Κίνα Κίνα - VPN - SIM

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Όταν είσαι σε περιαγωγή με κινητή συσκευή, συνδεδεμένος σε ξένο δίκτυο κινητής, η διεύθυνση IP είναι συνδεδεμένη με τον τοπικό σου (ελληνικό η τρίτο) πάροχο όπως και η δρομολόγηση δεδομένων γίνετε μέσω αυτού κυρίως για ασφάλεια για χρεώσεις, ενδεχόμενους περιορισμούς και για άλλα θέματα
Έτσι λειτουργούν τα δίκτυα.
Λειτουργεί η esim ή η ελληνική sim (στην δικιά μας περίπτωση) σαν VPN;
Κατά κάποιο τρόπο ναι άλλα λίγο διαφορετικά.
Κάθε δίκτυο που σε φιλοξενεί έχει τους δικούς του Όρους που μπορούν να επηρεάσουν το πως θα εμφανιστεί η διεύθυνση IP.
Λογικά δρομολογεί όλα τα δεδομένα κινητής στον πάροχο σου παρακάμπτοντας τον κινέζικο πάροχο που σε φιλοξενεί και προφανώς το μεγάλο κινέζικο τοίχος προστασίας όπως θέλουν να το ονομάζουν οι Κινέζοι, άλλα μπορεί και όχι.
Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.
Το παρακατώ το βρήκα στο ίντερνετ και είναι από την εξυπηρέτηση πελατών της airalo στη συγκεκριμένη ερώτηση.
Το παραθέτω. Θα το ρωτήσω και εγώ κάποια στιγμή.
Το δίκτυο που χρησιμοποιεί η airalo στην κίνα είναι της chinacom.

Η συζήτηση.
https://www.reddit.com/r/Airalo/comments/18fcwjv
Airalo Chinacom bypass the firewall?
last summer i purchased the Asialink package on Airalo and it was able to bypass the firewall and access Facebook, instagram etc without a VPN. Is it the same case if I just purchase the Chinacom package instead of Asia Asialink?

airalosupport
Hi there, thanks for your question! The answer is yes. Our Chinacom eSIM allows you to bypass the internet firewall. We have also replied to your message on this question via Reddit chat. Please check and let us know if you have any other questions. Thank you!

Yes, we have visited China in 2023 and all services were working perfectly without vpn on eSIM


Έχω παρατηρήσει με τα χρόνια ( στην Τουρκιά για παράδειγμα που λειτουργεί κάπως σαν την κίνα) πως αν είσαι σε περιαγωγή με sim τοπικού παρόχου (ελληνικού η τρίτης χώρας) η χρησιμοποιείς esim το τηλέφωνο συμπεριφέρεται σαν να είναι έξω από το κράτος που επισκέπτεσαι χωρίς τους τοπικούς περιορισμούς. Αυτό το εγγυώμαι προσωπικά.
Βέβαια η κίνα δεν είναι Τουρκιά.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πιτσιρικάς Γαλλοκινέζος με ενημέρωσε πως τα vpn Express και Privado δούλεψαν πολύ καλά γι αυτόν σε πρόσφατο του ταξίδι. Τον ρώτησα που πήγε, μου είπε ένα όνομα καμιά 15 φορές μέχρι να το πω σωστά (ίδρωσα) αλλά δεν το θυμάμαι. Λέω σε μεγάλες πόλεις δουλεύουν; Ναι μου λέει, παντού. Η πληροφορία είναι μη επιβεβαιωμένη αλλά το έλεγε με σιγουριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.484
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom