Κέρκυρα ή Πάργα

Theotraveler

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα παιδιά.Σύντομα θα ταξιδέψω με την παρέα μου στους Παξούς και θα μείνουμε εκεί μερικές μέρες.
Θα θέλαμε όμως να συνεχίσουμε τις διακοπές μας για λίγες μέρες ακόμα είτε στην Κέρκυρα είτε στην Πάργα.Γενικά μας αρέσει η ησυχία οπότε τι θα προτείνατε απ τα δύο;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Η Κέρκυρα είναι πανέμορφη, τόσο η πόλη-κόσμημα της Ουνέσκο, όσο και φύση-παραλίες βλέπε Παλαιοκαστρίτσα, Κανάλι της Αγάπης, ορεινά χωριά κλπ. Ήσυχη όμως δεν είναι. Ήδη έχει πάρα πολύ κόσμο τον Ιούλιο, γίνεται χαμός. Στα σοκάκια κόσμος, στα μαγαζιά κόσμος, Άγγλοι, Γάλλοι, Γερμανοί, Ρώσοι,Ιταλοί, Ισπανοί, Έλληνες τουρίστες, τα πάντα όλα.....

Αξίζει όμως πολύ σαν νησί.
 
Last edited:

Theotraveler

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Η Κέρκυρα είναι πανέμορφη, τόσο η πόλη-κόσμημα της Ουνέσκο, όσο και φύση-παραλίες βλέπε Παλαιοκαστρίτσα, Κανάλι της Αγάπης, ορεινά χωριά κλπ. Ήσυχη όμως δεν είναι. Ήδη έχει πάρα πολύ κόσμο τον Ιούλιο, γίνεται χαμός. Στα σοκάκια κόσμος, στα μαγαζιά κόσμος, Άγγλοι, Γάλλοι, Γερμανοί, Ρώσοι,Ιταλοί, Ισπανοί, Έλληνες τουρίστες, τα πάντα όλα.....

Αξίζει όμως πολύ σαν νησί.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Δηλαδή μεταξύ αυτών των δύο επιλογών προτείνετε Κέρκυρα; Φαντάζομαι και στην Πάργα χαμός θα γίνεται!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013

Theotraveler

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Πόσες μέρες έχετε; Εμένα ναι, η Κέρκυρα μου αρέσει περισσότερο, αλλά θέλει μέρες για να τη γυρίσεις.
Δε θα έχουμε πολλές μέρες δυστυχώς γιατί θα τις αφιερώσουμε κυρίως σε άλλο μέρος.Θα κάτσουμε μάλλον τέσσερα βράδια.
Εντάξει ξέρουμε ότι δε θα το δούμε όλο σε 4-5 μέρες αλλά τουλάχιστον θέλουμε να δούμε τα βασικά ωραία σημεία του νησιού. Έχετε να προτείνετε ωραία μέρη που θα μπορούσαμε να δούμε σ αυτές τις μέρες και ίσως και κάποια σημεία πιο ήσυχα από τις ορδές των τουριστών;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Δε θα έχουμε πολλές μέρες δυστυχώς γιατί θα τις αφιερώσουμε κυρίως σε άλλο μέρος.Θα κάτσουμε μάλλον τέσσερα βράδια.
Εντάξει ξέρουμε ότι δε θα το δούμε όλο σε 4-5 μέρες αλλά τουλάχιστον θέλουμε να δούμε τα βασικά ωραία σημεία του νησιού. Έχετε να προτείνετε ωραία μέρη που θα μπορούσαμε να δούμε σ αυτές τις μέρες και ίσως και κάποια σημεία πιο ήσυχα από τις ορδές των τουριστών;
Υπάρχουν κάποιες πληροφορίες εδώ.

Κέρκυρα - Κέρκυρα Πρόγραμμα
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Δε θα έχουμε πολλές μέρες δυστυχώς γιατί θα τις αφιερώσουμε κυρίως σε άλλο μέρος.Θα κάτσουμε μάλλον τέσσερα βράδια.
Εντάξει ξέρουμε ότι δε θα το δούμε όλο σε 4-5 μέρες αλλά τουλάχιστον θέλουμε να δούμε τα βασικά ωραία σημεία του νησιού. Έχετε να προτείνετε ωραία μέρη που θα μπορούσαμε να δούμε σ αυτές τις μέρες και ίσως και κάποια σημεία πιο ήσυχα από τις ορδές των τουριστών;
Είναι λίγες οι μέρες αλλά τουλάχιστον θα δείτε την πόλη της Κέρκυρας-μνημείο Ουνέσκο, Μον Ρεπό και Αχίλλειο.
Οι καλές παραλίες μαζεύουν κόσμο οπότε Παλαιοκαστρίτσα(τρομερό τοπίο, καταγάλανα νερά, σπηλιές, πράσινο), Κανάλι της Αγάπης κλπ. θα πάτε πολύ νωρίς.

Φοβερά κρυστάλλινα, διάφανα νερά, ταβέρνα με πανοραμική θέα και λιγότερο τουριστικά(αλλά και πάλι κόσμο θα έχει) είναι το Πρασούδι. Κοντά είναι και το χωριό Άγιος Ματθαίος που δεν είναι τουριστικό αλλά έχει ωραία καφέ κάτω από τα δέντρα και μπορείτε να βρείτε σουπερ μάρκετ, εφημερίδες κλπ.

Πολύ ωραία αρχιτεκτονική και πανέμορφα αρχοντικά με ωραία χρώματα έχει το χωριό Καρουσάδες. Δυστυχώς είναι πιο πολύ για βόλτα, καθώς πολλά μαγαζιά έχουν κλείσει.

Άλλο ωραίο χωριό και πολύ ήσυχο αν πάτε καθημερινή είναι οι Δουκάδες. Ωραία ταβέρνα "Ο Δούκας", πάνω στην πλατεία, δίπλα έχει και μαγαζάκι με χειροποίητα είδη.
Έχει γραφικά σοκάκια και μια πανέμορφη εκκλησία στην πλατεία.
 

Theotraveler

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Είναι λίγες οι μέρες αλλά τουλάχιστον θα δείτε την πόλη της Κέρκυρας-μνημείο Ουνέσκο, Μον Ρεπό και Αχίλλειο.
Οι καλές παραλίες μαζεύουν κόσμο οπότε Παλαιοκαστρίτσα(τρομερό τοπίο, καταγάλανα νερά, σπηλιές, πράσινο), Κανάλι της Αγάπης κλπ. θα πάτε πολύ νωρίς.

Φοβερά κρυστάλλινα, διάφανα νερά, ταβέρνα με πανοραμική θέα και λιγότερο τουριστικά(αλλά και πάλι κόσμο θα έχει) είναι το Πρασούδι. Κοντά είναι και το χωριό Άγιος Ματθαίος που δεν είναι τουριστικό αλλά έχει ωραία καφέ κάτω από τα δέντρα και μπορείτε να βρείτε σουπερ μάρκετ, εφημερίδες κλπ.

Πολύ ωραία αρχιτεκτονική και πανέμορφα αρχοντικά με ωραία χρώματα έχει το χωριό Καρουσάδες. Δυστυχώς είναι πιο πολύ για βόλτα, καθώς πολλά μαγαζιά έχουν κλείσει.

Άλλο ωραίο χωριό και πολύ ήσυχο αν πάτε καθημερινή είναι οι Δουκάδες. Ωραία ταβέρνα "Ο Δούκας", πάνω στην πλατεία, δίπλα έχει και μαγαζάκι με χειροποίητα είδη.
Έχει γραφικά σοκάκια και μια πανέμορφη εκκλησία στην πλατεία.
Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές σας πληροφορίες!Μακάρι να είχαμε περισσότερες μέρες να τα δούμε όλα. Είδα σε φωτογραφίες την παραλία Ισσός με τις αμμοθίνες και μου άρεσε όπως επίσης και το χωριό Χλωμός που βρίσκεται εκεί κοντά. Αυτά αξίζουν μια επίσκεψη;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Έχω περάσει αλλά δεν έχω κολυμπήσει. Γενικά είναι μεγάλη παραλία, πήγαινε και αν σε εμπνεύσει, μπαίνεις. Καλά να περάσετε.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Κι εγώ Κέρκυρα προτείνω για 4 μέρες.
Δεν προλαβαίνετε βέβαια να τα δείτε όλα,όμως σίγουρα θα πάρετε μια πολύ καλή ιδέα.
Και η Πάργα είναι πανέμορφη φυσικά αλλα δεν χρειάζεται τόσες μέρες.
Την Πάργα εγώ θα την επέλεγα αν ήθελα μόνο χαλάρωση και ξεκούραση στην ίδια παραλία,στα ίδια στέκια κάθε μέρα.
Και οι 2 προορισμοί όμως αξίζουν με τα 1000!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom