Αίγυπτος Κάϊρο- Αλεξάνδρεια- Ασουάν- Λούξορ- Σινά

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι είναι το ήχος και φως βρε παιδιά;
"Σόου" του επίσημου υπουργείου πολιτισμού για τους τουρίστες. Περιλαμβάνει προβολές με laser πάνω στο αρχαίο μνημείο (π.χ. πυραμίδες), και παράσταση με ηθοποιούς κλπ.

Προσοχή στις απομιμήσεις...
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Με έχετε φτιάξει με όλες αυτές τις πληροφορίες παιδιά!!
Θέλω να επισκεφθώ και εγώ την Αίγυπτο εδώ και πολύ καιρό αλλά το ανέβαλα κάθε φορά λόγω των γνωστών προβλημάτων της περιοχής!
Το θέμα ειναι πως πρέπει να την επισκεφθώ περιοδο που δεν θα εχει ζεστό καιρό γιατί μισώ αφάνταστα την ζέστη!
Στο Μαρόκο ήθελα να λιποθυμήσω κάθε μέρα!!
Απ όσα εχω διαβάσει μέχρι στιγμης , τα τοπ ππυ πρέπει να επισκεφθώ εκτος φυσικα απο Κάϊρο είναι Λούξον, Ασουάν και Αλεξάνδρεια!
Κρουαζιέρα δε νομιζω πως θα κανω, δε μου ταιριάζει το όλο σκηνικό!
Θα θελα να ρωτήσω Λοιπον:
-Πότε λοιπόν έχει νορμαλ θερμοκρασίες μέχρι 25 βαθμούς ;;
- Με ποιους τρόπους μπορώ να επισκεφθώ το Λουξον από Κάϊρο εφόσον δεν ενδιαφέρομαι για κρουαζιέρα και εκτός του αεροπλάνου;
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
- Με ποιους τρόπους μπορώ να επισκεφθώ το Λουξον από Κάϊρο εφόσον δεν ενδιαφέρομαι για κρουαζιέρα και εκτός του αεροπλάνου;
Για το Λούξορ μπορώ να σου πω, όχι από προσωπική εμπειρία, αλλά από έρευνα πάνω στο θέμα:
Πλην αεροπλάνου (που αν τα κλείσεις νωρίς μπορεί να σου βγει κι οικονομικότερα), υπάρχει η επιλογή του νυχτερινού τρένου για τουρίστες, που είναι 80$ στην καλύτερη, αν ισχύουν όσα έχω βρει. Από ΜΜΜ, νομίζω αυτές είναι οι επιλογές σου. Υπάρχουν και κανονικά τρένα που είναι πολύ φθηνά αλλά θεωρητικά δεν επιτρέπεται σε τουρίστες να τα ανέβουν, εφόσον απευθύνονται σε Αιγυπτίους ή Άραβες, οπότε δεν ξέρω τι παίζει. Υπάρχουν κι άλλες λύσεις (ταξί, λεωφορείο, ενοικίαση αμαξιού), αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλείς είναι και μάλλον δεν τις συνιστούσα.
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Με έχετε φτιάξει με όλες αυτές τις πληροφορίες παιδιά!!
Θέλω να επισκεφθώ και εγώ την Αίγυπτο εδώ και πολύ καιρό αλλά το ανέβαλα κάθε φορά λόγω των γνωστών προβλημάτων της περιοχής!
Το θέμα ειναι πως πρέπει να την επισκεφθώ περιοδο που δεν θα εχει ζεστό καιρό γιατί μισώ αφάνταστα την ζέστη!
Στο Μαρόκο ήθελα να λιποθυμήσω κάθε μέρα!!
Απ όσα εχω διαβάσει μέχρι στιγμης , τα τοπ ππυ πρέπει να επισκεφθώ εκτος φυσικα απο Κάϊρο είναι Λούξον, Ασουάν και Αλεξάνδρεια!
Κρουαζιέρα δε νομιζω πως θα κανω, δε μου ταιριάζει το όλο σκηνικό!
Θα θελα να ρωτήσω Λοιπον:
-Πότε λοιπόν έχει νορμαλ θερμοκρασίες μέχρι 25 βαθμούς ;;
- Με ποιους τρόπους μπορώ να επισκεφθώ το Λουξον από Κάϊρο εφόσον δεν ενδιαφέρομαι για κρουαζιέρα και εκτός του αεροπλάνου;
Mάρτη που πήγα προπέρυσι δεν έβγαλε το μπουφάν από πάνω μου εκτός μιας μέρας. Στο Μαρόκο για ποια εποχή λες?
Πάντως μην παραλείψεις να πας στη Μονή Σινά. Δες ιστορία μου για ινφος. Διέθεσε χρόνο και χρήμα να το ευχαριστηθείς η κρουαζιέρα γίνεται περισσότερο για εύκολη πρόσβαση στις αρχαιότητες κατά μήκος του Νείλου κι όχι να περνάς την ώρα σου στην πισίνα του πλοίου χαζεύοντας τις σκανδιναβές με τα μπικίνι
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Mάρτη που πήγα προπέρυσι δεν έβγαλε το μπουφάν από πάνω μου εκτός μιας μέρας. Στο Μαρόκο για ποια εποχή λες?
Πάντως μην παραλείψεις να πας στη Μονή Σινά. Δες ιστορία μου για ινφος. Διέθεσε χρόνο και χρήμα να το ευχαριστηθείς η κρουαζιέρα γίνεται περισσότερο για εύκολη πρόσβαση στις αρχαιότητες κατά μήκος του Νείλου κι όχι να περνάς την ώρα σου στην πισίνα του πλοίου χαζεύοντας τις σκανδιναβές με τα μπικίνι
1/ Ιούλιο είχα πάει Μαρόκο επειδή δεν μπορούσα νωρίτερα λόγω δουλείας και δεν παλευόταν καθόλου!!!
2/ Η μονή Σινά μου ακούγεται βαρετή, δεν ειμαι καθολου πλέον της θρησκείας και οτι φωτογραφίες εχω δει νομιζω πως δεν αξίζουν την ταλαιπωρία για να βρεθώ εκει (γιατί μονο η λέξη ταλαιπωρία μπορεί να αποτυπώσει σωστά όσα εχω διαβάσει εδώ μέσα για εκείνη)
3/ Δεν ειναι του γούστου μου οι σκανδιναβές και ότι θηλυκό τελειώνει σε -ες , άρα δεν με απασχολεί ούτε κ αυτό!!

Σε ευχαριστώ όμως πολύ για τις πληροφορίες!!
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Για πόσες μέρες προτείνετε τα παρακάτω μέρη για ένα ταξίδι ; Κάιρο, Αλεξάνδρεια, Λούξορ, Ασουάν;
Επίσης πιστεύετε ότι πρέπει να δω οπωσδήποτε και κάτι άλλο στην Αίγυπτο εκτός από αυτά τα μέρη;
Δεν ενδιαφέρομαι για μοναστήρια κτλ!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Για πόσες μέρες προτείνετε τα παρακάτω μέρη για ένα ταξίδι ; Κάιρο, Αλεξάνδρεια, Λούξορ, Ασουάν;
Επίσης πιστεύετε ότι πρέπει να δω οπωσδήποτε και κάτι άλλο στην Αίγυπτο εκτός από αυτά τα μέρη;
Δεν ενδιαφέρομαι για μοναστήρια κτλ!
Αίγυπτο και δεν θα πας στα μοναστήρια
Ιερά Μονή Αγίας Αικατερίνης στο Όρος Σινά που ειναι η παλαιότερη χριστιανική μονή στον κόσμο ( μελος και Ουνεσκο) και η Ιερα Μονή Αγ. Αντωνιου στο Καιρό .
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Αίγυπτο και δεν θα πας στα μοναστήρια
Ιερά Μονή Αγίας Αικατερίνης στο Όρος Σινά που ειναι η παλαιότερη χριστιανική μονή στον κόσμο ( μελος και Ουνεσκο) και η Ιερα Μονή Αγ. Αντωνιου στο Καιρό .
Όχι παιδιά, πραγματικα δεν με ενδιαφέρουν αυτά τα χριστιανικά!
Άμα ήταν για κανένα βουδιστικό ναό (η μόνη θρησκεία που βρίσκω ενδιαφέρον καπως) ή κάποιο βουδιστικό μοναστήρι, εννοείται πως θα πήγαινα!
Σ ευχαριστω πάντως πολύ για τις πληροφορίες!
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;
Επειδη αν όντως τα πιο ενδιαφέροντα ειναι μονο αυτα, σκέφτομαι μήπως παω κ καμία Ιορδανία που σίγουρα εχει κ αυτή να δεις πολλά!!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Όχι παιδιά, πραγματικα δεν με ενδιαφέρουν αυτά τα χριστιανικά!
Άμα ήταν για κανένα βουδιστικό ναό (η μόνη θρησκεία που βρίσκω ενδιαφέρον καπως) ή κάποιο βουδιστικό μοναστήρι, εννοείται πως θα πήγαινα!
Σ ευχαριστω πάντως πολύ για τις πληροφορίες!
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;
Επειδη αν όντως τα πιο ενδιαφέροντα ειναι μονο αυτα, σκέφτομαι μήπως παω κ καμία Ιορδανία που σίγουρα εχει κ αυτή να δεις πολλά!!
Πολύ εναλλακτικό σε βρίσκω πατριώτη. Παρόλο αυτά ευχομαι ο Θεός να σε φυλάει και η Παναγιά μαζί σου...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για πόσες μέρες προτείνετε τα παρακάτω μέρη για ένα ταξίδι ; Κάιρο, Αλεξάνδρεια, Λούξορ, Ασουάν;
Επίσης πιστεύετε ότι πρέπει να δω οπωσδήποτε και κάτι άλλο στην Αίγυπτο εκτός από αυτά τα μέρη;
Δεν ενδιαφέρομαι για μοναστήρια κτλ!
Θα βάλεις ακόμα και Abu Sibel, Edfu, Philae και θα σου βγεί 10-11-12-13 μέρες ανάλογα με τους ρυθμούς σου. Μην παραλείψεις το Ισλαμικό κομμάτι στο Κάιρο. Μοναστήρια ούτε γω πήγα, αλλά μπορεί να πάω μια επόμενη φορά.

Υ.Γ. Τα Βουδιστικά μοναστήρια είναι και μνημεία καταπίεσης και φεουδαλισμού. Δε θα τα είχα σε τόσο υψηλή εκτίμηση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom