Κάνει το γύρο του κόσμου και το αφιερώνει στη sos Halkidiki

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τα τελευταία χρόνια, στα μέρη που μεγάλωσα, που πέρασα τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου, που έκανα τις πρώτες μου φιλίες, που ένιωσα τα πρώτα ερωτικά σκιρτήματα, στην περιοχή της βορειοανατολικής Χαλκιδικής, συντελείται ένα έγκλημα δίχως προηγούμενο! Αναφέρομαι φυσικά στο θέμα του περίφημου Γαλατικού χωριού, της Ιερισσού, των Σκουριών και γενικότερα στο τεράστιο πρόβλημα που έχει δημιουργήσει σε όλους μας η υπόθεση της “επένδυσης” χρυσού, όχι μόνον σ’εμάς, αλλά και σ’όλη τη βόρεια Ελλάδα. Για το πρόβλημα πολλά έχουν γραφτεί, υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες, στοιχεία και γεγονότα για όσους θέλουν να μάθουν κάτι παραπάνω και άλλα τόσα έχουν ειπωθεί σε δελτία ειδήσεων, σε τηλεοπτικές εκπομπές, στο ραδιόφωνο, με τα τελευταία (Μ.Μ.Ε.) να μ’έχουν απογοητεύσει πλήρως όσον αφορά την εγκυρότητα των λεγομένων τους, αλλά και να μ’έχουν κάνει ν’αναρωτιέμαι πως ήταν δυνατό όλα τα προηγούμενα χρόνια να κατέβαζα αμάσητα τα όσα μου σέρβιραν, χωρίς καν να μπω στη διαδικασία όχι να κάνω διασταύρωση, αλλά απλά να σκεφτώ…λογικά!
Όσοι θέλετε να μάθετε δυο πραγματάκια παραπάνω, μπείτε στον κόπο να κάνετε μια αναζήτηση στο ίντερνετ. Δεν υπάρχει λόγος να γράψω ένα “σεντόνι” με τις προσωπικές μου απόψεις. Έχουν γράψει για το θέμα των Σκουριών πολλοί επιστήμονες, όλων των ειδικοτήτων. Σας παρακαλώ μπείτε στον κόπο, το πρόβλημα αυτό μας αφορά όλους! Αυτό που θέλω, που νιώθω σωστό κατά την άποψή μου να κάνω και το λιγότερο φυσικά, από τη στιγμή που πήρα την απόφαση με τον φίλο Θάνο να ξεκινήσω για τον γύρο του κόσμου, είναι να αφιερώσω σαν Στέργιος την περιπέτεια αυτή, στους χιλιάδες αγωνιστές – κατοίκους της Χαλκιδικής, στην τεράστια αυτή “τρομοκρατική οργάνωση” όπως απίθανα έχει χαρακτηριστεί, με τους άλλους τόσους υποστηρικτές σε ολόκληρη την Ελλάδα και όχι μόνο, να αφιερώσω αυτό το ταξίδι ζωής στους ανθρώπους που αυτή τη στιγμή φωνάζουν για ζωή κι ελευθερία!
Πηγή: http://worldvespa.wordpress.com/around-the-world-2013/αφιέρωση/
 

s_gogos

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Άλλος ένας που βρήκε έναν πιασάρικο τρόπο να μαζέψει λεφτά για να κάνει το γύρο του κόσμου!!!
Αφού βλέπω πως η original απάντησή μου δεν μένει, αλλά το φόρουμ προτιμά να τη σβήσει, αυτό που έχω κι εγώ να πω, είναι πως κι εσύ είσαι "άλλος ένας κλασσικός Έλληνας χωρίς αξίες, ιδανικά και όνειρα, που το μόνο που κάνει, είναι να κάθεται στον άνετο καναπέ του και να γράφει από την ασφαλή απόσταση που προσφέρει το πληκτρολόγιο, πικρόχολα σχόλια για τις ζωές των υπόλοιπων"...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Όταν εκτίθεσαι σε ευρύ κοινό θα πρέπει να είσαι δεκτικός και με τους διαφωνούντες. Μην αρπάζεσαι με το παραμικρό.
Αλλιώς, ανακοίνωνε τις προθέσεις σου μόνο σε φίλους και συγγενείς να σου λένε τί μαμάτος που είσαι και μπράβο και κτλ κτλ.
Πάντα θα υπάρχουν διαφωνούντες ή/και σκεπτικοί όμως.

Θα πάτε πάλι η ίδια παρέα που διάβαζα στην ιστορία με την βέσπα;
Έχετε πάρει το κολάι πλέον. Καλό ταξίδι.
 

s_gogos

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Όχι βρε δεν αρπάζομαι, απλά απαντάω ακριβώς με την ίδια ευκολία που έβγαλε και το συμπέρασμά του.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.297
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Όχι βρε δεν αρπάζομαι, απλά απαντάω ακριβώς με την ίδια ευκολία που έβγαλε και το συμπέρασμά του.
χμμ.. δεν ειναι ακριβως ετσι. Αν προσεξες, ο "επικριτης σου" εστιαζει σε χορηγους, δωρεες κλπ.
Οταν ειχα παει στο Μπισκεκ, ειχα συναντησει εναν 63 χρονο , ο οποιος ειχε ξεκινησει απο το Βελγιο μονος του παρακαλώ, με ποδηλατο και ειχε σκοπο να φτασει Πεκινο και παλι πίσω.
ΚΑΝΕΝΑΣ στο κοινοβιο που μεναμε δεν εντυπωσιαστηκε (και ήταν πολλοί και εμπειροι ταξιδευτες), αλλά και ο ιδιος δεν αισθανοταν οτι κάνει κάτι σπουδαίο και θα επρεπε να ασχοληθει ο Τυπος με αυτόν ή να του προσφερουν δωρεαν χρηματα ή υπηρεσιές για να το δουν να το ολοκληρωνει. Κανεις. Ηταν κάτι πολυ φυσικό. Ο καθενας όπως θελει ταξιδευει και στην εποχη μας δεν ειναι κατορθωμα να γυρισει καποιος τον κοσμο (ειδικα αν ακολουθησει την γραμμη του Ισημερινου) με οποιοδηποτε μεσο. Δεν ειμαστε στο 1800 μχ. Και εδω που τα λεμε και κοινωνικο υποβαθρο να εχει ο σκοπος του ταξιδιου, και πάλι δεν θα επρεπε να περιμενει ανταμοιβή, δωρεες κλπ διότι πλεον μηδενιζει την ανυστεροβουλη, και εθελοντικη, αυθορμητη φυση του εγχειρηματος και της αγνότητας της κοινωνικης προσφορας.

Βεβαια αυτο εχει την εξηγησή του. Οι Ελληνες ειμαστε σε εμβρυακη κατασταση οσο αφορα τα ταξιδια, και νομιζουμε ότι ενα ταξιδι πχ στην Ταυλανδη ή στο Μπαλί, ισοδυναμει με την ανακαλυψη της πυριτιδας ή εχει την ιδια τουριστικη αξία/δυσκολία με ενα ταξιδι στην Ανδρομεδα.

Αρα -προφανως- η ενσταση ηταν για τις δωρεες, χορηγους κλπ και οχι για να μειωσει τις ταξιδιωτικες και κοινωνικες σου ανησυχιες.

Οπως και να'χει καλό ταξίδι να εχεις
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αφού βλέπω πως η original απάντησή μου δεν μένει, αλλά το φόρουμ προτιμά να τη σβήσει, ...
Δε την έσβησε "το φόρουμ" αλλά εγώ, αφού είναι κάθετα αντίθετη στους όρους χρήσης της κοινότητάς μας, τους οποίους αποδέχθηκες από την εγγραφή σου. Εδώ αποδεχόμαστε και καλωσορίζουμε όλες τις απόψεις, όχι μόνο αυτές με τις οποίες συμφωνούμε.

Όσο κρατάμε το διάλογο σε ένα επίπεδο, μπορούμε να διαφωνούμε όσο θέλουμε, αλλά όχι όταν ξεφεύγουμε.

Συνεχίζουμε on topic, αν υπάρχουν διαφωνίες, pm παρακαλώ. :)
 
Last edited:

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αφού βλέπω πως η original απάντησή μου δεν μένει, αλλά το φόρουμ προτιμά να τη σβήσει, αυτό που έχω κι εγώ να πω, είναι πως κι εσύ είσαι "άλλος ένας κλασσικός Έλληνας χωρίς αξίες, ιδανικά και όνειρα, που το μόνο που κάνει, είναι να κάθεται στον άνετο καναπέ του και να γράφει από την ασφαλή απόσταση που προσφέρει το πληκτρολόγιο, πικρόχολα σχόλια για τις ζωές των υπόλοιπων"...
Σε πληροφορώ ότι έχω κάνει το γύρο του κόσμου με αεροπλάνα, τρένα, λεωφορεία, πλοία, μηχανή, ποδήλατο και οτοστόπ. Ποτέ δεν είχα χορηγούς, όπως εσύ που τους διαφημίζεις στο μπλογκ σου. Και δεν έβαλα ποτέ λογαριασμό ΙΒΑΝ για να ζητιανέψω χρήματα.
Επιμένω λοιπόν ότι βρήκες ένα τρόπο πιασάρικο - μια και οι Σκουριές πουλάνε τώρα τελευταία - για να κάνεις τζάμπα ταξίδι και να στρέψεις τη δημοσιότητα πάνω σου.
Εχεις αργήσει όμως.
Πριν από σενα αρκετοί σκέφτηκαν το ίδιο, από το ζευγάρι που πήγε στην Κίνα πριν τους Ολυμπιακούς, ή τους άλλους που ξεκίνησαν να κάνουν το γύρο της Αφρικής, ή τον ποδηλάτη (Βασίλης?) που γυρίζει δωρεάν τον πλανήτη με τα λεφτά άλλων.
Η ιδέα παλιά, το κόλπο πλέον γνωστό και οι χορηγοί όλο και λιγοστεύουν.
Εγώ πάντως θα προτιμούσα να δώσω χρήματα για τα παιδιά της Γάζας , παρά για κάποιον που θα το παίζει τουρίστας τα επόμενα τρία χρόνια.
 
Last edited:

s_gogos

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Ρε μάγκες, με γνωρίζετε;
Με έχετε δει ποτέ, έχουμε μιλήσει;
Από που βγάλατε όλα τα παραπάνω συμπεράσματα για μένα;
Μήπως ήρθε η ώρα to get a life?
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Επειδή προφανώς οι προηγούμενες υποδείξεις και τα σβησμένα μηνύματα δε σημαίνουν κάτι για εσάς, ένα προειδοποιητικό ban για αρχή.
Καλό βράδυ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom