Και αν σκάσει λάστιχο στο ταξίδι? τι κάνω?

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ταξιδεύεις, είσαι γυναίκα ή άντρας άσχετος με τα τεχνικά και παθαίνεις λάστιχο, ανακαλύπτεις ότι δεν έχεις ανανεώσει το συμβόλαιο της οδικής. Ζητάς βοήθεια όπου βρεις ή κάθεσαι και κλαις τη μοίρα σου?
Είναι ηθικό, νόμιμο και έντιμο να σου αρνηθούν τη βοήθεια επαγγελματίες που αποδεδειγμένα και χωρίς κανένα εξειδικευμένο τεχνικό μέσο μπορούν να το κάνουν, ή είναι άνανδρο όπως μου φαίνεται εμένα?
Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις δεν μας ενδιαφέρει, εμένα όμως θα με ενδιέφερε πολύ να δω πως θα αντιμετωπίζαμε εμείς το θέμα σαν υποτιθέμενοι επαγγελματίες ή σαν ταξιδιώτες.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μάλλον δεν διάβασες τι είπε ο κανονικός μάρτυρας...Ή μάλλον διάβασες ακριβώς από εκεί που πρέπει.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.908
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μάλλον δεν διάβασες τι είπε ο κανονικός μάρτυρας...Ή μάλλον διάβασες ακριβώς από εκεί που πρέπει.
Ποιος είναι ο κανονικός και ποιος ο μη κανονικός μάρτυρας;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σύμφωνα με τον κ. Β. Βενετή, τους είπε σε ήρεμο τόνο: «Αυτό που κάνετε απαγορεύεται. Σας παρακαλώ να διαγράψατε τις φωτογραφίες που πήρατε χωρίς συναίνεση». Οι δυο γυναίκες έσβησαν το υλικό και δεν υπήρξε καμιά παραιτέρω αντίδραση, όπως μας είπε ο Β. Βενετής.
:haha: Καλά, ποντάρω την περούκα μου ότι έτσι ακριβώς έγινε:xalara:

Ποιος είναι ο κανονικός και ποιος ο μη κανονικός μάρτυρας;
Προφανώς ο ένας που μας βολεύει και ανακαλύφθηκε από... το Κουτί της Πανδώρας. Οι άλλοι είναι τρολ.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Στην efsyn μίλησε αρχικά, όχι στο κουτί της πανδώρας.

Η μάρτυρας της ΔΑΠΚΕ :innocent: που "δεν βολεύει" τα έγραψε στο facebook, τα αναπαρήγαγε το ..iefimerida, και μετά έγινε το γνωστό clopypaste της μπουρδομπλογκόσφαιρας, με τα κανάλια να κανιβαλίζουν με τον γνωστό τους τρόπο ένα, εδώ που τα λέμε, εντελώς ασήμαντο συμβάν.


Ontopic, είτε επειδή είσαι επαγγελματίας, είτε επειδή απλά μπορείς, έχεις τουλάχιστον ηθικό χρέος να βοηθήσεις κάποιον που έχει πρόβλημα στον δρόμο.
Προσωπικά με έχουν βάλει μπρος με καλώδια άγνωστοι σε πολύ απίθανα μέρη (που περνάει ένα αυτοκίνητο κάθε 2 ώρες), έχω βρει τρόμπα για να φουσκώσω λάστιχο σε ..ταβέρνα, όπου ο άνθρωπος όχι απλά μου την έδωσε αλλά βγήκε και μου το φούσκωσε και ο ίδιος, έχω βγάλει 3 ώρες στους 40C φτιάχνοντας την μηχανή ενός αγνώστου αντί να κάνω το μπάνιο μου, και αν το ψάξω θα θυμηθώ αρκετά ακόμα παρόμοια περιστατικά.

Ανεξαρτήτως λοιπόν "πολιτικών πεποιθήσεων" (μιας και η συγκεκριμένη ιστορία τέτοιες προεκτάσεις έχει), αν έχεις την δυνατότητα και δεν είσαι μαλάκας βοηθάς, τόσο απλό είναι και δεν θα έπρεπε καν να το συζητάμε.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ναι,πιστευω οτι πρεπει να βοηθαμε,ανθρωπους που βρισκονται σε τετοια δυσκολη κατασταση...
Στο συγκεκριμενο περιστατικο...
η Κωνσταντοπουλου,πιστευω,οτι του φερθηκε αυταρχικα...δεν κατεβηκε καν απο το αμαξι και απαιτησε να της φουσκωσει τα λαστιχα(ειχε συνεπιβατες?)...αληθεια,οταν ζητατε να σας κανουν μια δουλεια,δεν δινετε ενα χαρτζηλικακι στον υπαλληλο;για να κανει κατι που δεν μπορειτε να κανετε εσεις;....δεν κατεβαινετε καθολου απο το αμαξι;
Διενυσε μερικα μετρα και καταλαβε οτι κατι δεν παει καλα;δεν βγηκε στο δρομο καθολου,δηλαδη.......ο μαντης καλχας ειναι;.....και γυρναει πισω,χωρις να κατεβει καθολου κατω και ξανααπαιτει να ελεγξει τα λαστιχα....
πιστευω,οτι ηταν θεμα συμπεριφορας...που ο αλλος τα "πηρε στο κρανιο".
 

triple_sec

New Member
Μηνύματα
4
Likes
16
Εγώ πήγα να προσεγγίσω τους αμμόλοφους, στο ακρωτήρι του Ποσειδιού στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής με το Γκολφάκι (δε μου κόβει και πολύ γενικά:rolleyes-80:) και κόλλησα (δηλαδή τι περίμενες...).

Εκεί εμφανίστηκαν* κάτι Γερμανοί με ένα buggy σαν αυτό:



και με τράβηξαν, αφού είχα βέβαια προσπαθήσει να ξεκινήσω βάζοντας τα πατάκια του αυυτοκινήτου κάτω από τις μπροστινές ρόδες για πρόσφυση, με αποτέλεσμα να μυρίσει ο συμπλέκτης από το μαρσάρισμα.
(είπαμε: not the sharpest knife in the drawer..)

Φυσικά, ως καλοί Γερμανοί δεν μπορούσαν να βοηθήσουν χωρις κατήχηση μετέπειτα** ( θυμίζει κάτι; ), και φεύγοντας μου είπαν να πάω να ελεγξω τον συμπλέκτη, επειδή αν και θα δούλευε στο ισιάδι, μπορεί να με πρόδιδε σε εκκίνηση σε ανηφόρα.

Δεν ξέρω καν αν είμαι on-topic, Liopyr η υπογραφή σου τα σπάει, drinkin' brew for breakfast και τα συναφή ;)


*βοήθησε το ότι ήμουν με 2 κοπέλες, που με τίποτα δεν τις λες αδιάφορες εμφανισιακά
**το σχόλιο ήταν της Αυστριακής φίλης που ήταν μαζί μου, καμμία σχέση με νεότευτκο ελληνικό αντιγερμανισμό
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Ανεξαρτήτως λοιπόν "πολιτικών πεποιθήσεων" (μιας και η συγκεκριμένη ιστορία τέτοιες προεκτάσεις έχει), αν έχεις την δυνατότητα και δεν είσαι μαλάκας βοηθάς, τόσο απλό είναι και δεν θα έπρεπε καν να το συζητάμε
Συμφωνώ απόλυτα!

Μου έχει τύχει πολλές φορές να δεχτώ και να προσφέρω βοήθεια στο δρόμο και σε ταξίδια.Δεν θα ξεχάσω ποτέ έναν αγρότη έξω απο τη Λαμία που μας άφησε κολλημένους στη λάσπη επι 4 ώρες νύχτα στο πουθενά γιατί "δεν προλάβαινε ειχε δουλειά"!Ευτυχώς βρήκαμε βοήθεια απο τον γιο του τύπου που είχε το καφενείο του χωριού στο οποίο είχαμε φάει το μεσημέρι της ίδιας μέρας :cool:.Respect.

Εγώ θα σας προτείνω κάποιες εναλλακτικές όσον αφορά το "τεχνικό θέμα" και μόνο.

Πολλά νέα μοντέλα αυτοκινήτων πλέον για λόγους εξοικονόμησης χώρου,βάρους ή ακόμα και κόστους παραγωγής, βγαίνουν στην αγορά χωρίς ρεζέρβα.
Για να αποφύγουμε λοιπόν τυχόν ταλαιπωρία στο ταξίδι μας (και για να μην χάσουμε χρόνο) η καλύτερη λύση είναι να αγοράσουμε μία τρόμπα αφρού!Η τρόμπα αφρού στην περίπτωση που σκάσει ένα λάστιχο, το γεμίζει με αφρό με συνέπεια να κλείσει η οποιαδήποτε τρύπα και να φουσκώσει και πάλι το λάστιχό μας!Το κόστος της είναι περίπου στα 80-100Ε απο όσο θυμάμαι (εμένα την είχε στον στάνταρ εξοπλισμό) και η χρήση της είναι παεύκολη για τον κάθε έναν.Ένα λάστιχο επισκευασμένο απο αφρό μπορόυμε να το χρησιμοποιήσουμε για 100 περίπου χιλιόμετρα τα οποία είναι αρκετά για να βρούμε βοήθεια ή κάποιο βουλκανιζατέρ για την αλλαγή του.

Μία δεύτερη λύση είναι η απλή κοινη ηλεκτρική τρόμπα αυτοκινήτου η οποία μπορεί να μας βγάλει απο μπελάδες αν είμαστε μακριά απο πολιτισμό και η ζημιά στο ελαστικό είναι πολύ μικρή (δεν χάνει γρήγορα τον αέρα).

Σε περίπτωση που το αυτοκίνητο μας έχει ρεζέρβα, καλό θα ήταν και για εμάς αλλά και για αυτους που ταξιδεύουν μαζί μας να αφιερώσουμε λίγο χρόνο για να μάθουμε να αλλάζουμε ένα λάστιχο σε περίπτωση ανάγκης, όπως και να κάνουμε ΠΑΝΤΑ έναν βασικό έλεγχο σε ψυγείο και λάδια πριν ξεκινήσουμε το ταξίδι μας!

Πραγματικά είναι πανεύκολη και σύντομη διαδικασία;)

Καλά ταξιδιωτικά χιλιόμετρα χωρίς μπελάδες για όλους!!:xalara:
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν θα προσφέρουμε ή αν θα μας προσφέρουν βοήθεια δεν μπορεί να είναι αποτέλεσμα απαίτησης και σε ενδεχόμενη άρνηση να απαντούμε με περιφρόνηση, ο αγρότης στη Λαμία μπορεί όντως να είχε δουλειά. Στο συγκεκριμένο συμβάν, νομίζω ότι οι υπάλληλοι πρατηρίου καυσίμων δεν έχουν στα εργασιακά τους καθήκοντα να αλλάζουν λάστιχα και αν παρ΄ όλα αυτά απαιτήσουμε να το κάνουν, γιατί να μην το απαιτήσουμε π.χ. και από τον υπάλληλο ενός σούπερμαρκετ ή περιπτέρου? δηλαδή είμαστε όλοι εν δυνάμει υποχρεωμένοι να αλλάζουμε τα λάστιχα των άλλων? Συμφωνώ με τον τρόπο που εκτελεί τα καθήκοντά της η κα Προέδρος αλλά εδώ έκανε ένα λαθάκι, ίσως λόγω εκνευρισμού...βέβαια, ουδείς άσφαλτος!!! (για να ταιριάζει και με τον τόπο που έγινε το θέμα).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αν θα προσφέρουμε ή αν θα μας προσφέρουν βοήθεια δεν μπορεί να είναι αποτέλεσμα απαίτησης και σε ενδεχόμενη άρνηση να απαντούμε με περιφρόνηση, ο αγρότης στη Λαμία μπορεί όντως να είχε δουλειά. Στο συγκεκριμένο συμβάν, νομίζω ότι οι υπάλληλοι πρατηρίου καυσίμων δεν έχουν στα εργασιακά τους καθήκοντα να αλλάζουν λάστιχα και αν παρ΄ όλα αυτά απαιτήσουμε να το κάνουν, γιατί να μην το απαιτήσουμε π.χ. και από τον υπάλληλο ενός σούπερμαρκετ ή περιπτέρου? δηλαδή είμαστε όλοι εν δυνάμει υποχρεωμένοι να αλλάζουμε τα λάστιχα των άλλων? Συμφωνώ με τον τρόπο που εκτελεί τα καθήκοντά της η κα Προέδρος αλλά εδώ έκανε ένα λαθάκι, ίσως λόγω εκνευρισμού...βέβαια, ουδείς άσφαλτος!!! (για να ταιριάζει και με τον τόπο που έγινε το θέμα).
Βέβαια από την άλλη , σε ένα περίπτερο ή ακόμη και τουλάχιστον σε ένα ελληνικό σούπερ μάρκετ δύσκολα θα βρεις αλλαγή λαδιών, αέρα, πλύσιμο και μια πλήρη μπουτίκ ειδών αυτοκινήτου. Το θέμα δεν είναι αν σου αρνηθεί ο πρώτος τυχαίος στο δρόμο να σε βοηθήσει (που και αυτό είναι απαράδεκτο, πόσο μάλλον για μια μόνη γυναίκα) αλλά ένας επαγγελματίας που ζει από το αυτοκίνητο και γι'αυτόν όλη η υπόθεση είναι λιγότερο από 5 λεπτά.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Επειδή η ερώτηση είναι αυτή...να απαντήσω....
Είμαι και υπερβολική στο να σταματάω σε κάθε περίπτωση που βλέπω πως κάποιος έχει πρόβλημα στο δρόμο, άσχετα και αν σε περισσότερες περιπτώσεις δεν ξέρω να βοηθήσω καν (αλλά πάντα σκέφτομαι μήπως για κάποιο λόγω δεν έχει τηλέφωνο και έστω με αυτό να του βοηθήσω).

Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις δεν μας ενδιαφέρει, εμένα όμως θα με ενδιέφερε πολύ να δω πως θα αντιμετωπίζαμε εμείς το θέμα σαν υποτιθέμενοι επαγγελματίες ή σαν ταξιδιώτες.
,,,όλα τα άλλα.... είναι ξεκατινιάσματα κατ εμε...και από τις 2 πλευρές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom