Αίγυπτος Κάϊρο - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

nana31

Member
Μηνύματα
14
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γνωριζετε καποιο τοπικο γραφειο στο καιρο; Καποιος που εχει παει κ εμεινε ικανοποιημενος;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Αρχικά, δες στο παρακάτω θέμα που έγραψε ένας Αιγύπτιος:
http://www.travelstories.gr/community/threads/αιγυπτος.47006/
Επικοινώνησε μαζί του, ίσως ο ίδιος είναι ή έχει κάποιο γνωστό πιστοποιημένο ξεναγό.

Αλλιώς, βλέπεις στο tripadvisor ή επικοινωνείς στα πρακτορεία που πάνε Αίγυπτο. Νομίζω οτι ειδικά τα πρακτορεία (με το αζημείωτο) θα έχουν ξεναγούς και ψάχνουν πελάτες με το τουφέκι (για Αίγυπτο).
Στο tripadvisor, ξεναγούς θα βρεις στο παρακάτω θέμα:
http://www.tripadvisor.com/Attractions-g294201-Activities-c25-Cairo_Cairo_Governorate.html

Θα πρότεινα να ασχοληθείς μόνο με πιστοποιημένους ξεναγούς και όχι τον γνωστό του γνωστού.
Βέβαια, αν θες να ρισκάρεις, υπάρχει και ο Τάκης !
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.000
Αρχικά, δες στο παρακάτω θέμα που έγραψε ένας Αιγύπτιος:
http://www.travelstories.gr/community/threads/αιγυπτος.47006/
Επικοινώνησε μαζί του, ίσως ο ίδιος είναι ή έχει κάποιο γνωστό πιστοποιημένο ξεναγό.

Αλλιώς, βλέπεις στο tripadvisor ή επικοινωνείς στα πρακτορεία που πάνε Αίγυπτο. Νομίζω οτι ειδικά τα πρακτορεία (με το αζημείωτο) θα έχουν ξεναγούς και ψάχνουν πελάτες με το τουφέκι (για Αίγυπτο).
Στο tripadvisor, ξεναγούς θα βρεις στο παρακάτω θέμα:
http://www.tripadvisor.com/Attractions-g294201-Activities-c25-Cairo_Cairo_Governorate.html

Θα πρότεινα να ασχοληθείς μόνο με πιστοποιημένους ξεναγούς και όχι τον γνωστό του γνωστού.
Βέβαια, αν θες να ρισκάρεις, υπάρχει και ο Τάκης !
Σε εχει σημαδεψει και σενα ο Τακης, ετσι?? χαχα
Λοιπον, η περιοδος δεν ειναι και η καλυτερη. Γινονται αναταραχες, πολλα αξιοθεατα-δρομοι κλπ ειναι κλειστα καποιες μερες... Στο trip advisor υπαρχει και ταξιδιωτικη οδηγια να αποφευγεται ταξιδι στην Αιγυπτο...
 

nickzark

Member
Μηνύματα
85
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Οπουδηποτε εξωτερικο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
η Αιυπτος είχε πάντα τα παράξενα της.Εγώ ειχα πάει το 1995 μικρός σχετικά.Το 1996 έβαλαν βομβα σε λεοφωρείο εξω απο το ίδιο ξενοδοχειο που είχα παει και είχαμε θυματα έλληνες...
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
ωραία τα street φαγάδικα της Αιγύπτου αλλά αν δεν προσέξεις θα είσαι μόνιμα τουαλέτα ... και μπορεί να χαλάσεις και τις διακοπές σου :eek:
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
ωραία τα street φαγάδικα της Αιγύπτου αλλά αν δεν προσέξεις θα είσαι μόνιμα τουαλέτα ... και μπορεί να χαλάσεις και τις διακοπές σου :eek:
Ακόμα και να προσέξεις νομίζω ότι είναι από τα λίγα μέρη που σίγουρα θα έχεις πολλή συχνή και μεγάλη φιλική σχέση με την τουαλέτα. Η ακτογραμμή της βόρειας Αφρικής νομίζω ότι έχει τα πρωτεία συγκρίνοντας με άλλες χώρες της Ασίας για παράδειγμα.
 

rina_15

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους,
Οργανώνω τα ταξίδια μου σύμφωνα με τις συμβουλές σας εδώ και πολλααά χρόνια αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω (ελπίζω να ανεβάζω σωστά τις ερωτήσεις μου!). Έκλεισα εισιτήρια για Κάιρο την περίοδο των Χριστουγέννων και έχω αρχίσει ήδη να ψάχνω. Είμαστε ένα ζευγάρι και θα πάμε χωρίς γκρουπ. Γενικά αντέχουμε και το περπάτημα και την ταλαιπωρία(σε λογικά πλαίσια) οπότε προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα για να καταφέρουμε να δουμε αρκετά πράγματα χωρίς όμως να είμαστε στο τρέξιμο και να μας δημιουργεί άγχος.

Θα έχουμε διαθέσιμες 6 ολόκληρες μέρες..6 διανυκτερεύσεις!! Διάβασα όλες τις ιστορίες και τις ερωτήσεις που υπάρχουν αλλά αρκετές είναι παλιές και τα λινκ δεν ισχύουν οπότε άνοιξα καινούριο θέμα. Αρχικά με απασχολεί το αν θα κινηθούμε εκτός Καϊρου. Νομίζω ότι δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε την κρουαζιέρα γιατί θα τα κάνουμε όλα με βιασύνη, οπότε σκεφτόμουν σίγουρα την Αλεξάνδρεια. Θα μπορούσαατε να μου προτείνετε μέρη κοντά στο Κάιρο ή πόλεις που θα μπορούσαμε να συνδυάσουμε σε αυτές τις μερες;
 
Last edited by a moderator:

Konstantinb

Member
Μηνύματα
228
Likes
953
Πήγα πρόσφατα Αίγυπτο όσες μέρες και εσύ και ήταν το πρώτο μου ταξίδι που είχα κλεισμένα tours γι αυτό το λόγο. Πήγα daytrip στην Αλεξάνδρεια, που δεν την ευχαριστιέσαι σε μια μέρα, και στο Luxor 2 μέρες αεροπορικώς με egyptair express. Γενικότερα, θα σου πρότεινα να κλείσεις σίγουρα και κάτι εκτός του Κάιρου, γιατί προσωπικά θεωρώ ότι σε 2-3 μέρες έχεις δει τα βασικά.

Αν δεν έχεις κλείσει τα αεροπορικά, μπορείς να τσεκάρεις για επιστροφή από Αλεξάνδρεια για να γλιτώσεις ένα δρομολόγιο.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Πήγα πρόσφατα Αίγυπτο όσες μέρες και εσύ και ήταν το πρώτο μου ταξίδι που είχα κλεισμένα tours γι αυτό το λόγο. Πήγα daytrip στην Αλεξάνδρεια, που δεν την ευχαριστιέσαι σε μια μέρα, και στο Luxor 2 μέρες αεροπορικώς με egyptair express. Γενικότερα, θα σου πρότεινα να κλείσεις σίγουρα και κάτι εκτός του Κάιρου, γιατί προσωπικά θεωρώ ότι σε 2-3 μέρες έχεις δει τα βασικά.

Αν δεν έχεις κλείσει τα αεροπορικά, μπορείς να τσεκάρεις για επιστροφή από Αλεξάνδρεια για να γλιτώσεις ένα δρομολόγιο.
Καλησπερα,χωρις να εχω τις εμπειρειες αλλων ταξιδευτων απο το φορουμ ,επειδη ημουν το Πασχα για 12 μερες στην Αιγυπτο θα σας προτεινα τα εξης΄.Πρωτα 2 ημερες τουλαχιστον Καιρο 1μερα θελει το λιγοτερο το μουσειο αντε και η αγορα,1μερα πυραμιδες και λιγο απο πολη να δειτε κατι π.χ. Ηλιουπολη,περπατημα στις οχθες του Νειλου κλπ. 2 μερες Λουξορ (πρωι και βραδυ Καρνακ ) και 2μερες Αλεξανδρεια για να δειτε τα πανω-πανω.Αλλιως πιστευω ειναι σκοτωμα(μην ξεχνατε και το απιστευτο κυκλοφοριακο του Καιρου)αν τρεχετε δεξια αριστερα το μονο που θα καταφερετε θα ειναι να κουραστειτε και να θυμαστε μια κουραση και μια θολουρα,ειναι μεγαλες και κουραστικες οι αποστασεις παιδια σας το λεω απο πικρη πειρα:):)
 

rina_15

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα αεροπορικά τα έχω ήδη κλείσει προς και από Κάιρο. Τα αεροπορικά για Λούξορ εκείνη τη περίοδο είναι 230ευρώ πηγαινέλα, οπότε στη περίπτωση που πάμε και Λούξορ θα πάμε με το βραδινό τρένο. Δεν ξέρω όμως πόσο ασφαλές είναι... Μπορείτε να μου προτείνετε και κάποιο σαιτ για οργανωμένα τουρς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom