Κέρκυρα Κέρκυρα Πρόγραμμα

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
1. To σπίτι των Durrells (της σειράς) βρίσκεται στο Κοντόκαλι (Νησί Γκερέκου) στο παρακάτω σημείο: https://g.page/villaposillipocorfu?share Δεν φαίνεται καλά από τον δρόμο, καλύτερη θέα του θα έχεις από τη θάλασσα, είτε με βαρκάκι είτε από την παραλία του διπλανού ξενοδοχείου Kontokali Bay. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι επισκέψιμο, είναι ιδιωτική περιουσία. Το πραγματικό σπίτι που έμεινε η οικογένεια είναι λίγο πιο πάνω, όχι παραθαλάσσιο, στην περιοχή Σωτηριώτισσα, αλλά δεν νομίζω πως είναι και αυτό επισκέψιμο, και δεν φαίνεται και από τον δρόμο. Επίσης, υπάρχει και το White House στο Καλάμι, στο οποίο έμεινε μόνο ο Laurence Durrell αργότερα (μετά τα γεγονότα της σειράς).
2. Χωρίς αυτοκίνητο, θα ταλαιπωρηθείς σε όλες τις δυτικές παραλίες (Ερμονες, Γλυφάδα κλπ, το ΚΤΕΛ δεν έχει αρκετά και βολικά δρομολόγια. Καλύτερα να ψάξεις στις περιοχές από Πόλη έως Δασσιά που μπορείς να εξυπηρετηθείς καλύτερα με το αστικό κτελ (η συγκεκριμένη γραμμή έχει κάθε μισή ώρα δρομολόγια, μέχρι αργά).
Χίλια ευχαριστώ φίλε/η μου για τις απαντήσεις σου. Μια που το σπίτι είναι εκεί, σκέφτομαι σοβαρά να ψαχτώ προς Κοντόκαλι για διαμονή. Δεν σου κρύβω πως στενοχωρέθηκα λίγο για αυτά που μου είπες για Γλυφάδα/Έρμονες, αλλά ίσως να κάνω "πέτρα την καρδιά μου", εάν δεν υπάρξει "τουτούνι" με κάποιον τρόπο. Μια ακόμα ερώτηση: Η Μυρτιώτισσα είναι κοντά με τα πόδια στη Γλυφάδα?
 

Dimitris_A

Member
Μηνύματα
26
Likes
39
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα - Πάρκα ΗΠΑ
κάποιες λίγες σκηνές από το Durrels έχουν γυριστεί νομίζω και στο χωριό Βαρυπαταδες
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Χίλια ευχαριστώ φίλε/η μου για τις απαντήσεις σου. Μια που το σπίτι είναι εκεί, σκέφτομαι σοβαρά να ψαχτώ προς Κοντόκαλι για διαμονή. Δεν σου κρύβω πως στενοχωρέθηκα λίγο για αυτά που μου είπες για Γλυφάδα/Έρμονες, αλλά ίσως να κάνω "πέτρα την καρδιά μου", εάν δεν υπάρξει "τουτούνι" με κάποιον τρόπο. Μια ακόμα ερώτηση: Η Μυρτιώτισσα είναι κοντά με τα πόδια στη Γλυφάδα?
Για να εξερευνήσεις πολλές παραλίες και παραδοσιακά χωριά, χρειάζεσαι οπωσδήποτε μεταφορικό μέσο, τουλάχιστον μηχανάκι. Οι αποστάσεις είναι μεγάλες.
Όσο για τη Μυρτιώτισσα... αν πάς από τον δρόμο, ανεβαίνεις ένα μεγάλο λόφο και τον ξανακατεβαίνεις από την άλλη, οπότε άστο το περπάτημα. Ξέρω ότι υπήρχε ένα μονοπάτι από την άκρη της μιας παραλίας στην αρχή της άλλης, άλλωστε δεν νομίζω ότι είναι πάνω από 500μ. απόσταση. Αλλά δεν το έχω κάνει πρόσφατα (τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον) οπότε δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη και την κατάσταση του. Μπορείς τέλος να πας από Γλυφάδα-Μυρτιώτισσα και με καγιάκ ή και πενταλό μέσω θαλάσσης.

κάποιες λίγες σκηνές από το Durrels έχουν γυριστεί νομίζω και στο χωριό Βαρυπαταδες
Και εκεί, και σε άλλα χωριά. Κυρίως όμως στην παλιά πόλη και στα Δανίλια. Μακάρι τα τελευταία να ήταν επισκέψιμα για το ευρύ κοινό, είναι υπέροχα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και εκεί, και σε άλλα χωριά. Κυρίως όμως στην παλιά πόλη και στα Δανίλια. Μακάρι τα τελευταία να ήταν επισκέψιμα για το ευρύ κοινό, είναι υπέροχα.
Τα Δανίλια είναι χωριό?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Τα Δανίλια είναι χωριό?
Ήταν ένα θεματικό χωριό ακατοίκητο με επιρροές Ενετικές με μουσείο, καντούνια και παραδοσιακά μικρά μαγαζιά και κάποτε γνώρισε μεγάλες δόξες '80 '90.. Σκηνικό για κάποιες ταινίες και εδω και μερικά χρόνια ανήκει στην GRECOTEL... Κάτι σαν τον Αρόλιθο στο Ηράκλειο. Αλήθεια υπάρχει ακόμα αυτό;;
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Ήταν ένα θεματικό χωριό ακατοίκητο με επιρροές Ενετικές με μουσείο, καντούνια και παραδοσιακά μικρά μαγαζιά και κάποτε γνώρισε μεγάλες δόξες '80 '90.. Σκηνικό για κάποιες ταινίες και εδω και μερικά χρόνια ανήκει στην GRECOTEL... Κάτι σαν τον Αρόλιθο στο Ηράκλειο. Αλήθεια υπάρχει ακόμα αυτό;;
Υπάρχει και εξακολουθεί να είναι υπέροχο. Γίνονται μόνο κάποιες πριβέ εκδηλώσεις, δεξιώσεις, πάρτυ κλπ. Μεγάλο κρίμα που δεν είναι επισκέψιμο για το κοινό. Πρόσφατα έπεσα πάνω σε αυτό:
Κέρκυρα: Μια γαλήνια γευστική εμπειρία από την Grecotel στα Δανίλια της παράδοσης | travel.gr
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κάπου μπερδεύτηκα: ο Αρόλιθος ή τα Δανίλια δεν είναι επισκέψιμα για το κοινό?
Edit: Κατάλαβα στα Δανιλια αναφεροσασταν
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Κάπου μπερδεύτηκα: ο Αρόλιθος ή τα Δανίλια δεν είναι επισκέψιμα για το κοινό?
Edit: Κατάλαβα στα Δανιλια αναφεροσασταν
Τα Δανίλια στην Κέρκυρα ΔΕΝ είναι επισκέψιμα για το κοινό.
Ο Αρόλιθος είναι στην Κρήτη. Για επίσκεψη δεν γνωρίζω.
 

AfroditiA

Member
Μηνύματα
13
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ... οχι ακόμα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iαπωνία
Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια! Έμεινα εντυπωσιασμένη από το νησί. Θα επιστρέψω κάποια άλλη φορά σίγουρα για να δώ και αυτά που δεν μπόρεσα!!! Καλά ταξίδια να έχουμε!:)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Σχετικά με το θέμα των παραλιών, έχω μπερδευτεί λίγο καθώς διαβάζω πολλά ονόματα, θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 οργανωμένες παραλίες (δεν με πειράζει αν θα είναι τουριστικές, άλλωστε τουρίστες θα είμαστε) που θα έπρεπε ο επισκέπτης να δει κατά την παρουσία του στην Κέρκυρα. Αμάξι θα έχουμε.
 

sylvia96

Member
Μηνύματα
39
Likes
117
Σχετικά με το θέμα των παραλιών, έχω μπερδευτεί λίγο καθώς διαβάζω πολλά ονόματα, θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 οργανωμένες παραλίες (δεν με πειράζει αν θα είναι τουριστικές, άλλωστε τουρίστες θα είμαστε) που θα έπρεπε ο επισκέπτης να δει κατά την παρουσία του στην Κέρκυρα. Αμάξι θα έχουμε.
Θα πρότεινα την παραλία Μπαταρία στην Κασσιόπη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom