Κάπνισμα τέλος και στα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Μετά τα αεροπλάνα, τα τραίνα, τα bars, τα εστιατόρια, τα ξενοδοχεία, τώρα κάπνισμα τέλος και στα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα. Δύο από τις μεγαλύτερες εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων, οι Avis και Budget ανακοίνωσαν πως από την 1η Οκτώβρη θα απαγορεύσουν το κάπνισμα σε όλα τους τα αυτοκίνητα. Μέχρι τώρα οι περισσότερες εταιρίες σου έδιναν το δικαίωμα να επιλέξεις αλλά τώρα αυτές οι δύο το πάνε ένα βήμα παραπέρα και το απαγορεύουν γενικώς. Τουλάχιστον στη Βόρειο Αμερική (για αρχή) αν και πιστεύω θα ακολουθήσουν και σε όλο τον κόσμο. Σε περίπτωση που μετά από έλεγχο κατά την παράδοση του αυτοκινήτου διαπιστωθεί υπήρξε παραβίαση της απαγόρευσης, ο πελάτης θα έχει πρόστιμο $200 για καθαρισμό του αυτοκινήτου.

Οπότε προσοχή, όποιος καπνιστής έχει σκοπό να πάει στις ΗΠΑ και να κάνει το πολυπόθητο roadtrip από ακτή σε ακτή και δεν θέλει να είναι αναγκασμένος να κάνει στάση κάθε φορά που θέλει να καπνίσει, ας σκεφτεί καλύτερα με ποια εταιρία θα νοικιάσει αυτοκίνητο. Και να κάνεις στάση καθώς διασχίζεις την έρημο της Αριζόνα (για παράδειγμα) δεν πρέπει να είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μετά τα αεροπλάνα, τα τραίνα, τα bars, τα εστιατόρια, τα ξενοδοχεία, τώρα κάπνισμα τέλος και στα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα. Δύο από τις μεγαλύτερες εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων, οι Avis και Budget ανακοίνωσαν πως από την 1η Οκτώβρη θα απαγορεύσουν το κάπνισμα σε όλα τους τα αυτοκίνητα.

Οπότε προσοχή, όποιος καπνιστής έχει σκοπό να πάει στις ΗΠΑ και να κάνει το πολυπόθητο roadtrip από ακτή σε ακτή και δεν θέλει να είναι αναγκασμένος να κάνει στάση κάθε φορά που θέλει να καπνίσει, ας σκεφτεί καλύτερα με ποια εταιρία θα νοικιάσει αυτοκίνητο. Και να κάνεις στάση καθώς διασχίζεις την έρημο της Αριζόνα (για παράδειγμα) δεν πρέπει να είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα.
Σ΄ευχαριστούμε mpiftex, για την ενημέρωση !
(Αντε και να δούμε, μέχρι πού θα το φτάσουν...:cool:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
mpiftex ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!!
εγώ νοικιάζω πάντα γουρούνα. αν το απαγορεψουν και εκεί την βάψαμε...
α!! και παρεπιπτόντως ...γουστάρω το dubai γιατί τον καπνό μου τον είχε το ένα πέμπτο της τιμής ελλάδας ...χτύπησα οπως καταλαβαίνεις ένα κοντέινερ κούτες..ναναι καλά οι άραβες !!είπα να τους στηρίξω λιγο...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Και στην Αυστραλία απαγορεύεται να καπνίζεις σε νοικιασμένο αυτοκίνητο. Αυτό που δε ξέρω είναι αν η απαγόρευση ισχύει σε όλες τις εταιρίες ενοικίασης...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
mpiftex ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!!
εγώ νοικιάζω πάντα γουρούνα. αν το απαγορεψουν και εκεί την βάψαμε...
α!! και παρεπιπτόντως ...γουστάρω το dubai γιατί τον καπνό μου τον είχε το ένα πέμπτο της τιμής ελλάδας ...χτύπησα οπως καταλαβαίνεις ένα κοντέινερ κούτες..ναναι καλά οι άραβες !!είπα να τους στηρίξω λιγο...
Ρενάτα...δεν έκανες και καμιά εισαγωγή! Θα τα πούλαγες στην μαύρη...ξέρεις εσύ, χέρι με χέρι, χα χα!

Με όλες αυτές τις απαγορεύσεις πάντως με κάνουν να αισθάνομαι ενοχές! Τόσο παράνομος είμαι πια; :haha::haha::haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ρενάτα...δεν έκανες και καμιά εισαγωγή! Θα τα πούλαγες στην μαύρη...ξέρεις εσύ, χέρι με χέρι, χα χα!

Με όλες αυτές τις απαγορεύσεις πάντως με κάνουν να αισθάνομαι ενοχές! Τόσο παράνομος είμαι πια; :haha::haha::haha:
cake!! οι παρανομίες είναι γλυκειές !!
τους νομοταγείς να κλαίς και να λυπάσαι!!:rolleyes:
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
....έχει σκοπό να πάει στις ΗΠΑ και να κάνει το πολυπόθητο roadtrip από ακτή σε ακτή
Πλάκα πλάκα, πόσο μπορεί να κοστίζει η ενοικίαση για μια τέτοια διαδρομή;
Θυμαμαι ενας φιλος μου παλια είχε αγοράσει ενα μεταχειρισμενο στο ΛΑ που σπούδαζε και πηγε με αυτο μεχρι τις ανατολικες ακτες οπου και το παρατησε ότανεπέστρεψε στην Ελλαδα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom