Καινουργιος στο ΦΟΡΟΥΜ!!!

DimitrisTUC

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας παιδια!Και εγωωωω για erasmus!Λοιπον επειδη το θεμα εχει ξαναγινει και δεν θελω να κουρασω πολυ.Σκεφτομαι να δηλωσω Πραγα η Λισαβονα η Σλοβενια η Σλοβακια...Αλλα ειμαι σε τρελο διλλημα.Στην Τσεχια εχω επιλογη τα εξης πανεπιστημια: CHARLES UNIVERSITY IN PRAGUE , CZECH UNIVERSITY OF LIFE SCIENCES PRAGUE , CZECH UNIVERSITY OF LIFE SCIENCES PRAGUE , INSTITUTE OF CHEMICAL TECHNOLOGY. Σας τα γραφω μονο και μονο μπας και ξερει κανεις πιο ειναι καλυτερο για να βαλω.Επισης εχω επιλογες στην Σλοβενια στο UNIVERSITY OF NOVA GORICA και στην Σλοβακια στο TECHNICKA UNIVERZITA V
KOSICIACH και στην Λισαβονα το UNIVERSIDADE NOVA DE LISBOA και το ΙNSTITUTO POLITECNICO DE BRAGANCA. Λοιπον και τωρα οποιος γνωριζει θα θελα να με ενημερωσει ποια απο τις τεσσερις χωρες αξιζει περισσοτερο για ερασμους!Βασικα κριτηρια ειναι:1) να ειναι οικονομικα,να εχει οργανωμενο φοιτητικο συλλογο(για να κανει παρτυ και ιστοριεεεεεες),να εχει γααματη φοιτητικη ζωη και το βασικοτερο ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΑΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ετοιμες για ολα και πολυ αλκοοοοοοοοολ!!!!! :clap: :cool:

Αναμενω τις απαντησεις σας με αγωνια! :D
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
TUC και ψάχνεις πολλές γυναίκες... Καθόλου περίεργο... ;)

Πάντως κι εγώ Λισαβόνα θα πήγαινα γιατί είναι μεγάλη πόλη και μετά Σλοβενία.

1) Σλοβενία και πολύ ωραίες γυναίκες και καλό βράδυ αλλά η πόλη δείχνει μικρή...
2) Πράγα μου τη σπάει και δε μου αρέσουν οι άνθρωποι
3) Σλοβακία δεν είμαι σίγουρος για αυτή την πόλη. (οι Σλοβάκες καλές είναι πάντως)
4) Πορτογαλία δεν είναι τόσο ωραίες αλλά είναι και γαμώ τα παιδιά οι Πορτογάλοι

Από τα πανεπιστήμια δεν ξέρω ποιό αξίζει...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τελικά όμως δεν έχω καταλάβει, θες να αποφασίσεις με κριτήριο το αν είναι καλό το πανεπιστήμιο ή πού γίνονται τα πιο πολλά πάρτυ και με τις πιο πολλές γυναίκες; Γιατί στην αρχή μας γράφεις όλα τα πανεπιστήμια και στο τέλος μας λες ότι τα κριτήρια λίγο-πολύ είναι να έχει γυναίκες να περνάς καλά.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Γεια σας παιδια!Και εγωωωω για erasmus!Λοιπον επειδη το θεμα εχει ξαναγινει και δεν θελω να κουρασω πολυ.Σκεφτομαι να δηλωσω Πραγα η Λισαβονα η Σλοβενια η Σλοβακια...Αλλα ειμαι σε τρελο διλλημα.Στην Τσεχια εχω επιλογη τα εξης πανεπιστημια: CHARLES UNIVERSITY IN PRAGUE , CZECH UNIVERSITY OF LIFE SCIENCES PRAGUE , CZECH UNIVERSITY OF LIFE SCIENCES PRAGUE , INSTITUTE OF CHEMICAL TECHNOLOGY. Σας τα γραφω μονο και μονο μπας και ξερει κανεις πιο ειναι καλυτερο για να βαλω.Επισης εχω επιλογες στην Σλοβενια στο UNIVERSITY OF NOVA GORICA και στην Σλοβακια στο TECHNICKA UNIVERZITA V
KOSICIACH και στην Λισαβονα το UNIVERSIDADE NOVA DE LISBOA και το ΙNSTITUTO POLITECNICO DE BRAGANCA. Λοιπον και τωρα οποιος γνωριζει θα θελα να με ενημερωσει ποια απο τις τεσσερις χωρες αξιζει περισσοτερο για ερασμους!Βασικα κριτηρια ειναι:1) να ειναι οικονομικα,να εχει οργανωμενο φοιτητικο συλλογο(για να κανει παρτυ και ιστοριεεεεεες),να εχει γααματη φοιτητικη ζωη και το βασικοτερο ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΑΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ετοιμες για ολα και πολυ αλκοοοοοοοοολ!!!!! :clap: :cool:

Αναμενω τις απαντησεις σας με αγωνια! :D
Για τις πιο ωραίες γυναίκες με διαφορά το Κοσίτσε και όσο πιο ανατολικά γίνεται στη Σλοβακία. Στο Κοσίτσε ειχα κάνει την δίμηνη πρακτικη μου στο πανεπιστημιο, την περίοδο ομως, που ψιλοέφευγαν οι ερασμιτες από την πόλη (Ιούνιο-Ιούλιο). Μικρή πόλη είναι, δεν έχει και τις πολυάριθμες επιλογές αλλά έχει πολλούς φοιτητες..Οι ερασμίτες που είχαν κάτσει χρόνο είχαν περάσει τέλεια! Η σλοβακια έχει πολύ ωραία φύση, μπορεις να κανεις εκδρομες και στις γύρω χώρες. Το 2006 που την επισκέφτηκα (προ ευρώ) ήταν παρα μα παρα πολύ φθηνή. Τωρα δεν γνωρίζω!

Σλοβενία δεν το συζητώ, ενοείται πως θα πηγαινα για εράσμους αλλά στη Λιουμπιάνα. Τόσο ζωντάνια αυτή η πόλη... Αλλά στη Νοβα Γκόριτσα δεν ξέρω τι θα λέι από θέμα ζωής... Οσο για τη χώρα και τις ομορφιές της... απλά προσκυνάω! απιστευτη φύση και ομορφοι άνθρωποι

Πράγα: από φίλους ερασμίτες που είχα επισκεφθεί, κατάλαβα ότι αν μενεις εκει ξεφεύγεις από ολο αυτο το τουριστικο πανηγυράκι που γίνεται στα κεντρικά σημειά και βρίσκεις ωραιες γωνιες της πόλης.. Οι ερασμίτες παρτάραν όλοι την ώρα και υπηρχε πολύ τζέρτζελο.. Οσο αφορά την τοποθεσία, εισαι στο κέντρο της Ευρώπης, μπορείς να ταξιδέψεις οπουδήποτε.

Λισαβονα, πανεμορφη πόλη, ωραία ζώη, γαματοι άνθρωποι. Εχεις πολλές επιλογές και οι ερασμιτες περνάνε μια χαρά..

Γενικά είμαι της άποψης ότι η πολη για εράσμους δεν πρέπει να ειναι πολύ μεγάλη. Είναι ωραίο να δένεσαι με την πόλη οσο πιο γρήγορα, να γίνεσαι μέρος της, να μην χανεις χρονο στις μετακινήσεις, να κάνεις την πόλη μια μεγάλη γειτονια!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λοιπον και τωρα οποιος γνωριζει θα θελα να με ενημερωσει ποια απο τις τεσσερις χωρες αξιζει περισσοτερο για ερασμους!Βασικα κριτηρια ειναι:1) να ειναι οικονομικα,να εχει οργανωμενο φοιτητικο συλλογο(για να κανει παρτυ και ιστοριεεεεεες),να εχει γααματη φοιτητικη ζωη και το βασικοτερο ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΑΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ετοιμες για ολα και πολυ αλκοοοοοοοοολ!!!!! :clap: :cool:

Αναμενω τις απαντησεις σας με αγωνια! :D
Αυτα αφου τα εχει η Ελλαδα γιατι θες να πας Erasmus για να τα βρεις;

Απο τη δικη μου εμπειρια, σχεδον ολοι οι φοιτητες εχουν στο μυαλο τους αυτα που εχεις κι εσυ, οποτε οπου και να πας αν εχει πολλους απο erasmus θα γινονται παρτυ κτλ.

Θυμαμαι στη Βαρκελωνη που δεν καναμε παρεα με πολλους Ισπανους γιατι οι περισσοτεροι κοιτουσαν τα μαθηματα τους κι ειχαν ρυθμους ζωης πολυ διαφορετικους απο τους δικους μας. Βεβαια οι εξετασεις ηταν μια αναμενομενη αποτυχια...
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
οταν πας ερασμους συνηθως κανεις παρεα με παιδια που ειναι και αυτοι ερασμους απο διαφορες χωρες, Οποτε το αν ειναι ωρεες οι ντοπιες δε νομιζω να εχει τοση σημασια. Επισης ερασμους παρτυ γινονται οπου και να πας
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Βασικα κριτηρια ειναι:1) να ειναι οικονομικα,να εχει οργανωμενο φοιτητικο συλλογο(για να κανει παρτυ και ιστοριεεεεεες),να εχει γααματη φοιτητικη ζωη και το βασικοτερο ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΑΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ετοιμες για ολα και πολυ αλκοοοοοοοοολ!!!!! :clap: :cool:
Eγώ θα έλεγα να διαλέξεις ένα πανεπιστήμιο που έχει να σου δώσει πράγματα για το μέλλον είτε σε γνώσεις είτε στον επαγγελματικό τομέα... το να διαλέξεις ένα πανεπιστήμιο με βάση τη φθηνή μπύρα και τα ολοήμερα χαζομεθύσια στις φοιτητικές εστίες είναι χαμένος χρόνος... αυτά αν θες τα κάνεις με την παρέα σου οργανώνοντας ταξιδάκια στο μέλλον.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Eγώ θα έλεγα να διαλέξεις ένα πανεπιστήμιο που έχει να σου δώσει πράγματα για το μέλλον είτε σε γνώσεις είτε στον επαγγελματικό τομέα... το να διαλέξεις ένα πανεπιστήμιο με βάση τη φθηνή μπύρα και τα ολοήμερα χαζομεθύσια στις φοιτητικές εστίες είναι χαμένος χρόνος... αυτά αν θες τα κάνεις με την παρέα σου οργανώνοντας ταξιδάκια στο μέλλον.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό. Άλλο η επιλογή ενός πανεπιστημίου για erasmus κι άλλο για μεταπτυχιακές κλπ σπουδές. Καλώς ή κακώς τη συντριπτική πλειοψηφία όσων πηγαίνουν στο erasmus την απασχολούν θέματα όπως να βρουν μια οικονομική χώρα/πόλη που να έχει έντονη ζωή και να περάσουν καλά κάνοντας όσα περισσότερα πράγματα μπορούν (εξόδους, ταξίδια κλπ). Σαφώς και μπορεί ο οποιοσδήποτε να κερδίσει πολλές γνώσεις και διασυνδέσεις μέσα από τη σχολή που θα φοιτήσει αλλά δεν είναι για τους περισσότερους προτεραιότητα αυτό. Χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι erasmus πηγαίνουμε μόνο για πάρτυ/μεθύσια/ταξίδια κλπ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχεις πολλά να κερδίσεις επιλέγοντας σαν προπτυχιακός ένα καλό πανεπιστήμιο και μια καλή πόλη για Erasmus όπως πχ διασυνδέσεις για μεταπτυχιακά ή για διδακτορικό ή ακόμα και να ψάξεις στη συγκεκριμένη περιοχή-χώρα για κάποιο internship σε εταιρεία του τομέα σου. Αν αυτά δεν είναι ισχυρά κίνητρα ειδικά στην περίοδο της ελληνικής κρίσης που διανύουμε, τότε τι είναι;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Eγώ θα έλεγα να διαλέξεις ένα πανεπιστήμιο που έχει να σου δώσει πράγματα για το μέλλον είτε σε γνώσεις είτε στον επαγγελματικό τομέα... το να διαλέξεις ένα πανεπιστήμιο με βάση τη φθηνή μπύρα και τα ολοήμερα χαζομεθύσια στις φοιτητικές εστίες είναι χαμένος χρόνος... αυτά αν θες τα κάνεις με την παρέα σου οργανώνοντας ταξιδάκια στο μέλλον.
Οχι δα χαμενος χρονος μια απο τις πιο εντονες εμπειριες ζωης. Μην προσπαθουμε να κανουμε εναν 20αρη να ζησει σαν 60αρης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom