Αίγυπτος Κάϊρο- Αλεξάνδρεια- Ασουάν- Λούξορ- Σινά

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
1,5 χλμ. απ' τον ναό του Luxor και άλλα 2,5 για τον Κάρνακ. δεν ξέρω ακριβώς τι ορίζουν ως κέντρο του Luxor, αλλά εκεί που μας πήγαν (μικρά μαγαζάκια με παπύρους, υπαίθριες αγορές κ.α.) είναι στα 300μ απ' το ξενοδοχείο.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
1,5 χλμ. απ' τον ναό του Luxor και άλλα 2,5 για τον Κάρνακ. δεν ξέρω ακριβώς τι ορίζουν ως κέντρο του Luxor, αλλά εκεί που μας πήγαν (μικρά μαγαζάκια με παπύρους, υπαίθριες αγορές κ.α.) είναι στα 300μ απ' το ξενοδοχείο.
Καλά, τις αποστάσεις τις έχω δει αλλά εννοώ αν είναι κατοικημένη η περιοχή και περπατιέται ευχάριστα η απόσταση.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ειναι κατοικημένη περιοχή μέχρι και καρνακ. το είχα κάνει με λεωφορείο και όχι με τα πόδια. για τέλος θα σου δώσω άλλο ένα clue και ελπίζω να βοηθήσει περισσότερο: GoogleEarth, Tools, Options, Show Lat/Long, Decimal degrees. μετά add, placemark και δώσε Latitude: 25.6866, Longitude: 32.6304. κάνε zoom in κάπου στην Αίγυπτο και θα δεις την πινεζούλα να σε περιμένει. αυτό είναι το ξενοδοχείο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο Meridien που τώρα πια έχει μετονομαστεί σε Steigenberger Nile Palace, έχω κλείσει να μείνουμε κατά την παραμονή μας στο Λούξορ. Θυμάσαι πόσο "πραγματικά" μακριά είναι από το Ναό του Λούξορ? Ή μάλλον για να θέσω καλύτερα το ερώτημα είναι απομακρυσμένα από την πόλη?
Είχα μείνει κι εγώ εκεί το 2005. Από το ναό του Λούξορ είναι κοντά, περπατιέται πάρα πολύ άνετα (~500 μέτρα αν θυμάμαι καλά.) Κεντρικό είναι, δηλαδή. Όχι ότι έχει κάποια σημασία αυτό - η πόλη του Λούξορ είναι ένα κακοποιημένο τουριστικό mega-resort, δεν συναντάς τίποτα το αυθεντικό (πέραν από τους ενοχλητικούς φελουκατζήδες). Σαν τις περιγραφές που διαβάζεις για το Κανκούν.

Από το ναό του Καρνάκ και από τις αρχαιότητες της δυτικής όχθης, είναι φυσικά μακρυά, αλλά τα ταξί είναι φτηνά.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
η πόλη του Λούξορ είναι ένα κακοποιημένο τουριστικό mega-resort, δεν συναντάς τίποτα το αυθεντικό (πέραν από τους ενοχλητικούς φελουκατζήδες). Σαν τις περιγραφές που διαβάζεις για το Κανκούν.
Τόσο χάλια? Και εγώ έλεγα, Αύγουστο πάμε θα είναι πιο αυθεντική η πόλη, αφού δεν θα υπάρχουν τόσοι τουρίστες! Θα δούμε...


 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και μιας και βρισκόμαστε στο Λούξορ να ρωτήσω: Είχα δει σ' ένα προ ετών βίντεο από τα ταξίδια του Δούση ότι είχε πάει στην Κοιλάδα των Βασιλέων με ένα τουριστικό τρενάκι!

Αναρωτιέμαι αν το έχει πάρει το μάτι κανενός τώρα τελευταία καθώς δεν το έχω συναντήσει στους τρόπους μεταφοράς που προτείνονται από το Λούξορ προς τις Θήβες.
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Και μιας και βρισκόμαστε στο Λούξορ να ρωτήσω: Είχα δει σ' ένα προ ετών βίντεο από τα ταξίδια του Δούση ότι είχε πάει στην Κοιλάδα των Βασιλέων με ένα τουριστικό τρενάκι!

Αναρωτιέμαι αν το έχει πάρει το μάτι κανενός τώρα τελευταία καθώς δεν το έχω συναντήσει στους τρόπους μεταφοράς που προτείνονται από το Λούξορ προς τις Θήβες.
μήπως εννοείς το τουριστικό τρενάκι στο ναό της χατσεπσούτ, γιατί στην κοιλάδα των βασιλέων δεν είδα κάτι παρόμοιο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
marydim, κρουαζιέρα στο Νείλο δεν θα κάνεις? Είναι κάτι που πραγματικά αξίζει!
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
Και μιας και βρισκόμαστε στο Λούξορ να ρωτήσω: Είχα δει σ' ένα προ ετών βίντεο από τα ταξίδια του Δούση ότι είχε πάει στην Κοιλάδα των Βασιλέων με ένα τουριστικό τρενάκι!

Αναρωτιέμαι αν το έχει πάρει το μάτι κανενός τώρα τελευταία καθώς δεν το έχω συναντήσει στους τρόπους μεταφοράς που προτείνονται από το Λούξορ προς τις Θήβες.
Το τουριστικό τρενάκι δεν κυκλοφορεί μέσα στην πόλη, σε πάει απο την κοιλάδα των βασιλέων μέχρι το ναό της πανέμορφης φαραώ Ηatshepsut,είναι μιά διαδρομή 2-3χλμ περίπου και έχει αφόρητη ζέστη για να πάς με τα πόδια.Ο τάφος της είναι υπέροχος, πολλά χρώματα και παραστάσεις στους τοίχους και ανακαλύφθηκε πρόσφατα.Υπόψιν ότι το Λούξορ είναι απο τις θερμότερες περιοχές της Αιγύπτου και αυτές οι επισκέψεις γίνονται νωρίς το πρωί (απο τις 6 έως τις 10-11 το πολύ).
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
marydim, κρουαζιέρα στο Νείλο δεν θα κάνεις? Είναι κάτι που πραγματικά αξίζει!
Όχι δεν έχει κρουαζιέρα το ταξίδι!
Την αφήνουμε για μελλοντική επίσκεψη όταν θα έχουμε τη δυνατότητα να νοικιάσουμε μια πολυτελής φελούκα, να προσκαλέσουμε τους φίλους μας και να διασχίσουμε τον Νείλο με στιλ, φινέτσα και ατελείωτα πάρτυ υπό τους ήχους Νουβίας μουσικής, ατελείωτους πάγκους φαγητών και φρούτων ενώ θα μεθάμε με αιγυπτιακό κρασί (τότε θα έχει κάνει εξαιρετικές προόδους, αν όχι έχουμε το δικό μας κρασάκι!) και τις ειδυλλιακές εικόνες του ποταμού!:clap::clap::clap: (Οι εικόνες είναι κλεμμένες από μια ταινία για την Κλεοπάτρα!)
Προς το παρών θα περιοριστούμε σε σποραδικές βόλτες με φελούκες!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το τουριστικό τρενάκι δεν κυκλοφορεί μέσα στην πόλη, σε πάει απο την κοιλάδα των βασιλέων μέχρι το ναό της πανέμορφης φαραώ Ηatshepsut,είναι μιά διαδρομή 2-3χλμ περίπου και έχει αφόρητη ζέστη για να πάς με τα πόδια.Ο τάφος της είναι υπέροχος, πολλά χρώματα και παραστάσεις στους τοίχους και ανακαλύφθηκε πρόσφατα.Υπόψιν ότι το Λούξορ είναι απο τις θερμότερες περιοχές της Αιγύπτου και αυτές οι επισκέψεις γίνονται νωρίς το πρωί (απο τις 6 έως τις 10-11 το πολύ).
Ξέρεις πόσο συχνά γίνονται αυτά τα δρομολόγια?
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ο κύριος λόγος που θέλουμε να κάνουμε τη διαδρομή με λεωφορείο είναι για να δούμε τοπία και πράγματα στην πορεία -ουσιαστικά μια ψευδαίσθηση ότι βλέπεις και αυτό το κομμάτι της χώρας-. Οι ταξιδιωτικοί οδηγοί αναφέρουν ότι είναι γύρω στις 7 ώρες ταξίδι με τα λεωφορεία της SuperJet. Αλλά αυτό το ψοφόκρυο εντός του λεωφορείου για 7 ώρες με τρομοκρατεί λίγο!

Να υποθέσω ότι στο Σινά πήγατε στην Αγία Αικατερίνη? Κάνατε την ανάβαση στην κορυφή?
Ναι στην Αγία Αικατερίνη πήγαμε. Δεν ανεβήκαμε στο Σινά γιατί δε με ενέπνευσε καθόλου η όλη φάση. Παρ' όλο που δεν είμαι πολύ της θρησκείας, θα μου άρεσε να νιώσω μια κατάνιξη εντός του μοναστηριού. Δυστυχώς μόνο μια επιχείρηση είδα και ας με συγχωρέσουν όλοι όσοι το ένιωσαν διαφορετικά. Εντωμεταξύ τα δωμάτια στη γύρω περιοχή είναι πολύ βρώμικα και στην πορεία της νύχτας αναρωτιόμουν αν θα ήταν καλύτερα στο κρύο του Σινά ή στο βρώμικο δωμάτιο!
Όσο για τη διαδρομή, είναι πραγματικά πολύ μονότονη. Είναι και η 7 ώρες σχεδόν το ίδιο πράγμα. Μόνο κάτι χρώματα ωραία στα βουνά και άμμος... Για μια ωρίτσα είναι ωραία αλλά για 7... Πάντως τα υπόλοιπα μέρη που θα πάτε είναι καταπληκτικά και μετά η έρημος δε θα σας κάνει και τόση αίσθηση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom