Κάρτα ασφαλισμένου ΙΚΑ για Αμερική

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
...εξαμηνης διαρκειας
Coco,εξαμηνης διαρκειας η εχει τη ληξη στο τελος του χρονου?Ηξερα(τον Νοεμβριο που ειχα βγαλει)οτι οι καρτες του ΟΑΕΕ εχουν εναρξη τη στιγμη που την εκδιδεις αλλα εχουν παντα τη ληξη στο τελος της ιδιας χρονιας.Ειτε την εκδωσεις 1/1 η 23/12 θα ληγουν 31/12.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πάντως η κάρτα του ΙΚΑ λήγει την ίδια μέρα που λήγει και η θεώρηση του βιβλιαρίου, δηλαδή 28/2/2015.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Η καρφιτσουλα εχει δικηο,ληγει τελος του χρονου,μονο που τυχαινει να ειναι και 6 μηνες απο τοτε που την εβγαλα!Δεν γνωριζω για διαρκεια βιβλιαριου,το δικο μου ειναι αοριστου χρονου..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευτυχώς δε χρειάστηκε να τη χρησιμοποιήσω ποτέ. Ομως απο τη στιγμή που η κάρτα εκδιδεται για χρήση στο εξωτερικό, λογικά θα έπρεπε τα στοιχεία του ασφαλισμένου να αναγράφονται και με λατινικούς χαρακτήρες, όπως στις νέες ταυτότητες και στα διπλώματα οδήγησης. Δεν νομίζω πως λέω κάτι παράλογο.:rolleyes:
εμένα τα στοιχεία μου όσες φορές έχω βγάλει τα έχει με λατινικούς χαρακτήρες.. Περίεργο που εσένα είναι στα ελληνικά.. Μήπως έκαναν λάθος;
Coco,εξαμηνης διαρκειας η εχει τη ληξη στο τελος του χρονου?Ηξερα(τον Νοεμβριο που ειχα βγαλει)οτι οι καρτες του ΟΑΕΕ εχουν εναρξη τη στιγμη που την εκδιδεις αλλα εχουν παντα τη ληξη στο τελος της ιδιας χρονιας.Ειτε την εκδωσεις 1/1 η 23/12 θα ληγουν 31/12.
Πάντως η κάρτα του ΙΚΑ λήγει την ίδια μέρα που λήγει και η θεώρηση του βιβλιαρίου, δηλαδή 28/2/2015.
Του ΙΚΑ λήγουν τέλη φλεβάρη που λήγει και η θεωρηση του βιβλιαρίου και πρέπει να βάλεις νέο αυτοκόλλητο στο βιβλιαριο και να βγάλεις νέα κάρτα ακόμα και αν την έβγαλες λίγες μέρες πριν..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
εμένα τα στοιχεία μου όσες φορές έχω βγάλει τα έχει με λατινικούς χαρακτήρες.. Περίεργο που εσένα είναι στα ελληνικά.. Μήπως έκαναν λάθος;
Τι να σου πω! Ο θεός κι η ψυχή τους! Πάντως φέτος δεν έχω βγάλει ακόμη.
 

Capoeiror

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Εβγαλα για δευτερη φορα Ευρωπαικη Καρτα απο το ταμειο Εμπορων.Φυσικα ειναι με Λατινικους χαρακτηρες,εξαμηνης διαρκειας και εκτος Ε.Ε,μπορει να χρησιμοποιηθει και σε οσες χωρες εχουν σχετικη συμβαση,οπως οι ΗΠΑ.
Ενδιαφερον. Εγω για Καναδα θελω βασικα. Αλλα ισχυει να παω να βγαλω την ευρωπαικη καρτα ασθενειας κανονικα στο ΙΚΑ;; Θα ισχυει και εκτος Ε.Ε. δηλαδη? μπερδευτηκα...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δεν γνωριζω τι υσχυει για ικα,μπορεις να ρωτησεις...ωστοσο η καρτα εκδιδεται δωρεαν,οποτε μονο το τρεξιμο χρεωνεσαι..εγω βγαζω μια καθε χρονο.
 

Capoeiror

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Δεν γνωριζω τι υσχυει για ικα,μπορεις να ρωτησεις...ωστοσο η καρτα εκδιδεται δωρεαν,οποτε μονο το τρεξιμο χρεωνεσαι..εγω βγαζω μια καθε χρονο.
Ενταξει δε χανω κατι τοτε οπως λες. Απλα το εχεις δοκιμασει σε χωρα εκτος Ε.Ε.;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Το δοκιμασε ξαδελφη μου στην ελβετια,νοσηλευτηκε κατι μερες ,συμπληρωσε μια φορμα κι εφυγε.Φυσικα καλυπτει μονο εκτακτες καταστασεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.401
Likes
14.357
Ελβετία+Νορβηγία+Ισλανδία+28 χώρες ΕΕ ήταν η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης.Πότε έχει αλλάξει;Ξέρετε κάτι ή πιθανολογείτε;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.092
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ενδιαφερον. Εγω για Καναδα θελω βασικα. Αλλα ισχυει να παω να βγαλω την ευρωπαικη καρτα ασθενειας κανονικα στο ΙΚΑ;; Θα ισχυει και εκτος Ε.Ε. δηλαδη? μπερδευτηκα...
Απορία: Γιατί θεωρείς ότι μια ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ κάρτα ασθενείας θα ισχύει και για τον Καναδά; Είναι ευρωπαϊκός θεσμός που βασίζεται στην αμοιβαία συμφωνία των χωρών που συμμετέχουν να περιθάλπουν τους ασφαλισμένους των άλλων. Δεν είναι δωρεάν ταξιδιωτική ασφάλιση...

Ακόμα κι αν ισχύει για άλλες χώρες, για Καναδά δύσκολο ως αδύνατο. Είναι μετά τις ΗΠΑ η δεύτερη ακριβότερη χώρα για υγειονομική περίθαλψη στον κόσμο, ακόμα και οι μεγάλες ασφαλιστικές και οι περισσότερες ταξιδιωτικές ασφάλειες ζητάνε αρκετά χρήματα παραπάνω για να προσφέρουν κάλυψη και για ΗΠΑ/Καναδά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.578
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom