Κέρκυρα Κέρκυρα χωρίς αυτοκίνητο

Μηνύματα
959
Likes
5.226
Καλημέρα! Βλέποντας κάτι οικονομικές τιμές αεροπορικών εισητηρίων για Ιούνιο, σκέφτομαι:
Αξίζει να το επισκεφτούμε χωρίς αυτοκίνητο;
Υπάρχει κάποια "must"παραλία που μπορούμε να πάμε με το ΚΤΕΛ?
Βασικός σκοπός είναι η χαλάρωση και όχι η εξερεύνηση.
Διαμονή 3 διανυκτερεύσεις και χωρίς επιλογή για ενοικίαση αυτοκινήτου ή μηχανής
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα! Βλέποντας κάτι οικονομικές τιμές αεροπορικών εισητηρίων για Ιούνιο, σκέφτομαι:
Αξίζει να το επισκεφτούμε χωρίς αυτοκίνητο;
Υπάρχει κάποια "must"παραλία που μπορούμε να πάμε με το ΚΤΕΛ?
Βασικός σκοπός είναι η χαλάρωση και όχι η εξερεύνηση.
Διαμονή 3 διανυκτερεύσεις και χωρίς επιλογή για ενοικίαση αυτοκινήτου ή μηχανής
Απο μένα είναι ναι! Για 3 μέρες θα εστιάσεις στην πόλη της Κέρκυρας που είναι πανέμορφη και προσφέρει πολλά για να σας απασχολήσει!
Οπωσδήποτε να πάτε για καφέ και plane spotting στο Κανόνι που είναι υπέροχα, και στο Imabari το πρωί για χαλάρωση/καφέ και βουτιές με θέα το Φρούριο, και το βράδυ για να πιείτε το ποτό σας και να δείτε το Φρούριο φωτισμένο.
Αν θέλεις να πάτε σε μια παραλία εκτός Πόλης, κάντε μια "εκδρομή" στην Παλαιοκαστρίτσα για μπάνιο και από εκεί πάρτε επί τόπου το καραβάκι για Paradise Beach. Όνομα και πράγμα! Απίστευτα νερά! Επιστρέφοντας αν θέλετε να δείτε κάτι ακόμα εκεί κοντά ψάξε το La Grotta για καφέ και βουτιές! Δες για διαδρομές και κτελ εδώ Δρομολόγια

Καλά να περάσετε! 🙂
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και από εμένα ένα μεγάλο ΝΑΙ, με μια μικρή μονο επισήμανση: Τον Ιούνιο, ειδικά στις αρχές, ίσως τα νερά να είναι λίγο κρύα ακόμα για μπάνιο (ειδικά στα δυτικά του νησιού)
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλημέρα !
Κλείστηκε μόλις ξενοδοχείο (στο Ποντικονήσι ) για ταξίδι αστραπή στην Κέρκυρα από Μ. Πέμπτη- Μ. Σάββατο . Απλά λόγω του μεγάλου όγκου τουριστών λέμε μήπως και δεν πάρουμε το αυτοκίνητο μαζί μας στο νησί και το αφήσουμε στην Ηγουμενίτσα.
Στόχος μας δεν είναι να κάνουμε διαδρομές άλλωστε έχουμε ξανά πάει στο νησί , θέλουμε να ζήσουμε τα έθιμα του νησιού το Πάσχα και να επιστρέψουμε σπίτι μας για την Ανάσταση.
Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις και ας απαντήσουν οι ειδήμονες .
Αρχικά, Μ. Πέμπτη πρωί στο πάρκινγκ του λιμανιού της Ηγουμενίτσας υπάρχει περίπτωση να βρούμε πάρκινγκ ? Για να μεριμνήσουμε ως προς αυτό και να μην ψάχνουμε τελευταία στιγμή.
Έπειτα , τα λεωφορεία αστικά νομίζω της Κέρκυρας κατά πόσο είναι έμπιστα ?
Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή γιατί έχουν περάσει χρόνια από την τελευταία μου επίσκεψη στο νησί στην οποία είχαμε αυτοκίνητο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Θα με ενδιέφερε κα εμένα να μάθω για λεωφορεία ή για ταξί.Υπάρχει εφαρμογή που δουλεύει στην Κέρκυρα;Κάποια εταιρεία ταξί;
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Αρχικά, Μ. Πέμπτη πρωί στο πάρκινγκ του λιμανιού της Ηγουμενίτσας υπάρχει περίπτωση να βρούμε πάρκινγκ ? Για να μεριμνήσουμε ως προς αυτό και να μην ψάχνουμε τελευταία στιγμή.
Έπειτα , τα λεωφορεία αστικά νομίζω της Κέρκυρας κατά πόσο είναι έμπιστα ?
Για το πάρκιγκ στην Ηγουμενίτσα φοβάμαι πως θα είναι δύσκολο λόγω πολυκοσμίας, τουλάχιστον σε αυτό που είναι δίπλα στο λιμάνι, μπροστά σχεδόν από την αστυνομία. Ίσως αρκετά μακρύτερα ή στους παράδρομους του λιμανιού.
Η περιοχή Πέραμα (υποθέτω εκεί εννοείτε όταν λέτε ποντικονήσι) εξυπηρετείται από την γραμμή του αστικού για Μπενίτσες (6 νομίζω). Υπο νορμάλ συνθήκες το αστικό είναι αξιόπιστο, και έχει λεωφορείο τουλάχιστον κάθε μισή ώρα. Οι όποιες καθυστερήσεις θα είναι λόγω κίνησης του Πάσχα.
Μια εναλλακτική, για βόλτα ή για άλλη λύση είναι από Πέραμα να περάσετε με τα πόδια με την γέφυρα απέναντι στο Κανόνι και από εκεί να πάρετε το άλλο αστικό που είναι πού πιο συχνό και πιο μικρή η απόσταση. Ύστατη λύση βέβαια, να το κόψετε με τα πόδια από Κανόνι προς πολη, είναι όμως ένα μισάωρο+.
@fotast
Εταιρίες ταξί δεν υπάρχουν (δεν επιτρέπει το καρτέλ), οπότε αν τους χρειαστείτε, θα τους πληρώσετε (με αίμα και δάκρυα συνήθως...) Μια εναλλακτική ίσως είναι εταιρίες τρανσφερ/πρακτορεία με βανάκια κατόπιν ραντεβού όμως. Οι τουρίστες πλέον τα χρησιμοποιούν πολύ για τις μετακινήσεις τους και γνωρίζεις από πριν τί θα πληρώσεις. Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο google, για να μην προτείνω κάποιον εγώ.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Για το πάρκιγκ στην Ηγουμενίτσα φοβάμαι πως θα είναι δύσκολο λόγω πολυκοσμίας, τουλάχιστον σε αυτό που είναι δίπλα στο λιμάνι, μπροστά σχεδόν από την αστυνομία. Ίσως αρκετά μακρύτερα ή στους παράδρομους του λιμανιού.
Η περιοχή Πέραμα (υποθέτω εκεί εννοείτε όταν λέτε ποντικονήσι) εξυπηρετείται από την γραμμή του αστικού για Μπενίτσες (6 νομίζω). Υπο νορμάλ συνθήκες το αστικό είναι αξιόπιστο, και έχει λεωφορείο τουλάχιστον κάθε μισή ώρα. Οι όποιες καθυστερήσεις θα είναι λόγω κίνησης του Πάσχα.
Μια εναλλακτική, για βόλτα ή για άλλη λύση είναι από Πέραμα να περάσετε με τα πόδια με την γέφυρα απέναντι στο Κανόνι και από εκεί να πάρετε το άλλο αστικό που είναι πού πιο συχνό και πιο μικρή η απόσταση. Ύστατη λύση βέβαια, να το κόψετε με τα πόδια από Κανόνι προς πολη, είναι όμως ένα μισάωρο+.
@fotast
Εταιρίες ταξί δεν υπάρχουν (δεν επιτρέπει το καρτέλ), οπότε αν τους χρειαστείτε, θα τους πληρώσετε (με αίμα και δάκρυα συνήθως...) Μια εναλλακτική ίσως είναι εταιρίες τρανσφερ/πρακτορεία με βανάκια κατόπιν ραντεβού όμως. Οι τουρίστες πλέον τα χρησιμοποιούν πολύ για τις μετακινήσεις τους και γνωρίζεις από πριν τί θα πληρώσεις. Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο google, για να μην προτείνω κάποιον εγώ.
Ευχαριστώ πολύ ! Θα το δούμε για το πάρκινγκ αν είναι και θα ψάξουμε λύση από τώρα.
Ναι το αστικό είναι το Νο 6 από ότι είδα και εγώ στο google maps που πλέον έχει ενημερωθεί. Τουλάχιστον υπάρχουν αστικά γιατί με την πολυκοσμία που θα έχει θα είναι αδύνατο να κινούμαστε με αυτοκίνητο.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Όχι, πιο καλά θα κινηθείτε με το αστικό. Με υπομονή γιατί ο προς τα εκεί δρόμος είναι ο χειρότερος από κίνηση στο νησί, αλλά τουλάχιστον κάποια στιγμή θα εξυπηρετηθείτε.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γενικά τα αστικά της Κέρκυρας τα βρήκα μια χαρά και καλοκαίρι που προσωπικά τα χρησιμοποίησα δεν είχα βιώσει καθυστερήσεις. Να αναφέρω πως έχουν και εφαρμογή με πληροφορίες τηλεματικής ανά στάση
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ | ΑΣΤΙΚΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Επί τη ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω: τί γίνεται με την uber στο νησί? Λειτουργεί τελικά? Ήξερα πως πέρσι υπήρξαν αντιδράσεις (όπως και στη Ρόδο) από το καρτέλ των ντόπιων ταξί, όταν αποφάσισε η εταιρεία να μπει στο νησί
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Δεν το ήξερα.Υπάρχει uber στο νησί;
Από όσο ξέρω (από συζητήσεις σε φόρουμ ξένων τουριστών) δεν επρόκειτο για κανονικό Uber αλλά για μισθωμένα οχήματα (τύπου τράνσφερ). Αντιμετώπισε τη μεγάλη αντίδραση του καρτελ αλλά και οι τιμές τους μόνο Uber δεν θύμιζαν, αντιθέτως ήταν και ακριβότερες από τα κανονικά ταξί. Φαντάζομαι ότι φέτος θα το ξαναπροσπαθήσουν αλλά δεν θα το θεωρούσα λύση για την μετακίνηση στην Κέρκυρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom