Κάρτες πόλεων

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στα τελευταία μου ταξίδια εκανα χρηση των καρτων που σου δινουν δωρεαν χρηση των μεσων συγκοινωνίας μαζι και με καποια αλλα μπονους για μουσεια κ.α
και συγκεκριμενα περσυ στη Βουδαπέστη η Budapest card και προπερσι στη Βιέννη η Vienna card εκαναν καλα τη δουλεια τους και εβγαλαν με το παραπανω τα λεφτα τους.
Φετος λεω να παω Βερολίνο εκει υπάρχει η αντιστοιχη κάρτα απο οτι διάβασα στο Internet Welcome card αν δεν κανω λάθος.Αν την εχει χρησιμοποίησει κανεις ας μας πει αν αξιζει...η αν εχει να προτεινει αλλη ενναλακτικη λυση βασικά για μετακίνηση και μετα για εκπτωσεις σε εισόδους μουσείων η αλλα..
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
κανενας δεν εχει να μας πει κατι για την welcome card του Βερολινου?
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
H welcome card του Βερολίνου είναι νομίζω πολύ συμφέρουσα.Βγαινει για 48 ώρες 16,50 ευρώ ή για 72 στα 22 και περιλαμβάνει τα πάντα από συγκοινωνίες και σημαντικές εκπτώσεις από 25% ως και 50 % σε ΟΛΑ τα αξιοθέτα όπως και σε αρκετα εστιατόρια και cafes.Εμείς είχαμε χρησιμοποιήσει των 72 ωρών που περιελάμβανε Βερολίνο και Potsdam και στοίχιζε το χειμώνα που μας πέρασε 25 ευρώ.Μπορείς να την προμηθευτείς από το αεροδρόμιο ή από οποιοδήποτε σταθμό μετρό.Μαζί σου δίνουν και το κλασικό βιβλιαράκι με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.Κατά την αποψή μου αξίζει να την επιλέξεις γιατί το Βερολίνο είναι γεμάτο ενδιαφέροντα Μουσεία και αξιοθέτα που πρέπει να επισκευτείς οπότε η εκπτωσούλα δε θα χάλαγε κανένα.:clap:Όσο για τις μετακινήσεις δε νομίζω οτι υπάρχει καλύτερη λύση.Με μία κάρτα ξεμπλέκεις !Ασε που οι έλεγχοι είναι ιδιαίτερα συχνοι στα ΜΜΜ της Γερμανίας οπότε μη ρισκάρεις να μην έχεις εισιτήριο.Η καρτούλα σου σε σώζει.Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε μια ματιά στο Berlin Welcome Card
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ποια θεωρείς τα σημαντικοτερα αξιοθεατα που μπορει να δει κανεισ σ ενα τριημερο οπως θα παω και εγω? Τι δεν πρεπει να χασεις καθε πολη εχει κατι χαρακτηροστικό
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ανέβα στον πύργο!Η θέα σου κόβει την ανάσα!Δες το Μουσείο της Περγάμου και το Reichstag (Γερμανικό Κοινοβούλειο).Περπάτησε γύρω από την πύλη του Βραδεμβούργου.Αν σου αρέσουν οι ζωολογικοί κήποι κάνε μια επίσκεψη Οπωσδήποτε!(Tierpark Berlin-Friedrichsfelde με μετρό U5 γραμμή στάση Tierpark λεωφορεία 296-396 και ανοιχτά απο 9 το πρωί έως 4 το απόγευμα)Απο τους καλύτερους που έχω επισκευτεί (Ντύσου καλά κάνει πολύ πολύ κρύο και πήγαινε πρωί για να προλάβεις να το γυρίσεις!!) .Για μια πιο σύγχρονη ματιά κάνε μια βόλτα στην Potsdamer Platz.Οπωδήποτε ΄πήγαινε στο Checkpoint Charlie (σημείο Σύνδεσης Ανατολικού με Δυτικό Βερολίνο πριν την πτώση του Τοίχους).Αν σε ενδιαφέρουν τα ακριβά ψώνια περπάτησε στην Friedrichstrasse.Μην παραλήψεις να πάς στην "παλιά "γειτονιά του Βερολίνου Nikolaiviertel.(Ωραίες μπυραρίες και εξαιρετική ατμόσφαιρα).Γενικά απόλαυσε τη Βόλτα στην πόλη με τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ πεζοδρόμια!!(Πρόσεχε τα ποδήλατα και δοκίμασε τα σφολιατοειδή των φούρνων!Εξαιρετικά!)Άνοιξε και το νέο Μουσείο του Βερολίνου κάνε μια επίσκεψη και περιμένουμε φρέσκα νέα!!Γενικά στο forum υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες με όλες τις λεπτομέρειες!Ρίξε μια ματιά!
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
πολυ ωραία αυτά τα κρατάω..
προταση για κανενα δοκιμασμένο ξενοδοχείο κοντα σε αυτά η σε βολική περιοχή?
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Γενικά προτίμησε την Alexanderpalatz είναι αρκετά βολικό σημείο και με άριστη συγκοινωνία.Δες PARK INN ALEXANDERPLATZ (πρόσεξε την ιδιαιτερότητα στο μπάνιο αν δεν πας με το έτερον ήμισυ)
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γενικά προτίμησε την Alexanderpalatz είναι αρκετά βολικό σημείο και με άριστη συγκοινωνία.Δες PARK INN ALEXANDERPLATZ (πρόσεξε την ιδιαιτερότητα στο μπάνιο αν δεν πας με το έτερον ήμισυ)
Το booking δεν δινει διαθεσιμότητα τις μερες που θελω
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
:( κοίτα τότε κάποιο εκεί κοντά. Μέσα στο forum υπάρχουν πολλές και χρήσιμες πληροφορίες για διάφορα ξενοδοχεία.Ψαξε το λίγο
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Το booking δεν δινει διαθεσιμότητα τις μερες που θελω

κοιταξε στο venere.com εγω εκλεισα απο κει για αμστερνταμ γιατι δεν εβρισκα και γω απο booking τις μερες που ηθελα και το βρηκα και σε καλη τιμη:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom