Κίνα Κίνα - VPN - SIM

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Καλησπέρα!

Με ποιον τρόπο αποκτούμε πρόσβαση σε δυτικά site και app (κυρίως google, google maps) στην Κίνα;
Yπάρχει κάποιο τοπικό app στα αγγλικά για πλοήγηση gps? Φαντάζομαι το google maps δεν θα είναι πλήρως ακριβές, εκτός αν κάνω λάθος.
Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο VPN app;
Άμα το κινητό μας δεν έχει τεχνολογία esim υπάρχει η δυνατότητα για τοπική sim;
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
νομιζω η εφαρμογη maps.me οπου κατεβάζεις χάρτες και τους λειτουργεις εκτος σύνδεσης είναι η πιο καλή λύση. Δεν ξέρω τι ποσοστο πληροφορίας και ακρίβειας έχει για την Κινα.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Το 2019 με Google maps δεν είχα κανένα πρόβλημα εγώ. VPN ειχα 3 4 διαφορετικά με 7 ημέρες δωρεάν το καθενα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
VPN super ultimated proxy ή NordVPN. Το πρώτο είναι δωρεάν, το άλλο δωρεάν με τη metal της Revo
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
695
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Πάρε όσα γράφω της μετρητοις λόγω συχνών ταξιδιών λόγω δουλειάς στην Κίνα.

Vpn : ExpressVpn ή NordVpn. Και τα δύο πολύ καλά και λειτουργούν άψογα. Εάν δεν θέλεις να τα πληρώσεις κατεβάζεις με δωρεάν trial το πρώτο για μια εβδομάδα και μόλις λήξει βάζεις το άλλο για όλη μια εβδομάδα. Εάν κάτσεις και παραπάνω, βάλε και ένα τρίτο Vpn αφότου λήξουν τα άλλα δύο. Είναι μπελαλιδικο αλλά είναι τζαμπα. Ειδάλλως αγόρασε μια συνδρομή για όσο χρειάζεσαι .

Χάρτες : Maps.me όπου κατεβαζεις offline τον χάρτη που χρειαζεσαι και μετά πας.
Οι χάρτες google πάντα μου έκαναν "νερά " . Σε άλλες πόλεις λειτουργούν άψογα, σε άλλες όχι. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί.

Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια χωρίς να το έχω δοκιμάσει για το naver . Κορεατική εφαρμογή που δουλεύει άψογα.

Τώρα κάτι εντελώς hardcore αλλά το πιο αξιόπιστο είναι το BAIDU MAPS Είναι το αντίστοιχο κινεζικό Google maps , δουλεύει τέλεια, δείχνει λεωφορεία , τρένα μέτρο κλπ. Αλλά.....είναι στα κινέζικα. Μπορείς να βγάλεις σχετική άκρη γιατί τα έχει με κουμπάκια κάποια από τα χρήσιμα στοιχεία του και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να δεις πως θα πας , αλλά συνιστάται περισσότερο επικουρικά ως συμπλήρωμα στα άλλα δύο.

Όσον αφορά την τοπική SIM: Κανένα πρόβλημα , έχει κυριολεκτικά χιλιάδες μέρη που πουλάνε. Απλώς χρειάζεται διαβατήριο για να την αγοράσεις.

Ορισμένες φορές το site klook.com που έχει τρομερές προσφορές για την Ασία , σου επιτρέπει να αγοράσεις sim εκ των προτέρων και πας και την παραλαμβάνεις στο αεροδρόμιο. Δεν ξέρω εάν αυτή την περίοδο τρέχει κάποια τέτοια προσφορά για Κίνα αλλά είναι ακρως βολικό.

Τώρα μια τελική μικρή σκέψη.

Θεωρητικά το να έχεις Vpn στην Κίνα απαγορεύεται. Έχω δει μπροστά μου αστυνομικούς να ελέγχουν κινητά ντόπιων για να δουν εάν έχουν vpn. Ποτέ μα ποτέ δεν έχει τύχει σε κάποιον ξένο , με όσους και να έχω μιλήσει και όσες φορές και να έχω πάει. Απλά υπάρχει μια στο τρισεκατομμύριο πιθανότητα... Ε εκεί απλά κάνεις " τον Κινέζο " και λες ότι δεν ήξερες.
 
Last edited:

pavlito

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Καλησπερα ομαδαρα!!!Τον Απριλιο ταξιδευω Κινα και Χονγκ Κονγκ.Ποιο vpn προτεινετε;Ευχαριστω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα ομαδαρα!!!Τον Απριλιο ταξιδευω Κινα και Χονγκ Κονγκ.Ποιο vpn προτεινετε;Ευχαριστω
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σ' αυτό το σχετικό θέμα. Για αρχή, αν θέλεις, διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Καλησπερα ομαδαρα!!!Τον Απριλιο ταξιδευω Κινα και Χονγκ Κονγκ.Ποιο vpn προτεινετε;Ευχαριστω
Επειδή το ψάχνω εκτεταμένα, δεν φτάνει να έχεις έναν καλό vpn αλλα πρέπει να περνάει και το μεγάλο τοίχος( firewall) που έχει φτιάξει η Κίνα, οι περισσότεροι πλέον δεν περνάνε.
Οι συσκευές που τρέχουν iOS και οι χάρτες της apple δεν δείχνει να έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα γιατί η εταιρία έχει συμμορφωθεί με τις απαιτήσεις της κινέζικης κυβέρνησης. Το γραφικό περιβάλλον όμως (από όσα διαβάζω) που εμφανίζετε μονό στην κίνα διαφέρει με αυτό που έχουμε συνηθίσει. Το σημαντικό είναι ότι δείχνουν κατευθύνσεις και λειτουργούν.
Για αναζήτηση χρησιμοποιούμε το Baidu.
Η ιδιωτική περιήγηση που παρέχει το ios δεν υποστηρίζετε στην κίνα.
Επίσης με κάποιο μικρό τρικ είναι δυνατόν να ενσωματώσεις στο πορτοφόλι της apple το ali pay ώστε να πληρώνεις με αυτό συνδέοντας το με δυτικές κάρτες. Περισσότερες πληροφορίες στο διαδίκτυο. Υπάρχει πληθώρα και είναι ενημερωμένες.
Επίσης προσοχή στο vpn που τελικά θα επιλέξεις να είναι έμπιστος ώστε τα προσωπικά σου δεδομένα να παραμείνουν προσωπικά σου δεδομένα.
Οποίες άλλες πληροφορίες βρεις κάλο είναι να τις βάλεις εδώ να γνωρίζουμε.
 
Last edited:

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Πάρε όσα γράφω της μετρητοις λόγω συχνών ταξιδιών λόγω δουλειάς στην Κίνα.

Vpn : ExpressVpn ή NordVpn. Και τα δύο πολύ καλά και λειτουργούν άψογα. Εάν δεν θέλεις να τα πληρώσεις κατεβάζεις με δωρεάν trial το πρώτο για μια εβδομάδα και μόλις λήξει βάζεις το άλλο για όλη μια εβδομάδα. Εάν κάτσεις και παραπάνω, βάλε και ένα τρίτο Vpn αφότου λήξουν τα άλλα δύο. Είναι μπελαλιδικο αλλά είναι τζαμπα. Ειδάλλως αγόρασε μια συνδρομή για όσο χρειάζεσαι .

Χάρτες : Maps.me όπου κατεβαζεις offline τον χάρτη που χρειαζεσαι και μετά πας.
Οι χάρτες google πάντα μου έκαναν "νερά " . Σε άλλες πόλεις λειτουργούν άψογα, σε άλλες όχι. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί.

Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια χωρίς να το έχω δοκιμάσει για το naver . Κορεατική εφαρμογή που δουλεύει άψογα.

Τώρα κάτι εντελώς hardcore αλλά το πιο αξιόπιστο είναι το BAIDU MAPS Είναι το αντίστοιχο κινεζικό Google maps , δουλεύει τέλεια, δείχνει λεωφορεία , τρένα μέτρο κλπ. Αλλά.....είναι στα κινέζικα. Μπορείς να βγάλεις σχετική άκρη γιατί τα έχει με κουμπάκια κάποια από τα χρήσιμα στοιχεία του και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να δεις πως θα πας , αλλά συνιστάται περισσότερο επικουρικά ως συμπλήρωμα στα άλλα δύο.

Όσον αφορά την τοπική SIM: Κανένα πρόβλημα , έχει κυριολεκτικά χιλιάδες μέρη που πουλάνε. Απλώς χρειάζεται διαβατήριο για να την αγοράσεις.

Ορισμένες φορές το site klook.com που έχει τρομερές προσφορές για την Ασία , σου επιτρέπει να αγοράσεις sim εκ των προτέρων και πας και την παραλαμβάνεις στο αεροδρόμιο. Δεν ξέρω εάν αυτή την περίοδο τρέχει κάποια τέτοια προσφορά για Κίνα αλλά είναι ακρως βολικό.

Τώρα μια τελική μικρή σκέψη.

Θεωρητικά το να έχεις Vpn στην Κίνα απαγορεύεται. Έχω δει μπροστά μου αστυνομικούς να ελέγχουν κινητά ντόπιων για να δουν εάν έχουν vpn. Ποτέ μα ποτέ δεν έχει τύχει σε κάποιον ξένο , με όσους και να έχω μιλήσει και όσες φορές και να έχω πάει. Απλά υπάρχει μια στο τρισεκατομμύριο πιθανότητα... Ε εκεί απλά κάνεις " τον Κινέζο " και λες ότι δεν ήξερες.
σε 20 ημέρες θα είμαι Κίνα για επαγγελματικό ταξίδι.
Επειδή ανέφερες το πρόβλημα της απαγόρευσης του VPN και μου είπαν γενικά να το αποφύγω μαλλον θα παω στην χρήση της esim και βλέπουμε ποιες εφαρμογές θα δουλέψουν.
zade επειδή είπες οτι πηγαίνεις συχνά ,εαν δεν βγάλω άκρη με ολα τα γραφόμενα για Κινα και επειδή έχω πολλές απορίες ,και ο χρόνος με πιέζει ,μπορώ να σου στείλω μήνυμα;
 

pavlito

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Με e
σε 20 ημέρες θα είμαι Κίνα για επαγγελματικό ταξίδι.
Επειδή ανέφερες το πρόβλημα της απαγόρευσης του VPN και μου είπαν γενικά να το αποφύγω μαλλον θα παω στην χρήση της esim και βλέπουμε ποιες εφαρμογές θα δουλέψουν.
zade επειδή είπες οτι πηγαίνεις συχνά ,εαν δεν βγάλω άκρη με ολα τα γραφόμενα για Κινα και επειδή έχω πολλές απορίες ,και ο χρόνος με πιέζει ,μπορώ να σου στείλω μήνυμα;
Με e sim δε χρειαζεται vpn?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.449
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom