Κούβα Εντυπώσεις από Κούβα

Teodoro

New Member
Μηνύματα
4
Likes
13
Έχω περίπου δύο βδομάδες που γύρισα από Κούβα, πρώτα από όλα θέλω να πω ένα τεραααστιοοο ευχαριστώ στον Γιώργο που μας βοήθησε τόσο ποολύ και όσο ήμασταν εδώ αλλά και άλλο τόσο όσο ήμασταν στην Κούβα ήταν πολύτιμη η βοήθεια του. Η Κούβα είναι υπέροχη χώρα ασφαλεσταστη για τους τουρίστες εμείς την γυρίσαμε όλοι από πάνω μέχρι κάτω και δεν φοβήθηκαμε ούτε μια στιγμή πουθενά, υπάρχουν φυσικά άνθρωποι που σου ζητάνε πράγματα στον δρόμο αλλά δεν είναι επίμονοι όπως και αυτοί που θα προσπαθήσουν να σε κοροϊδέψουν για να πάρουν παραπάνω χρήματα, μεγάλη προσοχή στα ταξί πάντα να κανονίζετε την τιμή πριν μπείτε και πάντα μα πάντα να τους κάνετε παζάρια (εννοείται οι περισσότερες πληρωμές σε πέσος). Είχαμε κ εμείς μεγάλο θέμα με το ρεύμα σε όλες της περιοχές αλλά το μεγαλύτερο ήταν στο βινιαλες είχαμε ρεύμα περίπου 4ωρες την μέρα με αποτέλεσμα να μην έχουμε ούτε ίντερνετ και να μην μπορούμε να κλείσουμε το επόμενο σπίτι μας ή την βιαζουλ.μια πολύ καλή ιδέα είναι να κατεβάσετε τους χάρτες για να τους χρησιμοποιείται χωρίς ίντερνετ και αυτό που έσωσε εμάς που δεν ξέρουμε ισπανικά γιατί δεν μιλανε όλοι αγγλικά είχαμε κατεβάσει translate που δεν χρειάζεται να έχεις ίντερνετ για να δουλέψει. Μεγάλη προσοχή στα παγάκια να τα κοιτάτε πάντα και αν δεν είναι εργοστασιακα να τα βγάζετε πάρτε μαζι σας και κάνα imodium, επίσης αντιλιακα καπέλα κλπ και όχι πολύ καλά ρούχα η ψιλα παπούτσια,στα περισσότερα μέρη θα χρειαστείτε μετατροπέα για της πρίζες επίσης πολύ σημαντικό χαρτομάντιλα, μωρόμαντίλα και αντισηπτικό.
Καλησπέρα. Επίσης να συμπληρώσω στα πολύ ενημερωτικά της Κατερίνας παραπάνω ότι αντηλιακό (50SF) είναι απολύτως απαραίτητο. Η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από τους 31-32 οC, αλλά ο UV index αν δείτε είναι 11! Δλδ. extreme! Στην Ελλάδα έχουμε 5-6 UV index. Γύρισα κατακόκκινος και τώρα αρχίζει και υποχωρεί. Σε "ψήνει" κανονικά σε λίγη ώρα..
 
Last edited:

geokiri

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
1:365 Σήμερα.

στην αγορα στο λιμανι ο πωλητης των ξυλινων αντικείμενων υπολογισε την αγορα των προϊόντων με 1:370.

υπεροχα τσιγαρα popular blue θυμιζουν το kamel άφιλτρο

Αγορασα rothmans κοκκινα ωραια αλλα ελαφρια για τα γουστα μου.

φαγαμε με το group σε ενα παραθαλασιο με μουσική αξιοπρεπες.

Το Nacional ειναι πολυ ωραιο καθε μερα φιεστα με ζωντανη ορχηστρα διαφορετικες μεσα στην μερα.

Διπλα και πισω απο το ξενοδοχείο ζωντανή μουσικη καθε μέρα τωρα.

Μετα το Καπιτολιο ειναι υπεροχες γειτονιες - κτιρια - Μουσεια. πλατεία Φρανσίσκο de asis.
Η ορθοδοξη εκκλησία κολλητα.

Βολτα με αντικες στο καυτο κουβανέζικο ηλιο.
Στις καλες περιοχες, στο ποταμι.
αλλος κοσμος
Ωραια μουσικη χαμογελαστοι ανθρωποι.
Παρα τα ζορια τους.
Εκτιμανε, σε βλέπουν, δεν ειναι ενοχλητικοι.
Μηδεν κουνουπια 3η μερα σημερα.
Havava υπέροχη.
 

geokiri

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Cienfuegos Τρινιδαδ
Ωραία διαδρομή μέχρι τo Cienfegos, καβουρια στο Δρομο για το Τρινιδαδ.
Το hotel Memories ειναι ενα χαλι μαυρο κυρίως το προβλημα είναι το φαγητο.
Βρωμια αγενές προσωπικο μυγες.
Μαπα υλικα.
Στο Cienfegos 1:375.
καθαρή οομορφη πολη.
Τρινιδαδ σήμερα στην πόλη.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
173
Likes
440
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
1:380 άλλαζα εγω στο Τρινιδαδ και από χθες πρέπει να ανέβηκε κι άλλο.

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί επίσης ξανά αλλά το zip line στο Viñales άξιζε πολύ για μόλις 3.000 cuc το άτομο.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
173
Likes
440
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Επίσης παρόλο που εχει γραφτεί και στο παρελθόν από τον Γιώργο αλλά και από πολλούς ταξιδιώτες και μπράβο (!!!),
θα το αναφέρω κ εγώ άλλη μια φορά, γιατί οταν το βλέπεις μπροστά σου ειναι αλλιώς.

Υπάρχει μεγάλη ανάγκη από φάρμακα, ειδικά στο Τρινιδάδ για παράδειγμα οι γυναίκες μας ζητούσαν ευθέως παρακεταμόλη.
Και τα παιδάκια μας ζητούσαν καραμέλες.
Ευτυχώς που είχα διαβάσει από εδώ αντίστοιχες πληροφοριές και είχαμε προμηθευτεί.

Η χαρά στα προσωπάκια των μικρών δεν περιγράφεται... αξία ανεκτίμητη !
 

alonso

Member
Μηνύματα
32
Likes
170
Μόλις γύρισα από Κούβα, να γράψω και εγώ κάποιες εντυπώσεις.!

Καταρχάς, είναι πολύ ασφαλής χώρα, δεν νοιώσαμε πουθενά ανασφάλεια. Απλά, θέλει λίγο προσοχή στη παλιά πόλης της Αβάνας που έρχεται κόσμος και σου μιλάει.

Μέναμε στο σπίτι του Γιώργου στην Αβάνα, που το συνιστώ ανεπιφύλακτα.! Είναι σε τρομερή περιοχή έχει πολλά μίνι μάρκετ και είναι ωραία περιοχή για περίπατο. Άμα είσαι τουρίστας δε θα σου λείψει κάτι καθώς έχει μίνι μάρκετ που βρίσκεις ότι θες, από χαρτιά υγείας μέχρι τρούφα και ιταλικά αλλάντικά.!

Στην Αβάνα πήγαμε στη Φάμπρικα, πανέμορφος πολυχώρος, φάγαμε στο La Guarida, ακριβό για Αβάνα αλλά instagramικός χώρος που αξίζει μία επίσκεψη με ωραίο φαί. Στο 5 sentidos έφαγα το πιο καλο μαγειρέμενο αστακό, σίγουρα το συνιστώ. Για πρωινό ξεχωρίζω το fangio restaurant, ήπιαμε το μοναδικό καλό καφέ στην Κούβα και είχε ωραία pancakes. Για όλες τις μετακινήσεις εντός πόλης τις κλείναμε μέσω La Nave, γύρω στα 2,5 - 3,5 ευρώ.

Σινφουέγος, πανέμορφη πόλη, κάτσαμε ένα βράδυ, φάγαμε σε ένα Παλαδαρ ωραίο ropa vieja, ίσως να άξιζε και δεύτερο βράδυ, πολύ καθαρή πόλη σε αντίθεση με την Αβάνα.

Τρινιδάδ, πανέμορφη κωμόπολη, πολύ τουριστική, ξεχωρίζω για καφέ το El Mago που έχει αέρα Βερολίνου, και το La forutna. To La Botija αν και κάπως ακριβό αξίζει για τη διασκέδαση που προσφέρει και για το φαί του. Στο Τρινιδιδαδ συναντήσαμε τις μοναδικές διακοπές ρεύματος, 2-3 ώρες.

Βαραδέρο, ωραία παραλία με πανέμορφη ζεστή θάλασσα, ΑΛΛΑ το ξενοδοχείο Melia International, έχει τραγικό φαί και μέτρια δωμάτια. Και θεωρείτα το καλύτερο του Βαραδέρο, δεν αξίζει για 2 βράδια.

Μου άρεσε πολύ το φαί στην Κούβα, θαλασσινά, ρόπα βιέχα και μπανάνες τηγανιτές.!

Μετακινήσεις, αξίζει το collectivo taxi, συνεπές και γρήγορο. Ταξίδεψα και με Viazul, δε θα το πρότεινα, αν και είναι συνεπές, κάνει περισσότερη ώρα από το collectivo.

Power Bank δε το χρησιμοποίησα καν, δεν μας πείραξε κάτι με το φαί ούτε με τα παγάκια.

Κάρτα σίμ, πήρα από το αεροδρόμιο, 5 λεπτά αναμονή.

Τέλος, να ευχαριστήσω το Γιώργο για τις πληροφορίες.! Και τη Μάρτα για τη βοήθεια που μας προσέφερε κατά της διαμονή μας!
 

pepakos

Member
Μηνύματα
173
Likes
440
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Για πρωινό ξεχωρίζω το fangio restaurant, ήπιαμε το μοναδικό καλό καφέ στην Κούβα και είχε ωραία pancakes.
Το αγάπησα κ γω αυτό το μαγαζί, ειδικά για τα Live του κάθε βράδυ... 3 φορές πήγαμε! Και το φαγητό του πολύ καλό ! Το συνιστώ !

Βαραδέρο, ωραία παραλία με πανέμορφη ζεστή θάλασσα, ΑΛΛΑ το ξενοδοχείο Melia International, έχει τραγικό φαί και μέτρια δωμάτια. Και θεωρείτα το καλύτερο του Βαραδέρο, δεν αξίζει για 2 βράδια.
Πες και για τις κατσαρίδες στους μπουφέδες .. δυστυχώς πολύ κακό, συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις.

Και η εκδρομή στο Cayo Blanco να προσθέσω πολύ κατώτερη των προσδοκιών, και πολή ακριβή για 100$.
Η παραλία στο Melia International μας αρεσε πολυ περισσότερο, όπως και το κέντρο του Varadero, μικρό, μαζεμένο κι όμορφο, με το Parque Josone αξίζει μια βόλτα.


Κατά τα άλλα κ εγω γύρισα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Απόλυτα ασφαλής χώρα.
Απίθανοι άνθρωποι οι Κουβανοί παρά τα προβλήματα τους. Από τους πιο φιλικούς ανρώπους που έχουμε γνωρίσει.
 

alonso

Member
Μηνύματα
32
Likes
170
Το αγάπησα κ γω αυτό το μαγαζί, ειδικά για τα Live του κάθε βράδυ... 3 φορές πήγαμε! Και το φαγητό του πολύ καλό ! Το συνιστώ !



Πες και για τις κατσαρίδες στους μπουφέδες .. δυστυχώς πολύ κακό, συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις.

Και η εκδρομή στο Cayo Blanco να προσθέσω πολύ κατώτερη των προσδοκιών, και πολή ακριβή για 100$.
Η παραλία στο Melia International μας αρεσε πολυ περισσότερο, όπως και το κέντρο του Varadero, μικρό, μαζεμένο κι όμορφο, με το Parque Josone αξίζει μια βόλτα.


Κατά τα άλλα κ εγω γύρισα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Απόλυτα ασφαλής χώρα.
Απίθανοι άνθρωποι οι Κουβανοί παρά τα προβλήματα τους. Από τους πιο φιλικούς ανρώπους που έχουμε γνωρίσει.

΄Ηταν μικρές οι κατσαρίδες :)

Nαί, πολύ φιλικοί οι Κουβανοί, σε κοιτάζαν κάπως με περιέργεια, αλλά προσπαθούν με ότι έχουν να επιβιώσουν με αξιοπρέπεια. Έβλεπες δηλαδή παλιά σπίτια με προσεγμένους κήπους ή να κάνουν γυμναστική στα πάρκα, να επισκευάζουν τα παλιά τους αμάξια κ.ο.κ

Επίσης, εντύπωση μου έκαναν τα πάρα πολλά κινέζικα αυτοκίνητα.
 
Last edited:

geokiri

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Καλημερα σε διαδικασια αποακαταστασης απο το jet lag

H Κουβα
Αβανα ομορφη Nacional προσιτες τιμες πληρωσα σε πεσος εκτος ενος νερου απο το ψυγειο με καρτα 2.75 ευρω.
ταξι με 10-15 ως το Floridita
Ανασταση στον ορθοδοξο Ναο
κανενα προβλημα με διαροιες .
Πολλα χιλιομετρα με τα ποδια μεσα απο καθε στενο δρομακι ασφαλεια ,απροβληματιστα .
αλλαξα με 365
Προβληματα με την καθαριοτητα κακα πεζοδρομια ευκολο να στραβοπατησεις.
Μυρωδιες απο κουζινες , νερο δυσκολο να βρεθει .Μπυρες ευκολα .
Ιντερνετ δυσκολο
Δεν πηρα καρτα και δεν ειχα προβλημα.
off line maps.

Vinales-pinar de rio
Ομορφη περιοχη ορεινη
Πουρα δεν πηρα καπνισα ενα
Θα ηθελα να εχω την μηχανη μου .

Trinidad
7Η πυλη της κολασεως το ξενοδοχειο grand memories μυγες και τα βρωμικα δαχτυλα του προωπικου στο ποτηρι και το πιατο σου
διαροιες
immodium
περασαμε καλα το βραδυ casa la trova με τον ΚΙΚΙ
παραλια μετρια
το χωριο φτωχο ψωνισαμε δωρα

Varadero grand memories sanctuary
Παλιο το δωματιο ομως με δυο μπανια jacuzzi dressing room σαλονι ενα μπουκαλι με whiskey.
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ φαγητο για κουβα alla card θεματικα εστιατορια
O γενικος μπουφες πολυ καλυτερος απο την εικονα που συλλεξαμε για την κουβα.
Καθαρο.
Φιλικο προσωπικο.
Παραλια πολυ καλη (σαν την Χαλκιδικη δεν εχει)
Πηγα στο χωριο ηταν ακομα καλυτερη εκανα μπανιο ηταν υπεροχα

Σαντα κλαρα
Προσκυνημα στον ΤΣΕ μου αρεσε ο σεβασμος που δειχνουν και επιβαλουν

Θα ξαναπηγενα με το πρακτορειο DION -RED Elephant?
ΟΧΙ

Το ταξιδιωτικο γραφειο μας @#$σε συνδυαζοντας δυο group Με διαφορετικες μερες αφιξης και διαφορετικους προορσμους varadero cayo santa maria.
To δευτερο group ηταν απο Αθηνα και Λαρισα ακουλουθουσαν γιογκι @#$% αποτελουνταν κυριως απο γυναικες σε κατασταση εκτακτου αναγκης ......
Χαλασε το προγραμμα δεν τηρηθηκε .

Θα ηθελα να ξαναπαω Κουβα ?
Μαλλον Οχι
Σιγουρα το ταξιδι ηταν πολυ κουραστικο 17 -20 ωρες στο δεν ειναι ταξιδι ναι βαζω και τους χρονους αναμονης.
Η επιστροφη ξημερωματα 03.30 Σαββατο με 21.30 Κυριακη 42 ωρες χωρις υπνο.
Δεν αξιζε τελικα το κοστος και την ταλαιπωρια εκει .
Καλυτερα να αγοραζα μια μηχανη (2η) και να γυρνουσα την Ελλαδα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom