Ισπανία Κάρτα για Βαρκελώνη

Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ 19/2
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΪΑΜΙ
Ψάχνω παιδιά ποιά απο τις δύο κάρτες αξίζει να βγάλω στην Βαρκελώνη για ενα 3ήμερο...

Υπάρχει η κάρτα που κοστίζει 27 ευρώ και έχει να κάνει με το τουριστικό λεωφορείο το κόκκινο και η διαδρομή περιέχει όλα όσα πρέπει να δείς απο την πόλη...και μια άλλη κάρτα με 26 ευρώ που είναι για όλα τα άλλα μέσα πλήν του τουριστικού έχοντας όμως κάποιες μειωμένες τιμές σε διάφορα θεάματα...

έμαθα πως αξίζει το τουριστικό περισσότερο απο την άποψη οτι και κάνεις μια καλή διαδρομή για να δείς τα αξιοθέατα αλλά επειδή γυρίζει πολλές περιοχές το χρησιμοποιείς και σαν να ήταν κανονικό λεωφορείο ενώ η κάρτα των κανονικών ΜΜΜ δεν αξίζει γιατί την Βαρκελώνη άνετα την περπατάς αρα μετρό ίσως να μην χρειαστείς οπότε θα πάρεις μια κάρτα για τα κανονικά λεωφορεία και θα πληρώσεις έτσι και αλλίως το τουριστικό λεωφορείο.

btw εγώ θα μένω σχεδόν επι της la rambla road...τι αξίζει να κάνω απο τα δύο?

και αν ξέρει κάποιος να μου πείς ακριβώς ονομασίες των καρτών γιατι έχω μπερδευτεί ποιά είναι ποιά...

ευχαριστώ πολύ!

γιώργος
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Η κάρτα με τα λεωφορεία που κάνουν τον γύρω των μνημείων λέγεται Turistic Bus και μπορείς να αγοράσεις κάρτα για μία ή δύο ημέρες. Το κόστος είναι στα 21 Ευρώ για 1 ημέρα ή στα 27 Ευρώ για τις δύο ημέρες. Κάτι που ίσως να μην γνωρίζεις, είναι ότι κι εδώ σου δίνει ένα μπλοκάκι με κάποια εκπτωτικά κουπόνια που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε διάφορα σημεία.

http://www.tmb.net/en_US/barcelona/moute/targetes/targetes.jsp


Η άλλη επιλογή που έχεις είναι να πάρεις την Barcelona Card που κοστίζει 26 Ευρώ για τις 2 ημέρες, 31,50 Ευρώ για τις 3 ημέρες, 36 Ευρώ για τις 4 ημέρες ή 42 Ευρώ για τις 5 ημέρες.

Εδώ έχεις απεριόριστες μετακινήσεις με όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς, δωρεάν εισόδους σε κάποια μουσεία και εκπτώσεις σε κάποια άλλα.

Barcelona Card with Guidebook

Νομίζω ότι αξίζει περισσότερο να πάρεις το Turistic Bus για να γυρίσεις τα μνημεία τις πρώτες δύο ημέρες και τις υπόλοιπες να την βγάλεις με εισιτήριο T10 (7,70 Ευρώ για 10 διαδρομές). Άλλωστε τα κουπώνια από το Turistic Bus ισχύει και για τις επόμενες των 2 ημερών.
 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αυτα που εγραψε ο Cakenet ισχύουν μέχρι κεραίας...:clap:

Στην πρώτη μου επίσκεψη στην Βαρκελώνη το 2002 πήρα το Τuristic Bus
Μπορώ να πω πως ηταν μια χαρά!

Στην 2η επισκεψη πηρα την Barcelona Card για 5 μέρες αλλά δεν την αξιοποίησα στο επακρον. Αλλά δεν με ενδιέφερε και τοσο πολύ!:haha:
αυτο που προτεινει ο Cakenet ειναι το καλυτερο. Τυριστικ μπας και κάρτα Τ10 μόνο για μετακινήσεις ΜΜΜ:cool:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Όταν πήγα εγώ ήταν λίγο χαμηλότερες οι τιμές, αλλά μέχρι να αποφασίσουμε τι θα πάρουμε τελικά και να οργανωθούμε, είχαμε γυρίσει ήδη αρκετά σημεία κι έτσι δεν πήραμε τίποτα από τα δύο, αλλά αν πήγαινα τώρα, θα τα έκανα όπως τα περιέγραψα παραπάνω! :clap:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
εγω παλι δεν πηρα καμμια καρτα!:Dγια την barcelona card ,ενω το σκεφτηκα αρχικα μετα αποφασισα οτι θα με δεσμευε ,ηθελα να το εχω ανοιχτο το προγραμμα και οπου μου καπνιζε θα πηγαινα. το τουριστικ μπας ειναι μια καλη περιπτωση εφοσον θα εχεις μονο 3 μερες στην πολη.το οποιο παλι δεν χρησιμοποιησα!αυτο που χρησιμοποιησα παρα πολυ ηταν τα ..ποδια μου!πιστεψε με ειναι απιστευτο να περπατας στους δρομους αυτης της πολης ,να γευεσαι το αρωμα της και να βλεπεις φανταστικα κτιρια!επισης το μετρο ειναι καταπληκτικο πας παντου!με 7,20βγαζεις τις 10διαδρομες και εισαι αρχοντας!
βλεποντας και κανοντας!μπορει να φτιαξεις εδω το προγραμμα σου και με το που θα φτασεις εκει να τα ξεχασεις ολα ,γιατι απλα αυτη η "μαγισσα" θα σε πλανεψει. η βαρκελωνη εχει μια αυρα ελευθεριας, απολαυσε την!
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ 19/2
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΪΑΜΙ
Η κάρτα με τα λεωφορεία που κάνουν τον γύρω των μνημείων λέγεται Turistic Bus και μπορείς να αγοράσεις κάρτα για μία ή δύο ημέρες. Το κόστος είναι στα 21 Ευρώ για 1 ημέρα ή στα 27 Ευρώ για τις δύο ημέρες. Κάτι που ίσως να μην γνωρίζεις, είναι ότι κι εδώ σου δίνει ένα μπλοκάκι με κάποια εκπτωτικά κουπόνια που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε διάφορα σημεία.

http://www.tmb.net/en_US/barcelona/moute/targetes/targetes.jsp


Η άλλη επιλογή που έχεις είναι να πάρεις την Barcelona Card που κοστίζει 26 Ευρώ για τις 2 ημέρες, 31,50 Ευρώ για τις 3 ημέρες, 36 Ευρώ για τις 4 ημέρες ή 42 Ευρώ για τις 5 ημέρες.

Εδώ έχεις απεριόριστες μετακινήσεις με όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς, δωρεάν εισόδους σε κάποια μουσεία και εκπτώσεις σε κάποια άλλα.

Barcelona Card with Guidebook

Νομίζω ότι αξίζει περισσότερο να πάρεις το Turistic Bus για να γυρίσεις τα μνημεία τις πρώτες δύο ημέρες και τις υπόλοιπες να την βγάλεις με εισιτήριο T10 (7,70 Ευρώ για 10 διαδρομές). Άλλωστε τα κουπώνια από το Turistic Bus ισχύει και για τις επόμενες των 2 ημερών.
Ευχαριστω πολύ παιδια, λογικα προς turistic bus θα παω! γιατι εχω ακουσει απο ολους πως η διαδρομη του ειναι πολυ καλη, σαφως και δε θα το κανεις συνεχεια αλλα μια φορα ειναι καλο να γινει αφου αξιζει οπως λενε οι περισσοτεροι!κερδιζω κατι αν κλεισω απο ιντερνετ την καρτα?η απο αεροδρομιο κατευθειαν?

Ερωτηση σουπερ sos...αν και θα εχω και φιλους απο την μαδριτη αλλα που εχουν παει μια φορα στην ζωη τους βαρκελωνη, αν ξερει κανεις καποιο καλο bar της πολης, μαγαζι που να μην ειναι τουριστικο αλλα να ειναι το must τωρα στην πολη, οπως για παραδειγμα θα λεγαμε οτι συμβαινει τωρα στο γκαζι και στην αθηνα!

καλη σας μερα και καλη δουλεια!
 
Last edited by a moderator:

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εμένα (όπως εξηγώ και στην ιστορία μου :p) με καραβόλεψε η barcelona card... έβγαλα τα λεφτά της και στο υπερδιπλάσιο!

αλλά τελικά, τα πάντα έχουν σχέση με το τι θέλει κανείς να κάνει στην πόλη.. εγώ το καλοκαίρι που ήθελα να γυρίσω όλα τα αξιοθέατα έκρινα ότι η Barcelona Card ήταν η ιδανική επιλογή για μένα και δεν το μετάνιωσα... (αφήστε που τα turistic buses ήταν ασφυκτικά γεμάτα - και να θελα να τα χρησιμοποιήσω, θα υπέφερα)...

Το Δεκέμβρη που πήγα για ένα τριήμερο, μου έφτασε και μου περίσσεψε η 3ημερη απεριορίστων... (συν ότι χρησιμοποιήσα την παλιά Barcelona Card για εκπτώσεις σε 2-3 πραγματάκια που πήγα επιπλέον!)

Κάνεις λοιπόν το πρόγραμμά σου, σκέφτεσαι τι θέλεις να κάνεις στην πόλη και αποφασίζεις :D

Όπως και έχει, η πόλη θα σε αποζημιώσει!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ναι αυτο το σαιτ το ειχα ξεψαχνισει και εγω, για να παρεις μια πρωτη ιδεα ειναι πολυ καλο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
επισης το μετρο ειναι καταπληκτικο πας παντου!με 7,20βγαζεις τις 10διαδρομες και εισαι αρχοντας!
7,70 πήγε το άτιμο...χειρότεροι από εμάς κατάντησαν στις αυξήσεις! :cool:

Ευχαριστω πολύ παιδια, λογικα προς turistic bus θα παω! γιατι εχω ακουσει απο ολους πως η διαδρομη του ειναι πολυ καλη, σαφως και δε θα το κανεις συνεχεια αλλα μια φορα ειναι καλο να γινει αφου αξιζει οπως λενε οι περισσοτεροι!κερδιζω κατι αν κλεισω απο ιντερνετ την καρτα?η απο αεροδρομιο κατευθειαν?
Υπάρχει μια σελίδα που το πουλάει με κάποια έκπτωση, αλλά νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο, είναι μηδαμινό το κέρδος σου νομίζω.

Barcelona Bus Turistic - Barcelona Turisme
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom