Κάποτε ήταν ένας όμορφος πλανήτης...

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ

Στις αρχές της προηγούμενης εικοσαετίας μπήκαν στη ζωή των κατοίκων της γης καινούργιοι, παράξενοι όροι. Φαινόμενο του θερμοκηπίου. Κλιματική αλλαγή. Υπερθέρμανση του πλανήτη. Αναπαυτικώς καθήμενοι στις βελούδινες καρέκλες των κινηματογράφων ή στους τεμπέλικους καναπέδες των σπιτιών, απολαμβάναμε εφιαλτικά σενάρια για φονικά καιρικά φαινόμενα, τσουνάμι, ξηρασίες, παγετώνες, τυφώνες, μεταφερμένα αριστοτεχνικώς στη μεγάλη οθόνη από δεξιοτέχνες του χολιγουντιανού θαύματος. Και στα διαλείμματα, πνίγαμε τον τρόμο μας στο junk food, το pop corn και τα αναψυκτικά τύπου cola. Δεν βαριέσαι, «αυτά γίνονται στα έργα…». Ώσπου, το ευρηματικό σενάριο στο πανί έγινε εφιάλτης στη ζωή κι όσο κι αν η φύση προειδοποιούσε ότι μια συμφωνία δεν τηρείται μονομερώς, μάς έπιασε στον ύπνο, μετατρέποντας τον κύκλο της ζωής σε κύκλο θανάτου.

Η συνέχεια εδώ. http://www.ana-mpa.gr/anaweb/user/showplain?maindoc=8977947&maindocimg=8977943&service=143
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Αζόρες-Μαδέιρα
παντώς και ο καθένας μας ξεχωριστά μπορεί να υιοθετήσει ένα πιο ''οικολογικό τρόπο ζωής''! έχουμε μάθει να ρίχνουμε τις ευθύνες πάντα στους άλλους και ξεχνάμε να αντιμετωπίσουμε όσες μας αντιστοιχούν. θα μου πείτε και τι μπορεί να αλλάξει αν εγώ σταματήσω να σπαταλάω το νερό και χρησιμοποιώ όσο χρειάζομαι; αν σταματήσω να παίρνω τρία κιλά πλαστικές σακούλες κάθε φορά που πηγαίνω για ψώνια; αν 'καταδεχτώ' να χρησιμοποιήσω το λεωφορείο κα αφήσω το αμάξι στο σπίτι; αν σβήσω το φώς γιατί δεν το χρειάζομαι; αν χρησιμοποιήσω συσκευές χαμηλής κατανάλωσης;..... και απαντάω πως εγώ θα έχω κάνει την αρχή! ο καθένας μας πρέπει να κάνει τη δική του!
 

kostasagk

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΒΗΡΙΑ
θα συμφωνησω με την Φλορα εμεις φταιμε ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ
αν μειωναμε τις καταναλωσεις μας στο μισο θα ηταν αλλιως τα πραγματα
οι αμερικανοι εχουν κατα κεφαλη καταναλωση στο χρονο 700λιτρα βενζινης οι γερμανοι 380 και παει λεγωντας αν ηταν στο μισο δεν θα ειχε γινη η εκρηξη στην πλατφορμα στο κολπο του μεξικου γιατι απλα δεν συνεφερε να πηγαινε εκει. Ποσοι απο μας βαζουμε ανεμιστηρα αντι για το αιρ κοντισιον,ποσοι σβηνουμε τα μηχανηματα απο st/by mode αν εχετε ακουση στην χωρα μας κλειναμε τα st/by η Ροδος θα εχει το ρευμα της ημερας
δυστηχως βλεπουμε την καταστροφη και απλως την παρακολουθουμε
ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ:(
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάντως έχει πετύχει η προσπάθεια μετάθεσης της ευθύνης από τους πραγματικά υπεύθυνους προς όλη την υπόλοιπη κοινωνία.

Ναι,ναι.Κι εγώ ανακυκλώνω και σβήνω τα φώτα όταν βγαίνω απ'το δωμάτιο και παίρνω καθημερινά ΜΜΜ αλλά δεν παραμυθιάζομαι καθόλου.Ο μεγάλος φταίχτης είναι οι βιομηχανίες και αυτές πρέπει να ελεγχθούν μέχρις εσχάτων.Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε τις δέκα σακούλες παραπάνω που θα χρησιμοποιήσουμε με τα φουγάρα των εργοστάσιων παραγωγής ρεύματος από λιγνίτη!!!

Τα πυρηνικά απόβλητα με το καλοριφέρ μου και τις πετρελαιοκηλίδες με την λάμπα χαμηλής κατανάλωσης που παρέλειψα να βάλω.

Απλώς κάποια πολύ έξυπνα think tanks για να τραβήξουν την προσοχή από πάνω τους έπεισαν τον κόσμο να σβήνει τα φώτα στις 8 η ώρα το απόγευμα μια φορά το χρόνο για να σώσει τη γη,κάνοντας να νοιώσει ενοχή το λιγότερο υπεύθυνο κομμάτι του όλου προβλήματος.

Όταν θα έπρεπε να τους χώσουμε τις καμινάδες τους εκεί που ξέρουν......
 

kostasagk

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΒΗΡΙΑ
Πάντως έχει πετύχει η προσπάθεια μετάθεσης της ευθύνης από τους πραγματικά υπεύθυνους προς όλη την υπόλοιπη κοινωνία.

Ναι,ναι.Κι εγώ ανακυκλώνω και σβήνω τα φώτα όταν βγαίνω απ'το δωμάτιο και παίρνω καθημερινά ΜΜΜ αλλά δεν παραμυθιάζομαι καθόλου.Ο μεγάλος φταίχτης είναι οι βιομηχανίες και αυτές πρέπει να ελεγχθούν μέχρις εσχάτων.Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε τις δέκα σακούλες παραπάνω που θα χρησιμοποιήσουμε με τα φουγάρα των εργοστάσιων παραγωγής ρεύματος από λιγνίτη!!!

Τα πυρηνικά απόβλητα με το καλοριφέρ μου και τις πετρελαιοκηλίδες με την λάμπα χαμηλής κατανάλωσης που παρέλειψα να βάλω.

Απλώς κάποια πολύ έξυπνα think tanks για να τραβήξουν την προσοχή από πάνω τους έπεισαν τον κόσμο να σβήνει τα φώτα στις 8 η ώρα το απόγευμα μια φορά το χρόνο για να σώσει τη γη,κάνοντας να νοιώσει ενοχή το λιγότερο υπεύθυνο κομμάτι του όλου προβλήματος.

Όταν θα έπρεπε να τους χώσουμε τις καμινάδες τους εκεί που ξέρουν......


μα για να φτιαξουν καμιναδα θα πρεπει να πουλανε το προιον αρα εμεις αγοραζουμε και ειμαστε μερος του προβληματος
αλλο παραδειγμα αγοραζεις το ταδε παπουτσι μαρκας φτηνο εχει φτιαχτει ομως με παιδικη και αθλια εργασια καπου στο μπαγκλατες ποιος φταει τελικα αυτος που πηγε εκει η αυτος που αγοραζει?

ευκολο να λεμε οτι φταιει το κεφαλαιο η ταδε εταιρια κλπ κλπ

μεριδιο ευθηνης φαιρνη καιο καταναλωτης:(
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν διάβαζες τι έγραψα θα έβλεπες πως δεν αποποιήθηκα των ευθυνών των καταναλωτών,απλώς είπα πως αποτελούν το μικρότερο μέρος του προβλήματος.

Επίσης ούτε η απομόνωση ή ο μοναχισμός είναι λύση.Σχεδόν όλα -αν όχι όλα- τα προϊόντα που καταναλώνουμε είναι αποτέλεσμα εκμετάλλευσης και η παραγωγή τους επιβαρύνει το περιβάλλον.Δεν είναι λύση να σταματήσω να αγοράζω,η λύση είναι να αλλάξω τον τρόπο παραγωγής ριζικά....

Αλλά αυτή είναι μια εντελώς διαφορετική συζήτηση.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
για να αλλάξω όμως τον τρόπο παραγωγής, πρέπει να κάνω κάτι ΚΑΙ εγώ ο ίδιος.
δεν γινεται αυτοί να αλλάξουν σε μια μέρα. Εγώ και άλλοι 1.000-1.000.000 κόσμος όμως μπορει.
Εμείς είμαστε που κάνουμε τη διαφορά. Δες το στο επίπεδο της Ευρώπης: σύγκρινε νοοτροπία Γερμανών κλπ με τη δικιά μας. Αυτοί δλδ που έχουν αλλάξει τρόπο ζωής και έχουν καλύτερο βιωτικό επίπεδο είναι πιο χαζοί από εμάς που περιμένουμε να αλλάξουν οι "μεγάλοι"; όχι. Η νοοτροπία μας τα φταίει, για αυτό και αναπνέουμε κάθε μέρα πιο φρέσκο καυσαέριο από ό,τι αυτοί. Γι αυτό η ποιότητα ζωής στις πόλεις μας είναι χειρότερη από ό,τι σε κάποιες μεγαλουπόλεις της Ευρώπης.
Διότι ο καθένας από εμάς συνέβαλε στο να γίνει έτσι σκατά η κατάσταση.

Ας βγαίναμε όλοι με ποδήλατα, ας είχαμε οικολογική συνείδηση (ευτυχώς βλέπω τους νεότερους πολύ πιο ευαισθητοποιημένους από ό,τι τη γενιά των γονιών μου), ας κάναμε κάτι τελοσπάντων.

πώς το λένε αυτό..."η κούτρα μας τα φταίει".

το ίδιο και αν πάμε τη συζήτηση στο θέμα των εναλλακτικών μορφών ενέργειας. Αν συνεχίσουμε να έχουμε δικαιολογίες του στυλ "ε δεν γίνεται, χαλάνε την αισθητική του τοπίου οι ανεμογεννήτριες" και άλλα τέτοια όμορφα, ε...τότε κακό του κεφαλιού μας. Δεν μας φταίει κανείς άλλος, παρά η νοοτροπία μας. Και όσο τη διαιωνίζουμε στα παιδιά μας, τόσο πιο πίσω θα πηγαίνουμε.
 

kostasagk

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΒΗΡΙΑ
για να αλλάξω όμως τον τρόπο παραγωγής, πρέπει να κάνω κάτι ΚΑΙ εγώ ο ίδιος.
δεν γινεται αυτοί να αλλάξουν σε μια μέρα. Εγώ και άλλοι 1.000-1.000.000 κόσμος όμως μπορει.
Εμείς είμαστε που κάνουμε τη διαφορά. Δες το στο επίπεδο της Ευρώπης: σύγκρινε νοοτροπία Γερμανών κλπ με τη δικιά μας. Αυτοί δλδ που έχουν αλλάξει τρόπο ζωής και έχουν καλύτερο βιωτικό επίπεδο είναι πιο χαζοί από εμάς που περιμένουμε να αλλάξουν οι "μεγάλοι"; όχι. Η νοοτροπία μας τα φταίει, για αυτό και αναπνέουμε κάθε μέρα πιο φρέσκο καυσαέριο από ό,τι αυτοί. Γι αυτό η ποιότητα ζωής στις πόλεις μας είναι χειρότερη από ό,τι σε κάποιες μεγαλουπόλεις της Ευρώπης.
Διότι ο καθένας από εμάς συνέβαλε στο να γίνει έτσι σκατά η κατάσταση.

Ας βγαίναμε όλοι με ποδήλατα, ας είχαμε οικολογική συνείδηση (ευτυχώς βλέπω τους νεότερους πολύ πιο ευαισθητοποιημένους από ό,τι τη γενιά των γονιών μου), ας κάναμε κάτι τελοσπάντων.

πώς το λένε αυτό..."η κούτρα μας τα φταίει".

το ίδιο και αν πάμε τη συζήτηση στο θέμα των εναλλακτικών μορφών ενέργειας. Αν συνεχίσουμε να έχουμε δικαιολογίες του στυλ "ε δεν γίνεται, χαλάνε την αισθητική του τοπίου οι ανεμογεννήτριες" και άλλα τέτοια όμορφα, ε...τότε κακό του κεφαλιού μας. Δεν μας φταίει κανείς άλλος, παρά η νοοτροπία μας. Και όσο τη διαιωνίζουμε στα παιδιά μας, τόσο πιο πίσω θα πηγαίνουμε.
:clap::clap::clap::clap::clap:

αν οι πολλοι δεν κανουμε κατι αλοιμονο μας!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.017
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom