Καβάλα

Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Κάθε πόλη της Ελλάδος έχει κάτι το μαγευτικό, κάτι το μοναδικό και το ιδιαίτερο που όταν το μαθαίνει κανείς γοητεύεται από την ύπαρξή της!

Έτσι είναι και η Καβάλα, στο νομό Μακεδονίας βεβαίως βεβαίως....!

Όμορφη, απλή και "σεμνή", ήσυχη γενικά αλλά, δυστυχώς, χωρίς νυχτερινή ζωή :( . Γνωστοί και φίλοι, και φίλοι φίλων μου, προτιμούν Ξάνθη ή Δράμα για ποτάκι ή clubing το βράδυ παρά την ίδια τους την πόλη! Αυτό όσο και να πεις είναι πολύ αρνητικό στοιχείο τόσο για την πόλη όσο και για τους ίδιους τους κατοίκους της!

Δεν γνωρίζω πολύ καλά είναι η αλήθεια την πόλη της Καβάλας αλλά από αυτό το λίγο που την ξέρω μπορώ να πω ότι είναι μία συμπαθέστατη πόλη, με φυσικές ομορφιές, με την όμορφη παραλία της και το κάστρο της να δεσπόζει εκεί ψηλά...

Αν δεν την έχετε επισκεφτεί, αξίζει να το κάντε πιστεύω! Έστω και για μία-δύο μερούλες, πιστεύω είναι αρκετές για να πάρετε μία γεύση από την "μαγεία" της Καβάλας!
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κάθε πόλη έχει την δική της ομορφιά και φυσικά τα συν και τα πλυν της. Αν είσαι της νυχτερινής ζωής, τότε ναι, η Δράμα που είναι και πολύ κοντά -ούτε μια ώρα δρόμος- προσφέρεται, αλλά η Καβάλα είναι είναι μια πόλη που θέλει γερά ποδάρια. Θέλει να την περπατήσεις για να την γνωρίσεις. Να ανεβείς στην Παναγία να κατεβείς από την άλλη, να πας στο Υδραγωγείο, στον Άγιο Σίλα... Υπέροχες και καθαρές παραλίες μέσα στην πόλη και σε απόσταση αναπνοής για το καλοκαίρι (Μπάτης, Παλιό, Γλάστρες, Ελιές, Ηρακλείτσα κτλ.) και βέβαια τακτική συγκοινωνία με φέρυ για Θάσο. Τον χειμώνα έχει άλλη γοητεία... Σχεδόν γοτθική θα έλεγα. Αν την επισκεφτείτει καλοκαίρι και είστε τον extreme sports ρωτήστε τους ντόπιους για το "Ντιπ" και αν το λέει η καρδούλα σας κάντε μια βουτιά από κει...

Υ.Γ. Η Καβάλα είναι πρωτεύουσα του Νομού Καβάλας και βρίσκεται στο γεωγραφικό διαμέρισμα της Μακεδονίας
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Κάθε πόλη έχει την δική της ομορφιά και φυσικά τα συν και τα πλυν της. Αν είσαι της νυχτερινής ζωής, τότε ναι, η Δράμα που είναι και πολύ κοντά -ούτε μια ώρα δρόμος- προσφέρεται, αλλά η Καβάλα είναι είναι μια πόλη που θέλει γερά ποδάρια. Θέλει να την περπατήσεις για να την γνωρίσεις. Να ανεβείς στην Παναγία να κατεβείς από την άλλη, να πας στο Υδραγωγείο, στον Άγιο Σίλα... Υπέροχες και καθαρές παραλίες μέσα στην πόλη και σε απόσταση αναπνοής για το καλοκαίρι (Μπάτης, Παλιό, Γλάστρες, Ελιές, Ηρακλείτσα κτλ.) και βέβαια τακτική συγκοινωνία με φέρυ για Θάσο. Τον χειμώνα έχει άλλη γοητεία... Σχεδόν γοτθική θα έλεγα. Αν την επισκεφτείτει καλοκαίρι και είστε τον extreme sports ρωτήστε τους ντόπιους για το "Ντιπ" και αν το λέει η καρδούλα σας κάντε μια βουτιά από κει...

Υ.Γ. Η Καβάλα είναι πρωτεύουσα του Νομού Καβάλας και βρίσκεται στο γεωγραφικό διαμέρισμα της Μακεδονίας
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:μακεδονιας μας
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Η Καβάλα έχει έναν από τους πιο όμορφους χώρους διαμονής στην Ελλάδα
Το Ιμαρέτ
http://www.imaret.gr/

Αξίζει να δώσει κάποιος στον εαυτό του έστω 1 και μόνο ευκαιρία να κοιμηθεί εκεί μέσα
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η Καβάλα έχει έναν από τους πιο όμορφους χώρους διαμονής στην Ελλάδα
Το Ιμαρέτ
http://www.imaret.gr/

Αξίζει να δώσει κάποιος στον εαυτό του έστω 1 και μόνο ευκαιρία να κοιμηθεί εκεί μέσα
Και είναι χώρος με ιστορίκή αξία τοσο για την Αίγυπτο όσο και για την Ελλάδα
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
εγω απο την αγαπη μου για την για την καβαλα,που την ειχα επισκεφτει να φαντασεις 12 χρονων και μου εμεινε, εφυγα στις 1.00μ.μ. απο την Δραμα, και πηγα για βολτα (ουτε καν καφε δεν προλαβαινα) και γυρισα τους δρομους της σε 30' παραλιακους και μη, να την ξαναδω και να την ξαναερωτευτω... και εφυγα σερι για Λαμία. οταν αγαπας, κανεις τρελες..:bounce:Θα ξαναγυρισω σιγουρα, αλλα για μερες....
 

arsinoe

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Προτάσεις Φαγητού;

Επίκειται, λίαν συντόμως, να επισκεφτώ την όμορφη πόλη της Καβάλας...
(έχω ξαναπάει 2-3 φορές)

θα μπορούσε κάποιος να προτείνει 2-3 καλά σημεία για φαγητό;

Αν θυμάμαι καλά, εμείς είχαμε τιμήσει το ΟΣΤΡΙΑ......

αξίζει ένα δείπνο στο Imaret? (κοστίζει περίπου 65-70 ευρώ/άτομο...λένε οι φήμες)

επίσης, εκτός από τις πολύ γνωστές παραλίες ΠΑΛΗΟ, ΑΜΜΟΛΟΦΟΙ, ΜΠΑΤΗΣ, TOSCA υπάρχει κάτι που αξίζει για κολύμπι; (κατά προτίμηση αμμουδερή παραλία)

Ευχαριστώ!!!!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το Ιμαρέτ είναι το μόνο που πραγματικά αξίζει και έχει ένα από τα καλύτερα εστιατόρια όχι της Ελλάδας αλλά της Ευρώπης.
Προσοχή όμως, μη πάτε με σαγιονάρες και ντυμένοι γύφτικα ( ένα απλό σπορ ντύσιμο αρκεί), γιατί θα φάτε πόρτα.
Α, και κλείστε τα κινητά σας την ώρα του δείπνου.
 

arsinoe

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καβάλα - φαγητό

οκ λοιπόν, μια κράτηση για Ιμαρέτ....
για φαγητό :)
και βλέπουμε.....

κάτι πιο συμβατικό υπάρχει ως πρόταση?
δυστυχώς δεν μπορούμε να τρώμε ΚΑΘΕ μέρα στο Ιμαρέτ...
χαχαχαχα
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Βόλτα στην Ξάνθη και φαγητό στο La Terra στο οποίο ένας από τους ιδιοκτήτες είναι ο σεφ του Imaret..!!!!;)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
οκ λοιπόν, μια κράτηση για Ιμαρέτ....
για φαγητό :)
και βλέπουμε.....
Πολύ φοβάμαι πως αν πάτε για φαγητό και δείτε και τα δωμάτια, το spa, και τους εσωτερικούς κήπους, δεν θα θέλετε να φύγετε και σας βλέπω να μη περιορίζεστε μόνο στο εστιατόριο, αλλά να μένετε εκεί και το βράδυ.
Το Ιμαρέτ δεν είναι απλά ένα ξενοδοχείο. Είναι το μοναδικό ξενοδοχείο στην Ελλάδα που είναι χαρακτηρισμένο σαν μνημείο και μπορεί κάποιος να το επισκεφτεί σαν τέτοιο. Γίνονται ξεναγήσεις ακόμα και σε γκρουπ μετά από συνεννόηση με την διεύθυνση. Ανήκει στην κατηγορία relais et chateaux, που ανήκουν και κάποια γαλλικά και εγγλέζικα κάστρα-ξενοδοχεία.

View attachment aimg.agoda.net_hotels_165873_Others_Others_165873_1358935.jpg

View attachment aimg.agoda.net_hotels_165873_Others_Others_165873_1358946.jpg

View attachment aimg.agoda.net_hotels_165873_Others_Others_165873_1358940.jpg

awww.lux_hotels.com_gr_imaret_images_44.jpg


awww.lux_hotels.com_gr_imaret_images_51.jpg
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
τραβελάντικτ όλα ωραία και καλά αλλά από τιμές τι γίνεται;;
Είχα ακούσει κι εγώ τα καλύτερα γι αυτό το ξενοδοχείο και είχα την περιέργεια να το δω και να πιώ έναν καφέ εκεί όποτε θα πήγαινα Καβάλα...
Πριν τρία χρόνια λοιπόν βρέθηκα εκεί ήταν Κυριακή σχεδόν μεσημεράκι λίγο πριν τις 12 βρίσκομαι έξω από την είσοδο (έχει άλλη είσοδο μ ένα γραφείο δημοσίων σχέσεων;να το πώ πληροφοριών;και άλλη είναι για το καφέ),του καφέ,ήταν κλειστά;:rolleyes:δεν μπορούσα να καταλάβω μέχρι που βγαίνει ένας τύπος με ρωτάει τι θέλω:shock:λέω να πιώ έναν καφέ,να γνωρίσω το ξενοδοχείο σας,έχω έρθει από Θεσνίκη κλπ,μου λέει χμ παίρνουν ακόμα πρωινό αυτοί που μένουν εδώ αν θέλετε περάστε δίπλα...στην άλλη είσοδο για πληροφορίες και ξαναελάτε σε κανένα τέταρτο....
Πήγα λοιπόν δίπλα στις πληροφορίες και αφού μου εξήγησε η υπεύθυνη ότι δεν πρόκειται για ένα απλό ξενοδοχείο αλλά για τελείως ιδιαίτερες συνθήκες....μου είπε και μια τιμή 250! ευρώ τη βραδυά νομίζω τέλος πάντων κάπου τόσο...
Ξαναπάω για το καφέ...είχε πάει 12μιση,βγαίνει ένας άλλος τύπος με περιεργάζεται με ρωτάει μόνη είστε;:rolleyes:λέω ναι,καλά λέει αλλά σε λίγο.
Νευρίασα πραγματικά με την όλη αντιμετώπιση,δεν έπρεπε να καθήσω αλλά μ έτρωγε η περιέργεια να δώ τι είναι αυτό το περιβόητο καφέ ,το περιβάλλον κλπ,
Πήγε τελικά 1 η ώρα για να με μπάσουν μέσα...και σιγά τα ωά!!όχι τίποτε ιδιαίτερο απλά στη μιά πλευρά παίρνουν το πρωινό τους οι ένοικοι του ξενοδ.και η άλλη πλευρά είναι για τους υπόλοιπους,ΔΕΝ θέλουν να γίνεται φασαρία,είναι όμως υπερβολικοί στην τήρηση αυτής της τάχαμ δήθεν ησυχίας και φτάνουν στο σημείο αυτό να καταντά αγένεια προς τους υπόλοιπους όσους δηλ δε μένουν εκεί...
Αυτή ήταν η δική μου και μοναδική εμπειρία γιατί φυσικά μετά απ αυτό,μετά από τέτοια συμπεριφορά να μέχουν στο περίμενε(και εννοείται ότι ήμουν περιποιημένη κομψά ντυμένη κλπ όχι λετσέ για να μην παρεξηγουμαστε)και ενώ από τις δημόσιες σχέσεις μου είπαν ότι το καφέ ανοίγει μετά τις 12 είχε πάει τελικά 1 για να μπώ...άστα να πάνε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom