Κέρκυρα Κέρκυρα Πρόγραμμα

phil

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία ή Κίνα ή ΗΠΑ
Σας χαιρετώ ξανά. Επειδή έιμαι λάτρεις του ψαριού, υπάρχει κάποια ψαροταβέρνα στην πόλη της Κέρκυρας ή πρέπει να βγούμε εκτός για καλή ψαροταβέρνα? Ευχαριστώ!
 

AfroditiA

Member
Μηνύματα
13
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ... οχι ακόμα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iαπωνία
Το πιο γραφικό κομμάτι όσον αφορά τις βόλτες είναι όντως η πόλη. Αλλά όλες οι καλές παραλίες, η καταπράσινη φύση είναι εκτός....

Μπάνιο στην πόλη μπορείς να κάνεις σε κάποια σημεία, να βουτήξεις από κάτι σκαλάκια στο νερό, το κάναμε κι εμείς μια μέρα που βαρεθήκαμε να φύγουμε εκτός, αλλά δεν συγκρίνεται με τις παραλίες τις μακρινές με τίποτα.
Σ΄ευχαριστώ! Έστω και αυτό ως εναλλακτική κάτι είναι!
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Καλησπέρα σας... σκεφτομαι να ταξιδέψω αεροπορικώς στην Κέρκυρα και να μείνω 2 βράδια... εαν δεν νοικιάσω αυτοκίνητο, θα μπορέσω εύκολα να μετακινηθώ στις κοντινές παραλίες? Και ποιες θα προτείνατε? Διαβάζοντας τα παραπάνω .. ενδιαφέρον ακούγεται το Πόρτο Τιμόνι.... Είναι εύκολη η πρόσβαση χωρις ταξι??
Λοιπον εντος πολης ποδαρατο παραλιες
παραλια του Μον ρεπο- Καρδακι
Mon Repos park beach · Analipsi 7, Kerkira 491 00, Grèce

φαληρακι
Faliraki Bathing Beach · Kerkiras, Tavros 177 78, Grèce

παραλιες με κτελ
παραλια Μπαρμπατι, beach Bars Bahia mare, Piedra, Verde Blue (με πετρουλες)
Barbati Beach · Barbati, Kerkira 490 83, Grèce

παραλια Γλυφαδα (αμμουδια)
Glyfada Beach · 491 00, Grèce

παλαιοκαστριτσα Ακρον
Akron beach bar · Παραλία, Paleokastritsa 490 83, Grèce

το πορτο τιμονι ειναι φοβερο.... αλλα μια ωρα με αμαξι συν 500 μετρα κατεβασμα μονοπατι
με ταξι πανω απο 70 ευρω ανετα....

Παλαιοκαστριτσα παει και κτελ
κοντα με κτελ στα 10-12 χλμ ειναι η Γλυφαδα και ο Αγιος Γορδιος απο μερια αδριατικης και Μπαρμπατι απο ιονιο

Σας χαιρετώ ξανά. Επειδή έιμαι λάτρεις του ψαριού, υπάρχει κάποια ψαροταβέρνα στην πόλη της Κέρκυρας ή πρέπει να βγούμε εκτός για καλή ψαροταβέρνα? Ευχαριστώ!
Μεσα στη πολη ψαρι στο Φυσαλιδα... δεν ειναι σε μερος περασμα, ειναι στη Λαικη αγορα, αλλα εχει φρεσκο ψαρι και πολυ καλο μαγειρεμα, επισης ο ιδιος εχει και ψαραδικο και καικι...
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλησπέρα! Είμαστε Ροβινια για μπάνιο και λέμε να ανέβουμε Λάκωνες για ωραία θέα και φαι, αξίζει κάποια ταβέρνα; Έχει πάει κανείς φέτος;
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Καλησπέρα! Είμαστε Ροβινια για μπάνιο και λέμε να ανέβουμε Λάκωνες για ωραία θέα και φαι, αξίζει κάποια ταβέρνα; Έχει πάει κανείς φέτος;
Kostas Steak House στους Λιαπάδες, ακόμη πιο κοντά σας. Εξαιρετικά κρέατα.
Στους Λάκωνες τα μαγαζιά φημίζονται για την υπέροχη θέα, ότι για κάτι ιδιαίτερο στο φαγητό.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Kostas Steak House στους Λιαπάδες, ακόμη πιο κοντά σας. Εξαιρετικά κρέατα.
Στους Λάκωνες τα μαγαζιά φημίζονται για την υπέροχη θέα, ότι για κάτι ιδιαίτερο στο φαγητό.
Ευχαριστώ!!!
 

AfroditiA

Member
Μηνύματα
13
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ... οχι ακόμα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iαπωνία
Kαλησπέρα και πάλι! Λίγες ημέρες έμειναν και με το καλό, θα είμαι στο νησί. :):)
Έχουμε γνώμη για το καλύτερο και πιο νόστιμο πρωινό?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να κάνω και εγώ 2 ερωτήσεις για Κερκυρα, καθώς φαίνεται να είναι ένας προορισμός που θα μπει το 2022 στα πλάνα μου για ταξίδι.
1. Που ακριβώς βρίσκεται το σπίτι των Durrels? Το σπίτι που γυρίστηκε η σειρά είναι το ίδιο που είχε μείνει η οικογένεια τη δεκαετία του 30? Θα μου άρεσε κάποιος Κερκυραίος να μου απαντήσει, γιατί λάτρεψα και τη σειρά και το οίκημα
2. Έχοντας ξαναεπισκεφθει το νησί και παράλληλα εχοντας μια ιδιαίτερη αδυναμία σε μέρη με θέα την ανοιχτή θάλασσα (ιδανικά και με ηλιοβασιλέματα), πως θα βλέπατε το ενδεχόμενο διαμονής σε Έρμονες η Γλυφάδα. Θα είναι εύκολες οι μετακινήσεις από εκεί προς την πόλη ή και άλλα μέρη του νησιού χωρίς αυτοκίνητο?
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Να κάνω και εγώ 2 ερωτήσεις για Κερκυρα, καθώς φαίνεται να είναι ένας προορισμός που θα μπει το 2022 στα πλάνα μου για ταξίδι.
1. Που ακριβώς βρίσκεται το σπίτι των Durrels? Το σπίτι που γυρίστηκε η σειρά είναι το ίδιο που είχε μείνει η οικογένεια τη δεκαετία του 30? Θα μου άρεσε κάποιος Κερκυραίος να μου απαντήσει, γιατί λάτρεψα και τη σειρά και το οίκημα
2. Έχοντας ξαναεπισκεφθει το νησί και παράλληλα εχοντας μια ιδιαίτερη αδυναμία σε μέρη με θέα την ανοιχτή θάλασσα (ιδανικά και με ηλιοβασιλέματα), πως θα βλέπατε το ενδεχόμενο διαμονής σε Έρμονες η Γλυφάδα. Θα είναι εύκολες οι μετακινήσεις από εκεί προς την πόλη ή και άλλα μέρη του νησιού χωρίς αυτοκίνητο?
1. To σπίτι των Durrells (της σειράς) βρίσκεται στο Κοντόκαλι (Νησί Γκερέκου) στο παρακάτω σημείο: https://g.page/villaposillipocorfu?share Δεν φαίνεται καλά από τον δρόμο, καλύτερη θέα του θα έχεις από τη θάλασσα, είτε με βαρκάκι είτε από την παραλία του διπλανού ξενοδοχείου Kontokali Bay. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι επισκέψιμο, είναι ιδιωτική περιουσία. Το πραγματικό σπίτι που έμεινε η οικογένεια είναι λίγο πιο πάνω, όχι παραθαλάσσιο, στην περιοχή Σωτηριώτισσα, αλλά δεν νομίζω πως είναι και αυτό επισκέψιμο, και δεν φαίνεται και από τον δρόμο. Επίσης, υπάρχει και το White House στο Καλάμι, στο οποίο έμεινε μόνο ο Laurence Durrell αργότερα (μετά τα γεγονότα της σειράς).
2. Χωρίς αυτοκίνητο, θα ταλαιπωρηθείς σε όλες τις δυτικές παραλίες (Ερμονες, Γλυφάδα κλπ, το ΚΤΕΛ δεν έχει αρκετά και βολικά δρομολόγια. Καλύτερα να ψάξεις στις περιοχές από Πόλη έως Δασσιά που μπορείς να εξυπηρετηθείς καλύτερα με το αστικό κτελ (η συγκεκριμένη γραμμή έχει κάθε μισή ώρα δρομολόγια, μέχρι αργά).
 

Dimitris_A

Member
Μηνύματα
26
Likes
39
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα - Πάρκα ΗΠΑ
Να προσθέσω στα μαγαζιά :
για fine dining to pomo d'oro του Αριστοτέλη Μέγκουλα
σε ζαχαροπλαστεία του παπαγιωργη έναντι της πλατεία ηρωών κυπριακού αγώνα
με απίστευτη ποικιλία γεύσεων στα παγωτά , για μενα αξίζει να δοκιμάσει κάποιος σιγουρά το παγωτό σοκολάτα με κουμ κουατ .
Πολύ παραδοσιακό είναι το γαλακτοπωλείο Περικλής Αλέξης που έχει φρέσκα και παραδοσιακά προϊόντα τύπου σοκολάτα κρέμα ρυζόγαλο γιαούρτι γαλακτομπούρεκο και βούτυρο Κέρκυρας .

Στα μουσεία τώρα μικρό καλοστημένο προσεγμένο και με πολύ ωραίο κήπο είναι το μουσείο σπίτι του Καποδίστρια στην Κουκουρίτσα , που αποτελούσε εξοχική κατοικία της οικογένειας του 1ου Κυβερνήτη της χώρας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom