Κέρκυρα Κέρκυρα Πρόγραμμα

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.416
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σχετικά με το θέμα των παραλιών, έχω μπερδευτεί λίγο καθώς διαβάζω πολλά ονόματα, θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 οργανωμένες παραλίες (δεν με πειράζει αν θα είναι τουριστικές, άλλωστε τουρίστες θα είμαστε) που θα έπρεπε ο επισκέπτης να δει κατά την παρουσία του στην Κέρκυρα. Αμάξι θα έχουμε.
Εγώ θα σου προτείνω μη οργανωμένη παραλία και λέγεται Ροβινια. Θεσπέσια παραλία που δεν πρέπει να χάσετε την ευκαιρία να κολυμπήσετε εκεί.

Βάλε να δεις φωτογραφίες στο Google.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Εννοείται θα πάτε στην Ροβινια, είναι πανέμορφη, έρχεται ένα βαρκακι με προμήθειες κάθε λίγη ώρα, αξίζει να πάς πρωί και να πιάσεις θέση στην σκιά του βράχου.
Επίσης η μικρή οργανωμένη στην Παλαιοκαστρίτσα, και μετά φαγητό στο ιταλικό εστιατόριο ακριβώς από πάνω της!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Θα πρότεινα την παραλία Μπαταρία στην Κασσιόπη.
Εγώ θα σου προτείνω μη οργανωμένη παραλία και λέγεται Ροβινια. Θεσπέσια παραλία που δεν πρέπει να χάσετε την ευκαιρία να κολυμπήσετε εκεί.
Εννοείται θα πάτε στην Ροβινια, είναι πανέμορφη, έρχεται ένα βαρκακι με προμήθειες κάθε λίγη ώρα, αξίζει να πάς πρωί και να πιάσεις θέση στην σκιά του βράχου.
Επίσης η μικρή οργανωμένη στην Παλαιοκαστρίτσα, και μετά φαγητό στο ιταλικό εστιατόριο ακριβώς από πάνω της!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά και η αλήθεια είναι ότι τις παραλίες που μου προτείνατε δεν τις είχα σημειώσει.
 

Sofiapap123

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεια σας παιδιά, και εγώ με την σειρά μου ήθελα να σας ρωτήσω αν είχατε την επιλογή για μία ημερήσια εκδρομή οι Παξοί η Διαπόντια νησιά (και σε ποιο) :)? Είτε στο ενα νησί είτε στο άλλο είναι κανείς κοντά στην παραλία?
Ποίες θα ήταν οι τρεις ομορφότερες παραλίες?
Και τελευταία ερώτηση, που συμφέρει να νοικιάσεις αυτοκίνητο?
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Γεια σας παιδιά, και εγώ με την σειρά μου ήθελα να σας ρωτήσω αν είχατε την επιλογή για μία ημερήσια εκδρομή οι Παξοί η Διαπόντια νησιά (και σε ποιο) :)? Είτε στο ενα νησί είτε στο άλλο είναι κανείς κοντά στην παραλία?
Ποίες θα ήταν οι τρεις ομορφότερες παραλίες?
Και τελευταία ερώτηση, που συμφέρει να νοικιάσεις αυτοκίνητο?
Και τα δύο είναι εξαιρετικές ημερήσιες αλλά σχετικά κουραστικές (long day):
Στους Παξούς έχεις 2 επιλογές.
Α. Οργανωμένα ημερόπλοια που σε πάνε και Αντιπάξους και μετά σε αφήνουν στον Γάιο για 2-3 ώρες. Πλεονεκτήματα Τιμή νορμάλ και πακέτο, Μειονεκτήματα πολύς κόσμος, πολλές ώρες μέσα στο πλοίο και στους αντιπάξους αράζει μακριά και πρέπει να κολυμπήσεις μέχρι την παραλία.
Β. Παίρνεις το δελφίνι από το λιμάνι της Κέρκυρας και σε μία ώρα είσαι Παξούς. Από εκεί παίρνεις το ταχύπλοο για αντιπάξους και μένεις όσο θέλεις ή νοικιάζεις βαρκάκι για να το κάνεις μόνος σου. Απλά πρέπει να είσαι πίσω στον Γάιο για να προλάβεις το δελφίνι της επιστροφής. Πλεονεκτήματα: Είσαι πιο άνετος και οργανώνεις τον χρόνο σου όπως θέλεις. Μειονεκτήματα σχεδόν διπλή τιμή και άγχος της οργάνωσης και να τα προλάβεις όλα.
Για Διαπόντια το αντίστοιχο παραπάνω (Β) μπορεί να γίνει μόνο Κυριακή προς Ερείκουσα είτε από λιμάνι Κέρκυρας (πολύ νωρίς το πρωί, νομίζω 6) είτε από Αγ.Στέφανο (πιο νορμάλ ώρα).
Η άλλη επιλογή είναι από κάποιο βόρειο λιμάνι (Αγ.Στέφανος ή Σιδάρι?) μια οργανωμένη εκδρομή, αλλά σε αυτό δεν έχω εμπειρία να βοηθήσω.
Τέλος υπάρχει βέβαια και η πριβέ εκδρομή (με ταχύπλοο και σκίπερ) που αξίζει πολύ για μια παρέα 5-6 ατόμων ώστε να μοιραστεί το κόστος.
Στα διαπόντια (στην ουσία Ερείκουσα γιατί δεν νομίζω πως γίνεται εύκολα να πας και στα άλλα δύο) οι παραλίες είναι υπέροχες και δίπλα ακριβώς στο λιμάνι.
Στους Παξούς, εκτός των άχαστων Αντιπάξων υπάρχουν επίσης μικρές παραλίες πολύ κοντά στο λιμάνι, και από τις δύο πλευρές. Για τις πιο καλές όμως χρειάζεσαι είτε βαρκάκι (πχ Γαλάζιο, Αχάι κλπ) είτε μεταφορά σε άλλη πλευρά του νησιού (πχ Χαραμή ή Λεβρεχιό).
Ελπίζω να βοήθησα αρκετά
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Ημέρα 1η: Άφιξη στο αεροδρόμιο, παραλαβή αυτοκινήτου, μετάβαση στο ξενοδοχείο για check in και έπειτα για μπάνιο στην παραλία Μπαρμπάτι. Το απογευματάκι βόλτα στην παλιά πόλη της Κέρκυρας. Διαφορετικά μπορούμε να πάμε στο Κανόνι και να δούμε το Ποντικονήσι και το Μον Ρεπό.
Ημέρα 2η: Μπορούμε να πάμε για μπάνιο στις παραλίες της Κασσιόπης, Μπαταρία και Κανόνι και στη συνέχεια για φαγητό στην Περίθεια (Ο Φόρος). Ακολούθως μπορούμε να πάμε στο Canal D Amour στο Σιδάρι. Το βράδυ βόλτα στην πόλη.
Ημέρα 3η: Παλαιοκαστρίτσα για την περιήγηση με σκάφος. Έπειτα να μείνουμε λίγο στο χωριό να το δούμε. Επίσης να επισκεφτούμε το μοναστήρι της Παναγίας. Στην επιστροφή μπορούμε να σταματήσουμε για φαγητό στους Λιαπάδες (Κώστας). Τέλος μπορούμε να πάμε στο παρατηρητήριο του Κάιζερ.
Ημέρα 4η: Πρωί αναχώρηση για μπάνιο σε κάποια από τις παραλίες τις νότιας μεριάς (Ίσσος;), μετά στάση Μπενίτσες για φαγητό στον Παξινό. Στην επιστροφή στάση στο Αχίλλειον. Βράδυ στην πόλη.
Ημέρα 5η: Πρωινό, check out και αναχώρηση από το ξενοδοχείο. Τα ενδεχόμενα είναι δύο. Είτε για μπάνιο στην Ροβινιά αν υπάρχει διάθεση είτε βόλτα στην Κέρκυρα για επίσκεψη σε διάφορα σημεία που θέλουμε και αγορά σουβενίρ. Η πτήση της επιστροφής το είναι 7 το απόγευμα.
Παραπάνω έχω το πρόγραμμα που έχω σχηματίσει για την επίσκεψή μας στο νησί. Τι θα μου προτείνατε να κρατήσω και τι να τροποποιήσω; Το ξενοδοχείο μας είναι στο Κοντόκαλι.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ημέρα 3η: Παλαιοκαστρίτσα για την περιήγηση με σκάφος. Έπειτα να μείνουμε λίγο στο χωριό να το δούμε. Επίσης να επισκεφτούμε το μοναστήρι της Παναγίας. Στην επιστροφή μπορούμε να σταματήσουμε για φαγητό στους Λιαπάδες (Κώστας). Τέλος μπορούμε να πάμε στο παρατηρητήριο του Κάιζερ.
Ημέρα 3η, θα σου πρότεινα να συνδυάσετε Παλιοκαστρίτσα πρωί με Ροβινιά απόγευμα που είναι πολύ κοντά.
Το Αχίλλειον από όσο ξέρω είναι κλειστό αυτή τη στιγμή για ανακαίνιση.
Επίσης, γενικά πάρτε το πρόγραμμα λίγο πιο χαλαρά, υπολογίζοντας και την κίνηση ειδικά στην πόλη. Αφού θα μείνετε στο Κοντόκαλι μπορείτε να εκμεταλλευτείτε και το Αστικό λεωφορείο που έχει κάθε 20' και θα σας γλιτώσει τις ατέλειωτες ώρες αναζήτησης πάρκινγκ. Τέλος το Kontokali Bay (αν μένετε σε αυτό) έχει και δωρεάν λεωφορείο για την πόλη καθημερινά.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Ημέρα 3η, θα σου πρότεινα να συνδυάσετε Παλιοκαστρίτσα πρωί με Ροβινιά απόγευμα που είναι πολύ κοντά.
Το Αχίλλειον από όσο ξέρω είναι κλειστό αυτή τη στιγμή για ανακαίνιση.
Επίσης, γενικά πάρτε το πρόγραμμα λίγο πιο χαλαρά, υπολογίζοντας και την κίνηση ειδικά στην πόλη. Αφού θα μείνετε στο Κοντόκαλι μπορείτε να εκμεταλλευτείτε και το Αστικό λεωφορείο που έχει κάθε 20' και θα σας γλιτώσει τις ατέλειωτες ώρες αναζήτησης πάρκινγκ. Τέλος το Kontokali Bay (αν μένετε σε αυτό) έχει και δωρεάν λεωφορείο για την πόλη καθημερινά.
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Σκέφτηκα να συνδυάσουμε Παλαιοκαστρίτσα με Ροβινιά αλλά προτιμάμε να μην είμαστε όλη τη μέρα παραλία. Επίσης στο Αχίλλειον μας αρκεί να το δούμε και εξωτερικά. Άλλωστε μέχρι αρχές Ιουλίου που είναι το ταξίδι μας μπορεί να έχει ανοίξει. Το ξενοδοχείο μας είναι το art hotel debono, αλλά θα έχουμε αμάξι γιατί διαφορετικά πώς θα κάναμε τις μετακινήσεις μας; για το πάρκινγκ έχω διαβάσει ότι στην πόλη υπάρχουν αρκετά ιδιωτικά πάρκινγκ για να αφήνεις το αμάξι. Και σε αυτά θα δυσκολευτώ να βρω;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Για το Αχίλλειο είδα ότι θα ανοίξει 2 Ιουνίου, οπότε και ξεκινάει η on line αγορά εισιτηρίων.
Υπάρχει κάποια άλλη πληροφορία;
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Για το Αχίλλειο είδα ότι θα ανοίξει 2 Ιουνίου, οπότε και ξεκινάει η on line αγορά εισιτηρίων.
Υπάρχει κάποια άλλη πληροφορία;
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την απάντηση που έδωσες. Για την ώρα δεν έχω κάτι άλλο να ρωτήσω.
 

Sofiapap123

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Και τα δύο είναι εξαιρετικές ημερήσιες αλλά σχετικά κουραστικές (long day):
Στους Παξούς έχεις 2 επιλογές.
Α. Οργανωμένα ημερόπλοια που σε πάνε και Αντιπάξους και μετά σε αφήνουν στον Γάιο για 2-3 ώρες. Πλεονεκτήματα Τιμή νορμάλ και πακέτο, Μειονεκτήματα πολύς κόσμος, πολλές ώρες μέσα στο πλοίο και στους αντιπάξους αράζει μακριά και πρέπει να κολυμπήσεις μέχρι την παραλία.
Β. Παίρνεις το δελφίνι από το λιμάνι της Κέρκυρας και σε μία ώρα είσαι Παξούς. Από εκεί παίρνεις το ταχύπλοο για αντιπάξους και μένεις όσο θέλεις ή νοικιάζεις βαρκάκι για να το κάνεις μόνος σου. Απλά πρέπει να είσαι πίσω στον Γάιο για να προλάβεις το δελφίνι της επιστροφής. Πλεονεκτήματα: Είσαι πιο άνετος και οργανώνεις τον χρόνο σου όπως θέλεις. Μειονεκτήματα σχεδόν διπλή τιμή και άγχος της οργάνωσης και να τα προλάβεις όλα.
Για Διαπόντια το αντίστοιχο παραπάνω (Β) μπορεί να γίνει μόνο Κυριακή προς Ερείκουσα είτε από λιμάνι Κέρκυρας (πολύ νωρίς το πρωί, νομίζω 6) είτε από Αγ.Στέφανο (πιο νορμάλ ώρα).
Η άλλη επιλογή είναι από κάποιο βόρειο λιμάνι (Αγ.Στέφανος ή Σιδάρι?) μια οργανωμένη εκδρομή, αλλά σε αυτό δεν έχω εμπειρία να βοηθήσω.
Τέλος υπάρχει βέβαια και η πριβέ εκδρομή (με ταχύπλοο και σκίπερ) που αξίζει πολύ για μια παρέα 5-6 ατόμων ώστε να μοιραστεί το κόστος.
Στα διαπόντια (στην ουσία Ερείκουσα γιατί δεν νομίζω πως γίνεται εύκολα να πας και στα άλλα δύο) οι παραλίες είναι υπέροχες και δίπλα ακριβώς στο λιμάνι.
Στους Παξούς, εκτός των άχαστων Αντιπάξων υπάρχουν επίσης μικρές παραλίες πολύ κοντά στο λιμάνι, και από τις δύο πλευρές. Για τις πιο καλές όμως χρειάζεσαι είτε βαρκάκι (πχ Γαλάζιο, Αχάι κλπ) είτε μεταφορά σε άλλη πλευρά του νησιού (πχ Χαραμή ή Λεβρεχιό).
Ελπίζω να βοήθησα αρκετά
Σε ευχαριστώ παρα πολύ, με βοήθησες πολύ, αν θα πρεπε να διαλέξεις ανάμεσα Παξους και Διαπόντια τι θα επέλεγες?
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ωραία και τα Διαπόντια, αλλά άλλο επίπεδο οι Παξοί/Αντίπαξοι. Με κλειστά μάτια το δεύτερο.

(Πέστε να με φάτε κάποιοι, και ναι, είμαι biased :haha: )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom