Καινουργιος στο ΦΟΡΟΥΜ!!!

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η έντονη εμπειρία ζωής είναι τα χαζομεθύσια τύπου Κάβος-Φαληράκι μέσα στις φοιτητικές εστίες; Έλεος... (εκτός κι αν δε σε λένε tripakia αλλά Ορέστη Μακρή)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η έντονη εμπειρία ζωής είναι τα χαζομεθύσια τύπου Κάβος-Φαληράκι μέσα στις φοιτητικές εστίες; Έλεος... (εκτός κι αν δε σε λένε tripakia αλλά Ορέστη Μακρή)
Δεν ειναι μονο αυτα το erasmus North. Και διασυνδεσεις μπορεις να κανεις και γνωριμιες και ταξιδια και παρτυ και μεθυσια και δουλεια και ο,τι θες.
Και στα χαζομεθυσια ακομα κι αν δεν σου αρεσουν πρεπει να συμμετεχεις (οχι πινοντας υποχρεωτικα) αν θες να εισαι μερος της κοινωνιας των ερασμιτων και να μην απομονωθεις.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχεις πολλά να κερδίσεις επιλέγοντας σαν προπτυχιακός ένα καλό πανεπιστήμιο και μια καλή πόλη για Erasmus όπως πχ διασυνδέσεις για μεταπτυχιακά ή για διδακτορικό ή ακόμα και να ψάξεις στη συγκεκριμένη περιοχή-χώρα για κάποιο internship σε εταιρεία του τομέα σου. Αν αυτά δεν είναι ισχυρά κίνητρα ειδικά στην περίοδο της ελληνικής κρίσης που διανύουμε, τότε τι είναι;

Συμφωνώ, έχεις πολλά να κερδίσεις και μακάρι να πήγαιναν όλοι για erasmus σε πόλεις που να έχουν και πολύ καλά πανεπιστήμια και οικονομική ζωή και εργασιακές ευκαιρίες μετέπειτα. Αλλά επειδή το κόβω λίγο δύσκολο αυτό, είναι θέμα προτεραιότητας ξαναλέω και οι περισσότεροι αποφασίζουν με άλλα κριτήρια.


Δεν ειναι μονο αυτα το erasmus North. Και διασυνδεσεις μπορεις να κανεις και γνωριμιες και ταξιδια και παρτυ και μεθυσια και δουλεια και ο,τι θες.
+1.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Έχεις πολλά να κερδίσεις επιλέγοντας σαν προπτυχιακός ένα καλό πανεπιστήμιο και μια καλή πόλη για Erasmus όπως πχ διασυνδέσεις για μεταπτυχιακά ή για διδακτορικό ή ακόμα και να ψάξεις στη συγκεκριμένη περιοχή-χώρα για κάποιο internship σε εταιρεία του τομέα σου. Αν αυτά δεν είναι ισχυρά κίνητρα ειδικά στην περίοδο της ελληνικής κρίσης που διανύουμε, τότε τι είναι;
Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά δες τι φλασιά μου ήρθε για τα χαρακτηριστικά της "μετά κρίσης" γενιάς: μικρομέγαλοι τριαντάρηδες, στερημένοι από χαρά- όχι μόνο από λεφτά- μες στα απωθημένα.
Όχι ότι η προηγούμενη γενιά των χαρωπών τζιτζικιών τα κατάφερε καλύτερα, αλλά κάπως θλιβερη κι αυτή η εικόνα.
 

DimitrisTUC

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Κοιταχτε το βασικο κριτηριο για μενα ειναι να παω σε μια πολη στην οποια η διασκεδαση να ειμαι πολυ εντονη οπως δηλαδη την εχω συνηθισει στην Ελλαδα,διοτι σε αντιθετη περιπτωση θα ειναι καποιοι μηνες πολυ ασχημοι.Για το λογο αυτο απο αυτα τα πανεπιστημια που εχω στη διαθεση μου,δεν με πολυενδιαφερει το επιπεδο σπουδων που παρεχουν τα συγκεκριμενα πανεπιστημια για διαφορους λογους.Παρολα αυτα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα εχω τα ματια μου ανοιχτα για ευκαιριες μεταπτυχιακων η οτιδειποτε αλλο.
Ο λογος που παραθετω τα ονοματα των πανεπιστημιων ειναι πρωτα για να δειτε σε ποια πολη θα παω και αρα αν αξιζει να παω και δευτερον ενας καλος συνδιασμος πολης + πανεπιστημιου ειναι ιδανικο.Το κυριο λοιπον κριτηριο ομως ειναι η διασκεδαση και οσο πιο οργανωμενα τα πραγματα απο πλερας του συλλογου των ερασμιτων αλλα και αυτων που μπορει να προσφερει η πολη,τοσο το καλυτερο.Οσον αφορα τις γυναικες....ειναι το παν! :)
Γι αυτο θα θελα να συνεχισετε να μου λετε την αιτιολογημενη αποψη σας για τις πολεις, και τα πανεπιστημια εαν γωριζετε, ετσι ωστε να παρω την καλυτερη αποφαση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom