει πολύ πίσω.

Αυτά από εμένα. Ελπίζω μέχρι τα Χριστούγεννα να ξεδιπλώσουν και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες το συγγραφικό τους ταλέντο :) και να διαβάσουμε πολλές ακόμη travelstories. Γιατί μέσα από το live from είδα ότι πραγματοποιήθηκαν πολύ ενδιαφέροντα ταξίδια και πολύ θα ήθελα να διαβάσω με λεπτομέρειες γι’ αυτά.

Καλό ταξιδιωτικό φθινόπωρο και χειμώνα εύχομαι σε όλους και κυρίως υγεία.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλό φθινόπωρο Βασίλη και καλά ταξίδια. Σπουδαία η ιστορία σου για μέρη που ελάχιστοι έχουν δει. Εμένα τουλάχιστον μια φορά μ' έψησες! :)
Να είσαι καλά.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Περιμενουμε "καλο" φωτορεπορταζ τωρα,απο roadtrip εξωτερικου,ξερεις εσυ!
Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί :) @Κυριακος-Ελενη
Μια Καππαδοκία ή τουλάχιστον μια Ιταλία δεν μου ξεφεύγει του χρόνου το καλοκαίρι, το έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλό φθινόπωρο Βασίλη και καλά ταξίδια. Σπουδαία η ιστορία σου για μέρη που ελάχιστοι έχουν δει. Εμένα τουλάχιστον μια φορά μ' έψησες! :)
Να είσαι καλά.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια "ψηλέ".
Ας βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου στη "χαρτογράφηση" του Ιονίου, μιας κι εσύ έχεις αναλυτικά αναφερθεί και εξιστορήσει όλο το Αιγαίο. :)

Χαίρομαι επίσης που είσαι από τους λίγους πια που με ζήλο και όρεξη καταγράφεις και εξιστορείς τα ταξίδια σου. Εύχομαι να αποτελέσεις παράδειγμα για πολλούς και να πάρει πάλι την παλιά του δυναμική το νήμα των νέων ταξιδιωτικών ιστοριών.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χαίρομαι επίσης που είσαι από τους λίγους πια που με ζήλο και όρεξη καταγράφεις και εξιστορείς τα ταξίδια σου. Εύχομαι να αποτελέσεις παράδειγμα για πολλούς και να πάρει πάλι την παλιά του δυναμική το νήμα των νέων ταξιδιωτικών ιστοριών.
Σ' ευχαριστώ ειλικρινά για όσα λες.
Νομίζω ότι δειλά - δειλά κάνουμε βήματα προς αυτή τη κατεύθυνση, θέλoυμε βέβαια ακόμα χρόνο για να επανέλθουμε, τα πρώτα βήματα όμως έγιναν και συνεχίζουν. Ολα θα πάνε καλύτερα. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom