Σερβία Καβάλα --> Νόβι Σαντ, από που είναι καλύτερα να πάμε;

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Από Σέρρες/Σόφια ή Θεσσαλονίκη/Σκόπια; Η 2η επιλογή προτείνεται από 2 προγράμματα GPS που είδα, όμως από Σόφια είναι περίπου 80χλμ μικρότερη η απόσταση και περίπου ίδιος ο χρόνος, δεν είναι καλύτερα να πάμε από εκεί;
Ευχαριστώ!
 

Filipt1

Member
Μηνύματα
23
Likes
16
Από Σέρρες/Σόφια ή Θεσσαλονίκη/Σκόπια; Η 2η επιλογή προτείνεται από 2 προγράμματα GPS που είδα, όμως από Σόφια είναι περίπου 80χλμ μικρότερη η απόσταση και περίπου ίδιος ο χρόνος, δεν είναι καλύτερα να πάμε από εκεί;
Ευχαριστώ!
Εχω παει απο Σκοπια Νις Βελιγραδι Νοβι σαντ πριν χρονια,αλλα πες μου γιατι εκει; εχεις ακουσει κατι;Μια μικρη πολη με τον Δουναβη να την διασχιζει ειναι.Σε ενα πρωι την εχεις δει ολη
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Στο Νόβι Σαντ θα διανυκτερεύσουμε για να χωρίσουμε τη διαδρομή για Μπρατισλάβα, όπου θα μείνουμε 2 βράδια (και Βουδαπέστη στη συνέχεια).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αφού σου λέει το GPS να πας από εκεί, ν' ακούσεις το GPS. Έχω κάνει και τις 2 διαδρομές (πριν χρόνια) και από Σκόπια - Νις - Βελιγράδι είναι σαφώς ευκολότερη. Το Σόφια - Νις είναι (ήταν) ορεινή και δύσκολη διαδρομή. Φυσικά, μπορεί να έχει αλλάξει και να βελτιώθηκε στο μεταξύ, αλλά για να το λέει το GPS...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εκανα πριν 2 βδομαδες το Βελιγραδι-Θεσσαλονικη. Πολυ καλη η διαδρομη με εξαιρεση ενα κομματι 50-60χλμ μεσα στα Σκοπια που ειναι φαραγγι και ειναι ο δρομος τυπου οπως στα Τεμπη, με διπλη λωριδα στη μεση και ταχυτητα 90-100 χλμ.. Αν δεν βρεχει θα ειστε μια χαρα.. Οσους ρωτησα πριν το ταξιδι μου ειπαν να αποφυγω το κομματι της Βουλγαριας οπωσδηποτε γιατι και οι δρομοι ειναι χειροτεροι και οι συνοροφυλακες πιο διεφθαρμενοι.

Στα Σκοπιανα διοδια μπορεις να πληρωσεις και με ευρω, και σε Σερβια και σε Σκοπια μπορεις να πληρωσεις με καρτα.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Φίλος που ταξιδεύει συχνα σε αυτά τα μέρη μου είπε να αποφύγω αυτή την περίοδο τα Σκόπια και να προτιμήσω τη Βουλγαρία όπου μέχρι τη Σόφια ο δρόμος είναι πλέον πολύ καλός.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
ηρθα σημερα στο νοβι σαντ απο κομοτηνη(μακαζα) μεσω βουλγαριας.Μεχρι το Χασκοβο ο δρομος επαρχιακος, απο εκει και μεχρι τη Σοφια ειναι μια χαρα! Στα συνορα(Καλοτινα) αναμονη 40 λεπτων...στο αντιθετο ρευμα πραγματικος χαμος!!! Το προβλημα παραμενει το κομματι απο τα συνορα μεχρι τη Νις, αν και εχει δωθει ενα καινουριο κομματι...Προσοχη βεβαια στα ορια ταχυτητας...καναμε 9 ωρες(καθαρη οδηγηση) απο αλεξανδρουπολη-νοβι σαντ

εχε επισης υποψη σου την μεγαλη κινηση(αν μιλαμε για καλοκαιρινη περιοδο) στα συνορα σερβιας-κροατιας
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom