Καινούργια δρομολόγια...

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Δηλαδή?

Είμαι όλος αυτιά .... περιμένω ενημέρωση...
Ακόμη περιμένω...

αλλά μέχρι να απαντήσεις (εάν απαντήσεις...) ορίστε τα νέα δρομολόγια:

Η Aegean συνεχίζει την αναπτυξιακή δυναμική της, με στόχο πάντα την πληρέστερη κάλυψη των αναγκών της αγοράς και την προσφορά ποιοτικών υπηρεσιών στο επιβατικό κοινό. Με την έναρξη του θερινού της προγράμματος το 2009 ενισχύει το δίκτυό της προσθέτοντας επιπλέον Ευρωπαϊκούς προορισμούς από Αθήνα. Η εταιρεία προσθέτει στο δίκτυό της 5 δημοφιλείς προορισμούς: Βρυξέλλες, Βερολίνο, Βαρκελώνη, Βιέννη και Βενετία. Οι προορισμοί αυτοί έρχονται να συμπληρώσουν την πρόσφατη προσθήκη για Παρίσι με δύο καθημερινές πτήσεις, την τρίτη καθημερινή πτήση προς Λονδίνο καθώς και την πτήση προς Ντίσελντορφ από την Αθήνα.

Όλες οι πτήσεις των παραπάνω δρομολογίων θα εκτελούνται αποκλειστικά με τα ολοκαίνουργια Airbus A320/321, των οποίων ο αριθμός μέχρι τον Μάϊο του 2009 θα ανέλθει στα 21 αεροσκάφη, με 10 επιπλέον παραλαβές από τον Νοέμβριο του 2008 έως τον Μάϊο του 2009.

Με την προσθήκη των 5 νέων προορισμών το δίκτυο της Aegean θα καλύπτει 47 δρομολόγια στο εξωτερικό και στο εσωτερικό πραγματοποιώντας πάνω από 200 συνολικά πτήσεις ημερησίως το Καλοκαίρι του 2009, ξεπερνώντας έτσι τον μέγιστο αριθμό 150 πτήσεων την ημέρα που πραγματοποιούσε τον Χειμώνα του 2008. Σημειώνεται ότι το πρόγραμμα πτήσεων έχει σχεδιασθεί κατάλληλα ώστε οι συνδέσεις με τα 23 δρομολόγια της AEGEAN στο εσωτερικό της χώρας, να είναι εφικτές με μικρό χρόνο παραμονής στο αεροδρόμιο της Αθήνας.

Ο διευθύνων σύμβουλος της Aegean, κ. Δημήτρης Γερογιάννης, τόνισε: "Με τις νέες πτήσεις μας σε 5 δημοφιλείς προορισμούς καλύπτουμε πλέον τις μεγάλες χώρες της Ευρώπης. Τον Μάϊο του 2008 ξεκινήσαμε πτήσεις προς το Λονδίνο, τον μεγαλύτερο προορισμό από Ελλάδα ενώ πριν λίγες ημέρες προσθέσαμε στο δίκτυό μας και το Παρίσι. Ευχαριστούμε πολύ το επιβατικό κοινό για την θερμή υποδοχή που μας επιφύλαξε στις νέες μας αυτές προσπάθειες. Πιστεύουμε ότι με την επένδυσή μας στη προσπάθεια για συνεχή εξέλιξη των υπηρεσιών μας, το επιβατικό κοινό θα ανταποκριθεί εξίσου θετικά και στα νέα αυτά δρομολόγια".

Η Aegean συνεχίζει τις προσπάθειές της για την διασφάλιση δικαιωμάτων πτήσης για το καλοκαίρι του 2009 σε προορισμούς εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, που ελέγχονται από διακρατικές συμφωνίες όπως η Κωνσταντινούπολη, το Τελ Αβίβ, κ.ά. Τα δρομολόγια εξωτερικού / εσωτερικού που θα καλύπτει η Aegean στο Θερινό Πρόγραμμα του 2009 είναι τα ακόλουθα: 1. ΑΘΗΝΑ – ΛΟΝΔΙΝΟ, 3 πτήσεις καθημερινά 2. ΑΘΗΝΑ – ΠΑΡΙΣΙ, 2 καθημερινές πτήσεις 3. ΑΘΗΝΑ – ΛΑΡΝΑΚΑ, 4 πτήσεις καθημερινά 4. ΑΘΗΝΑ - ΜΟΝΑΧΟ, 2 πτήσεις καθημερινά 5. ΑΘΗΝΑ - ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ, 1 πτήση καθημερινά 6. ΑΘΗΝΑ - ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ, 6 πτήσεις την εβδομάδα 7. ΑΘΗΝΑ – ΡΩΜΗ, 2 πτήσεις καθημερινά 8. ΑΘΗΝΑ – ΜΙΛΑΝΟ, 2 πτήσεις καθημερινά 9. ΑΘΗΝΑ – ΣΟΦΙΑ, 10 πτήσεις την εβδομάδα 10. ΑΘΗΝΑ – ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ, 12 πτήσεις την εβδομάδα 11. ΑΘΗΝΑ – ΚΑΪΡΟ, 5 φορές την εβδομάδα 12. ΑΘΗΝΑ - ΤΙΡΑΝΑ, 6 πτήσεις την εβδομάδα 13. ΝΕΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ Αθήνα – Βρυξέλλες, 1 πτήση καθημερινά 14. ΝΕΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ Αθήνα – Βερολίνο, 6 φορές την εβδομάδα 15. ΝΕΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟΑθήνα - Βιέννη, 5 φορές την εβδομάδα 16. ΝΕΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟΑθήνα – Βαρκελώνη, 5 φορές την εβδομάδα 17. ΝΕΟ Αθήνα – Βενετία, έως 3 φορές την εβδομάδα (εποχικό δρομολόγιο) 18. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΜΟΝΑΧΟ, 2 πτήσεις την ημέρα 19. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ, 1 καθημερινή πτήση 20. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ, 1 καθημερινή πτήση 21. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ, 1 καθημερινή πτήση 22. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΛΑΡΝΑΚΑ, 1 καθημερινή πτήση 23. ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΛΑΡΝΑΚΑ, εποχικό δρομολόγιο, 2 πτήσεις την εβδομάδα 24. ΡΟΔΟΣ – ΛΑΡΝΑΚΑ, εποχικό δρομολόγιο, 2 πτήσεις την εβδομάδα

Δρομολόγια εσωτερικού

1. ΑΘΗΝΑ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, 12 πτήσεις την ημέρα 2. ΑΘΗΝΑ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ, 8 πτήσεις την ημέρα 3. ΑΘΗΝΑ – ΡΟΔΟΣ, 6 πτήσεις την ημέρα 4. ΑΘΗΝΑ – ΧΑΝΙΑ, έως 5 πτήσεις την ημέρα 5. ΑΘΗΝΑ - ΜΥΚΟΝΟΣ έως 5 πτήσεις την ημέρα 6. ΑΘΗΝΑ – ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, έως 5 πτήσεις την ημέρα 7. ΑΘΗΝΑ – ΜΥΤΙΛΗΝΗ, 3 πτήσεις την ημέρα 8. ΑΘΗΝΑ – ΧΙΟΣ, 2 πτήσεις την ημέρα 9. ΑΘΗΝΑ – ΣΑΜΟΣ, 2 πτήσεις την ημέρα 10. ΑΘΗΝΑ – ΚΩΣ, έως 3 πτήσεις την ημέρα 11. ΑΘΗΝΑ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ, 2 πτήσεις την ημέρα 12. ΑΘΗΝΑ – ΚΑΒΑΛΑ, 1 καθημερινή πτήση 13. ΑΘΗΝΑ – ΙΩΑΝΝΙΝΑ, 1 καθημερινή πτήση 14. ΑΘΗΝΑ – ΚΕΡΚΥΡΑ, 2 πτήσεις την ημέρα 15. ΑΘΗΝΑ – ΛΗΜΝΟΣ, 1 καθημερινή πτήση 16. ΑΘΗΝΑ – ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ, έως 1 πτήση την ημέρα 17. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ, έως 2 πτήσεις την ημέρα 18. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΧΑΝΙΑ, 4 πτήσεις την εβδομάδα 19. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΡΟΔΟΣ, 1 καθημερινή πτήση 20. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΜΥΤΙΛΗΝΗ, 3 πτήσεις την εβδομάδα 21. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΚΩΣ, έως 2 φορές την εβδομάδα (εποχικό δρομολόγιο) 22. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΜΥΚΟΝΟΣ, έως 3 πτήσεις την εβδομάδα (εποχικό δρομολόγιο) 23. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, έως 4 πτήσεις την εβδομάδα (εποχικό δρομολόγιο)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ακόμη περιμένω...

αλλά μέχρι να απαντήσεις (εάν απαντήσεις...)
Tι να απαντήσω Markos?? Στο αν θα έχει βιωσιμότητα ένα δρομολόγιο προς ΠΕΚΊΝΟ με business επιβάτες και με stop over στη BKK?

Επιμένεις για σοβαρή απάντηση?? Ρίξε μια ματιά στο χάρτη και στις πληρότητες της Air China από Αθήνα και θα πάρεις απάντηση...
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Και βέβαια περιμένω σοβαρή απάντηση, άλλωστε εάν πίστευα ότι στο φόρουμ δεν λαμβάνω σοβαρές απαντήσεις δεν θα ήμουν εδώ...

Που μπορώ να μπω για να το πληροφορηθώ αυτό που αναφέρεις?

Πιστεύω ότι επειδή έχεις ταξιδέψει αρκετά καταλαβαίνεις όταν μιλάω για business επιβάτες, ότι δεν αναφέρομαι στις Business Class θέσεις, αλλά στους επιβάτες που πάνε για επαγγελματικούς σκοπούς. Οι συγκεκριμένοι επιβάτες κατακλύζουν τις θέσεις των εταιρειών που πετάνε προς Κίνα και κρατούν σταθερές θέσεις όλο το χρόνο.
Το αναφέρω από προσωπική εμπειρία γιατί πετώ για Ασία 4-5 φορές το χρόνο και δυσκολεύομαι πλέον να βρω θέσεις στις "καλές" αεροπορικές που πετούν χωρίς πολλές στάσεις...

Και να μην αναφέρω τι γίνεται σε περιόδους εκθέσεων στις μεγάλες κινεζικές πόλεις και στο Hong Kong, που πλέον γίνονται κάθε μήνα και συγκεντρώνουν δεκάδες χιλιάδες business travellers από την Ευρώπη...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η Air China πετά μόλις μια φορά την εβδομάδα για PEK και οι πληρότητες είναι απογοητευτικές... το δρομολόγιο αυτό βέβαια επιδοτείτε από την Κινεζική κυβέρνηση γιαυτό και πραγματοποιείται...

Με άλλα λόγια η προσπάθεια για σύνδεση με την πρωτεύουσα της Κίνας από μια ιδιωτική εταιρία θα είναι οικονομικά αποτυχημένη για αρκετούς λόγους 3 εκ των οποίων είναι σημαντικοί... πληρότητα, συχνότητα , τύποι αεροσκαφών...

Όσον αφορά την υπόθεση εργασίας που έκανες για stop over στην ΒΚΚ δεν στέκει γιατί πρώτον τα αεροσκάφη της Α3 δεν έχουν το κατάλληλο range για να φτάσουν στην ΒΚΚ (αν το είχαν θα έφταναν non stop και στο PΕΚ) και δεύτερον όταν απευθύνεσαι σε business επιβάτες προσφέρεις non stop πτήσεις για να τους κερδίσεις και όχι πτήσεις με ενδιάμεσο σταθμό...

Πιστεύω να σε κάλυψα...
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
H air china γενικά είναι εταιρεία που το ευρωπαϊκό κοινό δεν εμπιστεύεται ...

Για να ξέρεις, συμφωνώ με αυτά που έχεις γράψει και το θεωρώ και εγώ υπερβολικά δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο (άλλωστε το έχω αναφέρει ότι το "βλέπω χλωμό"), αλλά σου εναντιώνομαι γιατί δεν μου άρεσε η επιθετική απάντηση που έδωσες σε ποστ μου...

"Δεν το έχεις το θέμα, μην ασχολείσαι..."

λίγο προσοχή στο πως γράφουμε κάποια πράγματα...

ΥΓ πάρα πολλοί business travellers επιλέγουν ενδιάμεσο σταθμό σε ΒΚΚ ή SIN για πολλούς λόγους..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
H θέση μου αγαπητέ Markos είναι οτι αν δεν ξέρω καλά ένα θέμα απλά δεν ασχολούμαι με αυτό για τον απλό λόγο ότι μπορεί να γράψω κάτι λάθος και να μπερδέψω τον κόσμο.Αυτό που οι παλιοί έλεγαν τα λίγα λόγια ζάχαρη και τα καθόλου μέλι...

Στο συγκεκριμένο θέμα λοιπόν, θα μου επιτρέψεις να πω ότι φάνηκε από το πρώτο ποστ σου ότι δεν το έχεις και καλά έκανες έπειτα και άρχισες να ρωτάς...

Υ.Γ.1

Δεν υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης για την Air China. Η εταιρία είναι μέλος της Star Alliace και μπορεί σε μια πτήση σου να ταξιδέψεις με Lufthansa και η επιστροφή σου να γίνει με Air China... To πρόβλημα είναι οι πληρότητες και όχι η εταιρία...

Υ.Γ.2 Επιλέγουν ΒΚΚ και SIN γιατί πετούν με συγκεκριμένες εταιρίες...
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
H θέση μου αγαπητέ Markos είναι οτι αν δεν ξέρω καλά ένα θέμα απλά δεν ασχολούμαι με αυτό για τον απλό λόγο ότι μπορεί να γράψω κάτι λάθος και να μπερδέψω τον κόσμο.Αυτό που οι παλιοί έλεγαν τα λίγα λόγια ζάχαρη και τα καθόλου μέλι...

Στο συγκεκριμένο θέμα λοιπόν, θα μου επιτρέψεις να πω ότι φάνηκε από το πρώτο ποστ σου ότι δεν το έχεις και καλά έκανες έπειτα και άρχισες να ρωτάς...

Υ.Γ.

Δεν υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης για την Air China. Η εταιρία είναι μέλος της Star Alliace και μπορεί σε μια πτήση σου να ταξιδέψεις με Lufthansa και η επιστροφή σου να γίνει με Air China... To πρόβλημα είναι οι πληρότητες και όχι η εταιρία...

Καλύτερα να μην το συνεχίσουμε...

Έχεις και έχω ταξιδέψει αρκετά ... δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε...

Στη Star Alliance είμαι μέλος από το 1992 και εκμεταλεύομαι στο έπακρον τα μίλια μου...
Air China έχω ταξιδέψει μόνο μία φορά (γι αυτό και η άποψή μου δεν είναι αντικειμενική), αλλά συνεργάτες μου στην Ευρώπη που ταξιδεύουν 2 φορές τον μήνα για Ασία (και εμπιστεύομαι την άποψή τους) αποφεύγουν την εν λόγω εταιρεία... (για διάφορους λόγους).

Σίγουρα ακόμη έχω να μάθω πάρα πολλά...και θέλω να μάθω... αλλά χωρίς να προσβάλω κανέναν...
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ως γνωστόν, εγώ είμαι τελείως άσχετη στο να βρίσκω, εύκολα, καλές ευκαιρίες σε εισιτήρια. Όμως αυτό που μπορώ να κάνω, και το κάνω πολύ καλά, είναι να βαθμολογώ μια αεροπορική εταιρεία. Θα μου επιτρέψετε να σας πω πως η Air China είναι μια πολύ αξιόπιστη εταιρεία. Είναι σωστά συντηρημένα τα αεροπλάνα της, είναι πολύ καθαρά, είναι πολύ καλό το σέρβις, είναι πολύ καλό το προσωπικό. Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν την εμπιστεύουνται κάποιοι. Ο καθείς έχει και τον προσωπικό του λόγο. Εγώ πέταξα με αυτή την εταιρεία 5 φορές. ΄Ηταν άψογη.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Προσωπικά όπως ανέφερα πιο πριν έχω πετάξει μόνο μία φορά και γι' αυτό δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη...

Αλλά μου συνέβει το απίστευτο... έγινε λάθος υπολογισμός και ξεμείναμε από κυρίως γεύμα 9(!) άτομα!!! Φυσικά προσπάθησε το προσωπικό και μας εξυπηρέτησε με ομελέτα από το πρωινό και έξτρα γλυκό και φρούτο, αλλά κάτι με χάλασε...

Και επίσης για τουλάχιστον 4 ώρες είχε πρόβλημα το σύστημα ψυχαγωγίας, με αποτέλεσμα να βλέπουμε τις ταινίες χωρίς ήχο...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας.... αλήθεια, γιατί δεν βάζει καμία από τις εταιρείες απευθείας πτήση για την Μαδρίτη και πετάνε όλοι μόνο προς την Βαρκελώνη; (όπως καταλαβαίνετε αρχίζω να προγραμματίζω ήδη και ένα από τα επόμενα ταξιδάκια μου...χα χα)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Απ' ότι θυμάμαι απευθείας πτήσεις προς Μαδρίτη είχε πέρσι η Vueling αλλά στην πορεία τις έκοψε.
Υποπτεύομαι ότι δεν θα είχε πληρότητα γι' αυτό και τις σταμάτησε.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Είχε πέρυσι κάτι ελάχιστες και τις έκοψε σύντομα. Κακώς κατά την γνώμη μου! :-D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.814
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom