Γενικά Κάστρα και παλάτια στην Ευρώπη

Klair

Member
Μηνύματα
2.178
Likes
24.937
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αν θέλεις βάζε στον τίτλο τη χώρα. Βοηθάει καλύτερα κάποιον που ψάχνει πληροφορίες.
DINANT ΒΕΛΓΙΟ

Υ.Γ. Αν πιάσεις το νήμα από την αρχή θα βρεις πολλούς ακόμα (μεταξύ αυτών και τη θαυμάστρια του post σου) για να τους κάνεις την ίδια παρατήρηση-επισήμανση. :haha::haha::bleh::bleh:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
DINANT ΒΕΛΓΙΟ

Υ.Γ. Αν πιάσεις το νήμα από την αρχή θα βρεις πολλούς ακόμα (μεταξύ αυτών και τη θαυμάστρια του post σου) για να τους κάνεις την ίδια παρατήρηση-επισήμανση. :haha::haha::bleh::bleh:
Η απόκτηση θαυμαστών είναι προτέρημα άλλων!
Δεν έκανα καμία παρατήρηση. Ζήτησα χάρη. Αν δεν θες να το κάνεις, μη το κάνεις. Δεν σε υποχρεώνει κανένας.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.178
Likes
24.937
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Η απόκτηση θαυμαστών είναι προτέρημα άλλων!
Δεν έκανα καμία παρατήρηση. Ζήτησα χάρη. Αν δεν θες να το κάνεις, μη το κάνεις. Δεν σε υποχρεώνει κανένας.
Μα ήδη η χάρη που ζήτησες εκπληρώθηκε άμεσα και στην πλειοψηφία των post μου, όχι μόνο αναφέρω τη χώρα, αλλά γράφω και ολόκληρα σεντόνια για την ιστορία των Κάστρων, πράγμα που σημαίνει ότι ποτέ δεν βαριέμαι και πάντα οι αναρτήσεις μου θέλω να είναι όσο πιο ολοκληρωμένες γίνεται. Κάποιες φορές μπορεί να ξεχαστώ και να μην αναφέρω τη χώρα, θεωρώντας ότι η πόλη είναι τόσο γνωστή, ώστε δεν χρειάζεται περισσότερες συστάσεις.

:heart: Only love
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μα ήδη η χάρη που ζήτησες εκπληρώθηκε άμεσα και στην πλειοψηφία των post μου, όχι μόνο αναφέρω τη χώρα, αλλά γράφω και ολόκληρα σεντόνια για την ιστορία των Κάστρων, πράγμα που σημαίνει ότι ποτέ δεν βαριέμαι και πάντα οι αναρτήσεις μου θέλω να είναι όσο πιο ολοκληρωμένες γίνεται. Κάποιες φορές μπορεί να ξεχαστώ και να μην αναφέρω τη χώρα, θεωρώντας ότι η πόλη είναι τόσο γνωστή, ώστε δεν χρειάζεται περισσότερες συστάσεις.

:heart: Only love
Το ότι μπαίνοντας στο νήμα με πήγε στο πρώτο αδιάβαστο μήνυμα, που ήταν το δικό σου, δεν σου πέρασε από το μυαλό. Αν πάω πιο πίσω στο νήμα το πιο πιθανό είναι να βρω δικά μου μηνύματα χωρίς την αναφορά χώρας. Με το καιρό προσθέτω ή αφαιρώ διάφορα από τα μηνύματα μου, βλέποντας σχόλια άλλων ή ακόμα και παρατηρήσεις αν θες.
Δεν το ήξερα ότι πρέπει να λογοδοτω για το κάθε μήνυμα μου. Και δεν είπα ποτέ ότι βαριέσαι να γράφεις, αλλά ουτε και εγώ βαριέμαι να διαβάζω. Αυτό που ζήτησα έχει πρακτική έννοια. Βλέπω χώρα, βάζω σελιδοδείκτη και διαβάζω αργότερα όταν έχω όρεξη ή θέλω να σημειώσω τις πληροφορίες. Και σίγουρα δεν ξέρω όλες τις πόλεις κάθε χώρας....


Ευχαριστώ για την εκπλήρωση της χάρης!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.178
Likes
24.937
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Το ότι μπαίνοντας στο νήμα με πήγε στο πρώτο αδιάβαστο μήνυμα, που ήταν το δικό σου, δεν σου πέρασε από το μυαλό. Αν πάω πιο πίσω στο νήμα το πιο πιθανό είναι να βρω δικά μου μηνύματα χωρίς την αναφορά χώρας. Με το καιρό προσθέτω ή αφαιρώ διάφορα από τα μηνύματα μου, βλέποντας σχόλια άλλων ή ακόμα και παρατηρήσεις αν θες.
Δεν το ήξερα ότι πρέπει να λογοδοτω για το κάθε μήνυμα μου. Και δεν είπα ποτέ ότι βαριέσαι να γράφεις, αλλά ουτε και εγώ βαριέμαι να διαβάζω. Αυτό που ζήτησα έχει πρακτική έννοια. Βλέπω χώρα, βάζω σελιδοδείκτη και διαβάζω αργότερα όταν έχω όρεξη ή θέλω να σημειώσω τις πληροφορίες. Και σίγουρα δεν ξέρω όλες τις πόλεις κάθε χώρας....



Ευχαριστώ για την εκπλήρωση της χάρης!
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται άλλο "τράβηγμα από τα μαλλιά" αυτή η συζήτηση (εννοώ για να μην παρεξηγηθώ, περαιτέρω αναλύσεις και επεξηγήσεις) . Κουράστηκα χωρίς λόγο.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.178
Likes
24.937
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
To Κάστρο της Καρύταινας
Νομός Αρκαδίας


Η Καρύταινα είναι το βασικό Κάστρο της Γορτυνίας. Ήλεγχε τα στρατηγικά περάσματα που συνέδεαν την Αρκαδία με τη Μεσσηνία και την Ηλεία. Το Κάστρο με τον οικισμό του αναπτύσσεται σε απότομο, βραχώδες έξαρμα, στη δεξιά όχθη του Αλφειού ποταμού. Στον ίδιο λόφο πιθανολογείται ότι βρισκόταν η Αρχαία πόλη Βρένθη, που αναφέρεται ως ερειπωμένη ήδη από την εποχή του Παυσανία.

Λίγο μετά την κατάληψη της Πελοποννήσου από τους Φράγκους σταυροφόρους και την ίδρυση του πριγκιπάτου της Αχαΐας το 1205, η Καρύταινα έγινε έδρα βαρονίας με 22 φέουδα. Πρώτος βαρόνος αναδείχθηκε ο Ούγος ντε Μπριγιέρ, ενώ η ανέγερση του εντυπωσιακού Κάστρου της αποδίδεται, σύμφωνα με το "Χρονικό του Μορέως", στον γιο του Γοδεφρείδο, περί τα μέσα του 13ου αιώνα. Το 1320 η Καρύταινα κυριεύτηκε από τον διοικητή του Μυστρά, Ανδρόνικο Παλαιολόγο Ασάν και παρέμεινε υπό βυζαντινή κυριαρχία, έως και το 1458, όταν καταλήφθηκε από τους Οθωμανούς. Έκτοτε και έως την Ελληνική Επανάσταση παρέμεινε υπό Οθωμανική διοίκηση, με μια σύντομη περίοδο βενετικής κυριαρχίας (1685-1715).

Καθ΄ όλη τη διάρκεια της Οθωμανικής περιόδου αποτέλεσε σημαντικό εμπορικό κέντρο με μεγάλο παζάρι, κυρίως για πώληση των σιτηρών της ευρύτερης περιοχής. Κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Επανάστασης και συγκεκριμένα το 1826, ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης επισκεύασε το Κάστρο, προκειμένου να το χρησιμοποιήσει ως καταφύγιο για τον άμαχο πληθυσμό και ταυτόχρονα ως ορμητήριο για τις επιχειρήσεις του, κατά του Ιμπραήμ.

Η πρόσβαση γινόταν από τη νοτιοανατολική πλευρά του Κάστρου. Μια τοξωτή Πύλη σε έναν μικρό περίβολο, που όριζε αυλή

DSC (315).jpg



DSC (316).jpg


οδηγεί στη συνέχεια στην κυρίως Πύλη και από εκεί, μέσω ενός θολωτού διαβητικού, γίνεται η είσοδος στους εσωτερκούς χώρους του Κάστρου.

DSC (317).jpg



DSC (318).jpg



IMG_20201031_155543.jpg


Το Κάστρο έχει επιμήκη, τριγωνική σχεδόν κάτοψη και ακολουθεί το ανάγλυφο του εδάφους. Το συνολικό μήκος του είναι περίπου 110 μέτρα, ενώ το πλατύτερο τμήμα του φτάνει τα 40 μέτρα.

IMG_20201031_152415.jpg


Εκτός από τον οχυρωματικό περίβολο που χρησίμευε για την προστασία της κύριας εισόδου, προστατευτικό ρόλο έπαιζε και ένας Πύργος δεξιά, καθώς και ο ψευδόπυργος που σχηματιζόταν στο τείχος, αριστερά από την Πύλη. Πίσω από τον ανατολικό Πύργο υπήρχε ένας μονόχωρος, ορθογώνιος, διώροφος χώρος, ο οποίος μάλλον ήταν φυλάκιο.

IMG_20201031_152415 (2).jpg


Μπαίνοντας, ένας χώρος χρησίμευε ως κινστέρνα (δεξαμενή νερού). Ο μεγάλος Πύργος δεν σώζεται σήμερα. Στο εσωτερικό του Κάστρου υπάρχουν τα ερείπια ενός ορθογώνιου κτιρίου, μεγάλων διαστάσεων στη νότια πλευρά, που χρησίμευε ως αίθουσα υποδοχής του βαρόνου.

DSC (319).jpg



DSC (320).jpg



DSC (322).jpg



DSC (321).jpg



DSC (325).jpg



IMG_20201031_151637.jpg



DSC (342).jpg


Κάτω από την Ακρόπολη, μέσα στον οχυρωμένο μεσαιωνικό οικισμό (βούργο) και ειδικότερα δίπλα στο κτιριακό συγκρότημα της λεγόμενης “οικίας Κολοκοτρώνη” βρίσκεται ο ναός της Παναγίας. Ακολουθεί τον δημοφιλή στην Πελοπόννησο αρχιτεκτονικό τύπο, του δικιόνιου, σταυροειδούς, εγγεγραμμένου με τρούλο. Ανατολικά απολήγει σε μια ημικυλινδρική αψίδα και δυτικά διαθέτει μεταγενέστερο ξυλόστεγο νάρθηκα. Το μνημείο πιθανότατα χρονολογείται, μετά την ανέγερση του Κάστρου από τους σταυροφόρους.

DSC (306).jpg



DSC (312).jpg


Η “οικία Κολοκοτρώνη” βρίσκεται σε πλάτωμα, κάτω από την Ακρόπολη και μέσα στα όρια του οχυρωμένου βούργου. Το μεσαιωνικό συγκρότημα κατείχε στρατηγική θέση, αφού κατόπτευε την είσοδο από τον κάμπο της Μεγαλόπολης, προς το πέρασμα προς δυσμάς. Σήμερα διατηρείται σε ερειπιώδη κατάσταση. Αποτελείται από δύο πτέρυγες που σχηματίζουν Γ δημιουργώντας μια μικρή προστατευμένη πλατεία, στην άκρη της οποίας υψώνεται ο ναός της Παναγίας, ο οποίος πιθανόν συνδέεται με το συγκρότημα. Το μέγεθος και η θέση του συγκροτήματος υποδεικνύουν ότι ανήκε σε σημαίνον πρόσωπο, της μεσαιωνικής Καρύταινας. Το συγκρότημα ήταν διώροφο. Το ισόγειο στέγαζε βοηθητικές χρήσεις (αποθήκη, ίσως και στάβλους) και στον όροφο ήταν οι αίθουσες διαμονής. Ξύλινο πάτωμα χώριζε τον όροφο και ξύλινες, δικλινείς κεραμοσκεπές κάλυπταν τις πτέρυγες. Στο ισόγειο τα παράθυρα είχαν τη μορφή τοξοθυρίδας, ενώ στον όροφο μεγάλα παράθυρα, με λίθινα πλαίσια προσέφεραν άπλετη θέα προς τον κάμπο. Όπως υποδεικνύει και η μεταγενέστερη ονομασία του, το συγκρότημα ξανακατοικήθηκε στα νεότερα χρόνια, οπότε και προστέθηκαν οι μικροί, κυκλικοί, γωνιακοί Πυργίσκοι, ενισχύοντας τον φρουριακό του χαρακτήρα.

DSC (304).jpg



DSC (305).jpg



DSC (314).jpg



IMG_20201031_150301.jpg



DSC (395).jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.486
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το κάστρο (ή ότι απέμεινε απ' αυτό) του Καστελλόριζου, στο οποίο οφείλει και το νησί το όνομα του, από το βενετσιάνικο “Castel Rosso”, δηλαδή Κόκκινο κάστρο.
Η μορφή που διασώζεται σήμερα είναι αποτέλεσμα της τελευταίας ανακατασκευής του 1451, λίγο μετά την παραχώρηση του νησιού στο Βασίλειο της Αραγωνίας.
Το κάστρο έχει πλούσια ιστορία, καθώς χτίστηκε στη θέση του κάστρου των Ιπποτών, που είχε καταστραφεί από Μαμελούκους πειρατές και το οποίο είχε αντικαταστήσει ένα παλιό Βυζαντινό φρούριο που ήταν χτισμένο πάνω σε ένα Ελληνιστικό φρούριο, που πριν πολλούς αιώνες ήταν Πελασγική ακρόπολη!

1d.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.683
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom