Κάρτα υγείας στα ταξίδια

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευρωπαϊκή Κάρτα Υγείας: Ποιος άραγε ταξιδεύει χωρίς αυτήν;
Χρ. Δαμουλιανου
Την Ευρωπαϊκή Κάρτα Υγείας (European Health Insurance Card-EHIC) την έχουν ήδη αποκτήσει πολλά εκατομμύρια Ευρωπαίων. Καθιερώθηκε εδώ και επτά χρόνια, και είναι ένα πειστικό παράδειγμα για το πώς μπορεί να εφαρμοσθεί στην πράξη η άσκηση ενός από τα θεμελιώδη δικαιώματα των Ευρωπαίων πολιτών. Στα σημαντικά οφέλη που προσφέρει στους κατόχους της είναι ότι σε περίπτωση ξαφνικής ασθένειάς τους είτε ατυχήματος κατά τη διάρκεια επίσκεψης είτε κατά τη χρονική περίοδο της προσωρινής διαμονής για λόγους εργασίας σε μιαν από τις 27 χώρες-μέλη της Ε.Ε. -όπως και στην Ελβετία, τη Νορβηγία, την Ισλανδία και το Λιχτενστάιν- δικαιούνται να έχουν την ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη σαν να ήταν μόνιμοι κάτοικοι της χώρας αυτής.
Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Υγείας διατίθεται δωρεάν από τους εθνικούς ασφαλιστικούς φορείς των εργαζομένων. Σε ορισμένες χώρες μάλιστα (Αυστρία, Ελβετία, Λιχτενστάιν) όπου η έκδοση της κάρτας αυτής ενσωματώνεται αυτόματα στις εθνικές κάρτες υγείας, η κάλυψη του πληθυσμού πλησιάζει το 100%.

"Καthimerini" 6-3-11
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σε περιπτωση που δεν εχεις την καρτα μπορεις να εχεις μαζι σου χαρτια απο το ταμειο που εισαι ασφαλισμενος,μεχρι να παρεις την καρτα ..
(ΥΓ. αχρειαστα να ειναι και τα χαρτια και η καρτα σε ολους)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σε περιπτωση που δεν εχεις την καρτα μπορεις να εχεις μαζι σου χαρτια απο το ταμειο που εισαι ασφαλισμενος,μεχρι να παρεις την καρτα ..
(ΥΓ. αχρειαστα να ειναι και τα χαρτια και η καρτα σε ολους)
να φύγεις δηλ. μόνο με τα χαρτιά; δε νομίζω. η κάρτα βγαίνει γρήγορα.
 

Mousafiris

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Την κάρτα από τον ΟΠΑΔ την παρέλαβα αμέσως, μόλις έκανα την άιτηση. Διάρκεια κάρτας 1 έτος.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τον Δεκεμβρη που ελειπα 15 μερες ημουνα μονο με τα χαρτια δεν την ειχα την καρτα .. ευτυχως δεν μου χρειαστηκανε οποτε δεν μπορω να ξερω αν γινοτανε κατι τι θα γινοτανε ..
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πριν μερικά χρόνια που δεν υπήρχε η κάρτα έδιναν ένα 4σέλιδο "σεντόνι". Κάποια ταμεία που για λόγους που δεν μπορώ να καταλάβω, αργούν πολύ να βγάλουν την κάρτα και δίνουν προσωρινά αυτό το χαρτί. λένε πως ισχύει. Δεν ξέρω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ορισμένες χώρες μάλιστα (Αυστρία, Ελβετία, Λιχτενστάιν) όπου η έκδοση της κάρτας αυτής ενσωματώνεται αυτόματα στις εθνικές κάρτες υγείας, η κάλυψη του πληθυσμού πλησιάζει το 100%.
και στην Ιταλία εδώ και πολλά χρόνια.
στη Μπανανία θα ενσωματωθεί σε 15-20 χρόνια από σήμερα.
 
  • Like
Reactions: GTS

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.777
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
να φύγεις δηλ. μόνο με τα χαρτιά; δε νομίζω. η κάρτα βγαίνει γρήγορα.
.. αν δεν μπορει να βγει η καρτα συντομα το Ε11 η κατι αναλογο μπορει να εκδοθει και η διαρκεια ειναι οσες ημερες διαρκει το ταξιδι...Καρτα υγειας η Ε11 γινονται αποδεκτα απο τα αναλογα κρατικα παντα νοσηλευτικα ιδρυματα....πχ..κανεις ευρωπαιος πολιτης με καρτα υγειας δεν θα λαβει δωρεαν υπηρεσιες υγειας σε πχ Μετροπολιταν η αλλο ιδιωτικο νοσηλευτικο ιδρυμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.. κανεις ευρωπαιος πολιτης με καρτα υγειας δεν θα λαβει δωρεαν υπηρεσιες υγειας αλλο ιδιωτικο νοσηλευτικο ιδρυμα.
πάντως σύμφωνα με το ιταλικό υπουργείο, μπορείς να απευθυνθείς στον ιδιωτικό τομέα (πράγμα που έχω κάνει κι εγω εκεί) συμβεβλημένο με το αντιστοιχο ΕΣΥ. δεν έχω πάει σε ιδιωτικό νοσηλευτικό ίδρυμα αλλά σίγουρα υπάρχουν συμβεβλημένα.
Assistenza sanitaria italiani all'estero e stranieri in Italia - TEAM - Tessera europea assicurazione malattia
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.777
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
πάντως σύμφωνα με το ιταλικό υπουργείο, μπορείς να απευθυνθείς στον ιδιωτικό τομέα (πράγμα που έχω κάνει κι εγω εκεί) συμβεβλημένο με το αντιστοιχο ΕΣΥ. δεν έχω πάει σε ιδιωτικό νοσηλευτικό ίδρυμα αλλά σίγουρα υπάρχουν συμβεβλημένα.
Assistenza sanitaria italiani all'estero e stranieri in Italia - TEAM - Tessera europea assicurazione malattia
.. αν υπαρχει συμβαση σιγουρα ναι..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.. αν υπαρχει συμβαση σιγουρα ναι..
το είπα αυτό για την Ιταλία συγκεκριμμένα. οι οδηγίες του ιταλικού υπουργείου είναι σαφείς και αναφέρονται και στα συμβεβλημένα ιδιωτικά νοσοκομεία.
Cure ospedaliere: il ricovero negli Ospedali pubblici (e privati accreditati
http://www.salute.gov.it/assistenzaSanitaria/paginaInternaMenuAssistenzaSanitaria.jsp?id=901&menu=stranieri

και το είπα επίσης γιατί ανευρίσκονται αρκετές εσφαλμένες πληροφορίες στο διαδίκτυο που μπορουν να μας οδηγήσουν σε αρκετή ταλαιπωρία από τις σχετικές ουρές των νοσοκομείων. πχ..

Για να λειτουργήσει η κάρτα θα πρέπει η "απαραίτητη ιατρική φροντίδα" να παρασχεθεί από κρατικούς γιατρούς στα κρατικά νοσοκομεία ή και στα εξωτερικά τους ιατρεία.

όχι μόνο στη γείτονα λοιπόν μπορούμε να απευθυνθούμε σε κατάλληλους ιδιώτες αλλά μέχρι και ιαματικά λουτρά δικαιούμαστε να κάνουμε. με τα απαραίτητα έγγραφα. το Ε112 νομίζω.
Cure Termali Convenzionate
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.. αν δεν μπορει να βγει η καρτα συντομα το Ε11 η κατι αναλογο μπορει να εκδοθει και η διαρκεια ειναι οσες ημερες διαρκει το ταξιδι...Καρτα υγειας η Ε11 γινονται αποδεκτα απο τα αναλογα κρατικα παντα νοσηλευτικα ιδρυματα....
και επί της ουσίας, στις περιπτώσεις αυτές εκδίδεται άμεσα πιστοποιητικό προσωρινής αντικατάστασης. το οποίον σημειωτέον εκδίδεται και αναδρομικά. όλες οι λεπτομέρειες:
Εγκύκλιος Αριθ. Πρωτ. οικ. 12854/897/Φ60000/25.05.2004 "Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας- Εγκύκλιος Οδηγία"
- GENERAL SECRETARIAT OF SOCIAL SECURITY
λένε πως ισχύει. Δεν ξέρω.
ισχύει. δες πιο πάνω.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom