Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγώ αυτό που έχω να δηλώσω όσον αφορά την Κέρκυρα είναι ότι διαθέτει α-πί-στευ-τα εστιατόρια! Όσο καλά έχω φάει στην Κέρκυρα δεν έχω φάει σε άλλο νησί- και κυρίως Ιταλικό... ε ρε θυμάμαι κάτι Κτηνωδίες στο Ετρουσκο, στο Pomo d' oro, στην απίθανη trattoria Il Vezuvio, ακόμα και στο Μουρμούρη... και ο κατάλογος δεν έχει τέλος..

ιδρύθηκε το πρώτο πανεπιστήμιο (Ιόνιος Ακαδημία, 1824).
Ένστασις. Την εν λόγω πρωτιά κατέχει το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (1834 νομίζω). Δεν ξέρω αν η Ιόνιος μπορεί να θεωρηθεί το πρώτο ελληνικό πανεπιστημιακό ίδρυμα αφού τα νησιά ενώθηκαν με την υπόλοιπη Ελλάδα μόλις το 1864.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εγώ αυτό που έχω να δηλώσω όσον αφορά την Κέρκυρα είναι ότι διαθέτει α-πί-στευ-τα εστιατόρια! Όσο καλά έχω φάει στην Κέρκυρα δεν έχω φάει σε άλλο νησί- και κυρίως Ιταλικό... ε ρε θυμάμαι κάτι Κτηνωδίες στο Ετρουσκο, στο Pomo d' oro, στην απίθανη trattoria Il Vezuvio, ακόμα και στο Μουρμούρη... και ο κατάλογος δεν έχει τέλος..

Για Ιταλικό - Little Italy- Κασσιώπη,ΤΕΛΟΣ!!!Αλλα σαφώς ψηφίζουμε παραδοσιακή Κερκυραϊκή κουζίνα, εστιατόρια που έχουμε ξαναπέι!




Ένστασις. Την εν λόγω πρωτιά κατέχει το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (1834 νομίζω). Δεν ξέρω αν η Ιόνιος μπορεί να θεωρηθεί το πρώτο ελληνικό πανεπιστημιακό ίδρυμα αφού τα νησιά ενώθηκαν με την υπόλοιπη Ελλάδα μόλις το 1864.
Το πρώτο ελληνικό Πανεπιστήμιο, η Iόνιος Aκαδημία, ιδρύθηκε στην Kέρκυρα το 1824, κατά την περίοδο της Aγγλοκρατίας. Aπό τις πρώτες δεκαετίες του 19ου αιώνα και μέχρι την ένταξη της Eπτανήσου στο Νέο Ελληνικό Κράτος το 1864, αναπτύχθηκε εκεί ένα αξιόλογο λογοτεχνικό ρεύμα με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, που πολλά πρόσφερε στις πνευματικές ζυμώσεις του σύγχρονου ελληνισμού. Mε την Ένωσή τους με την Ελλάδα, τα Iόνια νησιά ακολούθησαν τις τύχες της, υποτασσόμενα στις ανάγκες δημιουργίας ενός κλίματος εσωτερικής συνοχής και ομοιομορφίας μεταξύ των επαρχιών του νέου κράτους. Συνέπεια αυτού του κλίματος ήταν η σταδιακή απώλεια των ιδιαιτεροτήτων, όπως για παράδειγμα το κλείσιμο της Iονίου Aκαδημίας.
Πηγή:Ιόνιο Πανεπιστήμιο - Βικιπαίδεια
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ακριβώς έτσι είναι για την Ιόνιο Ακαδημία όπως τα λές.

Sapienza θα διαφωνήσουμε όμως σε ένα κομμάτι: Όχι και "μεγαλύτερη" φιλαρμονική η Καποδίστριας! Νεότερη μόνο.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Γεια σας παιδια!Λογω "μουρλας"με το νησι εχω διαβασει αρκετα βιβλια για την ιστορια του.Απ το βιβλιο του Καπαδοχου μπορω να σας πω οτι η ΠΡΩΤΗ Ιονικη Ακαδημια ιδρυθηκε το 1808,μετα την καταληψη της Κερκυρας απο τους Αγγλους διαλυθηκε(τοτε εγεινε & το Λιστον).Οσο για την ΠΡΩΤΗ φιλαρμονικη ειναι η Φιλαρμονικη Εταιρεια(ο κοσμος την ονομαζει παλια)1840.Αυτη η φιλαρμονικη μαλιστα πρωτοστατισε στην παρελαση των αθλητων στους ολυμπιακους αγωνες του 1896 στο Παναθηναικο σταδιο,οπου την πρωτη εκτελεση του Ολυμπιακου υμνου συνεθεσε ο κερκυραιος μουσουργος Σπυρος Σαμαρας σε στιχους του Κωστη Παλαμα.Αυτα....για το θεμα τωρα των κτιριων,πολλα απο αυτα θελουν οποσδηποτε συντηριση,αλλα & εγω ετσι την εχω συνιθησει....δεν με πειραζει!Αυτους που σιγουρα πειραζει ειναι τους μονιμους!Παντως εχω προσεξει οτι πολλα απο αυτα στο εσωτερικο τους ειναι μεσα στην....αριστοκρατεια!!ΑΑχχχ αυτα τα καντουνια,μας πανε σε αλλες εποχες!!!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Sapienza θα διαφωνήσουμε όμως σε ένα κομμάτι: Όχι και "μεγαλύτερη" φιλαρμονική η Καποδίστριας! Νεότερη μόνο.

Έχω την εντύπωση οτι έχει αυτή τη στιγμή τα περισσότερα μέλη..Ίσως κάνω λάθος σ αυτό και να είναι του Μάντζαρου..Ξέρεις κάτι?
Παλαιότερη σίγουρα δεν είναι...

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται..To Κερκυραϊκό γλωσσάρι:
Κερκυραικο λεξικο 5000 λέξεων
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Sapienza, ειναι οπως τα λες!!! Και χαιρομαι που εισαι απο Κερκυρα!! Welcome to the club!!! :clap:
Maragiorgos, ειναι απόλυτα σωστη η διορθωση σου ως προς την φιλαρμονικη!! Αυτη ακριβως ειναι η ¨παλια" οπως λεγεται στο νησι γιαυτο και τιμητικα ειναι αυτη η μονη που παιζει τον "Αμλετο" Μ.Σαββατο πρωι στην λιτανεια του Αγιου και ανατριχιαζουμε όλοι!! Οποιος τα καταφερνει και το κατεβασει σε βιντο,αξιζει να το ακουσετε,για να καταλαβετε τι εννοω.... Μοναχα θα σε διορθωσω , οτι εχεις "βουρλισιά" με το νησι,και οχι μουρλια...:lol:
Dorotija, ιταλικο φαγητο ιδιαιτερα καλο θα συμφωνησω!! Και θα ηταν κριμα να μην αναφερθουμε στα 2 καλυτερα του νησιου! La cucina, στο πλατυ καντουνι, ευφανταστες πιτσες, λαζανια με γαριδες καταπληκτικη σαλτσα και υπεροχα γλυκα,ιταλος ιδιοκτητης. Και στο ν.1 La famiglia στην πλατεια σε ενα καντουνι,οποιον και να ρωτησετε θα σας πει τον δρομο. Το καλοκαιρι,ολοι οι διασημοι πανε εκει,θα δειτε και τον Ρουβα για τις Ρουβιτσες...:bleh: Δοκιμαστε μακαρονια polarollo σαλατα mixta φρεσκια και πιτες! Για τελευταιο σοκολατενιο κεικ ή ελαφρια πανακοτα! Θα ξαναπατε!!!:clap:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αυτη ακριβως ειναι η ¨παλια" οπως λεγεται στο νησι γιαυτο και τιμητικα ειναι αυτη η μονη που παιζει τον "Αμλετο" Μ.Σαββατο πρωι στην λιτανεια του Αγιου και ανατριχιαζουμε όλοι!!
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Όποιος δεν έχει βρεθεί στην Κέρκυρα το Πάσχα δεν μπορεί να νιώσει αυτή την κατανυκτική ατμόσφαιρα και το "ανατρίχιασμα" που αναφέρει η meli πιο πάνω.
Και ένα βίντεο από την πρώτη Ανάσταση το πρωί του Μ.Σαββάτου.

Το σπάσιμο των μπότηδων:
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Sa pienza μας "εφιαξες" με τα βιντεακια σου,μυρωδια απο Κερκυρα!!Meli,που κοντα ειναι το La famiglia?Εκτος οτι μου αρεσει το καλο φαγητο εχω "βουρλισια" με τον Σακη......χιχιχι!!!!!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κορίτσια, τέλεια τα βιντεάκια :clap: αχ, πώς με ξεσηκώνετε...:lol:
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Sa pienza μας "εφιαξες" με τα βιντεακια σου,μυρωδια απο Κερκυρα!!Meli,που κοντα ειναι το La famiglia?Εκτος οτι μου αρεσει το καλο φαγητο εχω "βουρλισια" με τον Σακη......χιχιχι!!!!!!!
To La famiglia είναι στο καντούνι του Μπίζη.

Εκτός από αυτό, και το La cuccina, έχω να προτείνω το πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου Del Sole, στην Πόρτα Ρεμούντα.

Ωραία τα βιντεάκια κορίτσια. Πρέπει όμως να ανεβάσετε και Μάντζαρο, το Calde Lagrime.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom