Κέρκυρα Κέρκυρα Πρόγραμμα

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ανοίγω νέο θέμα γιατί στα παλιά δεν υπάρχει κίνηση :)

Κλείσαμε 8 Ιουνίου 5 βράδια στην Κέρκυρα. Θα μένουμε στην Δασια και θα έχουμε δικό μας αυτοκίνητο. Εννοείται πως ήδη έχω διαβάσει αρκετά άλλα μπερδεύτηκα με τις παραλίες. Εχω κάποιες απορίες.

1) Σαν εποχή να φανταστώ θεωρήτε καλά από θέμα κόσμου. Τα νερά είναι κρύα η κολυμπάς εύκολα?

2) Σε 5 μέρες σε ποιες παραλίες αξίζει να πάμε? Κατά προτίμηση να έχουν αμμουδιά και η έστω βότσαλο.

3) Σε ποια χωριά άξιζει να πάμε βόλτα? Και τι δεν πρέπει να χάσουμε να δούμε.

4) Για φαγητό, γλυκό, παγωτό θα δω και στο TripAdvisor αλλά είναι κάτι που να αξίζει τόσο πολύ? Και ειδικά άμα είναι σε χωριό ακόμα καλύτερα.

5) Σε όσα νησιά έχουμε πάει πάντα υπάρχει ένα μέρος όπου το βράδυ μαζεύεται ο κόσμος για ποτό φαγητό και τα σχετικά. Στην Κέρκυρα ποιο μέρος είναι αυτό?

Ευχαριστούμε πολύ.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
1. Σε κάποιες παραλίες θα είναι κρύα ακόμα και πιο μετά να πας (πχ Άγιος Γεώργιος Πάγων, το λέει και το όνομα!). Αλλά γενικά είναι οκ.
2. Ίσσος, Χαλικούνας, Γλυφάδα, Άγιος Γεώργιος Πάγων (κρύα όπως προείπα αλλά είναι η αγαπημένη μου προσωπικά), Ροβινιά και πέριξ Παλαιοκαστρίτσας, Αχαράβη, Άγιος Γόρδιος. Πιο Νότια δεν έχω άποψη. Το Canal d' Amour στο Σιδάρι είναι μεν ιδιαίτερο αλλά αν το πετύχεις σε θαλασσοταραχή είναι χάλια τα νερά κι επίσης είναι εκνευριστικά πολυπληθές (βέβαια Ιούνιο θα είναι κάπως καλύτερα).
3. Αφιώνας, δίπλα στον Αγ. Γεώργιο Πάγων. Από εκεί ξεκινά και το μονοπάτι για το Πόρτο Τιμόνι. Δες φωτογραφίες για το τελευταίο, δε λέω τίποτε άλλο!! Επίσης, Λιαπάδες. Υπάρχουν και πολλά άλλα ωραία χωρία σίγουρα αλλά δε θυμάμαι/δεν έχω άποψη.
5. Η πόλη.
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
1) Από άποψη κόσμου είναι καλά, δε θα έχει κόσμο, θα μετακινήστε εύκολα πολύ. Ίσως να έχει και λιγότερο κόσμο από όσο ίσως περιμένετε.. Τα νερά εξαρτούνται από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος και τον αέρα. Αν μέχρι τότε έχει ζεστάνει ο καιρός και δε σας κάνει βοριάδες θα είναι οκ.

2) Κοντογυαλός/Γλυφάδα, Χαλικούνας (πηγαίνετε οπωσδήποτε εκεί αρκει να μην έχει αέρα), στους κόλπους γύρω από την Παλαιοκαστρίτσα, Μπαρμπάτι (πολύ κοντά στη Δασιά). Και πολλές άλλες, φυσικά.

3) Γιατί να πάτε σε χωριά; Μέρα παραλία, βράδυ στην πόλη.

4) Αναλόγως γούστα, κουζίνες, ποιότητα, τιμές που θέλεις. Κάνε μια έρευνα εσύ και συζητάμε που κατέληξες.

5) Υπάρχουν τουριστικά χωριά (εκεί που θα μείνετε και πολύ κοντά υπάρχουν τέτοια) αλλά οι Έλληνες συνήθως πίνουν το ποτό τους στην πόλη.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
3) Γιατί να πάτε σε χωριά; Μέρα παραλία, βράδυ στην πόλη.
Και γιατί να μην πάνε; Και πολύ ωραία χωριά υπάρχουν και χρόνο έχουν και θέλουν να τα δουν, απ' ότι φαίνεται.
Πρωί παραλία, απόγευμα χωριό, βράδυ πόλη:bleh:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Να ανεβείτε στο παρατηρητήριο του Κάισερ (Πέλεκας), έχει πολύ ωραία θέα και στο χωριό μπορείς να απολαύσεις ένα πανέμορφο ηλιοβασίλεμα!
Να πάτε στο Αχίλλειον! Ήταν η εξοχική κατοικία της Σίσσυ. Ο διάκοσμος του παλατιού θα σας ταξιδέψει στην Ευρώπη :)
Να πάτε ημερήσια στα Διαπόντια νησιά (έχουν παραλίες με άμμο και χωρίς πολύ κόσμο), είναι όνειρο!
Οι παραλίες της νότιας Κέρκυρας είναι πιο ζεστές και αμμώδεις. Αν πάτε στη λιμνοθάλασσα να το κάνετε απόγευμα...θα δείτε ένα όμορφο ηλιοβασίλεμα χωρίς πολύ κόσμο γύρω σας.
Μην πάτε στο Κάβο βράδυ αν έχετε πάει πχ στα Μάλια Κρήτης ή στο Σεντ Τζούλιαν της Μάλτα και απογοητευτήκατε! Αν τώρα πάτε μέρα θα δείτε τα αποτελέσματα της νύχτας...Οι παραλίες γύρω απο το Κάβο έχουν πολλές μέλισσες (μου έχει μείνει αυτό το γεγονός, γιατί δεν μπορούσα να βρω ησυχία...) και πολύ λίγο κόσμο, καθώς οι περισσότεροι τουρίστες εκεί κάτω τη μέρα κοιμούνται!
Οι παραλίες της Κέρκυρας είναι οι πιο ζεστές όλων των Ιόνιων νησιών! Οι πιο κρύες (δροσερές κατα την γνώμη μου) είναι αυτές κοντά στη Παλαιοκαστρίτσα.
Να δοκιμάσετε την κόκκινη Κερκυραϊκή μπύρα!

Η Κέρκυρα είναι πανέμορφη.-

Edit: Στη πόλη έχει ένα πολύ ενδιαφέρον μουσείο Ασιατικής Τέχνης και να μπείτε στο κάστρο και στη βιβλιοθήκη του κάστρου (είναι η Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη Κέρκυρας και είναι η αρχαιότερη δημόσια βιβλιοθήκη στην Ελλάδα. )
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Να ανεβείτε στο παρατηρητήριο του Κάισερ (Πέλεκας), έχει πολύ ωραία θέα και στο χωριό μπορείς να απολαύσεις ένα πανέμορφο ηλιοβασίλεμα!
Να πάτε στο Αχίλλειον! Ήταν η εξοχική κατοικία της Σίσσυ. Ο διάκοσμος του παλατιού θα σας ταξιδέψει στην Ευρώπη :)
Να πάτε ημερήσια στα Διαπόντια νησιά (έχουν παραλίες με άμμο και χωρίς πολύ κόσμο), είναι όνειρο!
Μπράβο, σωστή, τα ξέχασα αυτά.
Ακόμα δεν το χωνεύω ότι δεν κατάφερα να πάω στα Διαπόντια, κι είχα μείνει αρκετό καιρό στο νησί. Ούτε Παξούς, κλάμα κι εδώ.
Αλλά πιστεύω τις 5 μέρες που έχουν τα παιδιά καλύτερα να τις καλύψουν στα υπόλοιπα μέρη του νησιού.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μπράβο, σωστή, τα ξέχασα αυτά.
Ακόμα δεν το χωνεύω ότι δεν κατάφερα να πάω στα Διαπόντια, κι είχα μείνει αρκετό καιρό στο νησί. Ούτε Παξούς, κλάμα κι εδώ.
Αλλά πιστεύω τις 5 μέρες που έχουν τα παιδιά καλύτερα να τις καλύψουν στα υπόλοιπα μέρη του νησιού.
Στην Κέρκυρα έμεινα 2 ολόκληρες βδομάδες και την γύρισα όλη (έκανα 1000 χλμ μέσα στο νησί...δεν άφησα χωριό για χωριό και βουνό για βουνό)! Αν είχα όμως άλλη μία βδομάδα θα επέλεγα να διανυκτερεύσω σε κάποιο απο τα Διαπόντια (πήγα αυθημερόν). Εκεί είναι η χαρά της απομόνωσης όταν θέλεις να ξεκουραστείς και να ηρεμήσεις....

Οι 5 μέρες είναι λίγες για να δείς όλο το νησί, αλλά μία γεύση θα την πάρουν τα παιδιά!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στην Κέρκυρα έμεινα 2 ολόκληρες βδομάδες και την γύρισα όλη (έκανα 1000 χλμ μέσα στο νησί...δεν άφησα χωριό για χωριό και βουνό για βουνό)! Αν είχα όμως άλλη μία βδομάδα θα επέλεγα να διανυκτερεύσω σε κάποιο απο τα Διαπόντια (πήγα αυθημερόν). Εκεί είναι η χαρά της απομόνωσης όταν θέλεις να ξεκουραστείς και να ηρεμήσεις....

Οι 5 μέρες είναι λίγες για να δείς όλο το νησί, αλλά μία γεύση θα την πάρουν τα παιδιά!
Τι να πω κι εγώ που ήμουν 2 μήνες και δεν πρόλαβα :haha:(αλλά οκ, δεν ήμουν για διακοπές)
Ναι μια γεύση σίγουρα την παίρνεις και σε 5 μέρες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τι να πω κι εγώ που ήμουν 2 μήνες και δεν πρόλαβα :haha:(αλλά οκ, δεν ήμουν για διακοπές)
Ναι μια γεύση σίγουρα την παίρνεις και σε 5 μέρες.
Όταν παώ σε έναν τόπο, θέλω να τον γνωρίσω όσο πιο πολύ μπορώ! Δεν είμαι απο τους τουρίστες που κάθονται σε ένα ξενοδοχείο...αλλιώς θα καθόμουν στο σπίτι μου!
Η Κέρκυρα είναι εύκολα προσεγγίσιμη με όχημα (ειδικά για τους βορειοελλαδίτες), οπότε το αποτέλεσμα ήταν να πέσει "τρελό όργωμα" του νησιού :rolleyes:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Όταν παώ σε έναν τόπο, θέλω να τον γνωρίσω όσο πιο πολύ μπορώ! Δεν είμαι απο τους τουρίστες που κάθονται σε ένα ξενοδοχείο...αλλιώς θα καθόμουν στο σπίτι μου!
Η Κέρκυρα είναι εύκολα προσεγγίσιμη με όχημα (ειδικά για τους βορειοελλαδίτες), οπότε το αποτέλεσμα ήταν να πέσει "τρελό όργωμα" του νησιού :rolleyes:
Και πολύ καλά κάνεις;)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
1. Σε κάποιες παραλίες θα είναι κρύα ακόμα και πιο μετά να πας (πχ Άγιος Γεώργιος Πάγων, το λέει και το όνομα!). Αλλά γενικά είναι οκ.
2. Ίσσος, Χαλικούνας, Γλυφάδα, Άγιος Γεώργιος Πάγων (κρύα όπως προείπα αλλά είναι η αγαπημένη μου προσωπικά), Ροβινιά και πέριξ Παλαιοκαστρίτσας, Αχαράβη, Άγιος Γόρδιος. Πιο Νότια δεν έχω άποψη. Το Canal d' Amour στο Σιδάρι είναι μεν ιδιαίτερο αλλά αν το πετύχεις σε θαλασσοταραχή είναι χάλια τα νερά κι επίσης είναι εκνευριστικά πολυπληθές (βέβαια Ιούνιο θα είναι κάπως καλύτερα).
3. Αφιώνας, δίπλα στον Αγ. Γεώργιο Πάγων. Από εκεί ξεκινά και το μονοπάτι για το Πόρτο Τιμόνι. Δες φωτογραφίες για το τελευταίο, δε λέω τίποτε άλλο!! Επίσης, Λιαπάδες. Υπάρχουν και πολλά άλλα ωραία χωρία σίγουρα αλλά δε θυμάμαι/δεν έχω άποψη.
5. Η πόλη.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και ειδικά για τις παραλίες. Θα κάτσουμε να τις δούμε μια μια να δούμε σε ποιες θα πάμε γιατί δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε να τις δούμε όλες. Για το Πόρτο τιμόνι έχω δει μια φωτογραφία εδώ μέσα και έπαθα πλάκα. Είναι πραγματικα τόσο όμορφο? Η πρόσβαση είναι εύκολη με το αμάξι η πας μόνο με τα πόδια?

1) Από άποψη κόσμου είναι καλά, δε θα έχει κόσμο, θα μετακινήστε εύκολα πολύ. Ίσως να έχει και λιγότερο κόσμο από όσο ίσως περιμένετε.. Τα νερά εξαρτούνται από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος και τον αέρα. Αν μέχρι τότε έχει ζεστάνει ο καιρός και δε σας κάνει βοριάδες θα είναι οκ.

2) Κοντογυαλός/Γλυφάδα, Χαλικούνας (πηγαίνετε οπωσδήποτε εκεί αρκει να μην έχει αέρα), στους κόλπους γύρω από την Παλαιοκαστρίτσα, Μπαρμπάτι (πολύ κοντά στη Δασιά). Και πολλές άλλες, φυσικά.

3) Γιατί να πάτε σε χωριά; Μέρα παραλία, βράδυ στην πόλη.

4) Αναλόγως γούστα, κουζίνες, ποιότητα, τιμές που θέλεις. Κάνε μια έρευνα εσύ και συζητάμε που κατέληξες.

5) Υπάρχουν τουριστικά χωριά (εκεί που θα μείνετε και πολύ κοντά υπάρχουν τέτοια) αλλά οι Έλληνες συνήθως πίνουν το ποτό τους στην πόλη.
Ευχαριστώ και εσένα για τις όμορφες πληροφορίες. Όσο αφορά τα χωριά θεωρώ πως είναι αρκετά όμορφα όταν πηγαίνεις σε κάποιο νησί να βλέπεις και καπιο χωριό ώστε να ζήσεις έστω και λίγο την εμπειρία αυτή. Και ειδικότερα αξίζει να φας σε κάποιο χωριό. Στην Πάργα που πήγαμε πριν 2 χρόνια τα περισσότερα βραδιά φάγαμε στα χωριά της πάρα στην χώρα της που περισσότερο τουριστικά θα φας πάρα καλό φαγητό. Στα χωριά δεν έβρισκες να κάτσεις. Όσο αφορά το φαγητό μας ενδιαφέρει κυρίως οικονομικά σε λογικά πλαίσια βέβαια. Όχι κάτι extreme.

Να ανεβείτε στο παρατηρητήριο του Κάισερ (Πέλεκας), έχει πολύ ωραία θέα και στο χωριό μπορείς να απολαύσεις ένα πανέμορφο ηλιοβασίλεμα!
Να πάτε στο Αχίλλειον! Ήταν η εξοχική κατοικία της Σίσσυ. Ο διάκοσμος του παλατιού θα σας ταξιδέψει στην Ευρώπη :)
Να πάτε ημερήσια στα Διαπόντια νησιά (έχουν παραλίες με άμμο και χωρίς πολύ κόσμο), είναι όνειρο!
Οι παραλίες της νότιας Κέρκυρας είναι πιο ζεστές και αμμώδεις. Αν πάτε στη λιμνοθάλασσα να το κάνετε απόγευμα...θα δείτε ένα όμορφο ηλιοβασίλεμα χωρίς πολύ κόσμο γύρω σας.
Μην πάτε στο Κάβο βράδυ αν έχετε πάει πχ στα Μάλια Κρήτης ή στο Σεντ Τζούλιαν της Μάλτα και απογοητευτήκατε! Αν τώρα πάτε μέρα θα δείτε τα αποτελέσματα της νύχτας...Οι παραλίες γύρω απο το Κάβο έχουν πολλές μέλισσες (μου έχει μείνει αυτό το γεγονός, γιατί δεν μπορούσα να βρω ησυχία...) και πολύ λίγο κόσμο, καθώς οι περισσότεροι τουρίστες εκεί κάτω τη μέρα κοιμούνται!
Οι παραλίες της Κέρκυρας είναι οι πιο ζεστές όλων των Ιόνιων νησιών! Οι πιο κρύες (δροσερές κατα την γνώμη μου) είναι αυτές κοντά στη Παλαιοκαστρίτσα.
Να δοκιμάσετε την κόκκινη Κερκυραϊκή μπύρα!

Η Κέρκυρα είναι πανέμορφη.-

Edit: Στη πόλη έχει ένα πολύ ενδιαφέρον μουσείο Ασιατικής Τέχνης και να μπείτε στο κάστρο και στη βιβλιοθήκη του κάστρου (είναι η Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη Κέρκυρας και είναι η αρχαιότερη δημόσια βιβλιοθήκη στην Ελλάδα. )
Όπως και για την Τρανσυλβανια έτσι κ εδώ μας βοηθάς αρκετά και σε υπέρ ευχαριστουμε. Οι προτάσεις σου πάντα είναι ποιο "ψαγμένες". Η μπύρα μπήκε στην λίστα ήδη μιας και είναι φίλος.

Στα Διαπόντια η πρόσβαση είναι με καραβάκι? Είδα φωτογραφίες στο Google και είναι υπέροχα.

Θα τσεκάρω και τις πληροφορίες για την πόλη.

Ερώτηση πρως όλους: Στην πόλη γενικά είναι ωραία το βράδυ? Νιώθεις ότι είσαι σε νησί??
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για το Πόρτο τιμόνι έχω δει μια φωτογραφία εδώ μέσα και έπαθα πλάκα. Είναι πραγματικα τόσο όμορφο? Η πρόσβαση είναι εύκολη με το αμάξι η πας μόνο με τα πόδια?
Είναι πραγματικά τόσο όμορφο! Το αμάξι το αφήνεις στον Αφιώνα και μετά κατεβαίνεις ένα μονοπάτι. Είναι αρκετά βατό και γύρω στο 20λεπτο αν θυμάμαι καλά.

Ερώτηση πρως όλους: Στην πόλη γενικά είναι ωραία το βράδυ? Νιώθεις ότι είσαι σε νησί??
Η πόλη είναι πανέμορφη όλες τις ώρες, είναι ξεχωριστή. Δεν είναι η τυπική νησιώτικη "χώρα" κι αν είσαι μέσα στα καντούνια πιο πολύ νιώθεις ότι είσαι στην Ιταλία παρά σε ελληνικό νησί. Αυτή είναι όμως η Κέρκυρα και η ομορφιά της!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom